Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   613 / 3960
(#) defter hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
sziasztok!

a megfelelő topikban már kérdeztem, de eredménytelenül, ezért itt is felteszem a kérdést (talán nem lóg ki).

multimétert szeretnék venni, a Maxwell különböző típusú multimétereivel szemeztem. (Elvárás: kapacitás,freki, sok évig jó legyen, ne kelljen 1-2 év múlva újat vennem, mert ez már kevés tudásban.)

csináltam egy összehasonlító táblázatot:
KATT! ez esetleg másoknak is jó lesz.

ehhez képest már leszűkítettem: 25303, 25304 és 25314. utóbbi kettő nagyon hasonló. ti melyiket ajánlanátok? esetleg tapasztalatok is jöhetnek.

(#) djgombi válasza defter hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Szia!
Nekem ILYEN műszerem van már olyan 7-8 éve üzemel és elem cserén kívül még más gond nem volt. Sokat jelent, hogy 20 amperig képes mérni. Mindent tud ami egy amatőrnek kell. Csak ajánlani tudom.
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
A 3. verzióban is így volt, csak a vezetékelést leegyszerűsítettem az 1.2V-os nyillal.
Annyit kérdeznék még, hogy a csövekre jutó feszültséget az R4-es potival tudom beállítani?

Üdv
vtnagy
(#) lzh6k4 válasza Nagymoli hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Amire csatlakozni szeretnék az 12V-os rendszer, áramfelvételét nem is merem, egy relé vezérlő áramköre.
(#) Nagymoli válasza lzh6k4 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Egy műveleti erősítővel megoldható szerintem. Bár ebből a leírásból sem derül ki még semmi. Digitalizálni akarsz egy analóg jelet? Vagy állapotot figyelni? Van fesz-nincs fesz?
(#) Gafly válasza lzh6k4 hozzászólására (») Aug 31, 2009 / 4
 
Mivel a CMOS IC-k például CD4011 bemenete nagyimpedanciás és a GND valamint a tápfeszültég felé is vedődiódával van ellátva, ezért nagy ellenálláson (többszáz KOhm) keresztül közvetlenül nagyobb feszültségre is köthető. Például csináltam már ilyen módon hálózati feszültségre nullátmenet figyelést Estedben mivel a relék 12 V-ról működnek és a CMOS kapuk is járhatnak 12 V-ról elég minden bemenettel sorbakötni mondjuk egy 220 KOhm, vagy 470 KOhm ellenállást.
(#) lzh6k4 válasza Nagymoli hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
igen, ennyit néznék, van fesz, nincs fesz.
(#) lzh6k4 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
köszönöm szépen, akkor keresek a ládában jó nagy ellenállást
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Igen, de 50V fole ne nyomd, addig birja az UDN. UDNrol es a csovek feszultsegerol irtam korabban is bovebben.
(#) angelika4 hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
sziasztok!
Olyan valakit keresek aki meg tudja nekem mondani hogy ledeket villogtatni zenére

meg meg is tudná nekem magyarázzni

(#) HULK hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
Hello
Budapesten a 8. keruletben hol lehet venni ilyen elektronikai alkatrészeket, ha esetlek a WEST END ben lehet ilyen uzelet egyáltalán?
(#) krieggger hozzászólása Aug 31, 2009 /
 
Hello!
Kellene egy kis segítség, a csöves erősítőmbe csinálom a fűtést, a trafóból 6,3VAC megy a a diódahídra majd a pufferkondira(4700uF), így 7V csatlakozik a fűtésre(előtte leosztottam ellenállásokkal 6,3V-ra), a gondom viszont az hogy nem fűti fel a csőt mert leesik a feszültség 100mV-ra. Zener-t, és Stabilizátor IC-t nemtudok használni mert nincs meg az a plusz pár volt ami ahoz kell. Mit tegyek?
(#) Sir-Nyeteg válasza HULK hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Szinte 100%, hogy nem lesz ilyen bolt. Vagy utazol kicsit, kb fél órát, vagy postán várod a cuccot
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Rendben, köszi a sok segítséget. Ha lesz mit felmutatnom, majd akkor írok.
Még egyszer köszi!

Üdv
vtnagy
(#) proli007 válasza angelika4 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello, üdv a fórumon!
A kérdés, hogy most kivezérlésjelzőt szeretnél készíteni, vagy valami kis fényeffektet?
És milyen mélységű magyarázatra gondoltál? Azaz miről van áramköri ismereted:
üdv! proli007
(#) nagy_david1 válasza krieggger hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Szia!
Hülye ötlet lehet de egy diódát ha plusszba betennél nem oldaná meg a 0,7 V feszültségtöbletet ? 7V - diódán esik 0,7V és lesz 6,3V és ez terhelhető.
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Ez a futes resze lehetne biztonsagosabb, de jobb otletem nincs. (de lehet csak nekem van bajom ezzel
(#) proli007 válasza krieggger hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello!
Attól függ, mit értesz az alatt, hogy "leosztottam.."? Mert a valóságban feszültségosztóra nincs szükség, mert az osztó alsó tagjának ott van maga a cső. A 100mV nagyon gyanús, mert szerintem olyan magas ellenállásokból készítetted az osztót, amit a cső agyon terhel.
Tehát maximum egy előtét ellenállás kell csövenként. Pld. ha a cső 6,3V-os éa 0,3A-es fűtéssel rendelkezik, akkor a soros ellenállás értéke: (7V-6,3V)/0,3A=2,3ohm vagy is 2,2ohm. Teljesítménye: (7V-6,3V)*0,3A=0,21W vagyis itt szinte bármely ellenállás megfelelő.
De Dávidnak teljesen igaza van, ha a feszültség terhelés után is annyi lesz, amit írtál.
üdv! proli007
(#) krieggger válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Milyen fajta diódát?
(#) krieggger válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Mindjárt kipróbálom akkor úgy, kell lennie 2,2ohm-os ellenállásomnak.
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Nem akarok nyúlkálni majd a működő áramkörben, tehát azért megcsapni csak nem kellene.
Akarok egy bonyolultabb órát is, ami tud ébresztést meg ilyesmit, de előtte ez működjön.

Üdv
vtnagy
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Nekem az elotet ellenallas azert tetszett, mert egyszeru es nagyszeru. Megis elmeletben tul bonyolitom neha a dolgokat. Szerintem nem lesz azzal gond, de kerd ki masok velemenyet is. 1.25V futes mar "sok". En sotetben allitottam be, latszik hogy eppen csak izzik. 0.76V koruli a futofesz, nalad is e korul lesz a 25 ohm -al.
(#) nagy_david1 válasza krieggger hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Egy egyszerű egyenirányító diódát. Pl 1N400X.
(#) SzervízMacska válasza HULK hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Elektro Kontha az Üllői úton, a Klinikák metróállomástól kb. 100 m.-re, a belváros irányába. A West End-től inkább metróval menj, mert gyalog messze lenne a nyolcadik kerület. Ha esetleg a kerületek számozásával lenne gondod, a West End északi vége felé a Lehel téren átsétálva könnyedén megtalálhatod a Lomex Kft-t a Lehel út 17-ben.
(#) steev hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Sziaszotk!

Lenne két egyszerü kérdésem:

Egy ármkört szeretnék vezérelni egy másikkal, független tápegységról dolgoznak, a vezérlő jel 0...10V, a vezérlő kör kimenete egy műveleti erősítő nem invertálóban.

A kérdés az ,hogyha összekötöm a két rendszert direktben(vezetékkel) akkor a lehet e abből valami gond?
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Meg annyit, hogy a 25 ohm ellenallas 1%-os legyen.
(#) nagy_david1 hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy röpke kérdés: Csináltam egy astabilt 555-el, de a meghajtandó kütyü áramfelvétele pont 200 mA, ami pont az 555 határértéke. Esetleg 180mA-ra le tudnám vinni a fogyasztást. Vajon elbírná az 555, vagy föltétlenül muszáj lesz egy vegtranyót berakjak, amit ha lehet kerülnék mert elég helyszűke van, és ha még tranzisztor is kerül be, akkor BD kell, mert nagy lesz a veszteség, ami hővé alakulna (kb. 2W), és BC-k nem bírnák. Szóval a kérdés, hogy az 555 a határérték 200 mA-t elbírná (így ellenállás kell, de inkább ha lehet 2W-ot azon fűtenék most el)? Nagy a helyszűke, és ha bekerül a BD, akkor még egy minimális hűtőbordának se nagyon marad hely, maximum egy nagyon kicsinek. Annyi válik csak előnyére, hogy - mivel astabil - így kb. 1-2 Hz frekvencián fog kapcsolgatni. Köszi előre is.

Elképesztően hanyag a helyesírásod. Most kijavítgattam, de kérlek, hogy legközelebb próbálj jobban figyelni rá!
Frankye
(#) mex válasza nagy_david1 hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Tegyél BD-t, ha rendesen ki van nyitva akkor nem fog melegedni 200 mA-nál. Nézd meg az áramerősitését katalógusban, és ennek megfelelően válassz bázisellenállást. Minimum 20-as értékkel számolhatsz, tehát az ellenálláson 20mA x az 555 kimeneti feszültsége fog hővé alakulni, ami megintcsak tizedwatt nagyságrendű.
Amúgy meg BD sem kell, például rakhatsz BC337-et is, mert az 800mA-es.
(#) ddr hozzászólása Szept 1, 2009 /
 
Üdv.
Sajnos elég kezdő vagyok AC motorok terén.
Van egy szivattyúm, ami nem megy. Ha áramot adok neki, világít a dobozán a billenőkapcsolóban a lámpa, de a szivattyú nem indul. Ha kihúzom, egy pillanatra még jobban felvillan a lámpa, majd egy darabig világít és lassan elalszik. Mire utalhat ez? Remélem nem szakadt a motor tekercse, mert én arra gondolok.
Néha sóderos víz megy bele, olyankor szokott megszorulni, de akkor kikapcsol a védelme.
(#) nagy_david1 válasza mex hozzászólására (») Szept 1, 2009 /
 
Szia!
A BC337 800 mA, de csak 0,6 W, és már párszor megjártam. Mert ha már tranzisztort teszek, akkor nem akarok a fogyasztó elé még ellenállást is, és akkor már úgy oldanám meg hogy nem nyitom ki teljesen a tranzisztort, csak a 200 mA-ig. Szóval bázis ellenállást is így választanék, hogy csak ennyire nyisson ki, és akkor ezen fog a hő elveszni. A BC337 már párszor kitolt velem mert csak 400 mA-nál tartottam, de a teljesítmény már meghaladta a 0,6 W-ot, és elszállt jópár. Úgyhogy ebből tanulva most meg se próbálom. Ha tranzisztort teszek, akkor nem nyitom ki teljesen, s megspórolom az előtét ellenállást is a fogyasztóm előtt. Az a baj, hogy tényleg nagyon kis helyhez vagyok kötve. Bár utólag elgondolkozva lehet, hogy még a Te ötleted a leghelysporlósabb mégis. Köszi.
Következő: »»   613 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem