Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12 voltos fűtőszál
 
Témaindító: finenet, idő: Okt 11, 2007
Lapozás: OK   4 / 11
(#) vazee00 hozzászólása Nov 4, 2009 /
 
Hali!
még 1 kicsit kezdő vagyok, ezért szeretném segítségeteket kérni.
A feladat a következő: 12V vagy 24V-os fűtő berendezést szeretnék építeni, ami kb 100-300 °C- ot képes csinálni.
A fűtendő felület kb 5*5 cm- es lenne, és vizipipához kéne. Ehhez hasonló lenne a tervem: Bővebben: Link
Arra is gondoltam hogy hajszárítónak a fűtőszálát használnám fel megfelelő méretben.
A hőt pedig 1-2h keresztül kéne leadnia.
A segítségeket előre is köszönöm.
Üdv: vazee00
(#) Holubek válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Hali! A legegyszerűbb szerintem ha elmész az autósboltba és veszel 1,2 izzítógyertyát, amit vagy sorbakötsz vagy 6-8 voltról hajtod. Sajnos ha 12v-on hajtod az kb 30-40 másodpercig tart de minimum 600 fokos. A legolcsóbb az 600Ft körül van talán VW-é.
(#) vazee00 válasza Holubek hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Üdv!
Értem, szóval ha csökkentem a feszt akkor kevesebb hőt ad és tovább tart?
Mennyi időnként képes 30-40mp- es hőt leadni?
És köszönöm a választ
(#) vazee00 válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
És most olvastam hogy 10-15 mp nél tovább tartó működtetés már káros lehet a szerkezetnek.
És szerintem nem lenne valami tartós 2 órán át üzemeltetni 1-2 perces melegítéssel.
(#) Sebi válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
"Mennyi időnként képes 30-40mp- es hőt leadni?"
Ezt a mondatot nem tudom értelmezni...

Amit belinkeltél, az adatai alapján egy 50W körüli kerámia fűtőtest (12V, 4A). Ez - ohm törvénye alapján - 3 ohmos ellenállásnak felel meg.
Nincs más teendő, mint - akár több darabból - összeállítani ezt az értéket.

A lényeg a jó hőátadás megoldása a felület felé: lehetséges megoldás a hűtőbordára szerelhető kivitelű ellenállás használata, vagy a normál huzal ellenállás(ok) hőálló ragasztóval való rögzítése, esetleg kvarchomok-vízüveg (Na2SiO3) keverékkel való kiöntés...

És, igen: alacsonyabb feszről járatva természetesen a hőmérséklet is alacsonyabb lesz...
(#) vazee00 válasza Sebi hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Szóval ezt úgy érted hogy több huzalellenállást kéne egy hűtőbordára rögzíteni ragasztóval?
Mivel még kezdő vagyok, esetleg kifejtenéd 1 kicsit bővebben?
Esetleg az izzítógyertyás megoldás tartós lenne, ha 2 órás üzem alatt sokszor 30mp-re bekapcsolva lenne?

Köszönöm a választ!
(#) _JANI_ válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Megfelelő méretezéssel az ellenállás nem károsodik ha hosszú ideig üzemel. Persze ekkor a felfűtési idő is hosszabb lesz. Ez az idő csökkenthető, ha a betét tervezett hőmérséklete magasabb a kívántnál. De ekkor valamilyen hőmérséklet szabályzóról (szabályzásról) gondoskodni kell! PL: bimetálos hőmérséklet-szabályzó ( Termosztát. Vagy egy megfelelő értékű PTC. ).

Ahogy néztem, az eredeti fűtőbetéthez nagyon hasonló méterű a GK szivargyújtó. Némi barkácsolással biztosan átalakítható. De a szivargyújtó sem állandó üzemre lett tervezve!
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Vannak ilyen Bővebben: Link bordára csavarozható ellenállások. Fűtéshez jónak tűnnek.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Üdv!
Amit linkeltél, sz biztosan nem jó, az eredeti feladat 100 - 300 fok előállítása, ez pedig max 115 fokot bír, utánna tönkremegy.
Miért nem jó pl egy pákabetét, Pl. Weller állítható a hőmérséklettel, ha szükséges, de szerintem nem.
Egyszerű kattogós Weller, beletéve a megfelelő hőmérsékletű hegy, és passz.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Ez a kivitel már strapabíróbb:Bővebben: Link
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
EZ egész jónak tűnik, csak jó lenne tudni valamit a beszerzéséről és az áráról. Kerestem de sajnos nem találtam. Esetleg egy ilyet milyen táppal lehetne meghajtani?

_JANI_: A szivargyújtón már én is elmélkedtem, hogy hátha jó lenne. Pont van is itthon 1 vw szivargyújtó. Lehet kipróbálom hogy mit bír.
A fogyasztás se lenne utolsó szempont.
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 5, 2009 / 1
 
Az Bővebben: Link -nál van. Írd be az oldal keresőjébe: "aluminium resistance".

Egy megfelelő teljesítményű trafóról meghajthatod. Az ellenállás értékét a trafód feszültségéhez válaszd ki.
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Vajon egy páka fűtőbetéttel is meglehetne oldani mondujk 60W os- al?
(#) vazee00 hozzászólása Nov 5, 2009 /
 
Akkor szerintetek melyikkel lenne a legérdemesebb próbálkoznom? Ellenállással, vagy páka fűtőbetéttel?
(#) bersgabor hozzászólása Nov 5, 2009 / 1
 
Sziasztok!
Én csináltam egy tranyós fűtést,télen az ágyba szoktam rakni,és felfűt vagy 70 fokra,párszor már meg is égette a kezem.De szabad levegőn kb 30 fokra fűt fel egy 20szor 30cm-es kb 1mm vastag alumínium lemezt. 13,6 V-on 1,5 A-t eszik. Hőkapcsoló nincs benne,de lehet még fejleszteni.Már 3 éve működik,talán kellemes alternatíva lehet. Hűtőborda féltápfeszen lesz,de a kollektorok vezetékes összekötésével akár el is szigetelhető.
(#) vazee00 hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
Hali!
Az lenne még a kérdésem, hogy már kigondoltam a fűtőszál pákáé lesz. De nem tudom hegy ennek a fűtőbetétnek mennyi feszt kell adni..
Hogy közvetlen 220- ra kell csatlakoztatni vagy nem?Bővebben: Link
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Szia!

24 V-os betétet válassz, ha életben szeretnél maradni. De valami hőfokszabályzás sem ártana.
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Heló!
Igen énis gondolkoztam ilyenen de nemnagyon találtam 24V- os fűtőbetétet olcsó áron. Valamint az lenne a kérdésem hogy ennek az állomásnak a fűtőbetétje hány V- os? Ilyenem van és az van ráírva h 220V de nemtudom h télleg annyit kap -e mert mintha valami trafó szerűség lenne benne. A multiméterem sajna a héten megadta magát.Bővebben: Link
(#) vazee00 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Hali!
Értem. Sajnos szerintem tönkre ment benne a fűtőbetét mivel véletlen bekapcsolva lett hagyva 2 órára és csak max - ra tekerve melegedik fel. Így viszont túl forró de ha kicsit lejjebb veszem, akkor drasztikusan lehűl.

kadarist: És ha valahogy megoldanám a szigetelést és úgy ktöném 220- ra a 100W- os fűtőbetétet? Illetve a hőfokszabályozást mivel tudnám a legkönnyebben megoldani 500C- ig?
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Inkább törpefeszültséggel kellene megoldani a fűtést. Ez így biztonságos. A szabályozást a fűtőbetét trafójának primer oldali triakos szabályzásával érdemes megcsinálni. Egy triakos dimmer, kiegészítve 100 ohm 100nF soros taggal a triak A1-A2 közé bekötve. Ez a kiegészítés az induktív terhelés miatt kell.
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Értem.
Csak az a gond, hogy a törpefeszültségű fűtőbetét jóval drágább és az szerintem nem melegedne fel a kellő hőmérsékletre vagy tévedek?

(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Felmelegszik az, attól ne félj. A Watt számít, nem a Volt!
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Igen azt tudom, csak a kis fesz-ű pákákból tudomásom szerint nincs 100W- os. A hőmérséklet pedig kiderült hogy olyan 500C ig kéne, mivel lelett mérve, hogy a szén 570 C- on ízzik. És nemttudom hogy ezt valahogy meglehet- e közelíteni egy törpefeszültségű pákával.(?)
(#) vazee00 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Igen majd az lesz csak nemrég füstölt el a multiméterem:S.
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Akkor tekerj egy kerámiatestre cekászhuzalt ,aztán kísérletezhetsz a hőmérsékletekkel. De semmiképpen se 230-ra kösd rá! Valami 24V-os trafóval nézd meg a dolgot.
(#) Asy hozzászólása Nov 11, 2009 /
 
hy

mivel tok 230V os cuccot 12V-s aksiról működtetni?
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
És ha veszek egy olcsó 230- as pákát és szétbontás nélkül beépítem valami kerámiába valami jó hővezető anyaggal?( A kinézet nem számít)
Vagy végleg felejtsem el inkább a 230- at?
(#) kadarist válasza vazee00 hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
Az én álláspontomat ismered, a többit rád bízom.
(#) vazee00 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 11, 2009 /
 
A gépkocsi szivargyújtó- ban is ilyen cekász huzal van?
Mer t ilyen pont vanis szétbontva.
(#) Mitsemért válasza Asy hozzászólására (») Nov 11, 2009 / 1
 
Üdv.!

Erre valók az inverterek.

ilyesmik...
Következő: »»   4 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem