Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   835 / 2208
(#) mark.budai válasza Müszi hozzászólására (») Dec 20, 2009
Köszi, megnézem az elektroncso.hu-n, ez lesz az, csak az ára.. 100Ft-tal kevesebbért kaptam még a GU50-hez is foglalatot.
(#) tungsram válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 20, 2009
Ettől többet ne is várj, sőt ha az ellencsatolást megnöveled akkor lemegy a torzítás is és ezzel parallel megnő a sávszélesség. A torzításhatárolt teljesítmény kissebb lesz de viszont a hangkép jobb lesz egy adott teljesítmény határok között. Azért mondom ezt mert én sokat sz.... ilyen gépekkel.
(#) djhans válasza Imi65 hozzászólására (») Dec 20, 2009
Remélem, hogy jó lesz majd. Ezt most ugye SE-ben próbálod a börzés kimenőkkel? (most látom hogy igen) Párat majd átvennék töled a 6P15P-ből (4db.). Kipróbálnám a PP-ben.
(#) 6C4C válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 20, 2009
Nem látom sajnos a rajzot...pedig érdekelne.

Az orosz vevőcsövek jelölésrendszeréből egy kis ízelítő:

Az első számjegy a fűtőfeszültség kerekített értéke V-ban.

A második karakter:

C (SZ) trióda
H (N) kettőstrióda
E tetróda
F trióda-pentóda
K szabályozó-pentóda
ZS kisteljesítményű pentóda vagy tetróda
P teljesítmény-pentóda és sugártetróda

Az utolsó karakter jelentése:

C (SZ) üvegbúrás cső
P miniatűr 7lábú, vagy novál cső
(#) rhesus23 válasza 6C4C hozzászólására (») Dec 20, 2009
Akkor megpróbálom most így.

6C4C SE.jpg
    
(#) 6C4C válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Van sajnos egy pár hiba a rajzodban.

Ha a 6C4C-t a szokásos, 250V 60mA munkapontjában szeretnéd üzemeltetni, akkor a rácsán a katódhoz képest -45V-ot kell beállítani, ezen a rajzon ott +10V van
Annál is inkább baj van a rácson, mivel a D3a hatalmas értékű katódellenállása miatt a meghajtócsövön alig folyna anódáram és még a leírt 150V-nál is magasabb lenne az anódfesz!!!
A 270kOhmra egyébként nincs szükség.

Tehát helyesen a D3a anódfeszültségét 95V-ra kell beállítani, egy nagyobb értékű anódellenállással és kisebb katódellenállással.
Érdemes lehet ez utóbbit a szokott módon elkóval áthidalni, különben nem lesz elég a fokozat erősítése...

Egyébként igen, szokták a D3a-t triódaként bekötni, még a gyártó is ad hozzá triódakarakterisztikát az adatlapon

(#) lpcollector válasza 6C4C hozzászólására (») Dec 21, 2009
Sőt triódaba kötve irigylésre méltó 41mA/V a meredeksége.
Korábban nekem is ajánlottad meghajtócsőnek a D3a-t a 6C33C-hez.
Időközben találtam egy olyan kapcsolást 6C41C-hez ahol alternatívájaként említik az E180F, E280F és E810F csöveket, igaz egy SRPP meghajtás felső pozíciójába. Az első kettő jóval olcsóbban beszerezhető, mint a D3a, sőt ha jól értelmezem az E180F-nek van orosz megfelelője is a 6ZS9P.
Sajnos ennek csak 17,5mA/V (triódába kötve 21mA/V) a meredeksége, így sejtem önállóan kevés lenne.
Viszont érdekelne, hogy van-e ezeknek a csöveknek az audió célú felhasználásával valamilyen tapasztalatod?
(#) rhesus23 válasza 6C4C hozzászólására (») Dec 21, 2009
Akkor kérdeznék mielőtt újra elkezdenék számolni. A munkaegyenes megrajzolásakor el kell osztani a tápfeszt az Rt-vel. Tápfeszültségnek az ellenállás előtti vagy utáni értékkel kell számolni? És még egy: Ha jól sejtem a nagyobb erősítéshez meredekebb munkaegyenesre van szükség, de mitől lesz negatív előjelű?Kondi amit említettél a katódellenállásnál: hogy méretezik ezt?
(#) Gery78 válasza rhesus23 hozzászólására (») Dec 21, 2009
A munkaegyenes megrajzolásakor az Ut-t elosztod Ra-val (Rt-vel ahogy Te nevezted), ezt jól írod. Ez adja az Ia-max-ot, ez lesz a munkaegyenes felső pontja. Az Ua=0V fölé kerül. A másik pontja az Ut. A tápfesznek a szűrt DC feszt kell venni, ami a tápegységből kijön. Az Ra-n esik egy bizonyos értékű fesz, az anódáram, és Ra értékének függvényében. Ami az ellenállás után van, - ahogy írod - az cső anódja, és a föld között mérhető fesz, de nem azonos a tápfesszel! Hanem Ua=Ut-URa az értéke. Ha jól számoltál, és jól beállítod a munkapontot, akkor a grafikusan megszerkesztett ábrának passzolnia kell a kapcsolásban mért értékekhez. Jól gondolod, nagyobb erősítéshez meredekebb karakterisztika szükséges. A negatív előjel az erősítésben a fázisfordításra utal. A katódkondit nem tudom hogy méretezik, de gyakorlatban minél nagyobb az értéke annál alacsonyabb frekit is átvisz. Kb 100µF "szokott" lenni. De küldök még egy nagyon jó olvasnivalót a munkapont beállításról ebben szerintem megtalálsz mindent.

Üdv: Geri.
(#) laci016 hozzászólása Dec 21, 2009
üdv!
Nem tudja valaki,hogy az EL6 os pentódából "A"osztályban mekkora a max levehető teljesítmény?
(#) mark.budai válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Adatlap!
Amúgy 250V anódfesszel, 90ohm katódellenállással (72mA anódáram) 8mA segédrácsárammal, 3,5k Ra-val, 10% torzításnál 8W-ot ad. Nem egy gyenge cső!
(#) rhesus23 válasza Gery78 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Köszi a magyarázatot! Így már azt hiszem nekiállok megint számolgatni, úgy szerintem könnyebben megértem.
(#) laci016 válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Köszi a gyors választ. Van ittthon 1 db ilyen csövem és gondoltam eggyet,ebből építek egy monó erősítőt.
(#) mark.budai válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Vatera, ebay-en nézelődhetsz, hisz sztereó csak jobb lenne gondolom. Nem tudom, mennyiért megy ez a cső, de bele is gondoltam, hogyha tudnék 8db felett ilyen csövet szerezni, akkor építenék egy PP-t belőle.
EL6 Adatlap
(#) laci016 válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Még nem döntöttem el hogy sztereólesz -e, vagy gitárerősítőnek fogom használni.De azt tudom hogy PCC84,EF89,vagy EF83 lesz az előfok.de szerintem PCC lesz és akkor dupla lesz az előerősítés
(#) mark.budai válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Ja, értem, ha gityó, akkor oké, hogy monó.. De ezt én inkább audiofil zenehallgatásra szánnám gitárhoz nem "pazarolnám" el. Oda inkább GU-50-et raknék, ha már SE. De ha PP, akkor EL84, vagy EL34..
(#) tungsram válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Eltekintve a rohadt kosaras foglalatától......
(#) mark.budai válasza tungsram hozzászólására (») Dec 21, 2009
Ha ilyen csövet tudok szerezni (főleg ennyit), akkor a kosaras foglalat már nem nagy dolog. De akkor a meghajtás se novál lenne, hanem valami régebbi típus.
(#) CIROKL válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Idézet:
„GU-50-et raknék, ha már SE. De ha PP, akkor EL84, vagy EL34..”
Márk ! viszont ha neki olyan csöve van akkor miert ne épthetne abból amit akar ! Az hogy ki miből épít az hagy legyen a saját gondja , te is abból építesz amiből akarsz . Neked én azt mondanám hogy építs 300b - ből akkor ?
(#) mayky válasza tungsram hozzászólására (») Dec 21, 2009
Szét kell szedni darabokra felpolírozni a foszforbronz érintkezőket és mintha ma gyártották volna

foglalat
(#) laci016 válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Audiofil zenehallgatásra ott van 2 db EL84 SE-m ECC83 as előerősítőkkel(mindkettő látványerősítő).Az eggyik SE ben két orosz 6P14P dolgozik és ORION ECC83 van benne,ez 2 nap alatt lett összedobva azért ilyen "ronda" ,ennek 2*5.5 watt a teljesítménye ,a másik SEvel még nem vagyok kész de az állati szép lesz szerintem.kék tetőfilc,lakkozottt fa díszkeretek,bele lesz égetve a fadísz közepére vékony pálkaheggyel hogy"El84 stereo amplifier" két EM84 is van benne,anódfeszkapcsoló,glimmlámpás főkapcsoló,a fadoboz sarkain fém sarokvédő
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 21, 2009
Igazad van Laci, csak mondtam, hogy én azt tennék bele. Mert az EL6-ból nem hiszem, hogy olyan sok utánpótlás lenne. Ha azt mondanád, én mondanám, hogy majd egyszer.
(#) mark.budai válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Azért jó lett, hiába 2 nap alatt csináltad meg! A beléről nincs képed?
(#) CIROKL válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Idézet:
„ennek 2*5.5 watt a teljesítménye”
Erről valamit bővebben mondanál mert ez ? de jó !
(#) laci016 hozzászólása Dec 21, 2009
Ezt az erősítőt tavasszal csináltam és azóta nem voltam képes a belsejéről képet csinálni,de majd fogok
(#) CIROKL válasza mark.budai hozzászólására (») Dec 21, 2009
Márk pont most beszéltünk róla hogy amiből csak othon 1-2 darab cső van , ami még ráádásul bizonytalan is hogy jó - e vagy sem ! Hát abból ne építsen senki csak először kisérleti példányt csak esetlegesen . Amiből nincs ithon min 20-30 darab csövem abból nem építek ! Nálam ez elvi kérdés , de amennyi ember annyi szokás , végülis bátraké a szerencse .
(#) laci016 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 21, 2009
mire gondolsz?
(#) 6C4C válasza lpcollector hozzászólására (») Dec 21, 2009
A meredekségről 1-2 szót ejtenék, ha megengeditek, nyilván ismerős vagy tudott a dolog.

A meredekség (S) a cső zérus munkaellenállással való terhelése esetén mérhető, az anódáramváltozás és a hozzá tartozó rácsfeszültségváltozás hányadosa.

Barkhausen fedezte fel a legfontosabb csőegyenletet, ami így szól: mű=Ri*S, vagyis az erősítés egyenlő a belsőellenállás és a meredekség szorzatával.

A gyakorlatban persze mindig van külső (munka) ellenállás a csövön, ekkor persze megváltoznak a viszonyok.

Elviekben tehát azok lennének a legjobb csövek, amiknek lehető kicsiny a belsőellenállásuk, és nagy az erősítésük... Ehhez szükséges a nagy meredekség!!!

Ezt a nagy meredekséget a csőgyártás fénykorában az un. feszítettrácsos csövekkel tudták megvalósítani. A felsorolás minden tagja ilyen eszköz...

Az E180F-et és a D3a-t nagyon sokan használják kiváló eredménnyel meghajtásokban. Én igazából az E280F-et alkalmaztam triódakapcsolásban meglepő módon egy DC csatolt SE-ben. Tetszett.

Persze a nagy meredekség és a kis belsőellenállás még nem jelent automatikusan jó hangot, de sokkal könnyebb az ilyen csővel meghajtást csinálni
(#) CIROKL válasza laci016 hozzászólására (») Dec 21, 2009
Idézet:
„belsejéről képet csinálni”
Ja igen arra is egy csöppet kiváncsiak lennénk ? De annál inkább arra lennék kiváncsi hogy neked az a 5,5Watt az honnan van? Kapcsolási rajzot ha tudnál mutatni meg némi felvilágosítást az egyéb adatairól !
(#) laci016 válasza CIROKL hozzászólására (») Dec 21, 2009
290 voltos anódfeszültség,2 szer 52mA anódárammal.
A katódellenállások különböznek mert a csövek nincsenek párba válogatva.A Hálózati és a kimenőtrafók Videoton Pacsirta rádióból valók(sztereó)
A kimenők frekiátvitele 40Hz-14 kHz .Gyári rajzból indultam ki csak az anódfesz miatt át lett alakítva egy kicsit:azthiszem 820 ohmokat raktam a bemenettel sorba,100ohmos-100µF/350v os RC-k
Következő: »»   835 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem