Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   34 / 274
(#) szabi83 válasza sangp hozzászólására (») Dec 15, 2006 /
 
Idézet:
„A végfokhoz használt diódák a számítógéptápban is egyeirányítást végeztek, tehát az elvileg jó.”

Tény és való!

JÓ, DE

pc tápban a 230-at kell egyenbe hozni, ott max 1.5 A folyik igaz?
Szted túl fogják méretezni? max 1.5A-2A -s lehet a dióda.

Számolom a 100VA/24V az min ~4.16A úgyebár.

A dióda jó indulattal 2A-s, vagyis kevés!!! min 10A-st tegyél be..
sztem hidat, ne diódákat.

Idézet:
„a munkahelyemre nem viszem magammal az erősítőt...”

csak 1 dolog , már túltárgyalva a tipusa.. :yes: :yes:


üdv
(#) isamisa válasza szabi83 hozzászólására (») Dec 15, 2006 /
 
[off]Az én szám.tápomban 8A-es híd volt most az van a VF3-tápjában is...
(#) sangp válasza isamisa hozzászólására (») Dec 15, 2006 /
 
Na, megvizsgáltam őket:

- végfokhoz 1n5406

- előfokhoz (Isa: LM1036N) fr104

Csatolom az adatlapokat is. Szerintem annyira nincsenek alulméretezve, meg amúgy a zúgás az nem emelkedik lineárisan a hangerővel, hanem mindig egyforma hangerőn búg (nem túl hangosan).

Ja, és még annyit tennék hozzá, hogy mind a 4 csatorna egyformán zúg, ezért gondoltam, hogy valahol a gyökereknél lehet a hiba...

Nos, mit gondoltok, a dióda lehet a zajforrás?
(#) isamisa válasza sangp hozzászólására (») Dec 15, 2006 /
 
Hi
Az adatlapokat nem kell csatolni elég lett volna linkelni mondjuk innen: Datasheet4u.
(ne használjuk feleslegesen a tárhelyet)

Egy 50Hz-es bugás van ami alapból is mindig is hallatszik?
Mert lehet a trafó hallatszik be. EI magos van?
Hogy oldottad meg a csillagpontot? Biztos jól??

A diódák szerintem birják... De lehet azoknak is rosz hangjuk...
Mitnemondjak nekem is van egy kis brumm, de még nem csináltam meg a csillagpontot...
Isa
(#) szabi83 válasza isamisa hozzászólására (») Dec 15, 2006 /
 
Idézet:
„A diódák szerintem birják...”

ez akkor derülne ki ténylegessen, ha üzem után(pl 10 sec* ) nem forró a dióda(k)

én sztem...

*: nem bekapcsolom, kikapcsolom és úgy, hanem 15 percett szól a cucc utána..

üdv

(#) sangp válasza isamisa hozzászólására (») Dec 16, 2006 /
 
Jó reggelt!

Szerintem a zúgás magasabb, mint 50 Hz. Olyan néhány száz Hz-re saccolom, nem olyan mély, hogy remegjen az ablak.

A végfok trafója toroid, az előfoké egy kisebb ei. A dobozban a toroid a nyákok és az ei között van, tehát a kisebb szórt mágnesen terű van közelebb a cucchoz.

A csillagpontot úgy készítettem el, ahogyan te is írtad korábban: a jel, a hangszórók, a tápok és a virágföld is egy pontban találkozik.

Amúgy az a fogalom a diódáknál, hogy "fast recovery" mit jelent? Mármint nem szó szerint, hanem a működés során.

Kellemes hétvégét!
S
(#) sangp válasza szabi83 hozzászólására (») Dec 16, 2006 /
 
Egyetértek, a diódákat én is úgy néztem, hogy tegnap jól megjárattam (majd egy órát) és utána tapogattam végig a dolgokat.

Egyedül a végfok hűtőbordái, meg az előfok ic langyosodtak, meg kicsit az előfok trafó is. Mondjuk a ventilátor keringeti a levegőt, az sokat jelent, de a diódák teljesen hűvösek voltak.

Üdv:
S
(#) sangp hozzászólása Dec 16, 2006 /
 
Hát képzeljétel el, mi történt!

Kicseréltem a diódákat, biztos, ami biztos, hátha lesz valami. Nem lett semmi.

Aztán kínomba az előfok szűrését (2200 uF) megtodottam még ugyanannyival (párhuzamos kondenzátorok kapacitára összadódik, ugye) és láss csodát, sokkal halkabb lett a zúgás.

Nosza, tettem még rá kapacitást, ha ez kell neki, megkapja: most kb. 6400 µF csak az előfok előtt és egészen jó, nem is zavaró, alig hallani icipicit.

Szerintem furcsa a jelenség, mert elég bő volt rajta a szűrés.

A segítő hozzászólásokat azért köszönöm szépen!

Üdv:
S
(#) agressiv hozzászólása Dec 17, 2006 /
 
Üdv

Azért is lehet a búgás mert túl nagy áramot vesz fel a végfok ilyekor nincs mit tenni (ha nem lehet állítani rajta)
meg kell toldani még 1 2 pufferrel
De leet a trafó miatt is nálam is volt ilyen
Betettem a trafó és a végfok közé egy lemezt és megszűnt a jelenség!!!
(#) isamisa válasza agressiv hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Jah én is éppen írni akartam mennyi puffert használsz, csak már nem volt idöm....

agressív: itt az elöfokról van szó. Így utólag tényleg kevés volt a puffer neki. Sőt, ki kéne próbálni jobb minöségüvel is...
(#) sangp válasza isamisa hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Az is eszembe jutott, hogy lehet az áram is olyan, mint a vezetékes víz. Van, ahol keményebb a víz, van ahol lágyabb. Az áram is van, ahol darabosabb, ott jobban kell szűrni. Ilyenkor a kondenzátor a Calgon.
(#) pixels válasza sangp hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Hali!
Nálam a hűtőventi tett egy jó kis zajt az erőlködőre, hiába puffereltem, semmit nem értem el vele... Próbáld meg venti nélkül.
(#) sangp válasza pixels hozzászólására (») Dec 17, 2006 /
 
Valóban, ezt én is észrevettem, ezért egy külön kis kockatrafóról megy a ventilátor, meg a világítás. Így már nem zavar bele.
(#) lagerer hozzászólása Dec 27, 2006 /
 
hali!
Tudna nekem valaki segíteni az alábbi témában?
Építettem egy 14 W-os erősítőt TDA 2030-as IC-vel (rajzokat innen szedtem le), de valami nem sikerült, mert ha adok neki tápot és megfogom a bemenet meleg pontját nem gerjed, hanem csak sercen egyet és ennyi. Ha jelet adok neki (pl zene) akkor sincs egy sercenésen kívül semmi. Mit ronthattam el?
(#) ndavid87 válasza lagerer hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Hali!
Nézd meg, hogy a kondenzátorok, és diódák
polaritása jó e.

(#) lagerer válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Ami hibát találtam az volt, hogy a c1 kondit fordítva tettem be, de azt ki is cseréltem, de semmi változás. Csatolom a kapcsolási rajzot, meg azt, ami szerint beültettem az alkatrészeket. Megnéznéd, hogy jól csináltam-e?

polarit.JPG
    
(#) ndavid87 válasza lagerer hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Szerintem jó.
Ha tudsz tegyél fel képet a
erősítődről, hátha úgy tudunk segíteni.
(Az első tda2030-as erősítőmet én ott rontottem el, hogy
lapra lemásoltam a kapcsolási rajzot, és arról
csináltam beültetési rajzot.
Sikeresen lehagytam róla egy 100k-s ellenálást, és
csak néztem, hogy miért nem jó...
Kettőt is megépítettem belőle próbapanelre hiába.
Elkeseredésemben felraktam ide a rajzot, és rávilágítottak a
hibára.
A harmadik azóta is működik. )

(Akkor a diódákat jól kötötted be.)
(#) ndavid87 válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
A c6-os kondit szerintem cseréld le nagyobbra (pl. 470uF).
Miről kapja az áramot az áramköröd?
(#) lagerer válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Egy valamilyen trafó, talán régi lemezjátszóból, 13-14 V AC szekundert mértem rajta.
(#) ndavid87 válasza lagerer hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Akkor annak meg kellene hajtania!
Én eleinte egy 9v-os elemről hajtottam (persze csak
halkan)
Még 5v-ról is ment, ez alatt kezdett lekapcsolgatni, ahogy
merült az elem.
(#) lagerer válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Én (mint kontár :yes: ) arra gondolok, hogy valamelyik kondi zárlatos. Van benne ráció?
(#) ndavid87 válasza lagerer hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Hát az az igazság, hogy én sem vagyok egy nagy
szakértő, csak próbálok segíteni, hátha...
Ha új kondikat használsz, azoknak jóknak kelllene lenniük.

Ezt próbáld ki:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/egyszeru_14_w-os_erosito...l?pg=4
(Én a fenti cikkben lévő kapcsolást csináltam meg.)

(#) lagerer válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Erről meg is feledkeztem, de jó kis mankó.
Köszönöm a segítséget, majd holnap folyt köv.
(#) Norberto válasza lagerer hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Sikerült megírnod a topik 1000-dik hozzászólását. Gratula hozzá!
(#) isamisa válasza Norberto hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
[off]Vááó
Az eggyik legrégebbi topicunk
(#) lagerer válasza ndavid87 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Hali!
Az ic 4-es lábán 12 V táp mellett 8-9 V-ot sikerül mérni. Gondolom az nem igazán jó . Talán vmelyik ellenállással van gond?
(#) ndavid87 válasza lagerer hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Hali!
Őszintén szólva nem tudom.
Mézd meg, hogy minden ellenálás jó hejen van e, ha igen
meg kellene próbálni kicserélni a végfokot.
A c1 kondi, amit fordítva ültettél be nem tudom, hogy
elintézheti e az ic-t.
Ha jól tudom van neki zárlat elleni védelme a bemeneten, de, hogy ez erre is kihat e, szintén nem tudom.
A biztonság kedvéért cseréld ki a c1 kondit is.
(#) Ice hozzászólása Jan 6, 2007 /
 
Sziasztok!

Nos hát olvasgattam egy darabig amiket írtatok... sokminden tisztázatlan maradt nálam

Vettem pár hónapja egy ne078 -as számű építőkittet amin két TDA 2030A van a panelt megépítettem. A problémám abekötéssel kapcsolatos. A tápfeszültséget +12 voltal akarnám megoldani (1 A -es) ugyanis egy ilyen tápom akadt itthon vagy egy 30 voltos 400 mAh -es... ahogy olvasgatam ezt szólótápoknak hívják ha jól olvastam... nos a nyákrajza alapján +-18 voltot szeretne. Én viszont szeretném megérdeklődni hogy csak +12 voltal is belehet e kötni ha be lehet akkor hova kellene kötnöm a tápfeszt , esetleg lehetséges e így bekötni vagy muszály a +- akárhányvolt? vagy építsem át az egészet? mert így nem lesz jó? Előre is köszike a segítséget!!!

Jahm mégvalami próbáltam +-12 voltal szórabírni a táp +10 volt 1 A és -10 Volt 0.1 A így nem akart megmukkanni sem.

A mellékelt kép mutatja milyen panelről van szó:

ne078.jpg
    
(#) isamisa válasza Ice hozzászólására (») Jan 6, 2007 /
 
Helló
Ha nem tudsz kétszeres feszt előállító trafót szerezni, akkor létezik egy feszkétszerező kapcsolás... Nem a legjobb megoldás... Kb kétszer akkroa kondi kell neki

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_56129.html?highlight=1#56129

De az a táp így is kicsi lesz neki mert ez csak 12 Wattos. És ahogy látom ez egy 40Wattos verzíó. Szóval minimum 120-150 Wattos trafó kell...

Azzal a -10V 0,1A-ral nem sokat kezdhetet vele. Mert ugyan annyi áram kell neki a másik oldalon is.
Isa
(#) (Felhasználó 4577) hozzászólása Jan 6, 2007 /
 
Sziasztok! Sassor szívesen segítek neked, ha vmi segítség kel, csak szólj
nekem is van egy TDA2030-as erősítőm, íme a kapcsrajza, ez 2X40W-ot tud
ehez én még azt javasolom hogy építs hozzá egy előerősítőt, ez kiemeli a mély és magas hangokat, sokkal szebben fog szólni vele
meg ha akarsz egy kivezérlés jelzőt is építhetsz bele
(szólj ha kell és elküldöm a kapcsrajzát a kivezérlés jelzőnek és az előerősítőnek, a kivezérlés jelzőt megépítettem és tökéletesen működik, a hangszínszabályozót még építem, egyik haverom építette meg és nagyon jól szólt vaele az erősítője, mert jók a paraméterei a előerősítő IC-nek)
még azt is javalom hogy ha előerősítőt építesz akkor semmiképp ne a TDA1452-es IC-t használd, az nem jó, torzít nagyon
valaki mondta rosszul szól neki, szerintem azért mert kis teljesítményű hangfalat kötött rá, nekem 50W-os hangfal van rajta és ha teljesen felcsavarom akkor sem torzít, ez otthoni használatra tökéletes
bár, nem rég építettem egy QUAD405-ös erősítőt, ezt is itthonra, de most egy 2X200W-os FET-es erősítőt akarok készíteni, ez is kb annyiból kijön mint ez a kapcsrajz amit adtam és sokkal nagyobb teljesítményű (ha valakit érdekel a kapcsrajza, szóljon)

TDA2030.zip
    
Következő: »»   34 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem