Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kémia óra vízbontás (durranógáz fejlesztése)
Lapozás: OK   5 / 87
(#) Isti hozzászólása Feb 11, 2007 /
 
Én is csak poénból építettem vízbontót, mert be akartam bizonyítani, hogy a hoffman-féle vízbontás rohadt lassú az enyémhez képest (enyém kb 1,5cm^3 gázelegy/sec. DE KELL IS HOZZÁ AMPER(13-15). de szerencsémre az én Al elektródásom csak H2-t állít elő( nem ég vissza) Hátrány: Al beleoldódik.
Ezért akartam cellásat építeni. De nem biztos, hogy fogok, és vmi visszaégésgátlóval kéne üzemeltetni+ biztonsági szelep. És még így is felrobbanhat kikapcsoláskor...

Tudom hogy a KÖRNYEZETKÍMÉLŐ a menő, de a menőség miatt rohadt drága. Atomerőműveket kellene építeni. Mert: olcsó áramot biztosítanak
nem szennyezik annyira a környezetet

Talán kevesen tudjátok, de a szénben, olajban és a gázban is vannak radióaktív anyagok ( nem a C14-esre gondoltam...) Pl: U, Rn ezeket otthon elégetve beszívjátok, és a bomlástermékeik lerakódnak a tüdőtökbe. RÁK
(#) Isti hozzászólása Feb 11, 2007 /
 
hibás a vízbontási egyenletem!!!
helyesbítés:

2H2O + 2e- => H2 + 2OH-
2H2O + => O2 + 4H+ + H3O+

bocsi, tévedtem

ja és összességében 2,01V kell hozzá hogy létrejöjjön.
tehát 2,01 V felett lehet vizet bontani...
3voltnál a hatásfok ~66%
4 voltnál ~50%
6-nál ~33%
12- nál ~11,1%


(#) Ricsa hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
Sziasztok! Most építettem meg a vízbontómat. Majd ha lesz bluetooth vevőm a géphez, akkor teszek fel képeket róla. Csak annyi, hogy ugye ha konyhasót teszünk hozzá (NaCl), akkor gyorsabban bontja a vizet. Csak annyi, hogyha így bontom a vizet nem keletkezik klór(Cl). Beleszagoltam és éreztem valami hipó szagot. Gondolom a hidrogén az oxigén és a klór is szagtalan, szóval nem tudom mit éreztem. Na szóval keletkezik mérgező anyag? Nekem is elég gyorsan bontja a vizet. A laposelemet (4,5 V). 59 perc alatt lemerítette, hogy már csak 2,9 voltot mértem az elemen. Szóval kicsit király. Mondom teszek fel majd képeket róla. Na még1szer akkor keletkezik valami "gázos" anyag a kicsit sós víz bontása közben?
(#) Ricsa válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Ja még annyit elfelejtettem, hogy 12 v-on 1,6 A vezs fel. Az már teljesítmány tőle. Még csak annyi, hogy ki lehet számolni, hogy a víz 1,6 A-nél milyen gyorsan bontódik? Meg meég annyi, hogy 1 dm3 vízből 3 dm3 durranógázt csinál? Egyenlőre csak ennyi
(#) Balázs válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Nem, a Cl2 nem szagtalan! Elég szúrós szaga van, pont mint a hipónak! Hosszú strandolás után lehet ilyen érdekes érzést tapasztalni a tüdőben. Ez az, csak sokkal veszélyesebb. Nagyon erős oxidálószer (mivel elég nagy az elektronegativitása), és kifejezetten ártalmas a tüdő belső sejtfalának! Ha szénelektródát használsz, akkor nagy mennyiségű klór szabadul fel, ha vasból vagy alumíniumból van, akkor ezek reakcióba lépnek a klórral, így nem fog veszélyes mennyiségű gáz távozni!
(#) Ricsa válasza Balázs hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Úgy van hogy a - fele a vízbontónak egy vaslap (régi számítógéptápomnak a dobozából), és a + fele, meg nem alu, nem vas, nem szén hanem grafit. Nem tudom így csinál e valamit? Meg annyi, hogy mondjuk furrangatni akarok a keletkző gázzal, akkor van valami befolyása a klórnak a robbanáshoz?
(#) lgyk válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Párszor már leírtam (Isti is leírta), hogy mire kell vigyázni. Ha nem tudod, hogy milyen túlfeszültség jelenkezik az anódon és leválik-e klórgáz, akkor ne rakj kloridionokat az elektrolitba mert klór válhat le! Klór jellegzetes, hypóra emlékeztető szagú gáz! A hypo szagát is ez okozza! Klórt csináltál! Ha csúnyán, hörögve veszed majd a levegőt, akkor magadra vess! Klórral nem játszunk!

(#) lgyk válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Grafit=szén! Az egyik allotróp módosulata a szénnek! A szénelektródok grafitból vannak mindenhol!
(#) Balázs válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Én meg annyit fűznék még hozzá, hogy szerintem a durranógázt is hagyd békén, el sem hinnéd, hogy mekkorát lehet vele repülni!

Ja, hát ha az anód grafitból, AZAZ SZÉNBŐL van, akkor ott bizony klór szabadul fel!!!
(#) Balázs válasza Balázs hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Most látom, hogy Lgyk is beírta. A grafit atomrácsában is szénatomok kapcsolódnak össze, csak az egyik elektronját - a gyémánttal ellentétben - mindegyik "beadja delokalizáltnak", ezért vezeti az áramot.
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
Bocs de végig olvastad a topicot? Világosan le van benne írva, hogy a NaCl elektrolízise során (grafittal és fémekkel is, de azok elnyelhetik) Cl2 fejlődik, az a hipószagú engem is már le****tak érte, szerencsém: Al-lel csináltam( azonnal reakcióba lép a Cl2-vel, és csak nagyon kis mennyiség jut ki a környezetbe. Cl2 mérgező!!!
csak az elejét olvasd végig a topicnak!!!

enyém 12V 12A, ha már bemelegedett 14A

1dm3 víz 55,5 mol

1 mólból 1,5 mól gáz lenne, ha O2 és H2 keetkezne! az 1,5 x 24,5 dm3

tehát elvileg 1 l vízből ~(kb) 2,04m3 !!! fejleszthető (25 C° -n )

"1 dm3 vízből 3 dm3 durranógázt csinál" ez így nem igaz (finom voltam).

ööö vízbontásnál amper számít
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
(10A/96500) = 0,0001 mol/ sec
2,5 cm3 H2 keletkezik!!! (10 A -nál) ebből már kiszámíthatod...

akkor rosszul számoltam ki a múltkor az enyémet!!!...
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
csináld Na2SO4-vel!!!
vagy viseld a következményeket... ( rossz polaritás esetén vastüdő, jó esetén elektródelfogyás...)

Jah és az ózonpajzs...

Mielőtt vízbontással szórakoznátok, ismerjétek ki az oldatból keletkeztethető anyagokat!!! Aztán vigyázzatok a durrgázzal!!!
(#) Ricsa hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
OK. megértettem hogy ne csináljak ilyeneket. Ha csak simán a deszt. vizet bontom, akkor semmi gáz? szóval nem teszek bele semmit. Akkor nem keletkezik klór? És különben mi az a Na2SO4?
(#) Isti válasza Isti hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
(10A/96500) = 0,0001 mol/ sec 2,5 cm3 H2 keletkezik!!!

Ja mégse!!! ezt még le kell osztani 2-vel...
tehát 10A -nél mégiscsak 1,25cm3 H2 keletkezik
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
nátrium-szulfát talán a keserű só ? ezt Igyk-tól kell megkérdezni...

Deszt víz pedig nem naon vezeti az áramot!!!
Jó szigetelő( de azért ne próbáld ki 230-al )

csapvíz+ Na2SO4 telített oldat készítése, feleslegben is legyen az alján... Így ha melegedik és mégjobban vezeti az áramot!!!
(#) Balázs válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Desztvíz: Azt bonthatod, klór nem fejlődik (az egész rendszerben nincsen klór, akkor honnan jönne?). Kis hátulütője a dolognak, hogy nem vezeti az áramot!

Most meg Isti előzött meg. Mindegy, azért benthagyom.
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
Egyébként nem tudjátok hogy kell koromból grafit elektródát csinálni, ha lehet?
(#) Ricsa válasza Isti hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Mi az a Na2SO4? Sejtelmem sincs mi lehet az. De arra gondoltam, hogy van itthon egy kis trisó (trinátrium-foszfát p2o5). Ezzel esetleg nem lehetne "felturbózni" a víz bomlását. Mert ugye ebbe nincs Cl. Vagy ez is egy nagy baromság?
(#) Balázs válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Trisó: Na3PO4 Végülis ez is ionvegyület.

Na2SO4: Nátrium-szulfát

Isti: Emlékeim szerint a kererűsó az a magnézium szulfátja. De lehet, hogy hülyeség, majd utánanézek.

Szerk: Rákerestem. És igen! A Na2SO4 az a glaubersó! Úgyhogy ne nagyon iszogasd! A keserűsó pedig a magnézium-szulfát.
(#) Müszi válasza Balázs hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Szerintem is mg szulfát
(#) Ricsa válasza Balázs hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Szóval akkor a trisó is jó. És olyan glaubersót honnan tudok szerezni? Vagy mganézium-szulfétot? Akkor jó a trisó is?
(#) Isti hozzászólása Feb 12, 2007 /
 
trisó hmm sztem nem jön O2 ki belőle. Glaubersót használj! Beugrott a neve Köszi!
(#) Ricsa válasza Isti hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Honnan szerezzek glaubersót? És semmi esélye sincs arra, hogy a trisó jó lenne?
(#) lgyk válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Jó a trisó is. A foszfátion túl bonyolult az OH- -hoz képest, inkább az oxigén fog leválni. De ne használj bele sokat (ne csinálj tömény oldatot), elég pár gramm/liter.
(#) Ricsa válasza lgyk hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Köszönöm . De még nem válaszoltatok arra, hogy honnan szerzek glaubersót!!!
(#) Balázs válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Patikában. Erős hashajtó, ezért is mondtam, hogy óvatosan kóstolgasd!
(#) lgyk válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Hát pl. szódabikarbóna és híg kénsav óvatos reagáltatásával (híg oldatokat szabad csak reagáltatni), vagy vegyszerbolt, gyógyszertár. Minek glaubersó, ha van trisód?

Most én voltam a lassabb...
(#) Ricsa válasza Balázs hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
És úgy kb mennyibe kerül? És mennyi kell hozzá? Tömény oldat? Bemegyel a patikába és glaubersót kérek? ha székrekedésem lesz, jól jön
Végülis tényleg. Minek glauber só, ha van trisóm. A biztonság kedvéért. Hátha nem műkszik trisóval rendesen
(#) lgyk válasza Ricsa hozzászólására (») Feb 12, 2007 /
 
Párszáz/kiló vegyszerboltban, gyógyszertárban valamivel drágább, és kevesebbet adnak. Glaubersó vagy nátrium-szulfát, megértik mindkettőt. De lehet, hogy a patikus akadékoskodni fog, vagy ajánl valami modernebb készítményt...
Következő: »»   5 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem