Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   43 / 107
(#) pucuka válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Magyarul van két multimétered. Abból elég egy is. A frekimérődet ki kellene bővíteni egy előoszóval (legalább) hogy min 110 MHz -et is mérni tudja, (különben indiferens) és elég érzékeny legyen. A 110 MHz -et jó ha 100 Hz pontossággal mérje.
A multiméteredhez készíthetnél egy diódás RF mérőfejet.
(#) Gyimate hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretném megépíteni EZT a kapcsolást, de a kapcsolásban szereplő BB141-et nem tudom beszerezni. Azt szeretném kérdezni, hogy belerakhatom-e a BBY51-es varicapot, vagy sem. Nem szeretném fölösen rendelni... Még 1 választásom lenne : BBY40, csak ez nem olyan bíztató mint a másik...
Belinkelem a két dióda adatlapját is. A segítséget előre is köszönöm!
BB141 adatlap
BBY51 adatlap
(#) Marty McFly válasza pucuka hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Tetszenek a megoldásaid de sem a freki osztást nem tudom hogyan csináljam, sem az RF mérőfejet! De ha leírod vagy esetleg lerajzolod akkor megcsinálom! Ez a frekimérőm! Elég régi vas de még működik!

DSC01444.JPG
    
(#) Frodo94 hozzászólása Nov 22, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretném megépíteni ezt a kapcsolást, jónak tűnik, de több alkatrész, ami a rajzon van nem létezik. Illetve pár dolog nem egyértelmű számomra. Haladjunk balról jobbra.
-4 µF-os elkó nem létezik; szabvány 4,7 µF-os, és melyik a pozitív fele?
-14 kiloohmos ellenállás sem létezik; szabvány 13 vagy 15 kiloohm
-2,25 kilós szintén nem létezik; szabvány 2,2 kiloohm
-az 5,6 kiloohm melletti kondenzátor szintén nincs, 4,7 µF-os van, és melyik a pozitív fele?
-15 kiloohmos potmétert nem találtam, de ahelyett szerintem jó egy 10 kilós is.
-30 pikofarádos kondenzátor sincs; szabvány 27 vagy 33 pF
-4 kiloohmos ellenállás sincs; szabvány 3,9 kohm
-jobbra lent az 10 uF, vagy 10 nF-os kondi?


Szeretném ha leírnátok, hogy ki mit tett bele aki megépítette, vagy mivel helyettesítette az alkatrészeket? Illetve milyen tapasztalataitok (pozitív/negatív) vannak ezzel a kapcsolással?

Előre is köszönöm a válaszokat!

u.i.: mellékelek egy képet, amin bejelölten azokat az alkatrészeket, amiket leírtam.

nincs.jpg
    
(#) pucuka válasza Marty McFly hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Üdv!
Van topic 1 GHz frekvenciamérős, onnan vehetsz ötleteket az előosztóra is. (de az a gyanúm, jobban jársz, ha megépítesz egyet) Pl. MB 501.
A mérőfejre találsz megoldást a rádiótechnika 1999 02 számában.
(#) Gyimate válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Akkor kezdem az elejéről:
a 4 µF helyett rakj be inkább 1µF-ot, ez csak egy leválasztó kondenzátor, így jobb lesz még a hang is!
A pozitív fele az ahova a bemenetet kötöd
A 14 K helyett rakj be egy 15K-sat, ez állítja be a tranzisztor munkapontját.
2,25K helyett rakj be 2,2K-t, ezeknek az ellenállásoknak úgyis van egy kis szórása.
A köveztekő kondi helyett is rakhatsz 1µF-ot, ez is csak egy leválasztó kondi... A pozitív fele a bal oldali kivezetés
A 15K-s potméter helyett rakj be 22 K-t, így biztosabb a siker.
30pF helyett rakj be 27pF-ot
4K ellenállás helyett rakj bele 3,9K-t (ez is munkapont beállítására szolgál)
Az utolsó kondi 10nF-os
Még annyit, hogy az antenna elé szerintem sok az a 10nF, inkább 27-100 pF az igazi. Antennának sem elég az a 8cm-s inkább 70-80cm-s antenna kell.
A 2. tranzisztor felett lévő 10pF-os kondival párhuzamosan rakj be az kis értékű trimmerkondit, így könnyebben tudod szabályozni a frekit.
Mellesleg szerintem ez a kapcsolás azért lett ilyen, mert valaki csak leült egy tervezőprogram elé és meg sem nézte, hogy tényleg létezik-e az alkatrész.
Lehet, hogy nem fog pöccre indulni az áramkör, ezért ne add fel rögtön, ha nem sikerül!
SOK SZERENCSÉT AZ UTÁNÉPÍTÉSHEZ!
(#) Frodo94 válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Még azt szeretném kérdezni, hogy neked kb. hány méteres hatótávolságot sikerült vele elérned, és milyen hangminőség mellett?
És én a tekercseket készen szeretném megvenni itt, remélem ez nem gond, és így remélem biztosabb a siker. Láttam te úgy készítetted el, de nem olyan drága, úgyhogy szerintem én megveszem.
Üdv!
(#) Frodo94 válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Ja és igen, az antennahossz valóban rövid, ha az "általános antennahossz képlettel" számolunk:
fénysebesség (m/s) / frekvencia (Hz) / 4 vagyis:
299 792 452 m/s / 100 000 000 Hz / 4 = 0,75 m
(1 MHz => 1 000 000 Hz)
Vagyis 75 cm-es antenna kell a képlet szerint, ha 100 mHz-es frekvenciával számolunk.
Üdv!
(#) gg630504 válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Rezgőköri tekercsnek fojtótekercs nem jó.
Néhány menetes légmagos önhordó tekercs kell.
Nézd meg a téma képeit ( "Témaindító: whisky, idő: Márc 31, 2006" szövegtől jobbra lévő ikon ).
(( A millihertz ( mHz ) nem keverendő a megahertzzel ( MHz )).
(#) Gyimate válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Én nem pont ezt a kapcsolást építettem meg, egy kicsit módos ított változatát, alap esetben olyan 200m távolságot mértem, de terepviszonyoktól függ. A továbbfejlesztett változatban már 4 tranzisztor dolgozott, ezzel megvolt a 6-700 m is. Egy autórádió antenna nélkül is befogta több mint 20m-ről..., szóval elég nagy teljesítményű lett.
A tekercsektől pedig nem kell félni, nem nehéz megcsinálni, nekem 1.re ment az áramkör. A tekercseket én úgy csináltam, hogy a leírásban szereplő keresztmetszetű fúrót kerestem, leszedtem a drótról a szigetelést és csak egyszerűen egymás mellé tekertem a meneteket (annak is benne kell lennie a leírásban)
Tápfesznek én 9V - 12V ot használtam, de azért óvatosan, mert ezek a BC547-esek csak 100mA-t tudnak robbanás nélkül vezérelni.
A tekercs adatai: 5 menet 5mm-s átmérőre 0,5-ös huzalból
(#) ferzoo válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Bc547 és társai nem Fm.adónak való,+rövid hullámra sem ok.A katalogus adatok áram/fesz.g nem sokat érnek a gyakorlatban.
Vannak VHF/UHF re gyártott típusok pl.Ph.Bfr91,Bfr92,/smd.ez minden rádiósávra jó.
5V tápról akár 600-800Mhz en is tudnak 10-30mW-ot,egyszerű kapcsolásban.
Nálam működnek.
(#) Frodo94 válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Gyimate! Te vagy az én emberem
Fel tudnád tenni ezt a "továbbfejlesztett változat" kapcsolási rajzát és/vagy leírását?
Nekem épületen belül kellene átvinni kb. 100 méterre a hangot, úgyhogy valami jobbfajta kapcsolás kellene.
Örülnék, ha megosztanád ezt a rajzot, de más is írhat, ha valakinek van valami jó rajza.
Előre is köszi!
(#) gydanee válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 22, 2009 /
 
Hali!

Idézet:
„leszedtem a drótról a szigetelést”
Ez szükséges?
Üdv.
(#) ferzoo válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Egy kis teljesítményű adónak nem kell 9-12V,mert hamarabb gerjed,a rézdrótról sem kell leszedni a szigetelést.
Csak ott ahol a panelba forrasztod.3as 4es fúróra tekerés 0,6-0,75mm.huzal jó +oldás.
(#) Gyimate válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Az a helyzet, hogy EZT építettem meg először és utánna még hozzáadtam még 1 tranzisztort a végére, így egy kicsit nagyobb volt a kimenő telljesítmény, de több probléma is volt az adóval:
1, AM modulációt végzett és nem FM-ben dolgozott (ez nem is olyan nagy baj)
2. A frekvencia NAGYON könnyen elmászott, elég volt az antennát fél méterre megközelíteni és már elhangolódott egy kicsit
3. A bekapcsolást követően olyan fél órával magától elállítódott a freki
Abba is hagytam ezt az adó fejlesztését és a kísérletezést is vele.
Ha neked jobb minőségű adó kell akkor javaslom Varicap diódával játszadozz!
Előny: 1, FM moduláció
2, Hozzáköthető a későbbiekben akár PLL is
3, nehezebben hangolódik, ha jól megépítették
Ezek a kapcsolások sem nehezebbek mint a varicap nélküli rajzok.
Én is csak most fogok foglalkozni ezekkel, mert eddig nem állt módomban, hogy szerezzek ilyeket.
Ha érdekel, hogy mit és hol változtattam az eredeti kapcsoláson, akkor írd meg és akkor megrajzolom a kapcs. rajzot hozzá!
(#) Frodo94 válasza Gyimate hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Köszi szépen, de nekem szerintem nem ilyen kell.
Szóval nekem olyan kellene, hogy van egy kész jel (vagyis nem mikrofon!), és ezt kellene min. 200 méterre átvinni, de van pár fal is közte.
Szóval FM sávban dolgozzon, ne mikrofonos legyen, hanem egy audio jelet sugározzon, és épületben vigyen át kb. 200 métert.
Erre mit tudtok ajánlani (amit már megépítettetek és bevált!)?
(#) Gyimate válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Azt elfelejtettem írni, hogy erre is rálehet kötni zeneforrást úgy, hogy elhagyod az 1. tranzisztort és a 100nF elé kötöd a jelet. Ahhoz viszont, hogy 200m-t úgy hogy falon is át kell mennie a jelnek, hát csak egy izmosabb adóval tudsz elérni. A BC547 kísérletezéshez még elmegy, de ekkora távot már nehezen hidal át jó hang mellett.
Figyelmedbe ajánlom EZT a kapcsolást. Nem építettem meg, de jónak tűnik. Esetleg még van ezen kívül még 2 nagyobb telljesítményű kapcsolás is ezen az oldalon, ajánlom ezek közül válogass. Már egy ilyen 400mW-os adó képes áthidalni egy ekkora távot, vagy ha még kell egy kis + hatótáv akkor rakhatsz antennának akár dipólt is!
(#) Frodo94 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Na gondolkodtam egy kicsit, és arra jutottam, hogy
ezt a kapcsolást fogom megépíteni. Nem tudom miért, de nekem ez tűnik szimpatikusnak. De még pár kérdésem lenne, főleg Kovidivihez, mert ő építette meg ezt a kapcsolást. De még ha valaki más megépítette ő is válaszolhat.

-Hány voltról üzemelteted? Ha nagyobb feszültséget adsz neki, nő a hatótáv? Mekkora feszültséggel üzemel a legjobban?
-Jobbra lent az a kondi biztos, hogy 10 nF-os? Néztem az ehhez a hozzászóláshoz tartozó képet, de nem tudtam beazonosítani minden kondenzátort. A rajzon csak ha jól látom 2 elkó, van, a képeden pedig 4.
-Írtad valahol, hogy kellene hozzá ez a „high pass filter”, mert azelőtt csak kb 40 %-os hangerőig lehetett „felmenni”, de így még 90 %-on is bírja. Ezt akkor megépítsem az elejére?
-Valaki írta, hogy a BC547 típus kevésbé alkalmas fm adó áramkörbe. De te szerintem ezzel építetted. Vagy mit használjak helyette?

Na azt hiszem a többi már nagyjából tiszta.

Előre is köszi!
(#) Panhard hozzászólása Nov 24, 2009 /
 
Hello,
Szerintem ezt az adót érdemes megépíteni: Bővebben: Link
Ha stabil frekit is akartok, akkor ezt a PLL-t is: Bővebben: Link vagy ezt: Bővebben: Link (én utóbbit csináltam meg) Aztán kellhet még opcióként egy sztereó kóder és egy RDS kóder is: Bővebben: Link és Bővebben: Link
Ezek működő kapcsolások, mindet megépítettem régebben. Az adóval és tetőn lévő antennával kb 4 Km-re tudtam adni.
Üdv.
(#) Kovidivi válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Használtam 12V-ról, és 9V-ról is.
Szerintem jobb lent a kondi 10uF, 90%-ra biztos. Most nem vagyok otthon, nem tudom pontosan megmondani.
Én smd tranzisztort használtam, amit adott a boltossrác.
A high pass filteres kérdésedre nem tudok válaszolni, ez olyan kérdés, amit csak te tudsz. Én nem tudok helyetted dönteni, és nem is akarok.
Próbáld ki a kapcsolást, ha nem működik, akkor kicseréled a tranzisztort, stb. Nyugodtan legyél önálló, sikerülni fog!
Üdv!
(#) Frodo94 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Oké rendben.
Azt a szűrőt azért szerintem beépítem, ezt írtad:
"...mp4 lejátszó 90%-on torzítás mentesen kihajtja teljesen (előtte max. 40%-ig lehetett felhangosítani az mp4-et,mert utána már torzított az Adó)"
Gyimate, ha megépítetted ezt az "FM Adó 4-et", milyen a jobb alsó kondi? 10 nf v. 10 uF?
Köszi minden eddigi segítséget!
Üdv!
(#) gg630504 válasza Frodo94 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
10 nF. Nagyfrekvenciás hidegítésre kell. Lehetőleg kerámia.
10 mikrofarados kondenzátor 100 MHz-en nem kondenzátor. Hangfrekvenciára jó.
(#) Kovidivi válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Akkor majd otthon megnézem, hogy nekem mi van a nyákon, mert elvileg a kapcsolási rajz szerint terveztem a nyákot, mármint elrendezésben. Köszi a helyesbítést. Üdv!
(#) Frodo94 válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 24, 2009 /
 
Az jó lenne ha megnéznéd.
(#) szkrep hozzászólása Nov 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Megépítettem a Novak-féle FM adót, és működik. De szörnyen zajos. Rendesen hallani a zenét, de rettentő erős a háttérzaj. 9V elemről megy, a bemenet egy iPod. Az antenna egy darab nagyfesz. rézdrót (a hajszáldrótokból sodort fajta). Játszottam a hangerővel, de ha nem maxon van, lényegében semmit nem hallani belőle. 92,4-8MHz körül ad, elvileg nem zavarja semmi... Még a PLL-es hifi is megtalálja, de sistergősen szól.
Kinek milyen ötlete van? Meg sem közelíti a mintafelvétel hangminőségét.
(#) Panhard válasza szkrep hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Melyik az a Novak féle adó? belinkelnéd, mert nem találom...
(#) szkrep válasza Panhard hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
(#) gydanee válasza szkrep hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Alkatrészek a lehető legrövidebb lábtávolsággal lettek beültetve? Azon is sok múlhat az ilyen RF áramköröknél.
(#) szkrep válasza gydanee hozzászólására (») Nov 25, 2009 /
 
Igen, minden úgy van ahogy ott le van írva. Koppanásig nyomva mind. Forraszpontok is rendesek.
Lehet hogy egyes alkatrészek minőségével van a gond?
Holnap megpróbálok betenni egy trimmer fóliakondit, hátha máshol jobban szól. Ha kikapcsolom, miután befogtam a jelét a rádióval, nem szól a helyén semmi. Elvileg nem nyomja el más.
(#) szkrep válasza szkrep hozzászólására (») Nov 26, 2009 /
 
Mellékelem a képet; betettem egy fóliakondit, és azzal 87,5 MHz-re állítottam. Ott ugyanezt csinálja. A trimmer lába hosszú, mert ez csak próba, de mikor a sima kerámiakondi van benne a 3mm lábával, recseg akkoris.
Régebben ez az IC volt egy olyan verzióban, ahol házilag kellett tekercselni; akkor azt hittem, hogy a pontatlan tekercs hibája a zúgás, úgyhogy áttettem erre a nyákra. Lehet, hogy az IC butult el? Ha hibás lenne, simán nem szólna nem?

//a képeket kicsit megevertem, a kerámia nevű is a trimmeres, lényegtelen...
Következő: »»   43 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem