Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   600 / 3976
(#) Directors hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Üdv!

A képen látható kábelezés megengedett? A fekete az lenne az árnyékolás a vezetéknek(-)Az is be van kötve mindenhová.

A "vezeték" nevű képen látható vezetékkel oldottam meg a jelvitelt.
(#) Action2K válasza PetAd hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Nem, de mégis mindig azonosra építi mindenki.
(#) kiskacsa2009 válasza elektroláma hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Én is fényérzékelőre gondoltam, de bevallom, hogy semmi ötletem nincs...

A 74LS47 meg drága, a CD4543 nem jó erre a célra??

Valamint én a ledeket párhuzamosan kötném az egyenletes fényerő végett, Valamint jó múltkor láttam valahol a fórumon, hogy egy fotoellenállás, egy tranzisztor (+ még valami) segítségégével kapcsolgatott egy relét. Ennek a rajza kéne...
(#) zolika60 válasza Directors hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Működhet úgy is , de használhatod árnyékolásnak a csupasz rézszövetet is az még jobb.
(#) elektroláma válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Nekem egyenletes a fénye sorba kötve is, és így egy pici ellenállás kellett csak. 74LS47 drága, de nem kell hozzá tranyó...
(#) Directors válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
köszi
(#) kiskacsa2009 válasza elektroláma hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
De a tranzisztor még is csak olcsóbb..., És a paneljai már készen vannak
A kapcsolási rajzról tudsz valamit???
(#) slave557 hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Ha 30ACV-ot egyenirányítok, és van mellette egy 1500uf kondi, akkor az 42DCV lesz?
(#) golem hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Sziasztok.
Kérném segitségeteket hogy rgb ledet szeretnék szinenként potméterrel vezérelni hogy létezik erre valami kapcsolási rajz.
(#) elektroláma válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/74ls47.html
Bruttó 160. Én mondjuk többet vettem, úgy 127.
Ok, én négyet tettem be, mert lusta voltam váltogatni az óra-percet 1-1 tranyóval, és a progi is egyszerűbb.
Ebben az ic-ben van 7 tranyó.
15V 24mA-t bír szegmensenként.

Csinálhatod úgy is, hogy 7 tranyó(szegmensenként 1), majd 4 tranyó váltogatja, melyik szegmensre küldöd ki.
7 tranyó ellenállással ~80-1xx ft. Már ami neked kell. Plussz a bcd dekóder(ha bcd-d van). Én simán rátettem a pic lábaira, majd azt simán a ledekre, és kész. Nincs tranyó, szalagkábel megy ki, kis helyen elfér, keveset fogyaszt. Ha PWM-el akarom vezérelni, akkor ott a blanking láb, összekötöm a 4-et, és küldöm rá jelet.
TTL-el passz, hogyan kell megcsinálni.
PIC-hez tudok adni kódot, akár 1 BCD dekóder, és 4 tranyó verzióban is.
Kell egy pic(belsőórán megy)i2c-vel, egy óraic kvarccal, egy bcd-7segment, 4 tranyó + sötétedésvezérlés, meg ellenállások, kondik, óra, perc, és reset gombok.

A relé sem olcsó...




(#) kiskacsa2009 válasza golem hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Íme:
R4, R5, R6 feszültségtől függő;
R1, R2, R3 10k potméter

01.png
    
(#) golem hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Köszönöm a segitséget.
(#) kiskacsa2009 válasza elektroláma hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Khmmm...
lehet, hogy 74ls47-et fogok használni majd rákérdezek mennyi...
a fényérzékelőre, még mindig nincs semmi???
(#) norikan0 hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Sziasztok Norbi vagyok.elektronikás.Az a problémám hogy van egy rotim nevezetű elektromos fűnyíróm és szeretnék forgásirányt váltani, de a kapcsolási rajz eltűnt a belsejéről.mellékelek nektek egy rajzot hogy jelenleg hogy van bekötve, ha ez segítség valakinek.jelen pillanatban óra járásának megeggyezően forog.Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) jdani hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Hali. szükségem lenen egy HD44780 LCD kijelzőre ehez a kapcsoláshoz. Viszont ilyen kijelzőt nem találtam azokon a helyeken, ahol én szoktam rendelni. Ezek a kijelzők nem mind 1 normába tartoznak, csak különbség, hogy hány pixel? oda egy 1x16, ill. 2x16-os kijelző kell. én ilyet találtam.
Jó-e ez is?... a LED háttérvilágítás nélküli olcsóbb... inkább vegyem azt, és utólag teszek bele LED-et, vagy egyszerűbb megvenni a LED-es háttérvilágítással ellátott LCD-t?
(#) vicsys válasza jdani hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
1x16
2x16

Ledet utólag igencsak nehéz berakni háttérvilágításnak. Szerintem áldozz rá egy kicsivel többet!
(#) Cunici hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Megszeretném építeni Attila86 labortápját azt amelyiket 30V ig és 2A ig lehet szabályozni. Azt írta Attila. hogy 3 külön trafo kell neki 1 db 24 V os és 2db 12V os táplálásra van szükség. Nos az lenne a kérdésem, hogy szimetrikus 24V os tápot tudok hazsnálni a működtetéshez, mert van egy 60W os torodi trafom , és így már csak a kettő 12V ra volna szükség.

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv.: István
(#) jdani válasza vicsys hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Most nem azért, hogy ne sponzoráljam az oldalt, de én onnan nem rendelek, (nem tudok), mivel külföld.... Az amit küldtem linkben, az nem jó?
(#) vicsys válasza jdani hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Na ne má'...
Bővebben: Link

Idézet:
7. Külföldre szeretnék szállítást kérni, megtehetem?
Természetesen szállítunk külföldre is, de tekintettel arra, hogy országok között az utánvét nagyon drága és sok esetben nem lehetséges, a fizetés módjára az online fizetést ajánljuk.”

Szerintem megkérhetsz itteni Pesti emberkét, hogy vegyen és elküldi levélbe neked.

(A linkeden nincs technikai infó, így nem tudok nyilatkozni...)
(#) jdani válasza vicsys hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Rosszul fejeztem ki magam ... Tudtam róla, hogy van külföldre szállítás, de nem éri meg, mert drága lenne a posta... HA már így állunk, valaki nem vállal, egy pár PIC-t küldeni?
(#) nagy_david1 válasza jdani hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Nem a posta a drága hanem a pénz kijuttatása a cégnek. Tapasztalat. A posta költség elenyésző a pénz mozgatásához képest.
(#) jdani válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
akkor innen sem rendeltem..... OFF vége
(#) Vacok válasza moltam hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Szia!
Mégsem működik a komparátor úgy, ahogy a rajzon van. Az igaz, hogy ha mindkét bemenet azonos feszültségen van, akkor átbillen, de ha tápfeszre kötöm a - bemenetet, akkor legalább 1V-ot esnie kell a feszültségnek a + bemeneten, hogy átbillenjen, ezért két két 10Kohmos ellenállással mindkét bemeneten a feszültséget a felére osztottam, így már megfelelően működik, és még azt is be lehet állítani, hogy mekkora áramnál billenjen át.
(#) aptor hozzászólása Aug 19, 2009 /
 
2 izzó sorba kötve, egyenkét 6.0V potenciálkülönbség mérhető rajtuk. Mekkora az áramkört tápláló elem feszültsége?
(#) mex válasza aptor hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Egyforma feszültségű, és áramfelvételű izzók esetén 12V.
(#) nagy_david1 válasza jdani hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Bárhonnan rendelhetsz, a pénz kiküldése az országból gond
(#) Topi válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Kivéve, ha kártyával fizetsz. Ez a HEStore-ban meg is van mint lehetőség.
A kártyás fizetésnek pont ez a lényege. Ország független.

Ha a kártyád visa, visa electron, mastercard, akkor csak az online kártyás fizetést kell választani és ennyi!
(#) mrx23 hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
Hello,

Triakkal lehet valamilyen módon ki/be kapcsolgatni (CFL) kompakt fénycsövet (pl 14W,20W)?
Azt tudom hogy induktív terhelés esetén késik az áram ezért villoghat magától.
De ha rakok egy snubber-t párhuzamosan vele (100 Ω + 100n) működhet? Valaki próbált-e már? Neten tabuként kezelik ezt a témát.
(#) nagy_david1 válasza Topi hozzászólására (») Aug 20, 2009 /
 
Egyszer rendeltem én is Magyarországról és akkor ilyen lehetőség nem volt csak banki átutalás ami aztán tényleng húzós, és Western Union, vegül valahogy utóbbival intéztem el, de elég maceráns volt s még így is költséges s még a cég vállalta a postázást mi ha jól emlékszem ezer valamennyi forint volt, igaz nem HEStore-ról rendeltem, de akkor még azthiszem nem is volt.
(#) Mumtaz hozzászólása Aug 20, 2009 /
 
A következő problémával fordulok hozzátok.
Az autómban LPG gázt használok, de az üzemmód váltót elrejtettem és a funkcióváltást kivezettem egy külön kapcsolóra (ami illeszkedik műszerfal kinézetéhez). A dolog működik, de adódik egy probléma: Az eredeti üzemmódváltón ledek jelzik vissza, hogy az autó milyen üzemmódban van (benzin-gáz), amiből az egyiket a beépített kapcsoló visszajelző ledjére szerettem volna kivezetni, viszont közvetlenül rákötve az az eredeti üzemmódváltó ledjének helyére a visszajelző annyira kis fényerővel világít, hogy még sötétben is alig látni.

Adódott tehát, hogy a visszajelző ledet 12 Voltról hajtanám meg (470 Ohmos ellenállással) és egy tranzisztorral kapcsolnám az eredeti üzemmódváltóra. Ott az eredeti ledet kiforrasztottam és 1.8 Voltot mértem.

A kérdésem az lenne, hogy ezt egy BC337-el (ez van most itthon, meg BC212) meg lehet-e oldani és, hogy kell-e valami ellenállást a BC337 elé tenni? Mivel eredetileg led volt benne, így okkal feltételezhető, hogy valami előtét ellenállás már van benne. Az üzemmódváltó elektronikájában semmi nem módosítható.
Következő: »»   600 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem