Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bináris óra
Lapozás: OK   9 / 26
(#) Einstein hozzászólása Szept 16, 2009 /
 
Üdv. Mindenkinek!
Régebben (pár éve talán) vicsys segítségével építettem egy ilyen órát és azóta is megy a szobámban hibátlanul sőt még haveromnak is csináltam egyet mert neki is megtetszett és neki is működik. Gondoltam egy pici fejlesztési 5letre. Csak a programba kéne belenyúlni szerintem de ahhoz nem értek. Az lenne az egész hogy egy szíves dobozba (vagy akármilyenbe) beleépíteném és a szélén LED- k villannának ki az idő teltével(másodpercenként). Találtam egy kapcsolást és szerintem az 555 helyére kéne a PIC egyik portján lehozni a clock jelet és azzal meghajtani a 4017- et az meg tudná a dolgát csak az a baj hogy 10 led-et tud csak meghajtani. Vagy többet kéne használni vagy 6 mp-enkénti impulzust kéne kicsikarni a pic -ből és így csak az óra és a percet kéne multiplex módon meghajtani a mp futna körben.
Mit szóltok hozzá, meg lehet csinálni?led futofeny
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) vicsys válasza Einstein hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Hány ledet akarsz meghajtani?
(#) Einstein válasza vicsys hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Üdv!
Hátén úgy gondoltam 1mp 1 LED tehát 59-et és amikor vált akkor egyik sem ég.
Köszönöm a gyors választ
(#) vicsys válasza Einstein hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Ha jól értem akkor azt szeretnéd, ha mindig egy led világítana másodpercenként és az körbe menne egy szív formában?
(#) Einstein válasza vicsys hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Igen és a szív belsejében meg binárisan mutatná az időt órában és percben. mint az alap óránál.
(#) vicsys válasza Einstein hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Hmm. Megoldható, csak kéne egy nagyobb PIC mert a 628 eléggé le van terhelve így.
Most nem nagyon van időm tervezni sajna.
(#) Einstein válasza vicsys hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Nem baj majd szépen aprán amikor lesz időd illetve én is gondolkozom még rajta hogy hogy lehetne aztán majd összehozunk valamit. Nagyon fain ez az óra és köszi hogy anno is segítettél és bevezettél egy csöppet a pic- ek világába.
(#) _JANI_ válasza Einstein hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Az 59 lépés is megoldható "viszonylag egyszerűen".
Bővebben: Link ( Nézz bele ebbe a témába.)
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
PL: Bővebben: Link
Csak még egy sorral ki kell egészíteni és a Q6-ról resetelni...
A viszonylag kevés alkatrészt a LED-ek mátrix elrendezésével kell "megfizetni".
(#) Einstein válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Hmm ez nem is rossz! kezdésnek nagyon jó! köszönöm!
(#) gaboca323f hozzászólása Szept 23, 2009 /
 
Üdv Mindenkinek!

Én egy hagyományos ledkijelzős órát szeték építeni, tudna valaki segíteni nekem?
Kerestem már de nem találtam használható infókat.

Előre is köszönöm!
(#) ATtiny válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
2 irány közül választhatsz, vagy sima TTL IC-s órát csinálsz vagy mikrokontrollereset. Elsőnek ezt kéne eldönteni, hogy neked melyik út tetszik jobban. Mind a kettőnek van előnye és hátránya is. A sima TTL IC-snek az a nagy előnye, hogy nem kell hozzá semmi. Az alkatrészeken kívül. A Mikrokontrolleres megoldáshoz már fog kelleni egy eszköz, amivel felprogramozod a kontrollert. Cserébe pedig az az előnye, hogy maga a kapcsolás egy nagyság rendel egyszerűbb.
(#) gaboca323f válasza ATtiny hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Üdv!

Sajnos nem vagyok otthon a mikrokontrolleres dolgokban, úgyhogy maradna a hagyományos ttl-es változat.
(#) gaboca323f válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Gondolom egyszerűbb lenne venni egyet, de építani akarok egy "különlegeset", nézegettem ezt a bináris dolgot is, én még csak csak megérteném, de anyámék csak összevissza pontokat látnának belőle szerintem.
(#) ATtiny válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Oké, semmi probléma. Tehát akkor egy TTL IC-s órát szeretnél. A neten van jó pár ilyen projekt. Kis keresgélés után biztos találsz megfelelőt. Ha biztosra akarsz menni, akkor belinkeled ide az oldal címét és vetünk rá egy pillantást, hogy egyáltalán működik-e a kapcsolás.
(#) gaboca323f válasza ATtiny hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Kb 10órától keresgélek, de nemnagy eredménnyel. Nincs itt valakinek egy elfekvő kapcsolás.
Sajnos keveset vagyok net közelben.
(#) (Felhasználó 20218) válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Helló! Nekem van egy rajzom. Én magam rajzoltam, még kb 2éve. Késöbb össze is raktam és még most is működne, de sosem fejeztem be teljesen. Az órajelgenerátort cserélni kell Quartz-ra, mert az 555 nem elég pontos (napi 5-10perc), Valamint a beállító gombok pergésmentesítése is probléma maradt, bár megvannak az IC-k erre a célra (MAX 6816, és MAX 6818) csak bele kellene rakni... Azért nézd meg hátha tudsz vele mit kezdeni!
(#) gaboca323f válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Jóllátom, ez bináris? Nekem hagyományos 7 szegmenses LED kijelzől kellene.
(#) Hp41C válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Szia!

A cikkek között is van egy 7 szegmenses óra...
(#) (Felhasználó 20218) válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Jól látod, bináris! Akkor nekem nem sikerült jól értelmeznem a kérdésed... bocsi! Egyébként kevesebb munkával és kevesebb nyűggel kijössz a dologból ha megbarátkozol a mikrokontrollerekkel. Nem kell tudnod hozzá programozni, mert egy csomó olyan kapcsolás van a neten amihez mellékelik a programot is. A program beégetést meg megcsináltathatod valami ismerőssel is. Én megépítettem a Vicsys féle bináris órát, haveromtól kértem kölcsön hozzá a programozót. Sokkal-sokkal egyszerűbb volt így!
(#) gaboca323f válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Néztem már régebben, ha nem lesz egyszerűbb lehet megpróbálkozok vele.
(#) Hp41C válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Szia!

A mai energia árak mellett nem érdemes TTL tokokból órát építeni. Az órák már csak olyanok, hogy állandóan fogyasztanak. A fogyasztás csökkentésére újabb áramköröket kellene beépíteni. Érdemes egyből a kontrolleres változatot megépíteni:
- A kontroller alig drágább egy-két ttl/cmos toknál,
- A beépített intelligencia sokkal nagyobb, ruhalmasan változtatható,
- Kisebb lesz az áramkör, a fogyasztása, a tápja, a doboza,
- DCF77 szinkronizáció sem nagy feladat.

Érdemes egy kicsit nagyobb kontrollerrel kezdeni, mint amibe a feladat belefér (pl 16F84 helyett 16F628A vagy inkább 16F88x). Nem baj, ha marad láb és hely a későbbi bővítéseknek. (A software légnemű - kitölti a rendelkezésre álló helyet!)

Szia.
(#) _JANI_ válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
[OFF]Mintha a téma címe is ezt sugalná...
(#) gaboca323f válasza _JANI_ hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Azért írtam ide (is), mert nemnagyon kaptam segítséget sehonnan. Lehet az ilyen egyszerű dolgok nem nagyon érdekelnek senki, lehet veszek egy olcsó ledkijelzős órát és átalakítom azt, ha nem lesz sehol használható kapcsolás.
(#) Hp41C válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Szia!

:google: segített....
pl.

Ha 2 digit óra és két digit perc kijelzést szeretnél megcsinálni, akkor 4 db 74xx90 (15mA)+ 4 db 74xx47 (24mA)+ 1 74xx00 (5mA) kell lagalább (a beállításhoz szükséges elemeket nem számítva). Ez 9 db 14-16 lábú tok, 160-170mA fogyasztással (ledek fogyasztása nélkül).
Egy PIC/AVR kontrollerrel felépített óra 1 tok + max 12 bd tranzisztor. Fogyasztása max 20 mA (ledek fogyasztása nélkül, 16F84 @ 20MHz). pl.

Egyszerűen azért foglalkoznak vele kevesen, mert terjengős (doboz, tápegység, nyák költségek nagyok), elavult, nagy a fogyasztása...
(#) gaboca323f válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Értem, hát akkor nem lesz más megoldás, az a baj, hogy én nem vagyok otthon a pic-ek világában, maximum úgy tudnám azt megcsinálni, ha kapok egy rajzot, az alapján mecsinálom én a panelt, valaki meg küld nekem egy felprogramozott ic-t én meg kifizetem.
(#) _JANI_ válasza gaboca323f hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Hagyományos alkatrészekkel egy péda. De a 7-szegmenses kijelzéshez még dekóder IC-kkel is ki kell egészíteni... S szükséged lenne még, egy viszonylag percíz 1Hz-s időalap-ra is...
(#) (Felhasználó 20218) hozzászólása Nov 4, 2009 /
 
Elkészítettem harmadik órámat is. A Vicsys-féle bináris órát kiegészítettem egy 74LS47-es IC-vel és így már a szüleim számára is olvashatóvá vált...
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 20218) hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Szép munka!
[off]De a bináris részét is meg lehetett volna hagyni!
(#) vicsys válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Bizony, igazad van. A 7szegmenses alatt jól néznének ki a ledecskék...
Következő: »»   9 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem