Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   690 / 3965
(#) MRolee hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Hali !!

segitség kellene !!!

szükségem lenne egy SONY PLAYSTATION 2 csatiának a lábkiosztására !!!
sürgős lenne !!
Előre is köszi !!!
(#) moltam válasza MRolee hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
(#) wg_kezdo hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Töklámpást építek és a helyszűke miatt az alábbi megoldást gondoltam:
9V-os tölthető akksiról menne az ATTiny45.
Ehhez egy 78L05 stabilizátort használnék, de úgy, hogy kondi nélkül vagyis csak a Vin-re rá a +9V GND-re rá a negatít sarok a Vout-ra meg az AVR VCC-je.
3db ledet fog villogtatni, de közvetlenül at AVR lábairól mivel csak 20mA kell neki.
A kondik nélkül nem lesz vele probléma?
(#) _ampervadasz_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Mivel akkumlátorról hajtod ezért a V IN -re nem kell semilyen kondenzátor, mivel tiszta egyenfeszülség érkezik. Viszont a V OUT -ra már kellhet egy szűrő kondenzátor.
(#) pucuka válasza pajti2 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Üdv!
BF224 nem is kapcsoló tranzisztor, itt csak ft -t láthatsz.
Ha kapcsoló tranzisztor lenne, akkor BS224 -nek hívnák (csak példaképp)
A becslés azon alapul, hogy az ft az a frekvencia, ahol a tranzisztor erősítése egységnyi ugyebár.
A felfutási idő által meghatározott képzeletbeli színuszgörbe (sorbafejtés első tagja) frekvenciája max az ft-nél valamivel kisebb, (mert ott már a tranyó nem erősít). 1 ns megfelel kb 1000 MHz nek, ennek kb a fele a használható, oda és vissza is.
Ez ugyan durva becslés, de a gyakorlatban beválik.
Emellett még érdemes nézni, a különböző kapacitásokat is, Ceb, Cce, Ccb stb.
Ha gyorsítani akarod a kapcsoló tranzisztort, akkor érdemes negatív (NPN tranzisztornál) feszt adni a bázisra.
(#) pajti2 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Ha valamilyen nagy frekis impulzus üzemű áramkört táplál az a stabilizátor, akkor bemeneti kondi nélkül csúnya tüskék fognak megjelenni a stab kockának még a túloldalán is. Akár akku, akár trafós táp, a tápvezetéknek akkor is induktivitása van, és nagy frekin az a döntő. Kicsi frekis simításra nagy elkókat szokás használni, az természetesen felesleges. Viszont az 1µF tantál, vagy a 100nF kerámia a nagyfrekis tüskék miatt szokott ott lenni, és az ugyanúgy javasolt.
(#) wg_kezdo válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Mit lehet oda berakni szűrő kondinak?
Mér van annyi helyem, hogy egy kondit beépítsek.
Amúgy egy 28 lábú IC foglalatba lesz megépítve a cucc ez pont befér a tökbe úgy, hogy a két szemnél lesz a két led ami vörösen fog izzani
(#) _ampervadasz_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
pajti2 megírta, a választ ezesetben.
(#) pajti2 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Köszi a tippet. Kotorásztam netes árlistákban "BS" után, és kb semmi.

Lomex-ben BU406 kedvező áron akad, de 10MHz-es kapcsoló létére 0.75uSec kapcsolási időt tol, az meg nevetséges, ennyit egy BD is elvinne talán. HQvideo szerint vagy kábel, vagy trafó típus kezdődik "BS"-el Elektrokonthánál van BS, de mind kicsi teljesítményű fet (bipoláris tranyó egy sem). HEstore-ban akad BU, de még a BU806 is 0.35uSec, a többi meg méregdrága, és azok se meggyőzőbbek. Másik net-es portált nem is ismerek.

Amit kapcsolni kellene, az 1MHZ freki (0.5uSec on time) / 1A (Umax 50V, de ofc kapcsoló üzem). Te mit tennél a helyemben?

Ilyen áramot kapcsolni már darlington kell, de azok még többet pepecselnek nyitás/zárással. A legjobb tippem még, hogy megpróbálom átalakítani a kapcsolástechnikát úgy, hogy párszáz nA bázisáram mindig legyen mindenütt, és soha semmi ne kapcsoljon le teljesen. Akkor foghatok egy sima BC212+BD140-et párost (PNP darlington kell) is. De ez sem lesz éppen egyszerű dolog, normálisan beméretezni mindent. Jobb ötlet?
(#) pajti2 válasza (») Nov 11, 2009 /
 
Hmm, filozok lehetséges problémákon. Még ha belső rc oszcit használ is, és időnként hülyét kap az avr a táp tüskéktől (mert még a táp lábain sincsen semmi), max leresetel, és újraindul a led villogtató program. Ergo mindenféle kondit el lehet hagyni. Egy töklámpás úgyis arra van, hogy horror példa legyen
(#) kadarist válasza pajti2 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
BUY29, BUY30,40, BU808DFX, 2SC4236. Tipikus kapcsolótranzisztorok. Elérhető árban ezek vannak.
(#) wg_kezdo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Na most kicsit megkeveredtem.
Szóval elvileg 8Mhz belsőről megy a proci és a ledeket PWM szabályoznám.
3 pár helyem van még oda befér 3 kondi, magasságra elfér akár a 100µF-es is csak a lábak fogynak nagyon gyorsan .
Ha nagyobb tököm lenne (hmm...) szóval akkor bele tudnék tenni két foglalatot is, de így sajnos nem fér el egymás mellett.

Amúgy a reset sajnos nem jó mivel két üzemmódja lesz:
1. ijesztgetés piros ledekkel
2. elemlámpa funkció fehér ledekkel.

A második egy versenyre kell ahol kislányomnak bunkó módon előnyt akarok biztosítani a többiekkel szemben (sötétben kell keresni tojásokat az udvaron).

A tavalyi tök annyira jól sikerült, hogy mindenki "csodájára" járt pedig csak a mécsest imitálta.
(#) wg_kezdo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Kis szövegértés
Az IC táp lábai annyit tesz, hogy a Vin és a GND láb közé?
(#) _ampervadasz_ válasza pajti2 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Nem kell ezen akkorát filózni. A ledek villogni fognak így is úgy is.
(#) wg_kezdo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Sikerült, megvan az 5V kimenet, most megnézem terhelés alatt. (Mondjuk szomorú, hogy 3mA kell a 78L05-nek ehhez a mutatványhoz, de még így is megéri).

Így jár az ember, ha páka nélkül kell áramkört építenie.
(#) pajti2 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Igen, és éppen ez a problémám. Egyik sem felel meg. Nézd meg katalógus lapon a Ton / Toff értékeiket.
(#) pajti2 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Az attiny45-öt mondjuk nem ismerem annyira, de muszály neked az a 8mhz? Nincsen benne 32khz-es oszci, és lehetőség, hogy az legyen az elsődleges órajel? Fogyasztásban is sokat megspórólna neked, és led villogtatáshoz az is bőven elég. Máris nem lenne gond a freki üzem miatt. Egy kicsike elkó bárhova a tápvonalra bőven elég lenne, és nem kellene aggódnod a random reset miatt. Az igazi problémát egyedül a sok mhz okozza.
(#) wg_kezdo válasza pajti2 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Kipróbáltam tök jól megy 8Mhz-vel is és pont befért egy 10µF-es Elkó.
Köszönöm a segítséget nemsokára fénykép és feltöltöm a ki mit építettbe
(#) _ampervadasz_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Na látod, menni fog az a produktum. Nem lessz akkora probléma az a "szűrés hiány"

Idézet:
„nemsokára fénykép és feltöltöm a ki mit építettbe”


Igyekezz, mert egy, látni akarjuk, ha már ennyit vitatkoztunk rólla, másrészt a Ki mit épített topik már a 999. -ik oldalon tart, és te lehetesz az 1000. oldalon az első.
(#) wg_kezdo válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Fel is tettem a ki mit építettbe, de sajnos pont a 999 oldal legvégére kerültem.
Gyorsan építek valamit az 1000. oldalra .

Akit érdekel:
Halloween töklámpás
(#) _ampervadasz_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Hát igen, ez az 1000. oldal nem akar összejönni olyan könnyen.
(#) zoly15 hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Hali mindenkinek..
Van egy pár Telefunken Tl700 hangfalpáram.
Mikor megvettem a Dom le volt benne égetve
:no: Dome ami benne volt 1
Ami benne volt 2 (Bal oldali)
Jelenleg a második képen lévő, jobb oldali hangszóró van benne mint magas. De nem ad kellő magasakat (nem is csodálom).
Most elérkezett hogy a közeljövőben magasat szerzek be. De nem tudom milyet kéne beszereznem. Azt tudom hogy Dom-ot.
Néztem a=103]kínálatot de nem tudom hogy melyik a jobb. Membrán anyaga: selyem vagy MYLAR, melyik jobb?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Valamiért a "kínálat" linkem nem jó :no:
Megpróbálom még egyszer =103]Bővebben: Link
Most se. bemásolom a linket ide...
http://www.hestore.hu/kat_147.html?parSize[]=103
(#) pucuka válasza pajti2 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Üdv!
1 A -t kapcsolni ilyen gyorsan, nem egyszerű feladat.
Javasolnám pl a BD137 -et, szerintem megfelel amire szeretnéd. A BU -k általában nagyfeszültségű, robusztus tranzisztorok, ezért lassabbak is. A darlington megoldás szintén elég lassú, a belső kapacitások miatt.
Nagyteljesítményű gyors kapcsolók ritkák is, meg drágák is, kinézetük ellenére "integrált áramkörök", sok kis tranzisztor összeintegrálásával készülnek.
Ilyeneket keress, hogy BSS, BSY, BSX, BSZ, BUX, stb.

BD139-16.pdf
    
(#) h.imr3 hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Hali!

Megpróbálkoztam ezzel a kapcsolással próbapanelen de nem akart összejönni a dolog.
Annyi a különbség, hogy nekem itthon BC546 helyett, amit a rajzhoz írnak C547-esem van és BC182-essem.
A 182-est tranzisztort tettem bele, mert az írták azzal is jó lesz, de nekem mégsem ment vele. lehet, hogy akkor az ellenállást is le kéne cserélnem?
erintes kapcsolo

Totál kezdő vagyok, ne nevessetek ki
Ha kell megpróbálom lefényképezni amit csináltam, hátha az segít.

Hali
(#) mex válasza h.imr3 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Egyszerre fogd meg a telep pozitiv pólusát, és a tranzisztor bázisát, lehetőleg nedves kézzel. Ha helyesen kötötted be az alkatrészeket, akkor a lednek világitania kell.
(#) h.imr3 válasza mex hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
hát ezaz, hogy nem világít az a fránya led és még a képet sem tudom most feltenni gépre.
Viszont elmondanám, hogy nálam most hogy néz ki a kapcsolás kezdve az elem pozitívával:

elem+, led+ összekötve.
led-, ellenállás összekötve.
ell. másik lába, tranyó C összekötve.
Tranyó E, elem- összekötve.

A két drót amit érintenem kéne pedig a led+ és a Tranyó B lábához kötve.
a tranyó egy bc182B.
(#) kadarist válasza h.imr3 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia!

A LED nincs fordítva bekötve véletlenül? Vagy a tranzisztor.
(#) h.imr3 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia!
Nincs, leteszteltem a ledet, kínomban még meg is fordítottam.
remélem még az este sikerül megcsinálnom a bluetoothot és akkor tudok mutatni képet a kapcsolásról.

Lehet, hülyeséget kérdezek de BC182 -ből csak npn van ügye? nincs pnp?

ÁÁÁ meg volt szakadva az egyik drót, az volt a baj

kösz a segítséget
(#) kadarist válasza h.imr3 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Az a lényeg, hogy meg van a hiba! Van PNP a 182-esből, úgy hívják, hogy BC212.
Következő: »»   690 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem