Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LC mérő
Ez van benne gyárilag, vagy a Tied is pont annyi, vagy a kapcsoló hibás.
A kalibráló kapcsoló jól működik. Viszont időközben megváltozott a kalibrálási értékem ( Re= 0,009 kOhm ). Amikor a kalibráló kapcsolót átváltom, időnként a kijelzőn az Rx = -25.2 kOhm felirat látható. Na most, ahogy próbáltam megbizonyosodni róla, a Re értékem megváltozott 65,53kOhmra. Most mit csináljak? Az elko mérés nagyon rossz lett.
Na meg most Rx = 406-ot ír ki a kalibráló kapcsoló váltásakor.
Mind a két állásban megnézted, hogy nulla az átmeneti ellenállása a kapcsoló kontaktusainak? Hol az egyik hol a másik szélső lábat kellene összekapcsolni a középső lábat a kapcsolónak. Szinte biztos, hogy kontakthibás (bizonytalan az érintkezése) a kapcsoló.
A forrasztásra elég érzékenyek ezek a kis méretű kapcsolók, forró párával és rövid ideig kell forrasztani, ha nem vagy elégedett a forrasztással akkor kihűlés után szabad igazítani. A nem elég meleg pákával sokáig kell melegíteni és közben az egész alkatrésznek van ideje túlmelegedni. A képeidből ítélve lehetett volna egy kicsit melegebb a páka (túl domború a forrasztás) és az ón is kicsit sok a kapcsoló lábain. Szerintem...
Arra végül csak nem válaszoltál, hogy az R12 47 Ohmot nem cserélted-e el a csomagban lévő R11 39 Ohm-ra? Megmérted az R12-t?
P István
Az R12 46,8ohm (nem cseréltem el)
Végeztem új méréseket, a referencia műszer Voltracft VC920, az eredmények: Névleges(uF) Tip Voltcr VC920 LC meter diff % 15000 MM 40V 18596 17100 -8,04 6,8 MKS 63V 6,266 5,42 -13,50 47 Ta 35V 51,11 42,7 -16,45 47 85F 400V 44,22 38,1 -13,84 560 lw esr 100V 585,5 510 -12,89 1000 lw esr 50V 1010,2 880 -12,89 2200 RG 25V 2170 1930 -11,06 120 400V 116,7 101 -13,45 47 160V 47,64 40,8 -14,36 2200 slw esr 10V 2376 2080 -12,46 Nem tudom mennyire csúszik szét a táblázat, ezért beteszem képként is. Kalibrálási értékek amiket kiír: 500,0kHz 356,4kHz Re=0,272k
A kalibrálást nyitott elkó bemenettel végzed? (nem rövidrezárva)
A kalibráció Nálad még nem történt meg mert a 272 Ohm-van előre programozva, de 240 Ohm körüli értéknek kell lennie a kalibrálás után.
A kalibráló kapcsolóval nincs semmi gond, a műszerem 0,3 Ohm értéket mutat mindkét kapcsoló állásnál a megfelelő két pont között. A kapcsolásnál közreadott progit beprogramoztam egy másik pic-be, most ezzel jól megy, viszont itt nem látom az Re értéket. De úgy néz ki, hogy a kalibrálás megtörténik. Van értelme néhány körben végigcsinálni mind a háromfajta kalibrálást? Független egyik a másiktól?
- Az ekó mérés kalibrálásához elég egyszer kalibrálni nyitott bemenetnél C állásban, utána megjegyzi az új értéket.
- Az ESR mérést gyakrabban érdemes kalibrálni rövidre-zárt bemenetnél mert ez elmászhat a nulla a nagy érzékenység miatt. - A nem polarizált kapacitás mérés már a bekapcsoláskor nullázódik, csak akkor érdemes kalibrálni ha nagyon kis értékeket akarunk mérni (néhány pF) illetve ha L (induktivitás) állásban kalibráltunk előtte. Akkor viszont lehet, hogy a kalibrációt nem végezted el nyitott elkó bemenetnél. Megnéznéd az előző PIC-kel még egyszer?
Meg tudod nézni az EEprom tartalomból, hogy mi került be kalibrálás után? Nekem sajnos csak számok...
Elvégeztem a kalibrálást ahogy ITT le van írva. Lehet, hogy nem menti el a PIC?
A polarizálatlan kondikat egyébként jól méri. A kapcsolókat én is ellenőriztem, jók. Az elko kalibrálás külön művelet vagy az ami a weblapon is le van írva? Próbáltam többször nyitott bemenetel kalibrálni, mindíg 0,272kohmot ír ki. Nem így kellene működnie? Akkor az ellenállást egyelőre ne módosítsam? Illetve mivel próbálkozzak? Végeztem egy újabb érdekes mérést: 640nF-os kondi, mérve 644nF, átdugom az elkómérésbe ugyanazt a kondit: 0,54uF!
0,9 Ohm.
Megnézem a programot is.
Az ellenállást ne módosítsd, megnézem a programot!
A hiba megvan, köszönöm a visszajelzést és közreműködést a hiba forrásának megtalálásához! (ez a probléma nem érinti a cikkben lévő 090909-es verziót)
Egy kis teszt után, hamarosan eljuttatjuk a javított változatot. Üdv. P István
Épp írni akartam,hogy nekem úgy tűnik, hogy ami a cikknél van progi, az nálam jól működik, végigmértem az előző kapacitás sorozatot és sokkal hihetőbb eredményeket adott. Amúgy az nagyon tetszik, hogy a mérés jó gyorsan beáll, nem kell sokáig várni, hogy stabil legyen a kijelzett érték. A multimeteremen ez van úgy, hogy 5-10 másodperc.
Érdekes volt számomra, hogy az MKT kondiknál ( 1 - 100nF ) igen kicsi eltérés volt a két műszer mérése között. Kerámia kondinál 220nF -osat mértem, ott viszont az LCM3 áll közelebb a névleges értékhez.
Köszönjük Neked és Ideiglenesnek a segítő visszajelzéseket, így is sokat teszteltük a programot, de ez pont nem tűnt fel.
Elnézést az okozott kellemetlenségért, hamarosan e-mailben küldjük a frissítést, illetve értesítünk minden eddigi vevőt róla. Hogy kicsit kompenzáljuk a "hanyagságot", egy aprósággal bővül is az új verzió. Részleteket később.
Az újabb progiban főleg a kijelzett érték van finomítva egy két apróságon kívül.
A nem túl pontosan mérhető értékek csak három számjeggyel kerülnek kiírásra, hogy a kijelzett szám vége ne szaladgáljon annyira (elkó, ESR) Kapacitásmérésnél a multiméterek akkor hibáznak, ha relatíve nagy a kondenzátor ESR-je és az összemérhető a mérőfrekvencián a kondenzátor kapacitiv impedanciájával. A rezonancia elven történő mérés - bizonyos határokon belül - érzéketlen erre a hatásra. Ha már úgyis teszteled, össze tudnád hasonlítani egy 5-10H induktivitás mérését más készülékkel? (pl. egy kicsi hálózati trafó primerje) P István
Ha volna másik készülék, akkor összehasonlítanám, de sajnos nincs másik. A kapacitás mérés is elég kis tartományra korlátozódott ezidáig. Ezért is történt a beruházás az LCM3-ba.
Ugyan nem nekem írtad de én is méregettem:
Fénycsőfojtó (40W) 0,76H LCmérővel és multiméterrel is. Kis trafó primer pont 2H szintén jól méri, az eltérés minimális. Kicsit nagyobb 24V-os trafó, multiméter: 2,1H LCM3: 3,5H nem tudom miért. Majd még megmérek pár dolgot. A kis fóliakondiknál nagyjából együttfut a Voltcraft VC920-al és a Metex P-10 müszerrel is, kerámiáknál is nagyjából jól mér, de nagyobbak az eltérések a müszerek között. A veszteségesebb kondik és veszteséges vasmagú tekercsek okoznak leginkább gondot az LCM3-nak. Hálózati trafó kisfeszültségű tekercsét szinte lehetetlen jól megmérni mert a primer kapacitása is áttranszformálódik, ezt a kézi (maxwell) multiméter is csak a trafók felénél tudja kisfrekin megmérni, az LCM3 itt esélytelen, de ez a mérési elvből adódik - szerintem nem gond. Bár így a trafók áttételét nehéz induktivitásméréssel megmondani. Megmértem pár PC-táp trafó tekercseit is (többnyire 0,5...5mH között vannak). Itt együttfut az LCM3 és a multiméter.
Köszönöm a hasznos mérési eredményeket!
A kerámia kondi érdekes, lehet a veszteség miatt, bár amíg a rezgőkör jósága 5 fölött van addig nem számottevő a hiba. Talán inkább a feszültségfüggésük miatt van, és a műszerek más feszültségszinten mérnek. Az LCM3 33nF-nál csak 50mV effektív feszültségen mér és ez tovább csökken a kondenzátor növelésével. De lehet hogy ez nem olyan érdekes mert a kerámia kondenzátorok amúgy sem a pontosságukról híresek. Nagy induktivitások is nyűgösek, főleg a légrés nélküli nagyobb trafók induktivitása (a vasmag permeabilitása) függ a gerjesztéstől. Végeztem méréseket 50Hz-en különböző arámérősegekkel, uA és mA tartományban mV mérővel mértem feszültségeket és áramokat és ebből számoltam az aktuális induktivitást. Nagyon nem volt mindegy mekkora árammal mértem. Veszteséges alkatrészek mérésére komplex impedancia mérő/elemző készülék kellene, de az sajnos ennyi alkatrészből nem jön ki...
Üdv. Mindenkinek!
Gratulálok a fejlesztőknek! Megépítettem még az eredeti cikk megjelenésének napján a műszert, saját nyák terv és doboz. Szerencsére 20 év mindent összehordott a műhelyben, még PIC16F690 is akadt. Elsőre indult . Nem lehet elrontani csak egy apró módosítás ( látom másutt is írták PIC halál relé dióda nélkül vagy túl nagy áramú rele) Szerintem belefért volna egy npn (Pl bc182) RB5 PIC 12 láb 4,7-10k bázis, emmiter föld, kollektor relé tekercs utánna táp. Igy bizti nem megy tönkre a PIC. Persze ez csak a magamfajta mindent Én csinálok emberkéknek. A KIT simán összerakható. Mégegyszer gratula. Egy kérdésem lenne, hogy lehet hozzáférni a módosított HEX-hez azoknak akik nem rendelnek kittet?
Szia!
Köszönjük a visszajelzést. A KIT-be lévő relé kis áramú, 5mA-nél már meghúz. Más relénél valóbanm ajánlott egy tranzisztor. Ha van lehetőséged, szívesen néznék róla egy fényképet. Amennyiben meg tudunk egyezni a hestore-ral az értékesítésről, akkor frissítve lesz a cikk, és elérhető lesz a szügséges fájlok többsége. Üdv. deguss
Szervusz!
Nagyszerű munkát végeztetek, köszönet érte. Korábban elkészítettem az LCM2 LC-mérőt jól működik, nagy segítség nekem, mivel főleg rf. dolgokkal foglalkozom. Ez a fejlesztésetek többet tud, méréshatára is nagyobb, szeretném ezt is elkészíteni. A V3 tipus NYÁK rajzát pdf-ben megtaláltam, ha Sprint Layout tervezővel készült tedd fel légy szives, megköszönném Üdv. Gerenk
Nem Sprintlayout-tal készült, írtam privátot.
Alsóbb L és C értékek mérésénél mennyire használható ?
Gondolok itt olyanra hogy néhány menetes légmagos tekercsek. (10-500 nH és 1uH-100uH (ezekmagosak is már) érték tartományban ) (tudom azokat a beépítés környezete is befolyásolja URH szerelési technika 2 - 3 menetes drót darabok esetén) 1-10mH mérő tekercs és 1nF mérőkondi mellé ezt a pár centis drótot rakni érdekesnek tünik néhányszáz kiloherzes mérő frekvencián . Igaz a delta oszci freki változást méri a műszer. Ilyen kicsi L változás esetén milyen freki változások vannak mérési tapasztalatok alapján amit feldolgoz a szoftver ? Persze Thomson képlet egyper2píszergyökLszerC ! De az elmélet és gyakorlat olykor eltérhet. Ezért érdeklődöm ilyen nagyfrekis tekercsek körében hogy viselkedik a műszer?
Érdeklődöm, hogy kb. mikorra várható a javított program? Nem akarok sürgetni senkit sem, csak jó lenne valami sacc/kb. hogy tudjam mire számítsak. Egy itteni kollégától (aki szerencsére viszonylag közel lakik) ígéretet kaptam, hogy segít a PIC (ujra)égetésében.
Szervusz!
Az induktivitás mérés felbontása 10 nH,ezért elfogadható pontossággal kb. 0,5 - 1 uH-től mér. Nagyobb felbontásnak nem is lenne értelme, mert egy pár centis huzalnak nagyobb az induktivitása mint 10uH. Néhány menetes légmagos tekercsek számításához elég pontos képletek állnak rendelkezésre. Nagyfrekvenciás induktivitásokat -10 MHz felett-, igazából az üzemi frekvencián lenne célszerű mérni. Egyébként a méretőkecs 100uH és kis induktivitásoknál a mérőfrekvencia durván kb. 500 kHz (C0=1nF) ebből adódik hogy 10 nH vagy 0,1 pF változáshoz hoz 25 Hz változást kell tudni megmérni. Ez könnyen teljesíthető, sőt kísérletileg 1nH illetve 0.01 pF felbontást is leprogramoztam, de ennek a gyakorlatban nem sok értelme van mert egyrészt nem nagyon van rá igény és a mechanikai konstrukciónak is sokkal gondosabbnak kellene lennie (árnyékolás, profi mérő-csatlakozok, ...) hogy a kijelzett érték vége ne ingadozzon. A fizikában -jelen esetben elektronikában- az elmélet és a gyakorlat nem térhet el, legfeljebb vannak leegyszerűsítő, közelítő számítások, amelyek nem minden helyzetben adnak kielégítő eredményt, amivel jó ha tisztában van az ember és ekkor, ha szükséges más modellt kel elővenni. P István
Szia!
A hiba már javítva van, de még akarunk egy apró módosítást is eszközölni. Ezzel és egy kis tesztel a hétvégén megleszek. Gondolom hétfőn eljut, ahhoz akit érint a dolog. |
Bejelentkezés
Hirdetés |