Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Savas akkumulátor
 
Témaindító: Gyupi, idő: Márc 13, 2006
Lapozás: OK   6 / 65
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Hm... Új LM301-el is elindul egyből a töltés. Ez lehet a feszültségosztó hibája is?
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Nem keverted el a műveleti erősítő két bemenetét?
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Jól kötöttem be.
Sikerült szereznem egy 220/24V-os trafót. Graetz-el rákötöttem a töltőelektronikára, de minden ugyanolyan, mint volt.
A LED még 1.5A-nél is világít, ha nem nyúlok a nyomógombhoz, akkor ~14V-tal, 400mA-rel tölt. Ha megnyomom a gombot, akkor felugrik az áram 1A fölé, a fesz majd' 15V-ra, de 1/2mp alatt vissza is esik a fenti értékekre...
Nem értem, nagyon nem értem. Főleg azt nem, hogy miért világít még ilyen nagy áramerősségnél is a LED.
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Mert a műveleti erősítő kinyitja a PNP tranzisztort és az a LED-et "bekapcsolja". Azt nézd meg, hogy kis áramnál miért van az erősítő bemenetén olyan állapot, hogy a (-) bemenetre bagyobb feszültség kerül mint a (+)-ra. Ezt kell végiggondolnod és mérned.

Ha jó a cucc, akkor 150mA-nél a műveleti erősítő két bemenetére kb. ugyanakkora feszültség kerül, majd ha tovább csökken az áram, akkor a (-)-on nő a (+) meg nem változik.

Így látatlanban, ha az értékek stimmelnek a tranzisztor PNP és mindent jól kötöttél működnie kell.....
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Nos végül sikerült működésre bírni a szerkezetet, de nem 100%-os. A LED azért világított folyamatosan, mert rossz volt a tranzisztor.
A töltőfeszen variáltam kicsit R2 potira cserélésével, viszont a referenciafesz (R4) beállítása elég nehézkes. Egy picit változtatok R4 értékén, akkor már csak 40mA-nél kapcsol le, megint kicsit, akkor már 500mA-nél, és van olyan is, hogy csak villog a LED (leáll-elindul, az áram is folyamatosan ingadozik; ez a bizonyos érték a 6.8ohm).
Ja, és még mindig elindul egyből a töltés (persze ez függ R2 értékétől is, mert ha túl kicsi, akkor nem indul el). Bár ha pont egy ilyen határeset értéket állítok be, akkor ha megnyomom a gombot, akkor elindul a töltés, csak hát ilyenkor nagyon le van véve a töltőfesz, így gyorsan le is áll...

Nem mintha feladnám, de holnap asszem megpróbálkozok ezzel (lap alja) (de megintcsak LM317-tel).

Dudus nagyon szépen köszönöm a segítségedet!
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ugyanaz a kapcsolás pepitában

Sok sikert!
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Igen, azt látom, de ez szimulátorban nagyobb hajlandóságot mutat a működésre, mint az előző.
Köszi!

Ugye a tranzisztorok helyett használhatok BC182-t illetve BC212-t? (A helyettesítőjük 183 ill 213, de ezek szinte kiköpött 182, ill 212, csak feszben térnek el.)
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Én ezen csak 1 tranzisztort látok, milyen "tranzisztorok"-ra gondolsz? Amúgy szinte bármit berakhatsz, ami tudja a LED áramát és elvisel 15V-ot. Nem lesz nehéz ilyet használni
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
A lap alján a nagy színes rajzra gondolok. De a linkelésnél a hivatkozás szövegébe is beleírtam, hogy a lentire gondolok.
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 29, 2006 /
 
Jelentem, próbapanelen működik az 56137-es hozzászólásomban említett akksitöltő (a lap alán lévő). Egy picit kellett csökkenteni a potikkal sorbakötött ellenállások értékén (510ohm ill. 1.6k értékek kellettek), mert a töltőfesz túl magas volt, potikkal nem lehetett eléggé lecsökkenteni.
Nem vagyok teljesen biztos benne, ezért erősítsetek meg, hogy jó-e, ha 12V-os akksinál kb 100mA-nél, 6V-osnál pedig kb 80mA-nél áll le a töltés?! Ugye, ha ez nem felel meg nekem, akkor az LM301 2-es ill 7-es lába között lévő 3.3ohm-os ellenálláson kell változtatnom?
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 29, 2006 /
 
Tökéletesen megfelelő. Vannak akik magasabb áramnál pl. 500mA kapcsolnak és utánna kisebb feszültségen fejezik be a töltést, de szerintem nem lényeges.

A Vref-fel jelölt feszültséget változtatva tudod az átkapcsolást állítani, ezt pl az általad is említett 3,3Ohm-os ellenállással is lehet.
(#) Krisz03 hozzászólása Feb 9, 2007 /
 
Hali!
Itt vagyok újra ezzel (lap alja) a töltőmmel. Alakítottam rajta kicsit, mert túl nagy volt a bemeneti fesz (30V), így az LM nagyon fűtött. Eddig a 220V/2*12V-os trafó két szekunder tekercse sorba volt kötve. Most párhuzamosan kötöttem őket, így egyenirányítás és pufferelés után üresen 19V a bemeneti fesz. Amikor rákötöm az akksit is, akkor azt kb 0.5-0.7A-rel tölti, és ilyenkor a bemeneti fesz leesik 17.7V környékére.
A kérdésem az volna, hogy elég-e ez a bemeneti fesz ennek a kapcsolásnak? Csak azért kérdem, mert találkoztam az enyémhez hasonló kapcsolásokkal, és ott úgy volt megadva a bemeneti fesz, hogy nagyobb egyenlő 18V.
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 9, 2007 /
 
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 10, 2007 /
 
Ebből a holland bla-bal - ból semmit sem értek, de a kimenetet figyeld töltés közben. Ha tartja a beállított értékeket és a max töltőáramnál is meggvan a kimeneten a 14,4V akkor ne aggódj.
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 10, 2007 /
 
Nem tudom mit nem lehet megérteni?!
Eddig túl nagy volt a bemeneti feszültsége a töltőnek (30V), amit az LM317-nek kellett elfűtenie. Most a bemeneti fesz már csak 19V (akksi töltése nélkül, üresjáratban), de mikor rárakom az akksit, akkor leesik a bemeneti fesz 17.5-17.7V körülre. És én úgy láttam hasonló töltőelektronikák rajzain, hogy a bemeneti fesz nagyobb egyenlő 18V.
Azért tettem fel a kérdése, hogy megfelelő lesz-e így, hogy kicsivel kisebb a bemeneti fesz?

A kimenet egyébként jó, bír tölteni. Bár egyszer mintha kicsit hamar leállt volna a töltés (5 perc alatt). Pedig nem is volt rendesen feltöltve az akksi, mert a fénykürtöt próbálgattam róla 60W-os izzóval.
Hmm, no majd meglátom, hogy működik... Ez az 5 perc utáni leállás után fentebb tekertem a feszt, és úgy már töltött...

Azért köszi szépen!
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Azért mielőtt azt a lüke figurát beszúrod gondolkozz!

- Ki lett már a kapcsolás tárgyalva nem tudom miért nem érted
-Ha érted nem értem a kérdést
-Ennek ellenére kaptál választ

Ezek után én sem tudom mit nem lehet megérteni.
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Feb 11, 2007 /
 
Jó, hagyjuk...
Üdv
(#) erobi82 hozzászólása Márc 12, 2007 /
 
Csináltam 7805-el egy áramgenerátort akku töltése céljából.Jólenne bele 1 LED ami indikálná hogy csatlakoztatva van az akku,hogy az esetleges krokicsipesz lecsuszásokat hamarabb észre vegyem.Tehát ha csatlakoztatva van világít, ha nincs csatlakoztatva nemvilágít
(#) fofo hozzászólása Máj 31, 2007 /
 
Sziasztok !!!


Olyan akkutöltőt keresek ami szivargyujtóról müködik és lehet tölteni vele ceruza ,mikro akkukat !!!

Előre is kösz FOFO
(#) napalm hozzászólása Máj 31, 2007 /
 

egyszer

kétszer

nagyjából ugyanaz a kettő, én a másodikat épitettem meg, kicsit módosítva, 0,4 0,9 és 1,4 A-el tud tölteni, tetszőleges cellaszámú akkupackot (1-7 ig 12V-on)
(#) fofo hozzászólása Máj 31, 2007 /
 
Sziasztok !!!

Van egy duracell akkutöltőm szétszetem csak azt nem értem mért jön a trafóról 4 vezeték ????

üdv FOFO
(#) Krisz03 válasza fofo hozzászólására (») Máj 31, 2007 /
 
Primer oldal két kivezetése, és a szekunder oldal két kivezetése. Vagy nem így gondolod? Esetleg több szekunder különböző feszültségekre? Mutass róla képet!
(#) Krisz03 válasza napalm hozzászólására (») Máj 31, 2007 /
 
Jaja, nagyon jó ez a MAX712 (NiMH) / MAX713 (NiCd, NiMH). Automata, időzíthető, egész sok (talán 16) celláig jó. Mi kell még?
Én 100-800 mA-esre csináltam (DIP kapcsolókkal választható ki), ill bármelyik cellaszám és töltési idő kiválasztható (3-3 DIP kapcsolóval). Bár most csak 12V-ról megy, így csak max 6 cellát tudnék tölteni (1.9V-ot kell számolni adatlap szerint cellánként).
Egy kis számolást igényel néhány alkatrész értékének meghatározása, de az adatlapban minden bennevan.
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Jún 1, 2007 /
 
Hali!
Nagyon dícsérem ezt a MAX712-t, de valamit mégsem tudok. Lehet-e valahogy növelni a max 4.5 óra töltési időt (olyan 14 óra környékére)? Úgy emlékszem, hogy olvastam már erről valahol, talán az adatlapban, de nem találom.
Meg aztán az adatlap 7. oldalán a "Figure 1: Block Diagram" ábrájának jobb alsó sarkában lévö feszosztó, amit a PGM lábakra lehet kötni, mire való?
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Jún 1, 2007 /
 
Még valami:
Van nekem egy ilyen töltőm is, amit jó lenne úgy átalakítani, hogy egyszerre csak 1 akksit töltsön (oldalanként), ugyanis jelenleg úgy működik, hogy 2 akksit kell tenni egy olalra, és azokat sorba kötve tölti. Megoldható ez valahogy? A legjobb az lenne, ha azt meg lehetne oldani, hogy a négy akksit egyesével (függetlenül a többitől) tudná tölteni. De ebben az esetben gondolom egyszerűbb lenne nulláról építeni egyet.
(#) napalm válasza Krisz03 hozzászólására (») Jún 2, 2007 /
 
mekkora árammal töltessz, hogy 14 órás idő kell?
Akkor már inkább a csepptöltés funkcióját használd. NiMh-k C/10 töltést bírnak ki gond nélkül korlátlan ideig.
(#) Krisz03 válasza napalm hozzászólására (») Jún 2, 2007 /
 
C/10-zel szeretnék tölteni 1400 és 2100mAh-s akksikat. Vagy nem ez a legjobb töltési mód?
Hát már egyre jobban agyalok valami PIC-es töltőn, ami mindegy egyes akksit külön-külön tölt ill kisüt. Csak még nem nagyon ástam bele magam a témába. Valószínűleg azért, mert csak annyit tudok a PIC-ekről, hogy van olyan is.
(#) napalm hozzászólása Jún 2, 2007 /
 
olvasd el ezt:
HOPP!

NiCd/Mh LiPo/Ion akkukról minden ami kell

Nekem azért kellett a gyorstöltő, hogy gyorsan tudjam az akkupackjaimat tölteni (4xAA, 4xAAA modellezéshez), nem árt ha kint a terepen is fel tudom tölteni autóakkuról, és nem kell rá órákat várnom, meg nem is megy tönkre, mert figyeli az IC a töltést.
(#) miklosch hozzászólása Jún 2, 2007 /
 
Tudna nekem valaki segíteni PWM akkutöltőben? Elég sokat keresgéltem, de nem találtam semmit! Esetleg valaki tudna mutatni egy linket? Legjobb lenne PIC-kel. Teljesen mindegy, hogy hány akkut tud tölteni, csak valamiből szeretnék elindulni.
(#) Krisz03 hozzászólása Jún 2, 2007 /
 
Találtam itt a gyűjteményben egy akkutöltőt: EZT. Ez külön-külön tölt minden egyes akksit. Kisütni nem tud, de arra már van egy nagyon egyszerű szerkezetem.
Ez a linkelt töltő hogy is működik? Mi korlátozza az áramot? Megáll a töltés, ha feltöltődött az akksi? Esetleg át lehet alakítani, hogy jelezze, ha kész vannak az egyes akksik (mindet külön LED-del)?
Ez azért lenne jó nekem, mert bele tudnám tenni a Varta akkutöltőm tokjába.
Következő: »»   6 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem