Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok! Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem, amivel egy 9 voltos motort 30 másodpercenként 30 mp-re tudnék működtetni. Szóval fél percig megy a motor, fél percig áll, utána megint megy, megint áll...és így tovább.
Köszi előre is. Ja és valami egyszerűbb rajz kellene, ha lehet beültetési rajzzal, annak nagyon örülnék ![]()
Hello!
Igaz megint nem 555 de talán nem gond. Viszont, elkészítettem hozzá a nyákot is. Nem írtad, hogy milyen áramfelvételű motort szeretnél vele működtetni. Így kb. 0.5A-ra gondoltam. A nyákot úgy kell elkészíteni, hogy a "MOTOR" felirat olvasható legyen a fólia oldalon. üdv! proli007
Sziasztok
Nézegettem ezt az 555-ös cuccot. Elég extrém időkre lenne szükségem. Elvileg az R1=92K; R2=9,2K; C=40 777u "trióval" T1=55 perc; T2=5 perc. Ez a valóságban is megy, vagy csak elmélet? Előre is köszi
Egy ekkora kondenzátornak már jelentékeny a szivárgó árama, emiatt valószínűleg az 55 perc nem menne. Esetleg több, kisebb kapacitású kondiból lehetne összerakni, de elég pontatlan lesz.
Légy szíves, használd a "Válasz"-gombot, hogy lássuk, kinek a hozzászólására reagálsz!
Köszönöm. ![]()
Sziasztok!
Tudnátok segíteni ebben a kapcsolási rajzban, hpgy hogyan tudnám elkészíteni? A t1 és a t2 értékét is kölön kellene állítanaom, kb 0,5s és 30s között. Válaszotokat előre is köszönöm!!! ![]() ![]() ![]()
Hello, astabil multivibrátor kapcsolást használj, ahol az időzitő ellenállást két, párhuzamosan kapcsolt ellenállásból építsd fel. Az ellenállásokkal sorba kössél még diódákat, a kettő ellentétes irányban legyen.
Hello!
Amit kértél.. üdv! proli007
Köszönöm szépen a gyors választ, amint odajutok kipróbálom!
![]() ![]() ![]()
Sziasztok!
Találtam egy 555-el működő oszcillátor rajzot gyári fordulatszámmérő stroboszkóp dokumentációjából. Valaki tudna nekem segíteni, hogyan működhet, mert nekem pont jó lenne, de az ewb-vel nem tudom rendesen modellezni. Szívesen vennék ötletet a freki 60-al vagy 100-al történő leosztására is. Előre is köszi!
Bekötöttem. Minden mást a kapcsrajz alapján.
A frekimérő nem hajlandó semmire, a szkópon látni valamit csak. Megpróbálom a jövő héten próbapanelen összedobni hátha megy. Szerinted a diódának mi lehet a szerepe. Kisjelű dióda, nálunk nem kapható, meg kellene rendelnem, de ha helyettesíthető mondjuk schotthy-val akkor szedek ki pc tápból.
Szerintem csak a MP miatt van ott (0,6V-os eltolás !), bármilyen egyszerű dióda jó pl. 1N4148 szerintem!
Steve
Ezek szerint ez a kapcsolás "csak" annyival tud többet, mint egy hagyományos astabil, hogy a kondi feltöltését nem csak ellenállásokkal hanem a tranzisztor nyitásával és zárásával is szabályozza? Ez által lenne elérhető a nagyobb sávszélesség (60 Hz- 18000 Hz)?
Sziasztok !egy kerdes ezzel az 555-ös IC-vel lehet 1 gombos ki/be kapcsolast vegezni? ha igen kellen a rajz nekem ,nagyon megkoszonnem!!!
![]()
Hello!
Például... üdv! proli007
Ha jól láttam, akkor áramgenerátorosan akarja tölteni a C-t --> lineárisabb a karakterisztika!
Steve
Értem! Remélem működőképes lesz. Neki ugrok próbapanelon. Ha minden jó, akkor jöhet az összeépítés egy kis teljesítményű strobival....
Köszi a segítséget Steve. Ha még eszetekbe jutna valami a rajzról kíváncsi lennék rá. Üdv: habazutty
Hello!
Nem egészen.. A tranzisztor és körülötte lévő alkatrészek, egy "feszültségvezérelt áramgenerátort" alkotnak. - Ezzel az árammal töltjük, (R29-en keresztül) a C15-ös kondit. Az áramgenerátor áramát, a P1 potival szabályozzuk. A TR5-el a minimális áramot, a TR4-el a maximális töltőáramot állítjuk be. Ezzel a minimális és maximális frekvencia is beállítható. - A töltési idő a Q=C*U képlettel számolható. Ahol a Q=I*t Így t=C*U/I ahol "t" az idő sec-ban, C a kondi arádban, U a feszültség Volt-ban (12V tápfesz mellett ez 4V), I az áram Amper-ban. - A kisütési idő állandó, amit az R29 állít be. Kb. t=R*C*lg2 (Alapvetően csak azért szükséges, hogy a 3-as kimeneten ne csak egy nagyon rövid lefutó tüske látszódjon.) - A D4 dióda feladata alapvetően a tranzisztor bázis-emitter diódájának nyitófeszültségének előállítása, valamint annak hőfokfüggésének kompenzálása lenne. - Egy egyszerű TL071-es műveleti erősítő alkalmazásával, kissé precízebb áramgenerátor is megvalósítható. üdv! proli007
Úgy érted, hogy a tranzisztoros, diódás részt kompletten lehetne cserélni a TL071-el felépített áramgenerátorra?
Hello!
Inkább lerajzoltam, mint itt "küzdjünk".. üdv! proli007
Köszi szépen! így valóban egyszerűbb és számomra érthetőbb is. Megpróbálkozom ezzel a verzióval, majd meglátom mi sül ki belőle...
Mégegyszer köszi!
Felvetődött bennem még pár kérdés. Induláskor a tranzisztoron nem folyik áram, tehát rx-en keresztül gyakorlatilag tápfeszen van az invertáló bemenete a tl071-nek, ami biztos, hogy magasabb mint a ref. feszültség amit beállítok. Lehet el sem indul a szabályzás? Az 555 kisütési ciklusánál pedig a 7-es láb gyakorlatilag földre kapcsolódik, ez nem okoz problémát, nem szald meg az áram?
Bocsi, hogy itt értetlenkedek...
Proli helyett is....
Épp azért indul el a szabályzás, mert az invertáló bemenet pozitivon van, tehát a kimenet alacsony szintű, és igy nyit a tranyó. A 7-es láb a kisütőtranyó kollektora, de hogyan is kapcsolódik földre?
Hello!
- Pont így van, ahogy Mex írja. - Ez egy áramgenerátor nem? Tehát a tranyó kollektorában állandó áram fog folyni, függetlenül annak kollektor feszültségétől. (persze amíg van kollektor feszültsége, tehát itt kb. 0..10V-ig) Tehát a kisütő tranyónak, mindig ezt az áramot (plusz a kondi kisütőáramát) kell lenyelnie. üdv! proli007
Szia! Nálam elindult a szimuláció.
Igaz a potméterekkel kicsit játszani kellett... (S a Vdd-(15V)-os tápfeszültséget jobban szerette. ) Valamint igen keskeny negatív tüskéket produkál az áramkör. De ez biztosan normális a kis (1nF) időzítő kondenzátor miatt. ![]()
De ahogy látom már előrébb haladt a téma...
Még az a kérdés hogy az 555 mekkora tápfeszültségről fog üzemelni!? Mert az alap tranzisztoros kapcsolás tápfeszültség érzékeny... |
Bejelentkezés
Hirdetés |