Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   706 / 3965
(#) zoka válasza sprofan hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Köszi! Ez valószínű jó is lenne. Viszont közben megnéztem csak az adó-vevő modulok és ez a 2 IC közel 7 rugó lenne szállítással, akkor még nem számoltam a többi alkatrészt. Kicsit sok ahhoz, hogy tőlem 5 méterre lévő konnektorokat lehessen kapcsolgatni
Viszont nem mondok le erről a kényelemről
Csak nem lesz vezeték nélküli, de az nem zavar:yes:
Köszi a segítséget.
zoka
(#) moltam hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Hellosztok.
Szerintetek lehet igy áramgenerátort csinálni?

currgen.JPG
    
(#) steev válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Kösz
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Hello!
Lehet, csak számtalan gond van vele. Szerintem nem gondoltad át, mekkora kimenőáramot és maximális terhelő ellenállást szeretnél.

- A poti szabályozásod nem túl jó, kontakthiba esetén maximális a kimenő áram értékel. (ami egyébként is elvileg így 11A felett lenne, csak éppen nem jönne ki belőle, és a BD139 is megsülne.)
- Igen magas az áramkör maradék feszültsége. A tápból lejön az IC maradék feszültsége (ha a bázisáram miatt nem tud a tápig menni), plusz a két tranyó BE feszültsége, plusz a 1ohm shunt ellenálláson eső feszültség. (Ez már maga is több, a poti végállásában mint a táp.)
- Nem túl szerencsés, hogy az áram kimenet mind két vége lebeg, azaz nem kapcsolódik közvetlen a tápra.
- A referencia feszültség a tápból van leosztva, tehát a táp feszültségesésekor a kimeneti áram is változni fog. (De ez adott alkalmazásnál esetleg nem gond.)
- Végezetül, ez egy komparátor IC, ami analóg alkalmazás esetén (negatív visszacsatolás), általában gerjedni szokott.
üdv! proli007
(#) potenciameter hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Hello, az lenne a kérdésem, hogy ha sorosan kötök össze két melynyomot egy ládába, akkor egyszerre fog mozogni a két membrán? mint amikor párhuzamosan van kötve. mert tudomásom szerint, ha felcseréljük a hangszóró polusait, akkor fordítva fog mozogni.
(#) proli007 válasza potenciameter hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Hello!
Egyszerre fog mozogni, ha az összekötő huzalt az egyik pluszáról a másik mínuszára viszed. (mint az elemek soros kapcsolásánál)
üdv! proli007
(#) zoly15 hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Hali mindenkinek!
Egy LM324-es ről szeretnék én Fet-et meghajtani.
Az lenne a kérdésem, hogy mekkora előtét ellenállást használjak? Ez lenne a fet--> Irfi540
Előre s köszönöm!

Üdv!
(#) sprofan válasza zoka hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Lehet van máshol is az IC vagy van valami olcsóbb is helyette, annyira nem néztem szét.
(#) kadarist válasza zoly15 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Szia!

Adatlap tesztáramkörében az Rg=25 ohm (582-ik oldal).
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Hello!
Hát igen.. Csak arról éppen nem ejtettél szót, hogy analóg, vagy kapcsolóüzemben működne a Fet. Mert kapcsoló üzemhez a 324 nem a legjobb választás. De minden a sebességen és a kapcsolt teljesítményen múlik.
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Hali!
Köszönöm a kérdést.
Igazából egy LED-es fényorgonába lenne. Tehát itt vagy nyit vagy zár. Úgy gondolom ott semmiféle kapcsolóüzemű dolog nincs.
Csak mint egy kapcsoló elem.
Üdv!
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Hello!
Hát akkor csak hébe-hóba kapcsol a Fet, így az LM is jó, és az ellenállás is szinte mindegy, hogy mekkora. Maximum az LM maximális kimenőáramát nem illik túl lépni a Fet bemenő kondijának töltésekor. 12V mellett 220ohm..1kohm-ig bármi jó.
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
A táp fesz 12V lesz. Akkor beteszek 470Ohm-ot.
Feltételezem, az ellenállás teljesítményének nem kell nagynak lennie.
Még egyszer köszönöm!

Üdv!
(#) Tagyi Zsolt hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Szervusztok!
Kerestem, de nem találtam eddig választ,vagy leírást...
Találtam otthon a padláson egy kisméretű (mondjuk cigisdoboz) rádiót. Japán gyártmány, a neve: ER-87 eastern pocket radió. Az is rá van írva,hogy germánium radió. Egy fülhallgató és egy krokodilcsipesz lóg ki belőle, se elem,semás...
Van rajta egy kicsi iránytű.
Mi ez, mire lehet használni?
Előre is köszönöm a segítséget.
tagyi
(#) kadarist válasza Tagyi Zsolt hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Szia!

Vagy iránytűnek, vagy rádiónak, szerencsés esetben mindkettőnek lehet használni.
(#) Action2K válasza Tagyi Zsolt hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Ugye róla beszélsz? Detektoros rádió.

ER-87.jpg
    
(#) Tagyi Zsolt válasza Action2K hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Talán igen, de nem tudom hogyan kell használni, (az iránytű még oké). Valamire rá kell tenni a krokodilcsipeszt és kelet felé várni a rádióadást, vagy mi? próbálkoztam de semmi....
(#) kadarist válasza Tagyi Zsolt hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Egy hosszú vezetékre kell a csipeszt kapcsolni. Ez lesz az antennája. Elviekben a Kossuth-rádiónak szólni kellene rajta.
(#) moltam válasza kadarist hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
De akkor mi lessz a földelés?
(#) kadarist válasza moltam hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Van ott egy fekete vezeték is. Az lehet a földelés.
(#) Dani494 hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
A helyzet a következő: van egy vezérlő jel ,ami kapcsoltat egy relét.A jel csak 1 másodpercig van jelen,ezért a relé is csak ennyi ideig marad behúzva (ld.mellékelt kép).
Azt szeretném elérni,hogy a vezérlő jel megszűnte után is behúzva maradjon a relé.
Ezeket próbáltam:
1 2 [url=] 3
Skory kapcsolása működik,de ha ezzel akarom megcsinálni,akkor két relé kell(szerintem).
A flip-flopos megoldás se működik,mert a jel megszűnése után,a flip-flop kimenetén is megszűnik a jel (próbapanelon megcsináltam,tapasztalat).
Az öntartást pedig a tranzisztoros kapcsolás miatt nem lehet alkalmazni (szerintem).

Ti hogyan oldanátok meg?

Köszönöm a válaszokat.

Schalt.JPG
    
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Köszönöm!

Tudtam hogy valami nagyon egyszerű nem jut eszembe.

Schalt.JPG
    
(#) Tagyi Zsolt válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Köszönöm próbáltam, de...
Köszönöm szépen
(#) moltam válasza Dani494 hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Én valami ilyesmire gondoltam.

sr.JPG
    
(#) Dani494 válasza moltam hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Köszönöm,de köbzoli megoldása is teljesíti a feltételt(és ehhez már nem kell új kapcsolást csinálni).Viszont a Te megoldásodat is elmentem,mert még jól fog jönni.

Köszönöm,minden jót!
(#) vgerp hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Sziasztok

Kaptam egy forrasztó pálkát aminek az alábbi dúgvillája van.De sajna ez ugye nem kompatibilis a magyar csatlakozókkal.
Szerintetek ha simán levágom ami rajta van és rákötök egy normális európai szabványost akkor fog működni ?

csati.PNG
    
(#) zoly15 válasza vgerp hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Ez ? amerikainak? látszik.
Szerintem lehet hogy 110V-os, így ha bedugnád tüzet okádana. Szerintem.

Üdv!
(#) vgerp hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
A csatira az van írva, hogy 6A 250V.
(#) moltam válasza vgerp hozzászólására (») Nov 27, 2009 /
 
Annyit bir max a kábel. Attól még lehet 110V os...
(#) vgerp hozzászólása Nov 27, 2009 /
 
Szóval megnéztem nincs semmi az eszközre írva szétszedtem két kábel van benne,és semmi írás.
Az egyetlen ami a külsejére van írva az vmi japán írás és hogy 40W.
Következő: »»   706 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem