Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   661 / 3974
(#) djpman hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Sziasztok!
A minap a PC-m alaplapját böngészve találtam egy púpos kondit, tudom ez nem jó jel. Rátettem a kezem és forró volt, ekkor azt gondoltam azért forró mert mert már közel zárlatos. Na ,de a többi kondira is rátettem a kezem és azok is melegek voltak. Normális ez h ennyire melegednek?? Amúgy a táp részen vannak ezek a kondik (step down konverter részei).
(#) Kerozin hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Hali,

Nokia akkumlátorra szeretnék kötni 2 led-et (5mm UV) párhuzamosan (totál kezdő vagyok, de ezek sorban nem világítanak)ellenállás kell-e, illetve ha kell mekkora?(Nokia BL-5C , 3,7V) hálás köszönet.
(#) Robi98 hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne egy nagyon egyszerű kérdésem egy berregővel kapcsolatban(lsd. kapcsolások 14. o.) .
Olvastam, hogy a 10KΏ- os ellenállás helyére lehet egy potmétert is betenni
De mivel a potméternek három, az ellenállásnak meg csakkettő lába van nem igazán értem,hogy a poti három lábát miként kössem be (mert nem is írtak róla ).


Köszi!
(#) Imi65 válasza Robi98 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
A középsőt, és az egyik szélsőt összekötöd. Akkor már csak 2 vége lesz.
(#) Stefan válasza Robi98 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Az egyik szélsőt, és a középsőt használod.
A nem felhasznált szélsőt akár rövidre is zárhatod a középsővel, így a poti öregedéséből adódó kellemetlenségeket is elkerülöd.
(#) K.Leslie válasza Robi98 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Leg egyszerübb lsd: kép
Ha egy poti pl. 47K ohm os akkor a két szélső érték közt lehet ezt mérni. A középsővel be tudod állítani 0-47K ohm ig az ellenállást.
(#) gumicukor válasza vicsys hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
köszönöm szépen. Én mintha egy kicsit egyszerűbbre emlékeztem volna, de sebaj.
(#) Mát906 válasza Action2K hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Köszi szépen a választ , Tényleg nagyon sokat segítettél!!! Még lenne pár kérdésem ha nem gond...nem muszáj válaszolni!! Egyik haveromnak volt SBX 2530-as somogyija (150/100 W-os). Szóval nekem legalább ilyen szintű hangszóró kellene!! És itt jön a másik kérdés, hány wattos legyen?? +melyiket kell nézni a kissebb vagy a nagyobb számot,melyik mit jelent, ezt eddig senki nem tudta elmagyarázni nekem!!
Köszi a válaszokat előre is!!
(#) K.Leslie válasza Mát906 hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Az egyik ismerősöm a R.Kangooba egy 1.000W os LG-t rakott, azthiszem egy 1.500W os erölködővel. Nekem annyira nem tetszett, mert NEM lehetett hallani a mélyet, csak ÉREZNI. Rezgett az orrcimpám (meg az 5. szomszéd boros pohara a pincében )!
Nekem most egy 300W os Somogyi SUB cső van egy 500W os erősítővel és hangvágóval. Amire nekem kell bőven elég.
(#) Directors hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni,hogy milyen szigetelőt vegyek TDA7293-as,hoz ? Olyan kellene amit a HQ-ban is meglehet kapni
(#) Action2K válasza Mát906 hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Szívesen!
Idézet:
„Még lenne pár kérdésem ha nem gond...nem muszáj válaszolni!!”

Nem baj, kérdezz csak nyugodtan, ezért van a fórum. Nem harapjuk le a fejedet! (Ma nem.)

Szóval a hangszóróknál az a két szám a szinuszos (névleges), és a zenei terhelhetőséget (RMS) jelenti. A zenei mindig a nagyobb szám. Ez azért nagyobb, mert itt nem állandó terhelés alatt van a hangszóró, mint a szinuszosnál, ezért az időleges nagyobb impulzusokat még elviseli.
Hogy melyiket kell nézni? Ajánlatosabb a kisebbet, de a gagyi kínaiaknál még ezt is nyugodtan felezheted, ha hosszú életet akarsz neki.
Nézzük akkor ennek a hsz-nek az adatait. 150/100W-os, impedancia: 8 Ohm, érzékenysége (1W/1m): 90dB, frekvencia átvitel: 30 - 2.500 Hz. Ára (SAL-nál): 4990Ft. Adatlapja alapján nézve a frekvenciamenete nem valami szép. Azaz, nem nagyon lineáris. Az írt 90dB-t csak 65Hz-től tudja, de még a 3dB-en belüli eltérés esetén is csak 50Hz-től. tehát az a 30 - 2.500 Hz nem igazán igaz.
A Vidi HA25-450-eshez nem találtam adatlapot, csak a 672-eshez, de állítólag nagyon hasonló a kettő. Adatlapja, sokkal simább az átviteli görbéje, valóban tudhatja a 30 - 2000Hz-et. Ára (csak) 5700Ft a 450-esnek, ami kell Neked.
A többiek szavazata alapján megfontolva, én is ezt ajánlom. Azért az igazibb egy HA31-421 lenne. 93dB-es, 125W-os, kétszer akkorát szól, mint a Somogyis. Adatlapja szerint még jobb az átvitele. És az ára még nem olyan vészes: 6800Ft.
(#) moltam válasza jdani hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Találtam egy ilyet. Tegnap én is rajzoltam 1 et 2 4017 essel meg RS flipfloppal és 2 NAND kapuval de ez jobb.
(#) audioheritage hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Van nálam egy Metex 3650D tip. multiméter. A következő problémám merült fel: ha jól tudom, ez nem TrueRMS műszer, de ettől függetlenül szinuszos jelet pontosan lehet vele mérni, ami ha jól tudom, azt jelent, hogy a csúcsértéket elosztja gyök2-vel. Az a gondom, hogy nekem olyan, mintha 2xgyük2-vel osztaná (márha tényleg igy számolja), tehát nem ir ki pontos (effektiv) értéket, megaztán eléggé frekifüggőnek is tűnik. Ez normélis jelenség? (érdekes, hogy hálótai fsz.-re 237-et ir, ami nagyjából pontos)
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Most rajzoltam.
(#) jdani válasza moltam hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
kösz, később lehet megpróbálom
(#) audioheritage válasza audioheritage hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Kicsit korrigálnám magam, mert közben rájöttem, hogy a számolásnál benéztem tudtam a csúcsérték meghatározását.... Annyi maradna a kérdésem, hogy 1kHz-es jelnél még elég pontos, de pl. 10kHz-nél már kétszer annyit mér. Ennyi lenne a sávszélessége? (kb. 2kHz)
(#) Szebence hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Ha van egy hangszóró mágnesem és telement vasporral, hogyan tudom kiszedni belőle? Van rá valamilyen módszer?
Azt lehet tudni, hogy hány fokon veszti el a mágnesességét? Illetve nem tudom szabad-e melegíteni.
(#) Action2K válasza audioheritage hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Bizony ennyi lehet. Sőt, még jó hogy az 1kHz-et is jól méri. Hangfrekis mérésekre mindenképp analóg műszert válasz. Azok simán viszik a hallható sávot, de a 10kHz-et még tuti. Ha komolyabban akarsz ilyen méréseket végezni, akkor ajánlott egy csővoltmérő beszerzése. Nem mai darabok, de megbízható, pontok "kis" készülékek. Pl.: EMG 1341/E
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Rendben! Köszönöm a gyors választ!
(#) Action2K válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
250°C? Akkor hőlégfúvó. :violent:
Bár akkor más sem marad épen. Próbálkozhatsz még erős porszívóval óvatosan.
(#) pucuka válasza audioheritage hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Üdv!
Jó kis műszer, de nem hangfrekis mérésekre. Az adatlapján az szerepel, hogy AC mérésnél 40 - 500 Hz.
Általában az AC jelölés hálózati frekvenciájú váltakozó feszültséget/áramot jelent, aminek szokásos értékei, 50, 60, 400 Hz, nem pedig hangfrekvenciát. Valóban csúcsegyenirányító van benne, ez nem is mér RMS -t, az csak a 3640 ben van. Az, hogy frekvenciát tud mérni 20 kHz -ig még nem jelenti a fesz/áram mérés frekvenciahatárát.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Hi,

adott 41V DC. Ebből kéne valahogy 12V-ot csinálni kis ventik számára.
Eddig LM317-el ment a dolog, de most megemelkedett a betáp.

Van valami praktikus és egyszerű megoldás?
(#) lapose válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 21, 2009 / 1
 
Szia!

Egy egytranzisztoros-zenerés elő-stabilizátor a LM317 elé.
(#) bölcsész válasza lapose hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Ööö biztos... ... Nem tudom hogy épül fel egy ilyen.

És ha elfűtöm, az hülyeség?
(#) Action2K válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Három kis venti sorba kötve? 36V-os a 41V-ra ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor még egy 62,5 ohm-os, 2W-os ellenállást sorba velük. Ez az 1W-os ventikhez elég.
(#) bölcsész válasza Action2K hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
2 ventim van, 12V 0,1A áramfelvétellel.
Sajna nincs 3, ezért is tettem elébük az lm317-et.
(#) lapose válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Ugyan az ha egy megfelelő méretű teljesítményellenállást raksz be, csak ahhoz tudni kell az áramot.
(#) bölcsész válasza lapose hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Kösz.

0,1A lesz gondolom én a címkéről.
(#) moltam válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 21, 2009 / 1
 
Egy NPN tranzisztor emitterét 7812 bemenetére collectorát a bejövő 42V ra. A bázist bedig két 1k ellenállásból álló feszosztóra. Feszosztó egyik vége földre a másik a tápfeszre. Ez megfelezi a tápfeszt és igy a 7812 nem fog tönkremenni
(#) Mát906 válasza Action2K hozzászólására (») Okt 21, 2009 /
 
Na, a wattokat már értem!! Örülök h vidi hangszórót linkeltél be mert sokan azt mondták h a vidi hangszórók jók. Mondhatjuk azt, hogy ha a kisebbik vidit veszem meg akkor jó hangszórót veszek??? A 30cm-set azért nem akarom mert van már dobozom és nem férne bele

Na még 1 kérdés: a hangváltókkal mi a helyzet?? Mert ezt a két (tegyük fel ezt a két vidi) hangszórót amit veszek egy neve nincs középpel és egy piezzóval akarom összekötni akkor ahhoz hogy kell hangváltót venni?? És ez maga után von megint 1 kérdést A hangváltónál mit kell nézni?? s legfőképpen it jelent ha az van ráírva hogy pl: 100W???
Következő: »»   661 / 3974
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem