Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vasklorid
 
Témaindító: licert, idő: Aug 4, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   13 / 23
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Megkeresem az egyenletet, még ma felteszem ide. Nem kell semilyen hókuszpókusz.
(#) kontar65 válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Sajnálom, de újra, meg újra átmegy vegyészetbe a "Vasklorid" panelmaratás a lényeg, vegyétek a fáradságot az előzményeket elolvasni! Ide nem képlet kell! Kirajzolni, a mintát, letakarni ami marad, és maratni.
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 17, 2010 /
 
Na most aztán kirobbant a sav csata! Várom, ki lesz a győztes.
(#) rascal válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
No igen, de kettővel hátrébb már a felét kapásból megcáfolták. Most aztán legyek okos! Marad az, hogy fél litert feláldozok kísérleti célra.
(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Mivel hogy a leírást nem találtam meg, megfogadtam saját tanácsom és megkérdeztem egy kémiatanártól. A következőt mondta: Mivel neked nincs szükséged labortisztaságú vaskloridra, hisz csak maratni akarsz, hagyd a kénsavat a békén, igaz, hogy azzal nagy tisztaságú oldat az eredmény, de az eljárás túl bonyolult.
Tehát a készítése egyszerűen, az oldat tisztaságával most ne törődj:
Fe2O3+6HCL, ebből lesz 2FeCl3+3H2O
Maratásnál: 2FeCl3+3Cu ebből lesz 3CuCl2+2FE
Regenerálásnál: A leülepedett, kicsapódott vasat oxidálod, vagyis levegőn megszárítod, és lesz belőle Fe2O3 vagyis közönséges rozsda. És máris máris kezdhetsz készíteni egy új oldatot.
:eek2: :eek2: :eek2:
(#) Frankye válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Az utolsó mondatot (Regenerálásnál:...) nem teljesen értem. (Igaz, nem voltam zseni kémiából soha.)
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Viszont ha az oldatban jelen van a sósav (HCl gáz vizes oldata), akkor a keletkező elemi vasból kisvártatva vas-klorid keletkezik. Ezért (is) jó sósavat adagolni a maratóoldathoz.
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Igen, de azzal csak még jobban felhigítod az oldatot, mert az elemi vasból sósavval soha nem lesz vasklorid, hanem csak a rozsdából. Az, hogy ez segít rajta, attól van, hogy van az oldatban egyéb szennyeződés is,külömböző kémiai reakciók jönnek létre ilyenkor, melyektől részben a benne lévő elemi vas oxidálódik, legalább is nekem így magyarázta.
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A wikipédiában vasból állítják elő a vaskloridot, nem rozsdából. Figyelmedbe ajánlom EZT
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Hát persze, ott van a salétromsav, az oxidálja a feloldott vasat.
A lényeg az, hogy az előállításának több megoldása is van. A kémiatanár pedig elmondta a legegyszerűbbet, és a legolcsóbbat.
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Hozzáöntünk még egy kis salétromsavat, jól felfőzzük, megsózzuk, borsozzuk! Egészségünkre
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Nem tudom miért ironizálsz. Nem te hívtad fel a figyelmemet egy salétromsavas megoldásra?
A képletben van HNO3 ami bizony salétromsav.
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Valahogy ilyen szarkasztikus hangulatom van. Ne haragudj! Nekem meglepetés volt a salétromsav szerepe a reakcióban. Erről nem tudtam.
Számomra egy tanulság van: nem kell foglalkoznom a regenerálással. Túlságosan bonyolult folyamat.
Nátrium-perszulfáttal van tapasztalatod?
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Nem ammónium-perszulfátra gondoltál? Hát azzal nincs.

Utólag belegondolva a vasklorid regenerációja nem nagy dolog. Én sokkal bonyolultabban csináltam. De most kipróbáltam a tanár által javasoltat.
Tegnap egy jó nagy adag elhasznált vaskloridról leöntöttem a "vizét", az üledéket meg ráöntöttem újságra. Ez elitta a levét. Ezután szétkentem nagyobb felületre, hogy vékonyabb legyen, ma estére megszáradt. Vissza az üvegjébe, majd öntöttem rá sósavat. Hát rendesen habzott és melegedett.
De van vadonat új vaskloridom.
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Nem, én erre gondoltam:nátrium-perszulfát
nátrium-perszulfát2
Állítólag hasonló hatásfokú, mint a vasklorid, de színtelen.
(#) Lacika válasza kadarist hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Hát..... lényegében bármivel marathatod a nyák-ot, ami megeszi a rezet, de nem bántja a festéket, lakkot és a hordozót.
De én már csak maradok a vaskloridnál, mert olcsó az előállítása. Meg már megszoktam.
(#) kadarist válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Hát, ezt megbeszéltük. További szép estét!
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Köszönöm szépen az utánajárást!
Közönséges halandó maximum hány százalékos sósavhoz juthat hozzá? (Mit kérjek az eladótól és melyik boltban?)
Kell-e ezen töményíteni valahogy, egyáltalán házi eszközökkel egyszerűen, olcsón, biztonságosan lehet-e?

Nem akarok nagyon centizni, de megpróbáltam kiszámolni vegyületek tömegeit a helyes arányú keveréshez. Jól számoltam? (egészre kerekítettem)
Fe2O3=2*56+3*16=160g
6HCl=6*(1+36)=222g
Az X %-os sósavban ugye sima "konyhamérleges" tömegarány van megadva?
(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Én viszont nem számoltam. Annyi sósavat öntöttem rá, amíg fel nem oldódott majdnem mind, egy órát ált és átszűrtem. 32%-os sósavat az egyik multinál vettem.
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Akkor én is így fogom megoldani. Gondolom ha most úgy két liternyi oldatom van (gőzöm sincs milyen oldási arányban) akkor 2 liter sósav biztos elég lesz.

Szűrőpapírnak mit lehet használni? Sima kéztörlő papír jó, vagy olyat kell keresni, amit laborokban használnak?

(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Sima kéztörlőt tettem egy műanyagtölcsérbe. Ám bár ez sem kell ha van türelmed megvárni amíg leüllepszik magától úgy 3-4 nap alatt
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
A nyák termelési sebességem mellett akár 3-4 hetem is lenne.
Lehet, hogy már túlzás amit kérdezek, de a folyadék, vagy a leülepedett trutyi ami kell nekem?
(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Már mint mikor? Regeneráció előtt vagy után?
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Után!
Az "előttire" a leírásodból úgy vettem ki, hogy a szilárd kell. (zöld lötty, sárgásbarna üledék)
(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
A leüllepedett vagy kiszűrt részt ha sok marad, szárítsd meg, tedd el és legközelebb majd keverd be.
(#) rascal válasza Lacika hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Ok, úgy lesz! Még egyszer köszönöm!
(#) (Felhasználó 53314) hozzászólása Feb 5, 2010 /
 
Tudom, hogy tartalmas válaszok születek a topicban, de azért én csak megkérdezem, hogy egy kezdőnek, milyen marató szert érdemes beszereznie, használnia?

Azaz milyen marató szert szerezek be,
milyen százalékban kell használni,
mivel keverjem a helyes keverék előállításáért, hogy a megfelelő százalékú legyen,
vagyis ha kell akkor mivel hígítsam?

Előre is köszönök minden választ.
(#) Frankye válasza (Felhasználó 53314) hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Jön a "gumiválasz":
Attól függ!
Mármint attól, hogy egyszerre (egymás után) hány db. panelt akarsz maratni. Ha rövid időn belül több panelt akarsz gyártani, akkor a sósav+hidrogén-peroxid a Te maratószered. Gyors, nem hagy foltot a kézen-ruhán, viszont nem olcsó, és büdös, továbbá elég hamar lebomlik, és használhatatlan lesz.
Ha viszont fontos, hogy olcsó (viszonylag) és sokáig eltartható legyen, akkor a vaskloridos marató a jó. Megveheted a vaskloridot por alakban, és akkor vízben feloldva használható, vagy akár készen (gyorsmarató) is. (Ha nem akarsz "pancsolni", a kész sem sokkal drágább.)
Van még a nátrium-perszulfát, ami nem büdös, nem színez, viszont csak kb. 40°C-ig használható, mert elbomlik, és nehezebb beszerezni (csak vegyszerboltban van).
Az oldatkészítés:
A sósav-peroxidot próbáltam. Sósavba Hyperol tablettákat őröltem, de csak úgy "szemre". Kell hozzá egy kis tapasztalat, de az hamar megjön. Melegíteni lehet.
A vaskloridos maratót használom, mert egy fórumtárs jóvoltából több életre elegendő készletem van belőle. Ennek elkészítése: A vízben annyi kristályos vas(III)kloridot kell feloldani, amennyi gond nélül feloldódik. Esetleg egy kevés sósavat lehet hozzá önteni, de ez nem muszáj, az oldat melegítéssel serkenthető.
A nátrium-perszulfátot én nem próbáltam még, de Bari- fórumtárs barátom biztosan szívesen segít, ha megkérdezed. (Ő ezzel maratja a paneljait, és mondhatom, gyönyörű NYÁK-okat készít.)
(Igazán pontos recept egyire sincs, hogy hány gram vízhez hány gram vegyszert kell keverni, de "elrontani" gyakorlatilag nem lehet.)
(#) (Felhasználó 53314) hozzászólása Feb 5, 2010 /
 
Köszönöm szépen a gyors és pontos választ.

Ha jól értettem akkor a legjobb módszer a számomra, ha veszek vas kloridot készen, folyadék formában vagy oldásra váró por vagy golyó formában.

Még csak azt szeretném kérdezni, hogy ha mondjuk veszek egy liter 40% vas kloridot akkor ahhoz mennyi fizet adjak, hogy megfelelő arányú legyen, és az egészet oldjam fel vizel vagy csak mindig annyit amennyi épp kell?

De szerintem a CHLORID III választom és azt feloldom vízzel. Ez ugye megfelelő, kb 1L vízzel való hígítás után?
Ja igen sósavat ehhez mérten menyit öntsek hozzá és milyen zázalékosat?

Kösz mégegyszer mindent.
(#) Frankye válasza (Felhasználó 53314) hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Szívesen.
A vas-kloridhoz (por, granulátum) add hozzá a vizet, annyit, amennyit még éppen fel tud venni, azaz lassanként oldd fel benne a szárazanyagot.
Ha folyékony gyorsmarató szert veszel, az már eleve felhasználásra kész, nem kell vele semmit csinálni, csk használni. A 40%-os oldat pedig így is használható, nem kell vele semmit tenned.
A sósavat sem kötelező hozzáadni, de az 1 liter oldathoz egy fél-egy decinyit tehetsz nyugodtan. A sima, háztartási sósav tökéletesen megfelel, ennek a töménysége (ha jól emlékszem) max. 30%.
Következő: »»   13 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem