Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » A műhely (bemutató topik, ahol az alkotások készülnek)
Témaindító: Müszi, idő: Okt 19, 2006
Témakörök:
Ez a műhelyünkről készült képek, leírások, mi miért oda került, hogy lehetne még jobb hozzászólások témája.
Akik értenek az esztergákhoz, ismét nekik szeretnék egy kérdést felvetni. Szeretnék egy olyan esztergát építeni, amelynek a tokmánya állandó egyenletes fordulatszámmal és csak bizonyos fokonkénti elfordulással is képes dolgozni. (Mivel marógépet is szeretnék hozzákapcsolni.) (Pontosabban egy átalakított asztali. fúrót, de most nem ez a lényeg.) Csatoltam egy rajzot ahogy én gondoltam. Rövid magyarázat. 2 állás lenne, 1. amikor az aszinkron motor hajt, ilyenkor a kuplung oldva van, és az opto érzékelőt sem figyeljük. A 2. amikor a kuplung zárva van, ilyenkor a lptető motor hajtaná, és az optoérzékelő jelét feldolgozva esetleg egy (kézzel beállított tokmányállapot után, a megadott szögben elfordulna). Szerintetek működőképes lenne ez így?
Én egyenáramú szervóval csinálnám, direkt hajtással, kérdés van e akkora ami neked kell. Nézd meg Varsányi féle A300 szervó vezérlését. Ezen már én is elmélkedtem, talán fa maró lenne?
Nem ez egy kis univerzális gép lenne, amit majd szépen lassan mindenféle egyébbel kiegészítek. (Kap 2 állítható 1/100mm-es indikátorórát is (X,Y) tengelyre. És olyan áttételeket, amelyek miatt csak 300mm a csúcstáv, és 50 mm a keresztszán elmozdulása. (Nekem pici alkatrészek készítéséhez kell majd.) Hobby szinten továbbfejlesztem a robotépítő tehetségem. (Csak a tokmánnyal vagyok bajban, mert egy új 80-as, vagy 100-os tokmánynak igencsak húzós ára van. (A használtakkal meg nem lehet 1/100ad mm pontosan dolgozni. Ha érdekel valakit készíthetek fotókat, hogy hogyan készül a sima kazánlemezekből, meg vasanyagokból eszterga. (Na jó van egy ismerős aki elvégzi az esztergályosmunkát, meg egy másik aki beszerzi az anyagokat)
Értem, én fában gondolkozok.... Nos a direkt főhajtás az újjabb cnc gépek ismérve, én eddig ilyet láttam újba és jóba. Valahogy kellene olyan jó gépburkolat is mint a Mori Seiki ken van. Nagyon profi, és lényegében szerintem a gép "lelke". Amit leírtál olyan is van az iparban, én csak akkor tenném ezt ha minden cnc sítve van. Ahogy Mosfilm írta az osztófej.
A számból vetted ki az osztó tárcsát
Ott a pont! Ez a legegyszerűbb megoldás.
Tanulmányoztam egy kicsit ezt az osztótárcsás dolgot, ezt ugye minden marásnál fel kell szerelni, majd az esztergáláshoz ismét le kell szedni? Jól sejtem?
És van még egy kérdésem ezt a tokmányt neten találtam eladóként, de a gazdája nem válaszol a kérdésre. A kérdésem szerintetek ennek a felfogatása kúpos, vagy menetes?
Igen!
Ja bocs tényleg a képet nem töltöttem fel
Én is arra tippeltem volna (nekem meg kúpos kellene)
Ez eléggé kicsi.
Ha a tokmányra érted, akkor igen, mivel 10mm a max. befogható átmérő.
Szerintem ez kúpos, közepén menettel. A menetbe behajtva csavart könnyen le tudod pattintani a Morze kúpról.
Többen megneszelték, hogy új szkópot fogok venni. Mikor feltettem az apróba az előzőt, kaptam egy csomó kérdést, hogy miért meg mire.
Egy 100MHz-es 1GS/s-es szkóp + 16 csatornás logikai analizátor párosra "cseréltem", jelentem tisztelettel azoknak akik kérdezték "miért? Baja volt a réginek?". Nem. Többször szükségem lett volna logikai analizátorra. Amiket én készítettem, azok pár 100 KHz-ig működtek. Ez viszont 400 MS/s-ig. Nohmeg lecseréltem a műhelyben lévő gépemet, egy kicsit erősebbre. Sors iróniája, hogy a régi gép amin dolgoztam, az a HE egyik régi alszervere volt, idestova 3 évvel ezelőtt. És a fényképeken is látott kis számítógép teljesítménybe pedig nagyjából az ötszöröse. Réginél már ilyen ~ 100K Flash-t elfoglaló AVR programok fordítása igen csak sok időt vett igénybe. Ennél max 1mp. A köztes időben a notebookommal oldottam meg a sebesség gondot, de mivel USB-s cuccokat is fejlesztek, néha előfordult, hogy rövidzár -> tüdümm... És jöhet a restart. Szóval számítógép védelem és USB + HW-es soros hozzáférhetősége (asztal felett) miatt ilyen pici asztalon elférő csenges kis gépet raktam össze. Egyébként a múltkori képek óta beszereztem még egy 5 és 1/2 digites asztali Fluke multimétert is. Meg analóg (Tektronix 465) szkópot is cseréltem egy 3+2 csatornás analógra. Tessék megbecsülni a képeket! Ilyen rendet nem mindennap lehet látni nálam
Az 5 és 1/2 digites multinak mi a típusa?
Sejtettem hogy a legújabb OWON szkópról van szó. Meg vagy vele elégedve?
Fluke 8840A
Nem egy mai darab, de nagyon jó. Hibátlan, nemrégiben kalibrált. 4 vezetékes ellenállás méréstől kezdve, offset, trigger minden, amire nekem eddig szükségem volt. IEEE-488 busz. DC pontossági osztály: 0.005% Bemeneti impedancia 20V-ig 10 GOhm, felette 10 MOhm TrueRMS fesz. és áram. Átlagos CMRR > 140dB Ez a 10 GOhm belső ellenállás volt hogy már megviccelt. Ugyanis feszültségről levéve a műszert, a készüléken megmarad a mért érték, a feltöltött szórt kapacitások miatt. Ahogy hozzáérsz a mérőzsinórhoz, leföldeled és visszaesik nullára szépen. Idézet: „Sejtettem hogy a legújabb OWON szkópról van szó. Meg vagy vele elégedve?” Egy napja van meg, teszteltem és összességében meg vagyok vele elégedve. A régebbi PDS6062T egy-két kényelmetlenségét is kijavították benne. Szkópként van alternate üzemmód, ami sokszor tud hasznos lenni. Menük elrendezésén nem sokat változtattak. Kurzor gombok és pozíció gombok teljes ráncfelvarrást kaptak. Vertikális pozíció rotary nagy potméterről átköltözött kis potira, ez kényelmileg elsőre furcsa volt, de viszont a nagypotis kurzor a régebbi kis tekerőgombok helyett kényelmesebb. Van benne ugye impulzus idő méréstől, a fel/lefutás idő mérésig, az overshoot-ig minden. A legelső ezek közül az egyik leghasznosabb. Összességében: Nem bántam meg a cserét. A logikai analizátora ugyanannyi funkciót tartalmaz, mint az a fél milliós 32 csatornás Agilent, amivel párszor már dolgoztam. Adat trigger, busz trigger, pattern... minden. Kifejezetten hasznos az elején az USB-Host, és hogy egy gombnyomásra mass storage drivera tudja menteni a képernyőt vagy a vektorokat. Nem kell PC USB kapcsolattal játszani. Kifejezetten tetszik. Nem bántam meg a cserét.
Úgy látom kénytelen leszek jövőre venni én is egy ilyet. Már nézegetem egy ideje.
Ha gondolod, megbeszélhetünk egy időpontot és próbáld ki.
Köszönöm a lehetőséget. Megbízok a hozzáértésedben. Tulajdonképpen csak a négyszögjel felfutás visszaadása érdekel most. Mennyire adja korrektül vissza. Valóban annyi a túllövés amennyit mutat?
5 és 1/2 digit, 0,005% pontosság. Gyönyörű!! Hol lehet ilyet kapni?
Idézet: „5 és 1/2 digit, 0,005% pontosság. Gyönyörű!! Hol lehet ilyet kapni?” Sok pénzért, bárhol Idézet: „Tulajdonképpen csak a négyszögjel felfutás visszaadása érdekel most. Mennyire adja korrektül vissza.” Mivel vélhetően a mérési vektor táblából számolja, így elég pontos. Inkább az lehet a kérdés, hogy az 1 GS/s elég-e ahhoz, hogy a tranziens szakaszát olyan részletgazdagon megállapítsd. Adatlapja szerint a mintavétel pontossága és ideje ~ 320 pS. Ezzel szerintem már egy durván meredek négyszögjelet is lehet mérni. De mivel mintavételi sebességtől függ ez inkább a 8 bit mellett, hogy mennyire kalkulálod pontosan a túllövést, gyanítom hogy itt a szkóp márkájában nem lehet eltérés. A Tektronix TDS alap készüléke is 1GS/s-el mintavételez és 8 biten. Szóval ha a matematikai részét nem rontották el, akkor egyezik ezen a téren a "pontossága". Pl. 5V-os jelnél ugye a felbontás csak 19mV (5/256). Emberi szemnek tökéletes, kérdés a matematikai egységben ez mekkora halmozott hibát jelent.
Te Topi, mi lenne ha építenék egy 4,5 digites feszültség-mérőt, amit a te műszeredhez hitelesítenék? Benne lennél egy ilyenben egyszer valamikor? Kb 10 perces művelet lenne az egész és lenne egy saját építésű, olcsó és pontos 4,5 digites feszültségmérőm.
Mert ilyen nagy pontosságot sajnos még a 0,01%-os méregdrága ellenállásaimmal sem tudok elérni.
Nem probléma. Szívesen segítek hitelesíteni.
DC áram felbontása 2A-es méréshatárban 10uA. Pontossági osztálya <1A esetén 0,04%. Efölött 0.1%
Köszönöm.
Még egy kérdés felmerült bennem. Van ugye egy PC-es program is hozzá, amivel a tárolt adatok lementhetők. Ez csupán adatmentésre való vagy ábrázoltatni is lehet vele az adatokat?
Az árammérése igazából nem számít mert nagyobb áramnál úgyis biztos elmászik. Ezért építek most 20A-es precíziós árammérőt (4,5 digitest).
De az ellenállás-mérésre még kíváncsi vagyok. Az milyen pontos?
Ábrázolni, további számításokat elvégezni, Excel-be exportálni, bármit lehet. Van Real-Time PC kapcsolat is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |