Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napenergiás gőzmotor
 
Témaindító: hanzymester, idő: Okt 12, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 4
(#) jeges válasza hanzymester hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Ha turbina épitésre adod a fejed akor netán kisérletnek probáld meg ezt Tesla Turbine hasonloan fog gözel is menni persze nem müaanyagbol hanem pl aluminium!
gőzös verzió Tesla Turbine gőz
Vagy egy disel autó turbo feltöltöje kisérletre azis beválna esetleg !
(#) hanzymester válasza Action2K hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Ja vagy úgy! Köszi a linkeket. Ipari méretben jók is, de nem mernék ilyen hosszú fókusztávolságot használni. Bármi történhet és esetleg felgyújthat valamit...
(#) hanzymester válasza szemis hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Szia szemis! Köszönjük a biztonsági tanácsaidat! Ha ezeket figyelembe vesszük a tervezés során, akkor előbbre juthatunk!
A sörkolit már megépítettem, a széllel is szórakozom, de ha valaki belekóstol ezekbe és még sikerélménye is lesz, az nem tud leállni.
Sajnos a napelem c vágány az ára miatt és a szörnyű nagy helyigénye miatt is.
Neked van valami ötleted ezen kívül a napenergiából való áramtermelésre?
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Köszi a linket! Vannak még barmok szakmai végzettséggel is. Nem volt biztonsági szelep! Hihetetlen!
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
A Tesla turbinát ismerem, csak eddig nem láttam a hasznosítás lehetőségét. Majd még utánanézek, de szerintem a megcélzott 3-6 bar nyomás nem lesz elég hozzá. Bár ki tudja? Ha gőzhöz állítjuk a korongok távolságát, még jó lehet. Te tudod esetleg, hogy mi ez a távolság?
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
A turbófeltöltőnek nincs tengelykihajtása, meg kell hekkelni. Nem tudom...
Valami mókuskerekes forgórészre gondolok, amit bezárnék úgy, mint a Tesla turbinánál. A gőztől kapott tangenciális pofonokat nagy hatásfokkal alakítaná mehanikai munkává.
(#) jeges válasza hanzymester hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Sajnos az kevés a biztonsági szelep az tul lassu a göz robbanás le reagálására a göznél robbanó biztos szelepet szoktak be szerelni az erre van hitelesitve ha a göz rosszalkodna!
(#) jeges válasza hanzymester hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Index forumon olvastam hasonlot napenergia hasznositásnál akki ilyen tesla turbina probálkozot késziteni talán nem ártana ott is szét nézni egy kicsit!
Hisz az egyszerüsége a nagyszerüsége mert nem bonyolult a belsö lapátok ki alakitása bizonyos átméröjü furatokal elátot tárcsák és azok közöti távolság az egésznek a kulcsfontoságu biztos a jó hatásfok titka!
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Köszi, akkor még nincs minden veszve!
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Már olvastam az indexen, de majd jól körüljárom a neten mindenütt, ahol csak van.
(#) jeges válasza hanzymester hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Ki indulásta nem tudom hogy milyen lavoral akarsz kisérletzni gondolom parabola tükörel kezdetnek a fix fokuszos cucnak sajna adot a fokusz távolsága az marad is ! ha egy Ilyet szánsz épiteni enél bármilyen távolságot be lehet lönni de enek a suly elosztása ellégé rosz helyen van !Vagyis az a baj a tükör háta mügé nagy sujokat kell agatni!
Anno egy Ilyet akartam meg valositani nert ennek az egész tükör sulyát középre be lehet lönni sulyok nélkül is amit láthatod a videon a felépitést és a vertikális mozgássa is nagyobb szögbe mozog!
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
110-es parabolát már vontam be tükörfóliával és azzal gyújtottuk be a tüzet a bulikon, de az időjárást nem jól bírta... Na meg a fókusza is pontszerű és az nekem nem tetszik. Az első linkedhez hasonló szerkezetre gondolok mindenképpen !
(#) hanzymester válasza jeges hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Írtam is a srácnak az első linked alapján. Kérdeztem tőle a hőfokot a fókuszban. Kíváncs vagyok, mert abból már lehetne számolgatni.

Szerinted az abszorbert mivel kellene felfogatni, hogy ne vigye át a forróságot a szerkezetre ?
(#) bobo67 válasza V L hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Először, élnézést a serény magyar tudásomért, de már nagyon régen nem gyakoroltam. Ahogy beleolvastam a topikba felmerült bennem egy ötlet ezzel kapcsolatos:
Idézet:
„Ráadásul minél magasabb a hőmérséklete annál roszabb az átalakítási hatásfoka.”
ilyenkor nem lenne jobb hőelemekkel kisérletezni. A hotásfokuk egy kategóriába esik a napelemekkel (angolul - thermoelectric modules), sőt azt hiszem, emelkedik is a hőmérséklet nővelésével. A hőelem hideg oldalát vizzel lehet hűteni és még meleg viz is kapható a villány mellet. Igaz azok drágábbak mint a napelemek, de érdemes belegondolni.
(#) hanzymester hozzászólása Okt 15, 2009 /
 
Sziasztok !

Egy kis számítás a veszteségek figyelembevétele nélkül: Elvi számítás feltételezve, hogy a hőcserélő, amit a koncentrált napfény ér: 100 % hatásfokú (ne röhögjetek Tudom, hogy ilyen nincs.
Ha a hőcserélő 25cm széles és 50 cm magas és a napvályú 1x1m (1m2) 1000W, mivel a hőcserélő magassága csak a 50cm, ezért 500W hasznosul 500Wh felmelegít 1792 kg vagyis ~1792 m3 levegőt 1 fokkal 1 óra alatt ez 200 m3 / óra átfúvásnál 9°C emelkedés

500Wh felmelegít 428 liter vizet 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 l / óra átfolyásnál 2,14°C emelkedés Ha a hőcserélő 25cm széles és 1 m magas és a napvályú 1x1m (1m2) 1000W

1000Wh felmelegít 3584 kg vagyis ~3584 m3 levegőt 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 m3 / óra átfúvásnál 18°C emelkedés
1000Wh felmelegít 857 liter vizet 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 l / óra átfolyásnál 4,285°C emelkedés Ha a hőcserélő 25cm széles és 1 m magas és a napvályú 1x2m (2m2) 2000W 2000Wh felmelegít 7168 kg vagyis ~7168 m3 levegőt 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 m3 / óra átfúvásnál 36°C emelkedés
2000Wh felmelegít 1714 liter vizet 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 l/ óra átfolyásnál 8,57°C emelkedés
Ha a hőcserélő 25cm széles és 1 m magas és a napvályú 2x2m (2m2) 2000W. Ez már 2 db 1mx2m napvályú szögbe állítva. 4m2 napenergia 4000W

4000Wh felmelegít 14337 kg vagyis ~14337 m3 levegőt 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 m3 / óra átfúvásnál 72°C emelkedés
2000Wh felmelegít 3428 liter vizet 1 fokkal 1 óra alatt
ez 200 l / óra átfolyásnál 17,14°C emelkedés

Akkor most a kérdés: Mekkora felületen érintkezzen az alu-víz vagy az alu-levegő a legjobb hatásfok eléréséhez ?
(#) bölcsész hozzászólása Okt 15, 2009 /
 
Figyelni kell arra is, hogy a megcélzott 4-5bar nyomású gőz sem 100Celsius fokos, hanem jóval melegebb...
(#) trooger84 válasza hanzymester hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
A minél jobb hőcseréhez elég sok és pontos adat kell. Elég sokat lehet számolni. A "forrcsöveket" úgy szokták tervezni, hogy lehetőleg turbulens áramlás legyen benne, a jobb hőcsere miatt.
És egy Entrópia-Hőmérséklet diagrammot is beszerezhetsz, ha komolyan gondolod a számolgatást
(#) trooger84 válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Túlhevített gőzre táblázat:
4 bar-on:
Hőmérséklet Fajtérfogat
150˚C 0,4709 m3/kg
200˚C 0,5343 m3/kg
300˚C 0,6545 m3/kg
Tovább aszem felesleges felírni....

Amúgy 4bar-on:
telítési hőmérséklet: 143,63˚C
Telített folyadék fajtérfogata: 1,0841 dm3/kg
Telített gőz fajtérfogata: 0,4621 m3/kg
(#) hanzymester válasza trooger84 hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Köszi a tippet !
A rendelkezésemre álló víztér turbulens áramlásra van tervezve 180 fokos oda-vissza kanyarokkal.
(#) Collector hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Kicsit felhozom a témát. Gondolkoztam a munkaközegeken, először úgy gondoltam, hogy valamilyen hűtőközeg lenne a megfelelő a célnak (propán, R134a stb). Aztán eszembe jutott, hogy nyáron, hogy a munkaközeg újra cseppfolyósodjon, mindenképpen kompresszorra van szükség, ami rontja a hatásfokot.
Ezért úgy gondolom most, hogy külön téli, illetve nyári munkaközeget kellene használni. Ez annyit takar, hogy a környezeti hőmérséklethez illesztett forráspontú közeg kell, hogy legyen.
Kigyűjtöttem néhány anyagot, amik közül lehet válogatni nyári munkaközegnek:
...........................Forráspont
Dietil-éter..............34,6 °C
Aceton...................56,3 °C
Pentán...................36,1 °C
Metanol..................64,7 °C
Diklór-metán..........40,0 °C
Dimetil-szulfid........37,0 °C
Hexán....................69,0 °C
Furán.....................31,4 °C
Ezek közül persze nem mindegyikhez lehet olcsón hozzájutni, illetve ezek a forráspontok normál atmoszferikus nyomáson értendőek.
(#) hangszoros válasza V L hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
T V lL
Látom szoktál, tudsz gondolkodni
A "sörkollektor" kapcsán indult el a bogár nálam.
Ha van forró levegő nyáron, mit hogyan lehete kezdeni vele ? Megérint a dolog ?
Ha igen trfikáljunk
Üdv A.L.
(#) morientez hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
nekem kellene egy kicsi gőzgép egy generátorral ami 380-at az az ipari áramot tud előállítani !

Esetleg ha tudtok ilyenről kérlek benneteket osszátok meg velem!

fontos lenne
(#) Collector válasza morientez hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Gőzgéphez nem kell Napenergia feltétlenül. Tehát először is tisztázni kéne, miről akarsz információt. Másfelől '380-at' (ez már pár éve 400), 1W teljesítménnyel is létre lehet hozni, tehát ezt is pontosítani kéne.
(#) tothadam hozzászólása Jan 24, 2011 /
 
Sziasztok!
Végigolvastam az összes hozászolást, ötletet. Én személy szerint egy robbanómotort alakítanék át gőzmotorrá. Legalkalmasabbnak egy benzinmotoros generátort tartok erre a célra, mivel abban megtalálható az (inverter), a robbanómotor, a generátor és esetleg 3 fázis is. Hogy mekkora parabola kellene azt még nem tudtam kiszámolni. Nem igazán értek a fizikához. Addig jutottam hogy kiszámoltam mennyi vizet kellene elpárologtatni a motor működéséhez. Egy 60 ccm-es motort nézzünk pl. Ami kb. egy 1,5-2kw-os generátorban található. A hengerben lévő nyomás ami elegendő lenne szerintem egy stabil működéshez 32 bar. Ismereteim szerint pl. ha egy 1l-es tartályt föltöltünk 1l levegővel az 2 bar-nak minősül. ha ezt duplázzuk akkor a nyomás is duplázódik. tehát 60ccm-es térben 32-bar csomáson 3840 ccm. Ez egy löket. A generátornak 3000-es fordulat kell. Egy négyütemű motor minden második fordulat után "lök" egyet. Tehát ezt felezhetjük. Így kijött, hogy egy perc alatt 5760000 ccm levegőt (gőzt) használ el.
1L víz 1600 szorosára nől ha gőzzé változik így a kapott térfogatot elosztjuk ezzel az értékkel : 3600 ccm/perc. Ez megfelel 3,6L víz/ perc, 0,6dl/min.
Tegyük föl hogy csak akkor működtetnénk mikor nincs fagy kb. 8 hónapon keresztül egy évben. Ez megdobja egy kicsit a napsütéses órák számát ami nagyázva 8 óra. Ha 8 hónapon keresztül 8 óráig megy a generátor, akkor évente mintegy 2880-3840 kwh lenne a termelés.
Az eredmények egyáltalán nem pontosak. Itt nem számoltam azzal az erővel sem amit nyerünk azzal hogy a motornak nem kell sűrítenie és hogy a gőz ereje folyamatos nem pedig robbanásszerű!
Lehet. hogy alacsonyabb nyomás is elegendő... ezzel majd kísérletezek ha sikerül pontos terveket készítenem a szerkezeti elemekről. Ahhoz képest azért elég szép eredmény lenne hogy egy átlagos ház fogyasztása évente 3500 kwh. Valóban egy kicsit sok az a vízmennyiség amit el kell párologtatnunk de megfelelő parabolával meg lehet oldani. Főként parabolával mivel a vályús módszerrel nem növelnénk elég magasra a hőfokot. A víznek majdnemhogy robbanásszerűen kellene elpárolognia ahogy beér a kollektorba. Ez a része a projektnek még nagyon kiforratlan! Természetesen túlnyomásszeleppel látnám el a rendszert (ez nem is kérdéses!). Ráadásul vannak generátorok amelyeknek elegendő 1500-as fordulat is.
Ha elszámoltam magam vagy nagy hülyeséget írta szóljatok bátran.. nem sértődöm meg.. sőt!
(#) hanzymester válasza tothadam hozzászólására (») Jan 27, 2011 /
 
Szia !

Tök véletlenül benéztem ide és örömmel látom, hogy írtál !
A nyomás-számítások nekem sajna nem mennek, de a vályúval kapcsolatban azt mondom, hogy nem kell nekünk 3-500 fok, amit a parabola nyújt. Elég a 150-200 is a megfelelő nyomáshoz. Egyenlőre ennyit tudok reagálni Ha lesz kicsit időm, akkor majd megvitatjuk a többi részt

Szia !
(#) V L válasza hangszoros hozzászólására (») Márc 25, 2011 /
 
Mivel bókoltak nekem illik válaszolnom. Ismerem a "sörkollektor"-t is. Ha a befektetett munkát is számolom drágább mint a legjobb vákumcsöves, ami pedig ma már tényleg nagyon jó. Gyárilag nem használják közvetlen levegő melegítésre, pedig lehetne, és az egész kis járulékos beruházási költség miatt a megtérülés lecsökkenre kb. négy évre, ami már nagyon jó. Az áram termelése napenergiával a leg versenyképesebb a szolár cellákkal, a gyorsuló árcsökkenése miatt. A legolcsóbb itthoni forrás: http://napelemek.biz/napelem-ar-es-arak.php . Ebből 12db az 540W-ot tud maximum,
az olcsó ólom akkus tárolásal (4,8KVA), kvázi színusos inverterrel, (1,2KW - azért hogy a konyhai kisgépek vagy fúró is használható legyen) ha a kivitelezés saját, akkor kb. 500000Ft-ból építhető ki, vagyis 10 év a várható megtérülési idő. Ez az energia kb. egy max.120W-os folyamatos fogyasztáshoz elég, ami sziget üzemben egy hétvégi házban elegendő, páne ha laptop-ot, ledlámpát, stb használunk. Egyébbként ha a szolár cellákat hőgyüjtő napkollektorként is hasznosíthatnánk, minimális plusz költséggel akkor már támogatás nélkül is megérné beruházni rá.( A felmelegedett levegőt hőcserélőn keresztül víz melegítésre hasznosíthatjuk.)Becslésem szerint kb. napi 5-10KWh hőt nyerhetnénk a fenti példa esetén. Üdv. V L
(#) V L válasza hanzymester hozzászólására (») Márc 26, 2011 /
 
Természetesen lehet 150-200 fokos gőzzel működő gőzgépet készíteni várhatóan 10-15%-os lesz a hatásfok, pesze a hűtütt oldalon mondjuk 60fok (használati melegvíz vagy fűtésre) van akkor még kisebb. A korszerű erőművek gőz turbináinál kb. 500 fokos a gőz.pl: A csepeli gáz-gőz turbina össz hatásfoka 55%. Ezzel együtt van fantázia egy házilagos mini naperőműben! Ha lehetne kapni egy fűnyíró méretű kb. 3KW-os gőzmotort készen, akkor a többi részét meg tudnám oldani. Egy hálózatra visszatápláló rendszerrel megtermelném az éves áramfogasztásom, a hütőkör a melegvizet biztosítíná-még medence fütésre is jutna hő (ha lenne medencém).
(#) Atis57 válasza hanzymester hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Szia!
egy sima parabola antenna tányérral (120cm-s) azért az 1kW megcélozható és a jellemzők gőznél 10bar és 190C fok...ez már sokmindenre elég.
(#) sinar hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Kedves Forumozó Kollegák !

Igazán nagy örömmel irhatom, hogy ehhez a témához kapcsolódóan egy hazai fejlesztésű
un. "HÁZI TÖRPEERŐMŰ" témában, fejlesztési pályázatot elnyert cégnél járva láttam, hogy a megoldás amit a topicban olyan sokszor körbejártatok megszületett.
Dr, Zsuppán István gépészmérnök ur bejegyzés alatt álló szabadalma ami egy kisméretű gőzmotort témában készített. Ehhez hasonló un.Wankel tipushoz hasonlitó megoldások léteznek, de mind a cella vezérlés és tömités dolgában sántitanak egy kicsit. Volt alkalmam ezt a gőzmotort látni és kézbe fogni. A hasznos gőz előállitása sokban egyezik a itt a forumon olvasotakkal.
Azt hiszem ebben az évben a rendszert piacképes és megvásárolható formában fog létezni.
Nincs felhatalmazásom erről többet mondani....de rendkivül jó és előremutató technológia készül, és hát HAZAI fejlesztésben.....
Baráti tisztelettel
senior fotós kollega

sinar
www.rotophoto3d.com
(#) Atis57 válasza jeges hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok!
Hány TESLA turbinát láttatok élőben is mozogni? Mert én egyet , de azt sem lehetett terhelni , mert megállt!
viszont sima gőzturbinát, dugattyús gőzgépet igen ....
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem