Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   54 / 370
(#) Imi65 válasza c27 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
A transzformátor vasvesztesége (a vas melegedése) a gerjesztéstől függ. A tekercs melegedése viszont a terhelőárammal négyzetesen arányos. Ha a tekercs elbírja, akkor mehet rá a terhelés.
Szerk: Azért nem valószínű, hogy 100W kijön egy 10 négyzetcentiméteres vasra tekert tekercsből hosszú távon. A túlmelegedett tekercsen a szigetelés is sérülhet.
(#) Imi65 válasza Avogadro hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Az legalább 300VA lehet (ha nem több). Azért látatlanban nehéz saccolni, egy szalagmagos trafó ekkora befoglaló méretek esetén jóval többet tud (500VA felett)
[OFF]Emlékszem, mikor a közeli (ex) Építő Gépgyár kerítése mellett sétáltam gyerekfejjel édesapámmal, mindig kérdezgettem, hogy a különböző méretű motorok hány Lóerősek lehetnek. Szegénynek nehéz dolga volt, mert fogalma sem volt, mekkora fordulatúak voltak. Ettől pedig nagyonis függ a mérethez tartozó teljesítmény. Pl. 2880: 3kW; 1440: 2,2kW; 960: 1,5kW. Mindhárom gép külsőre teljesen egyforma...... A trafóknál sem mindegy, milyen a vas minősége.
(#) c27 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
A primeren 600 menet van 0,5 mm átmérőjű réztekercsből természetesen zománc szigeteléssel. A szekunder meg csapolva van az gondolom elbírja.
(#) Avogadro válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Köszönöm. Megközelítő érték nekem elég. Akkor meghatározom a max terhelhetőséget mondjuk 300w-ban.
(#) c27 hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Egyébként, hogy kell kiszámolni hány menet kell egy trafóra? Ez csak a vasmag keresztmetszetétől függ?
(#) Imi65 válasza c27 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Nem csak. Függ az anyagminőségétől is. Jobb vasakat jobban meg lehet gerjeszteni, ezekre kevesebb menet kell azonos keresztmetszet esetén.
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Helló. Kösz kicsit számolgattam, de a vasmagkeresztmetszetnél most megakadtam azt írja kicsi a vasmag arra a célra. Amúgy jó kis progi.
A vasmagkresztmetszet táblázatba azért elég túlméretezés van nem? Mennyit lehetne kihozni hosszútávú terhelésnél a 10cm2 keresztmetszetű vasmagból? Én szeretnék azért 70W-ot, de a progi szerint nem tudja.
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
De mekkora feszültséget és áramot adsz meg?
Pl: 70W-> 14V 5A Ez már nem jó.
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Ok, igaz én úgy írtam be, hogy 12V 5A és 24V 2,5A úgy nem jó, de külön oké. Annyit még árulj el, hogy ha egyenirányítani akarom akkor mekkora feszt kell kialakítani a szekunderen + gondolom ez üresjárati feszültség lenne gondolom terhelésnél is esik még egy kisit ha még egyenirányítom is akkor mennyit kell rászámolni?
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Kösz a segítséget.
Még annyit akarok tudni, hogy pl: 0,38-as átmérőjű huzalt ír ott akkor használhatuk 0,4-est ugye vagy egy picivel vastagabbat a sekundernél? És az probléma ha magasabb menetszámot használok mint amenyit ír? Akkor már kihasználhatnám a maximlis helyet vagy az nem jó, hogy teli lesz tekerccsel a vasmag? Ez befolyásolja a hatásfokot?
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Értem, de az befolyásol e valamit, hogy pl: 850 menet van rajta vagy 960? Persze a szekunderen marad az arány csak kíváncsi vagyok jobb e magasabb menetszámmal ha még van hely?
Vagy elég amit a progi ír és ne legyen telitömve a vasmag tekrccsel? Vagy nem gond, ha 1mm szgetelés van kívül, de az ablak teljesen ki van használva?
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Akkor azt mondod tartsam amit a progi ír? Te is gondolom ez alapján csinálod gondolom akkor amit kiad az úgy jó egész napos terhelésnél is.
Ha jobban van gerjesztve a vas akkor az se jó? Arra gondoltam, hogy van annyi hely, hogy kicsit több menet menjen rá vagy felesleges?
(#) Action2K válasza c27 hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Köbzoli barátom már kétszer leírta:
Idézet:
„a menetszámot tartsd”
Ha van még hely, nem baj.
(#) c27 válasza Action2K hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Úgy lesz.
(#) rascal hozzászólása Szept 23, 2009 /
 
Üdv!

Az alábbi trafóval és egy ugyanilyen másikkal szeretnék kettős tápegységet csinálni. Primer 220V, Secunder: 10V, 20V függetlenek. A vasmag keresztmetszete kb 6 cm2. Arra lennék kíváncsi, hogy ránézésre szerintetek mekkora teljesítményű lehet?
Az van ráírva: 6-884512-333; 01188

Van még egy ugyan ilyen felépítésű monstrumom is, annak a vasmag keresztmetszete kb 25-27 cm2. Az innen letöltött programmal kísérleteztem, a kicsire kb 100 VA-t számolt, a nagyra kb 1700 VA.

Reálisak lehetnek ezek az értékek?

Az apróhirdetésekben a hipersil trafóknál láttam, hogy típusjelzéseket is írtak. pl SU90A, SM180 stb. Ez miből képződik, mit árul el a trafóról?


(#) Action2K válasza rascal hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Szia! Szerintem reálisak, bár én a kisebbre olyan 60-80 Wattot mondanék állandó terhelésnek. Ekkor nem fog nagyon melegedni. A 100W-ot csak csúcsterhelésnek ajánlanám, rövidebb ideig. Lehet, hogy ezzel túlméretezek, de így, biztonság, élettartam terén nem lesz gondod vele.
A típusjelzések a vasmagot jelölik. Vannak táblázatok, amikből ezek alapján kinézhetőek azok az adatok, hogy milyen trafók hozhatók ki belőlük.
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Ez tipikus magyar vasmag. Ha megméred milyen magas a két összefordított "U", illetve a szélességét, akkor szinte biztos, hogy hajszál pontosan meg tudom mondani a paramétereit.
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Pl az SU90A
S=szalagmag
U=hogy milyen kialakítású
90=magasság (a két "U" együtt)
A=a szélességre utal, mert azonos méretű vasból, több szélesség is létezik. Nevezzük méretkorrekciónak
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
A lemez szélessége 27 mm
A 2 "U" egymásba fordítva 64 +/- 1mm (nem fértem jól hozzá)
Az "UU" méret 66 mm
És az "UU"-ból a tekercsen belül futó másik szélesség (ahol a két függőleges szár együtt megy) 22 mm.

Remélem kibogarászható, hogy hol mire gondoltam..


(#) rascal válasza rascal hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Ez még kimaradt. Van rajta védőföld vezeték. Fontos ezt is használni, vagy ez csak opcionális lehetőségnek van rajta?
(#) pocok1 hozzászólása Szept 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Nagy fába vágtam a fejszét, adott 1 DIL-K7-10es mágneskapcsoló 230v~ a tekercse, nekem viszont 60v~ra kellene át tekerni. Az a baj hogy ez nekem nagy falat Ja és 0,28 drótom van hozzá. Ha valaki meg tudná mondani mennyi menet kell rá a 0,28drótból az nagyon megköszönném.
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Firkantottam egy rajzot. Ezekre a méretekre gondoltál? Ha esetleg nem, akkor a betűk alapján lehet pontosítani.
Most nem tudom megnézni, de otthon utánanézek mit is tud egy ilyen hiperszil vas.

A védővezető kérdése elég összetett. Tudni kéne honnan is jön az igazából. Esetleg csak a vasmagra van valahol rákötve, vagy esetleg egy kűlön tekercs van a primer és szekunder között, aminek kivezették az egyik végét, vagy esetleg egy vékony rézlemezből hoztak létre egy "elválasztó menetet" a két tekercselés között. Ezek mind járatos dolgok, és egyszerre szolgálják a biztonságot, illetve az árnyékolást.

vasmag.jpg
    
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Szia!

Teljesen jó a rajz, minden méret a helyén van.
A védővezető a primer vezetékei mellett megy be a tekercsbe, (lásd fent tr1.jpg) és a vasmaghoz nem kapcsolódik se látható módon, se mérve.
Előre is köszönöm, hogy utánanézel!
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 24, 2009 / 1
 
megtaláltam a neten (Mellékelve kézírásommal.)
Amin, és a tömeg az duplán értelmezendő, mert kettő van belőle!!

SM65.jpg
    
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Köszönöm szépen! Ezt a teljesítményt (46 W) tartósan kivehetem belőle? Viszonylag kis dobozban lesz a ketyere (28x20x10 cm). Két ilyen trafó, és két labortáp áramkör. A hűtést egy kis ventilátorral oldom meg, egy olyan elrendezésben, hogy minden lényeges alkatrész benne legyen a szélcsatornában. Állandó hűtéssel feljebb lehet menni a teljesítménnyel? Titokban dupla ekkora teljesítményre számítottam, mert a program amivel kísérleteztem kb 100 W-nál írt 6cm2 vasmag keresztmetszetet hipersilre, tehát amit én is mértem (2,7cm*2.2cm). A leírásában nem volt szó arról, hogy csak a felét szabad figyelembe venni. (trafomeretezo.zip)
Ami paramétert nem tudtam, azt defaulton hagytam. Ettől függetlenül lehet, hogy valamit rosszul csináltam benne.



(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Erre nehéz okosat felelni.
Szinte teljesen biztos, hogy ez a vasmag megfelel ennek a típusnak. Amit megadtam, azok a hivatalos gyári adatok. Ezzel a teljesítménnyel korlátlan ideig terhelheted.
Azt nem tudom, a méretező programod miért adott durván eltérő eredményt. Az 1,63 Teslás vasmag nem számít egyáltalán rossznak. Attól hogy hűtöd, nem fog lényegesen növekedni a teljesítményed. Azzal csak a hőmérsékletet tudod csökkenteni, de a fluxusmennyiség nem fog változni tőle. Nagyon durván közelítve, ha még a vezeték el is bírná, megterhelsz duplán egy trafót, akkor sem várhatsz csodát, mert annyira le fog esni a feszültséged, hogy nem fog jelentkezni a várt teljesítménynövekedés (ez a túlgerjesztés, ami sok bosszúság okozója lehet).
(#) pocok1 hozzászólása Szept 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Nagy fába vágtam a fejszét, adott 1 DIL-K7-10es mágneskapcsoló 230v~ a tekercse, nekem viszont 60v~ra kellene át tekerni. Az a baj hogy ez nekem nagy falat Ja és 0,28 drótom van hozzá. Ha valaki meg tudná mondani mennyi menet kell rá a 0,28drótból azt nagyon megköszönném.
(#) rascal válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Akkor ezek szerint a teljesítménynek nem is a melegedés állít akadályt elsősorban, hanem a vas? Így akkor pár másodpercre sem tudok többet kihozni belőle?

Mivel egy 20 és egy 10 V-os tekercs van rajta, akkor elvileg növelhetem az áramot kis kimenő feszültségen úgy is, hogy a stabilizáló áramkört ilyen esetben a 20V-ról a 10-re kötöm. (már ha jól működik úgy is, mert nem én terveztem, csak után építem)
Labortáp, és ennek az oldalnak a gazdája, Laci ajánlotta mert neki bevált.

(#) Alkotó válasza pocok1 hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Fogalmam sincs, mennyi kell, de van ötletem, én mit csinálnék.
1. Megmérném most mekkora áramot vesz fel, ha 230-ra kötöd.
2. leszedném a rajta lévő vezetéket, de úgy, hogy közben meg is számolnám hány menet van rajta. (ezt azért nem egyesével képzelem, hanem felfogni a tekercselő gépre, és lehúzni a drótot, az majd megszámolja hányat fordult.)
3. ezt a menetszámot osztanám 230-al és szoroznám 60-al.
4 huzalátmérőhöz a felvett teljesítményt venném alapul. Azaz 230 szorozva az elején mért árammal = teljesítményigény. Aztán teljesítményigény osztva 60-al = várható áramfelvétel. Ehhez kb. 3A/mm2 áramsűrűséggel kikeresnék egy huzalt, vagy ha meg is mérted az eredeti huzalt, akkor abból az ismert áram alapján könyedén számolható az eredeti áramsűrűség, azzal is számolhatod az új átmérőt.

Fontos!! ez a godolatmenet abból indul ki, hogy a feszültséggel teljesen lineárisan változik a menetszám. Ez csak részben igaz, de első közelítésnek szerintem elég jó.

Végül vissza kell ellenőrizni, hogy rendben van-e a saccolt áram, meg elég megbízhatóan mozgatja -e a mágneskapcsolót.
(#) Alkotó válasza rascal hozzászólására (») Szept 24, 2009 /
 
Ha nagyon nagyjából szemléljük akkor így van. Tehát egy vason adott indukcióvonalsűsűségtől többet nem tudsz átkényszeríteni, mert elolvad. De aztán ott a másik oldal is, hogy ugyan mekkora tartalékkal számoltak mikor a vasat gyártották, illetve, hogy lehet növelni a gerjesztést, de aránytalanul nagy energiabefektetés kell hozzá.
SM65=4,48cm2->46,5VA
SM74=6.28cm2->83,0VA
Ezt csak azért szúrtam ide, hogy látni lehessen mennyire nem lineáris a dolog.

Ha ki akarod használni a 30V-3A-es határt akkor ez a trafó kicsi lesz.
Tanács (ami már a labortáp topikba tartozna)!
1.A kapcsoláson egyetlen áteresztő elem van. Ez nagyon-nagyon kevésnek látszik! Én mostanában építem a saját tápomat, ahol ettől jóval kevesebb jut tranzisztoronként, de bizony keményen melegszenek mégis. Persze mindez szélszőséges esetben van, ha mondju 3A-es áramkorlát mellett rövidrezárod, akkor kb.35x3=105W telejsítményt kéne elfűteni. Nem hinném, hogy menni fog.
2. 10+20v-ot említesz. Ez se jó ide. A 20 kevés, a 30 meg már sok. ugyan nem néztem meg a kapcsolást, de valahol 25V körül kéne a váltónak lennie.
Következő: »»   54 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem