Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   365 / 1385
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Én tettem volna bele (a saját elektronikámba tettem is) egy TL431-et referenciának. Itt azért elég meleg van az áramkör körül...
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Á nincs meleg, még a motor sem meleg, ha szakaszosan működik(egyébként forró, de nem a fűtéstől)), sőt a műanyag ház sem meleg nagyon. Nem gondolom, hogy elmászik ilyen miatt a hőfok, mérem most is, alig változik. Igaz, hogy mérni sem túl egyszerű.

De ha feltételeznénk, akkor sem lenne gond, mert minden tag arányos, így nem mászna el semmi(nézd meg az 555 belső rajzát milyen osztók vannak és én milyeneket tettem. A 78M05 pedig elég stabil. Azt is nézd meg, hogy a KTY84 nagyságrendekkel nagyobbat változik, mint amekkorát néhány század volt változtatna.
(#) sucuka válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Nekem is a 135g-ost sikerült vennem, nagyon bevált!
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Bizony!
(#) kaqkk válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Tetszik az egész áramkör szuper a kivitelezés .
De egy kérdés : Úgy látom trimmerpotikat kapott az elektronika , Azt még elhiszem hogy a toneredhez egyszer beállítod a hőmérsékletet , de a sebességet
is trimmerrel állítod ? Szerintem így teljesen célorientált lesz az egész szerkezet: csak nyákvasaló és semmi más
Én azon agyalok hogy :potival állítható legyen a hőfok
és saját kijelzőjén ki is jelezze (a beállított és a mért hőfokot ) Majd kipróbálom van egy régebbi saját programom ami a beállított hőfok 80% áig teljes erővel fűt ,és onnan kezdve pwm szabályoz 100% ig
és most írtam egy progit ami csak be ki kapcsol 1C'
hiszterézissel .
(#) elektromos hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Én is csináltam egy laminátor vezérlést, mely fél éve megy, bár a mechanika nem nagyon bírja már a 200C-ot. Felteszem a rajzát, hátha jól jöhet még valakinek.
A 230V-ra vigyázni mert nagyot tud rugni

laminator.JPG
    
(#) BarnaPili válasza csapoka hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Őszintén szólva én még egyiket sem kaptam felénk,amit eddig vasaltam az mindenféle magazinoknak a borítói voltak,de sokan azt írják,hogy a 135 g-osat ajánlják.
Nem sokkal drágább,szerintem vedd azt,én is azt venném.
Most egy mezőgazdasági gép katalógust áldoztam fel,és vasaltam vele egy nyákot,szerintem szép lett ,de van még mit fejlődnöm.Meg ezen vastag vezetősávok voltak.
Szóval inkább a 135 g.
Üdv
István
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Van lehetőség külső poti csatlakoztatására az egyik sorkapocs erre van. Ilyenkor nem kell beültetni a helitrimmert. A poti 1k lin, fel lehet iratozni a hőfokokat, ami elegendő a beállításhoz, ha nincs hőmérőnk.
A sebességnél szintén van egy kapcsolónak sorkapocs, amivel a motort a legnagyobb sebességre lehet kapcsolni. A két trimmerrel pedig nagyon jól lehet a motorhoz tartozó két értéket állítani, simán érzésre be lehet lőni(az ember ütemérzéke elég kifinomult.).

A hőfok szabályzása mindegy milyen elven működik, lényeg, hogy jól szabályozzon. A kijelzés jó dolog, de nagyon drágítja az áramkört. Erről már volt szó, hogy majd lesz esetleg egy olyan vezérlő is, ami nem költséghatékony, viszont mindent kijelez és minden állítható, sőt némi automatizmus is elképzelhető, bizonyos esetekben. De most nem erről szól a történet, itt a költség és a könnyű utánépíthetőség a fontos, így ne keverjük a kettőt. Az hogy neked mi lenne jó, azt értem, de én most mást tartottam szem előtt.
(#) kaqkk válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Így mostmár mindent értek ! És így tényleg tökéletes
az áramköröd ! Csak az zavart meg hogy nem láttam
kívülről állító szerveket ! Elismerésem.
(#) watt válasza elektromos hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
200°C? Nem sok az? 160°C körül készült a korábban linkelt panel. Felesleges ilyen magas hőfok, csak a sebességet kell jól megválasztani, és a műnyomó vastagságát jól kiválasztani.

Egyébként a rajz nagyon kicsi, nem olvasható, de azt látom, hogy hőelemet használtál. Tudod, hogy egy hőelem 10ezer Ft nagyságrendben kapható?
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
4-5 ezer Forintért multimétert lehet venni amihez adnak hőelemet. Külön hőelemet pedig láttam régebben valahol kb 1000-1200Ft-ért.

De persze a KTY84 sokkal olcsóbb.

Watt, te milyen vastag műnyomót használsz?
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Nem hibáztatlak, hiszen nem sokat írtam róla, ránézésre meg nem látszik. A cikkben mindent kifejtünk majd picivel, csak mire az elkészül, gondoltam akik türelmetlenebbek és ügyesek, felteszem a rajzot.

A hőfok kijelzésére is van kész rajzom, csak az nem ennyibe kerülne, mivel az 556 helyett PIC- lenne, és vagy LCD, vagy LED kellene a kijelzéshez. És tudod, ilyenkor jön még egy csomó minden, ami eszünkbe sem jut elsőre. De a dolog nincs elvetve, pici lehet majd AVR-el, én meg PIC-el tervezünk áramkört és programot, de ez még a jövő zenéje!
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Akkor én vagyok lemaradva, mert nem tudtam, hogy ilyen olcsón is lehet kapni.

Milyen vastag? Fogalmam nincs, talán a legvékonyabb, ami létezik. Gerry-től kaptam.
(#) kaqkk válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Igen itt már tényleg belép a "költségtényező"
Ezért jó Pici -nek neki nem kell keresgélni az lcd kijelzőket a neten
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Persze, de ha egy cikket szeretnél írni, akkor nem dolgozhatsz a fiókból. Nekem is van mindenem, ami kell, de minden alkatrészt olyan helyről szereztem be, ahol biztosan kapható, hogy erre hivatkozni lehessen, és árat lehessen mondani az érdeklődőnek.
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Ja tudom, abból pár éve küldtél nekem néhány darabot!
Most megnéztem, mert direkt elraktam 2db-ot belőle; szerintem ez 150 grammos, mert vastagabb mint amit én használok.
(#) elektromos válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Én 350ft-ért vetem a hőelemet, mely 350 fokig tud, de az ide elég Azt hiszem hogy a MY64-es műszerhez lehet venni külön is, így vettem én is. A 200 fok nem sok, nekem így bevált, és 125mg-os műnyomót használok, és jól ráégeti a festéket a nyákra. Amióta elkezdtem ezt a laminálos technikát azóta az SMD alaktrészek a nyerők nálllam, és 2 oldalasan . Itt az erdeti sprint layout file
(#) watt válasza elektromos hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Csak azért kérdeztem, mert írtad, hogy nem nagyon bírja a mechanika. Nekem hasonló műnyomóval 160°C-al lesz tökéletes, csak ahhoz nagyon lassan kell átmennie. Én ezt jobb megoldásnak tartom. A 200°C sok szerintem.

A hőelemet nem tudtam, hogy ilyen típust is lehet kapni, én KTY84-et választottam az is 300°C-ig tud és sokkal egyszerűbb illesztőáramkör kell hozzá(illetve, nem kell hozzá semmi, mehet az A/D-re, vagy az 556 bemenetére).

Igen, aki egyszer elkezd vasalni így vagy úgy, rájön, hogy az SMD sokkal jobb választás, és nem kell tőle félni.
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Igazából kétfélét kaptam és az egyik az olyan fotopapír vastagságú. Amit másodszor kaptam, az nagyon vékony, a lézernyomtatón nem jut át egyben! Nem tudom neked melyikből küldtem!?
(#) Attila86 válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
A vastagabbikból, mert írtam is az előbb hogy vastagabb mint amiket én használok. És az sem vékony.
(#) pici válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Szia
100g-os vagy 135g-os szinte mindegy.
Csináltam már tesztet 80g alatti papíral is (magazin oldala)
A lényeg, hogy fényes legyen, azaz ne igya be a festéket a porózus részek közé. A legjobb lenne egy fólia...
Gondolj bele, ha a nyomtatóban nem folyik szét, akkor egy jól beállított laminálüban sem szabad szétfolynia...
Annyira azért nem viszkóz a festék.
Inkább relatív magas hőmérsékleten olvadó műanyag...
(#) elektromos válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
ahhoz, hogy lassan menjen átt, azt hogy oldottad meg 230V-os motornál, azt is lehet pwm-el szabályozni? Ha lehet , akkor mekkora a PWM frekije, mert akkor azon a rajzon amit ki tettem ide, adok a motor vezérlésnek egy PWM jelet, hátha bejön . Köszi ezt a lassú sebesség ötletet.
(#) watt hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Felteszek egy képet a vezérlő nyák egy részletéről. A szöveg vonalvastagsága 0,2 mm eredetileg, de szerintem 0,1mm maradt a maratás után. Régebben vasalóval ez a szöveg nem maradt volna meg...
Ezt még relékkel vezérelve hengereltem a teszt áramkörrel, 150°C körüli belépő hőmérséklettel, kb. 40mm/perc sebességgel.

1k_lin_poti

Egyébként pont a külső poti sorkapcsa van rajta még...
(#) Attila86 válasza elektromos hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Watt úgy tudom több tíz másodperces periódusidejű "PWM"-et használ.
(#) watt válasza elektromos hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Nagyon egyszerű. PWM, de a periódus idő másodperces. A motor egy kicsit húz(1..2mm), majd vár. Az áramkörömön mindkét időt lehet állítani.

Szerintem te is le tudod ezt programozni simán! A kritikus az az idő, amikor már a motor nem hajlandó megmozdulni, a felett kell a legkisebb, vagy annál kicsit nagyobb mozdulást megkeresni. A sebességet ezután már az ütemmel tudod állítani.
(#) watt válasza Attila86 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Na nem több tíz, de ja! Olyan 0,5...3sec, de nem mértem, csak érzésre.
(#) watt válasza watt hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Egyébként csak részben PWM, mert az már nem PWM, aminél a frekit is változtatod, de ez már nem annyira számít...
(#) kaqkk válasza pici hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Csak kérdezem : A paust még senki nem próbálta ?
olcsó és sima . Csak a kérdés hogy mit csinál nyomtatóban ?
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Én is gondoltam már rá, de nem merem beletolni a lézerbe. Van aki ki meri próbálni?

Van egyébként egy tényező, ami fontos lehet a papírnál, és ez a hőelvezető képessége. Ha nagyon vékony a papír, akkor a nyomat nem szilárdul meg rajta addig, amíg kiért. Ekkor a nyomat elkenődik a kivezető görgőkön(én ezért azokat a görgőket ki is szedtem!). Erre is jó megoldás, hogy egy sima lapot etetsz be a vékony műnyomó alatt. Így nem gyűri be és el is tudja vinni a hőt, hogy a festék megkössön.
(#) watt válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Jut eszembe, a paus nem vízálló? Persze, lehet, hogy simán szárazon le lehetne húzni a vasalás után, nem kéne áztatni...
Következő: »»   365 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem