Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   27 / 137
(#) highand válasza Mayan hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Adnék ötletet: Cimopta és CIRokl valami gyönyörű dobozokat tudnak rittyenteni ám...
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Nekem elméleti kérdésem lenne, hogy miért nem lényeges a minőség szempontjából a műv erősítő?
Miért jó oda egy "akármilyen"?
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Én nem is írtam ilyet... viszont highand írta régebben hogy a torzítás még gagyi műveleti erősítővel is elég jó. Persze ez nem azonos a hangzással, ami sokmindendől tevődik össze. De mivel ma már a filléres tl082 vagy ne5532 is nagyon jó minőséget ad, nemigen kell drágább opamp.
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Csak ezen gondolkodom, mivel nem tiszta teljesen, hogy mit csinál ez a műveleti erősítő?
Illetve jól gondolom, hogy feszültséget erősít "csupán"?
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Igen, ő erősíti a feszültséget, majd a felső tranyó az áramot. Akinek pedig az alsó tranyó az áramgenerátora. És mivel az opa + bemenete földön van, a kimenet is 0 volton van. Annyit csinál még az opa hogy ezt szabályozza. És így nem kell be vagy kimenő kondi, ami rendkívül előnyös.
(#) magitor válasza Mayan hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Mayan nem találom visszamenőleg a Shaman rajzait meg hozzászólásokat, Feltennéd mégeygszer?
(#) Mayan válasza magitor hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Megvan pedig minden :

Bővebben: Link

A Link gombot használd!
Jav. szamóca
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Mennyi teljesítményt ad le?
Illetve fel lehet tornászni mondjuk 4ohm 10W-ra?
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Szerintem annyit ad le amennyire beállítod. Mindjuk a tápfesz az opamp miatt max +-18V lehet, de az áramot te állítod be az ellenállással. Kisebb ellenállás - nagyobb áram és nagyobb kimenő. Ha van +-18V tápod akkor 4,7k szerintem már bőven jó a 10W-hoz. Nekem +-9V-ról megy, és kb. 2*3W de csak fülre mondom...
(#) lamalas válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Idézet:
„Nekem +-9V-ról megy, és kb. 2*3W de csak fülre mondom...”


Jo volna azt megmérni es nem csak fulre saccolgatni mert a fuled nem pontos muszer
(#) szamóca hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Hapro mester!

A Hiragádban milyen félvezetőket alkalmaztál, mert az eredetieket már nehéz beszerezni.
Válogattad a komplementer párokat?
Állítólag rendkívül kényes rá.
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
A link gombot használtam ! Csak a címet a link felirata helyre is beteszem...
(#) Mayan válasza lamalas hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Gyere és mérd meg, de hozzál műszert mert nekem nincs.
(#) szamóca válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Igen, csak ez széthúzza a hosszú cím miatt az oldalt.
Inkább hagyd a "bővebben link" feliratot.
(#) lamalas válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Debrecen picit messze van nem megyek el, inkabb megepitem ezt a kapcsolast es jol megmericskelem :whatever:
(#) Mayan válasza lamalas hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Oké! Az eredményekre majd kiváncsi leszek mert ez tényleg nagyon jó kapcsolás.
(#) hapro válasza szamóca hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Több félével kipróbáltam, mivel én sem tudtam beszerezni az eredeti tranyóka, sőt konzultáltam ez ügyben egy valakivel aki szintén megépítette, és valahol, valami magyar oldalon publikálta a végfokát, elég szép kivitelben, de hogy ki volt arra már nem emlékszem, ahogy arra se hol volt látható a végfoka.
A lényeg, hogy a fülemre hagyatkoztam, ami nem tetszett hangra, azt lecseréltem, majd próbáltam a készleten lévő meglévőket, amiket már kipróbáltam egymással összepárosítani, és a nyerő páros az nem komplementer pár lett nálam. MJL21195 - MJL3281A
Érdekes módon MJL21195 párjával (MJL21196) nagyon gyatra hangot produkált.
A többi alkalmazott félvezető: MJE243-253, 2SA872 -2SC1775.

Tapasztalatom, hogy túl nagy nyugalmit nincs értelme beállítani rajta, mert erőlködő, nehéz, túlerőltetett, agresszív hangja lesz tőle. Ha jól emlékszem 1,7A-t állítottam be neki anno, de hamarosan ismét előveszem egy doboz készítés kapcsán, csak még nincs ötletem dobozügyben. Mihelyt lesz máris készítem.
Ja még valami nem válogattam semmilyen tranzisztort hozzá. De utólag bele gondolva jó lenne, mert úgy jóval könnyebb a beállítás, és úgy be lehet állítani, így nem egy egyszerű mutatvány.
(#) szamóca válasza hapro hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Értem. Köszi az infót.
Én is nézelődtem, és találtam egy "magyarosított" rajzot.
A párba válogatás csak akkor jöhet szóba, ha a boltos ismerősöd, vagy van egy vagon pénzed.
Valamikor voltak párba válogatott félvezetők, (EMO-nál) de már akkoriban is dupla áron kínálták őket. Ma nem tudok ilyen lehetőségről.
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
És mi lenne, ha a tranyók helyett, FET-ek lennének benne?
(#) Doncso válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
a fet-ek is tranyók
(#) szamóca válasza Doncso hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Ez ugyanolyan helytelen szakzsargonhasználat, mint a hangdoboz hangsugárzó, hangláda helyett, a hangfal kifejezés.
(#) CIROKL válasza szamóca hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Idézet:
„a fet-ek is tranyók”
Igen ez így lenne , a tanulmányaimban a FET-ek elnevezése = az a térvezérlésű tranzisztor ! Szamóca :
Idézet:
„Ez ugyanolyan helytelen szakzsargonhasználat”
Szerintem meg nem ! Térvezérlésű tranzisztor = FET
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Jövő héten kipróbálom, de csak a felső tranyó helyett, mert az alsó nem erősít, csak áramszabályzó. Meg kipróbálom darlingtonnal is, végülis annak sem kell annyi áram mint a sima tranyónak. Persze a fet-nek meg csak fesz. kell., de kicsit másabb a hangja.
(#) bölcsész válasza Doncso hozzászólására (») Nov 21, 2009 /
 
Ezt valahogy sejtettem. :gumicsirke:
Ennél konkrétabbra gondoltam, hogy hogyan lehetne mondjuk összehozni a kettőt. Illetve végsősoron, hogy érdemes-e?
(#) Doncso hozzászólása Nov 21, 2009 /
 
Uraim, azért ne vesszetek össze, ezt csak viccnek szántam, elnézést kérek.
(#) bölcsész válasza wartowski hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Még mindíg a fetesnél maradva, de általában sem nagyon értem, hogy mi dönti el, illetve miért/mikor kell előfok?
Megépítettem ugyi a fenti gép végfokát, és teljesen korrektül szólt az ipodról....
Szóval kicsit homály... illetve nyílván gitárhoz és lemezjátszóhoz kell azt értem. De egyébként?

(#) hapro hozzászólása Nov 22, 2009 /
 
Nem beleszólni szeretnék, csak leírom: előfok akkor kell általánosságban ha a jel túl kicsi, és nem elég a végfok teljes kivezérléséhez. Minden más esetben nem kell előfok. A végfoktól függ és a műsorforrástól, kell-e használni előfokot. A végfoktól azért mekkora feszültség tudja őt kivezérelni, a műsorforrástól meg azért mekkora feszültséget képes előállítani.
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Ma már nem kell szinte soha előfok, mert a jelforrások akkora jelszintet tudnak kiadni, hogy az bőven elegendő a végfokok kivezérléséhez.
(#) bölcsész válasza hapro hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Igen ezt a bűvös szóösszetételt morzsolgattam magamban: "teljes kivezérlés".

Ezt el tudná valaki röviden magyarázni, hogyan tudom meghatározni/mérni?

Kösz.
(#) wartowski válasza szamóca hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Igen, mivel a hangfal a hangdoboz azon része amelyen a hangszórók vannak.
Következő: »»   27 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem