Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Wega modul 301v 2x50 átépítés
 
Témaindító: phelyx, idő: Jan 16, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) phelyx hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Üdvözletem
A fentiekben említett erősítőt szeretném módosítani, átépíteni.
Az erősítő hibátlanul működik (már évek óta teszi a dolgát), azonban az idősorán beújítottam egypár hangfallal amihez már nem tudott szolgáltatni kellő hangerőt.

A következőket kell tudni az erősítőről:
Wega modul 301v
2x50W
Kapcsolóüzemű tápegységgel rendelkezik amire elméletileg 160watt van ráírva
Maga az erősítőt nehezen lehet tönkre tenni mert elég sok védelemmel rendelkezik pl:hővédelem , koppanás gátló, rövidzár stb.
A következőket tapasztaltam:
-teljes kivezérléskor alig melegszik a hűtőborda, gyakorlatilag kézmeleg, (tartós használatsorán sem megy fel a hőmérséklet).

- a kapcsolóüzemű tápegység rendesen elvan szigetelve és semmilyen magas frekvenciás hang nem jut át a végfokon keresztűl. Maga a táp rendesen túlvan méretezve és úgy véltem, hogy egy nagyon jó tuning potenciál lehet az én számomra.
- - a következőket képzeltem el: A 2sa1141 és 2sc2681 tranzisztor pár végzi a végfokozatot. Az adatlapjukon 100wattos nak vannak nyilvántartva és elvileg (80Mhz). Gondolkoztam hogy egy másik tranzisztor párt berakok a helyére, de ezt az ötletet gyorsan elvetettem, mert ahhoz elég drága tranyókat kellene vennem.

Várom a hozzászólásaitokat, hogy miként tudnám megnövelni a teljesítményét kb 2x80watt környékére.(, ha ez egyáltalán kivitelezhető)

A következő mondatok biztos hogy sorra kerül, ezért szeretnék minél előbb a nevezőre jutni.
-Miért nem veszel nagyobb erősítőt? => nincs rá keretem.
-Van elég szufla a tápban? => igen van mert csináltam egy terhelés diagnosztikát, és a táp jelesen vizsgázott, kb még 120watt tartalék van benne és még a biztosíték sem égett le róla, szóval összesen 380w.
- építsd át egy TDA 7294 végfokká! => annyira drasztikusan nem szeretném átépíteni és már van ilyen végfokom csak nem az szeretném buliba vinni.
(#) kisedison válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
azért azzal az 50W-al jó hangfalakkal lehet rendesen döngetni
(#) kisedison válasza kisedison hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
csak úgy összehasonlításként én már 80W-al elfüstöltem egy 30cm-es SAL mélynyomót
(#) pivi1 válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 / 4
 
Üdv!
Ha mindenképp emelni szeretnéd a teljesítményt,a táp
felépítését kellene rendesen átböngészni(kapcsolási rajz stb..)Erősitő végfok tranzisztor cserével nem érnél semmit.Ha valóban túl van méretezve,kis mértékben növelni lehetne a feszültségét.Természetesen ügyelve az alkatrészek ,elkók teherbírására,előerősítők fesz.tűrésére.
Magyarul :csak nagyobb fesz.-el tudsz teljesítmény növekedést elérni,ugyanazon az impedancián.
(#) phelyx válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Üdv
A végfok 2x24v rol táplálkozik
Sajnos egy olyan ritka erősítőről van szó hogy nemigen lehet szervízkönyvet találni.(majd, ha egy kicsit jobban ráérek akkor visszafejtem egy reszét a tápnak és a végfoknak).

csatoltam két pdf-fájlt a végfok tranyókról
(#) elektrorudi válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Idézet:
„A végfok 2x24v rol táplálkozik”

Jól olvasom ?
Ez olyan 20W / 4 Ohm nagyságrendű teljesítményt jelenthet.
Hogy jön ki az 50W ?
2 Ohm-on ?
A teljesítmény növeléshez biztos, hogy a tápfeszültséget emelni kell. Ez pedig első lépésben trafó áttekerést, kondenzátor cserét, dióda cserét von maga után.

Olvastam a témaindító leveledet (meg is értettem),
ennek ellenére azt javaslom: add el, vegyél egy másikat!
Nem biztos, hogy drágább lesz, ha egy kevésbé exotikus márkát választasz...
Már csak azért is, mert lehet, hogy megbuherálás után, ennek sem lesz különb hangja, mint egy sokkal olcsóbb erősítőnek.
(#) phelyx válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
A kivezérlés jelzőre 50watt van írva oldalanként.
A betápnál pedig két db 24v- relé helyezkedik el amiből arra következtettem hogy 2x24v ezzel lehet hogy hülyeséget mondok, de majd rámérek multimeterrel .

- A feszültség növelésére mit javasoltok?fesznövelő diodát?
(#) elektrorudi válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Idézet:
„A kivezérlés jelzőre 50watt van írva oldalanként.”
Az én autóm sebességmérőjére pedig 240km/óra. És ??? 180-nál gyorsabban még nem tudtam menni vele (padló gázzal)...

Lehet, hogy a segédáramköröket külön tápfeszről (24V) táplálják. Tehát a végerősítő tápfeszültségéhez nem feltétlen van sok köze.
Idézet:
„A feszültség növelésére mit javasoltok?fesznövelő diodát?”

Leírjam még egyszer, vagy csak mástól is várod a választ?

Ebből a leveledből arra következtetek, nem igazán gondoltad még át ezt a dolgot...

Tévedek?
(#) watt válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Idézet:
„Ez olyan 20W / 4 Ω nagyságrendű teljesítményt jelenthet.
Hogy jön ki az 50W ?”

Ez meg hogy jött ki neked?

2x24V és 4ohm esetén a kivehető elvi teljesítmény, ha a táp nem esik össze, U^2/2R, azaz 24*24/8=72W!
Tehát az erősítő tényleg 50W-os, mert a táp valószínűen összeesik, de annyira nem, hogy ennyi ne jöjjön ki.

(#) watt válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
A tápod nincs túlméretezve, emrt az erősítők hatásfoka 60%.

Olyan nem létezik, hogy feszültségnövelő dióda, ezt felejtsd el.

Ha engem kérdezel, ezt az erősítőt nem lehet tuningolni. Az már egy másik erősítő lenne, azaz teljesen át kellene méretezned mindent az elejétől a végéig.
(#) pivi1 válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Idézet:
„A feszültség növelésére mit javasoltok?fesznövelő diodát?


Inkább a gyári erősítőt ne bolygassuk ha nem muszály.
Szerzel egy 2x36v-os tápot meg még egy TDA-t amit már vihetsz buliba.
(#) phelyx válasza elektrorudi hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Értem én nem arról van szó
Csak elő álltál két lehetőséggel:

-"A teljesítmény növeléshez biztos, hogy a tápfeszültséget emelni kell. Ez pedig első lépésben trafó áttekerést, kondenzátor cserét, dióda cserét von maga után."
-"ennek ellenére azt javaslom: add el, vegyél egy másikat!
Nem biztos, hogy drágább lesz, ha egy kevésbé exotikus márkát választasz..."


a második az kivan fújva mert ha már vennék akkor nem 2x80wattosat, hanem nagyobbat.

Nos amit írtál azt próbálnám kifejteni jobban.
(#) phelyx válasza watt hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Ebben van valami . A hatásfokra nem is gondoltam
(#) phelyx hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Ha már ennyire reménytelen akkor tényleg marad az új végfok vétele.
(#) pivi1 válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
A hangszórók nem nagyobb inpedanciájúak a kelleténél?
(#) phelyx válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Nem.
CERWIN VEGA INT 252
-8 ohm
-15col mély
-500watt rms
(#) pivi1 válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Javits ha tévedek, de én ezeket találtam az erősítőről:
Sinusleistung: 2x50W (4 Ohm)
Musikleistung: 2x60W (4 Ohm)
Tehát 8 Ohm-on kb. 25W
Na mindegy,de ha szerzel erősítőt vedd figyelembe a hangszóród 8 ohm-os impedanciáját is.
(#) phelyx válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Igazad van , ezzel én tisztában is vagyok
-én volt a hülye hogy nem írtam oda hogy a 2x50watt az 4ohm-s impedanciára vonatkozik.

de valjuk be hogy 4 db 100wattos tranzisztorból azért többet is kilehet hozni mint 25watt 8ohm-n, vagy nem?
(#) pivi1 válasza phelyx hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Lehetséges lenne.
Ha egy hangszórót hajtana ,akkor hídban kellene üzemeltetni.
Különben a már megtárgyalt teljes átalakítás.
(#) phelyx válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
(#) elektrorudi válasza watt hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
OK.
Teljesen igazad van. Ez egy 50-72 wattos erősítő.
Akkor tehát a problémát megoldottuk.
(#) phelyx hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Sikerült megoldani!!

A tápegység valóban összesik teljes kivezérléskor.
A 24v-t helyett csak 18-t kaptam vissza.
Ezért a pufferkondiket lecseréltem 2db 20000µF-ra
és a jelenség megszünt

A feszültség növelést is eltudtam intézni mert áteresztő tranzisztor környékén találtam egy trimert amivel betudtam állítani.

és végül stabil 28V-t kapok most és érezhető különbség van a mostani és az akkori állapot közt.

28v-t fölé nem merek menni mert nem tudom az előfok ic feszültség tűrését

Köszönöm mindenkitől a segítséget
(#) Taki100 hozzászólása Ápr 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Nekem az a véleményem, hogy nem érdemes erőltetni nagyobb teljesítményre. Pl. a HA 12002-es ic sem bírja a kivégzést. Nekem is az szált el és még sokminden utána, amit még nem találtam meg. Ezt az ic-t már nem gyártják évek óta. Egy plussz panelon erőseb ic-vel talán megoldható a teljesítmény növelés, de az eredetivel nem valószinü.
Egy kérésem is lenne: ha tudnátok ehez az erősitőhöz kapcsolásirajzot küldeni, nagyon megköszönném.
(#) BEMcorp hozzászólása Jan 16, 2013 /
 
Sziasztok!

Kezeim közé jutott egy ilyen Wega erősítő, azzal a felkiáltással, hogy "nem megy"...

Odáig eljutottam, hogy a hálózati feszültség el sem jut a tápegységig, egy kis 24V-os relénél megszakad az útja. Sajnos a relé kupakját sehogy se bírom nagyobb barmolás nélkül lefeszegetni (mintha ragasztva lenne), de a kérdésem: ez egy megszakító relé lenne? (hővédelem , vagy valami hasonló?)
Mert akkor "csak" egy relé csere (talán).
Mellékelek képet, a panelon bejelöltem a relé pontos helyét.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem