Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   511 / 2499
(#) Abukodonozo válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Erre volt szükségem! Igaz, találtam egy angol nyelvű, de egészen érthető weboldalt, amin ott voltak a szükséges képletek, egy hasonló kapcsolás alkatrészértékeinek a kiszámítására; de így már világosabb. Jobban értem mi-mit csinál.
Idézet:

Az R1 ellenállás feszültségosztót képez R3-mal. A közös pontja egy adott feszültségre áll be...”
- ezzel tudom beállítani a bázisfeszültséget? Valahogy így, nem:

{R2/{R1+R2}}* tapfeszultseg=bazis feszultseg- az emitter feszültség ennél kell kb 0,65 volttal kisebb legyen?

Üdv. Abu
(#) Abukodonozo válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Elrontottam!

Így akartam írni:

{R1/{R3+R1}}* tapfeszultseg=bazis feszultseg

Elnézést kérek!
(#) Imi65 válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 11, 2010 / 1
 
Azért választják az osztó áramát ennyivel nagyobbra, hogy a bázisáram érdemben ne terhelje meg. Így a bázis csak kis mértékben "húzza meg" föld felé, tehát a feszültségosztós képlet jó közelítéssel helyes eredményt ad. Si félvezető esetén igen, Ge félvezető esetén azonban ennek durván 1/3-a a nyitófeszültség. Az emitter áramát már az evvel csökkentett feszültséggel számolod, ahogy le is írtad.
(#) Abukodonozo válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget! Így már bátrabban fogok neki a kísérletezésnek, jobb így, hogy tudom ezeket.
(#) water válasza Mellon_ hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Miért ne működne? Egy darabig. Az IC-t követő két fokozatot kell jól beállítani hogy a végtranyók kapjanak elegendő áramot. Egyébként ekkora tápfeszről 4 ohmra ebből akár 1000W is kijöhet, ahhoz pedig minimum 8-8 tranyó kéne nem pedig 3-3. Ennyi tranyó párhuzamos kapcsolása szokott érdekes dolgokat művelni. A helyedben ekkora tápfesznél mellőzném a 4 ohmot (egyébként is). Elég az 500W/8ohm ha mégsem akkor PWM végfokot kell építeni.
(#) gleccser16 válasza water hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Helló.

Bekötöttem a toroid elé egy 60w-os izzót. A helyzet az hogy folyamatosan világít és az irfp 240 még mindig melegszik. Igy is megmértem a tápfeszt és 8-9v-ot mutat +- között. A kimeneten meg 3V a -8V helyett. De ha lekötöm a végfokot egy pillanatra villan fel az izzó és kialszik.
Hogyan tovább?
(#) petemazi válasza gleccser16 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Akkor bizony változatlanul rossz vagy a végfet, vagy a meghajtó. Az egyszeri villanás a kondik töltéséből fakadó áramfelvétel. Vedd ki a végeket, és mérd meg őket.
(#) gleccser16 válasza petemazi hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Kivettem minden félvezetők. Az ic, a meghajtó tranzisztor és a végfetek is jók. Rámértem mind a 4 zénerre és 1 kopp zárlatos. Sajnos nincs itthon belőle, ezért nem tudom kipróbálni másikkal. Esetleg helyettesíteni nem lehetne? Hátha felállna végre. Egyébként ez okozhatja a kimeneten a feszt?

A hibás zéner:

vf2h60v.png
    
(#) petemazi válasza gleccser16 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Hát bizony lehet hogy ezzel megölte a végfetet is.. Bármiylen 12v-os zener jó bele szerintem.
(#) water válasza gleccser16 hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Ha a rajz szerint építetted meg, akkor a 3k3-at cseréld ki 2k7-re, a zénereket dobáld ki a fetek mellől és a potit tekerd fel teljesen úgy hogy a legnagyobb értéket kapd a végei között. Vedd ki a 22k-t is a kimenetről. Indítsd el újra, és mérj. Ha jók a fetek akkor működnie kell.
Az izzót egyelőre hagyd bent.
A tranyók bázisán +/- 12V-nak kell lenni, az IC kimenetén 2-3V-nak valamerre eltolódva, a fetek GS-ei között 2-3V-nak, a kimeneten max. 20mV-nak.
A feteket nem raktad véletlenül fordítva? Ha szemből ránézel a jobb lábuk a source, ezeknek kell a tápon lenni.

Hasonló értékeket kéne kapnod ha jól van beállítva:

vf.jpg
    
(#) Gery válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Még valami. Ha erröl az oldalról az első kapcsolást építem meg mint fázisfordító akkor a tl072-nek nem is kell külön tápfeszültség, vagy csak nem tüntették fel külön?
(#) Alkotó válasza Gery hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
A link nálam nem működik, de attól a műveleti erősítőnek biztosan kell feszültség. A nélkül nem tud működni.
(#) Gery válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Valóban nem működik. Szóval ez az.
(#) saraha válasza Gery hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Nem biztos,hogy kell hozzá fázisfordító mert amit linkeltél abban csak utaltak rá.
Álltalában az ilyen dupla amp-os IC-knél az egyik erősítőt az invertáló bemenetén a másikat pedig a nem invertáló bemenetén vezéreljük és így lesz hídkapcsolású.
De javítson ki valaki ha tévedek.
A linkemen is így van egy példa nézd meg. Link
(#) Gery válasza saraha hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Itt találod meg a kapcsolását. A többiek szerint kell neki....
(#) saraha válasza Gery hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Ja igen, egyszer már néztem csak elfelejtettem milyen furcsa IC ez.
Ha a többiek szerint is kell akkor biztos kell.
(#) Gery válasza saraha hozzászólására (») Ápr 11, 2010 /
 
Majd csak alakul belőle valami...
(#) hangszoros válasza peter1995 hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
A fázisforditó tranyók ( BD 135) nem szerencsés választás a +, - 40V-ra, ha csak nem vállogatod le letörési feszültségre.
A SOAR igy se túl jó, ráadásul a BDY nagy bétás és ha helyette valami kis bétás véget raksz a meghajtó izzadni kényszerül áramügyileg
(#) hangszoros válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Probáltam kitalálni, melyikre vonatkozik a nem jó ?
Biztos vagyok benne , hogy a durrogó tranyyók, nem a kapcsolás hibája
(#) Alkotó válasza hangszoros hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Bővebben: Link ez a kapcsolás nem jó, pontosabban nálam ez nem működött jól. Szólni szól, de halkan, és rosszul.
Ennek a rajznak van számos egyéb megjelenése is, pl az RTÉK-ban is, illetve az eredeti dokumentációja is elérhető. Az "adaptációk" több helyen is hibásak, a nyákot meg csupán átvették.
A lényeg, sem nálam nem működött jól, sem sehol máshol nem találtam ebből egyetlen "jó" példányt (pedig elhiheted, hogy kerestem, mikor már beleöltem vagy sok-ezer forintot).
Itt megnézheted az én "kudarcomat"
(#) highand hozzászólása Ápr 12, 2010 /
 
Továbbra is ez a legjobb hangú és legkisebb torzítású erősítő, amit valaha kitaláltak

szerk: és amit én kipróbáltam, vagy hallottam.

.keresztbe hibajavítós.

A keretcsatoló kondikba, tervezzünk azért be olyan 12-15 ohm soros veszteséget, hogy bármiféle műveleti erősítő jellegű áramkörrel működjön.

Tökéletesen leválasztja a hangszóró visszahatásait és dacára a végfokok visszacsatolásának, nem fut többször végig a visszacsatoló jel az áramkörön, úgy ahogy bármelyik visszacsatolt áramkörön megtenné.

Többen is írták, hogy ki fogják próbálni.

Tényleg csak én?
(#) Bassmester válasza highand hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Hali!

Én szívesen kipróbálnám mert egyszerűnek tűnik és ha Te mondod hogy a "legjobb" akkor meg pláne...
A rajzon a logód takarása miatt nem látható áramköri részletek publikusak? Alkalmazható TDA 7294 hídhoz is? A két tok táplálása közösíthető, vagy a rajz szerint független kell hogy legyen?
(#) highand válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
7294-el nem próbáltam ki. Elvben működnie kell.

A takarás alatt egy követő erősítő van, amiről az egyik ág van hajtva, meg egy invártáló egységerősítő.

Amikor kipróbálod, akkor a végfokok keresztágába, az egyik kondit hagyd el, és mindkettőbe tegyél kb 20 Ohm-ot sorosan, ami rontja ugyan a tulajdonságokat, de nem engedi a keresztlengéseket.

A DC keresztlengést pedig úgy lehet megelőzni, hogy az invertáló és végfok bemnete közé teszel egy leválasztó kondit. A hangban nem lesz benne, mert a rafkós kapcsolás kiszedi.
(#) Alkotó válasza highand hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
A táplálást ha sikerül tisztázni, akár én is építhetek egy példányt. Tehát a TDA-k tápfeszei közösíthetőek, hogy elég legyen egyetlen +-15V-os táp?
Illetve célszerűbb lenne egy duál műveleti erősítő.
Mit értesz pontosan a 12-15ohm betervezésén?
(#) highand válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
A tápfesz közösíthető. A kesztágba sorosan be kell tenni 10-15 Ohm-ot mert attól függően, hogy mennyire hamis a TDA be tud lengeni alacsony frekvencián a drift-től.
(#) saraha válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Szia.
Kár,hogy rosszak azok a rajzok.Nem ismersz véletlenül olyan A-oszt. kapcsit amibe bele lehetne pazarolni 2N3055-jeimet?
(#) CIROKL válasza saraha hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
(#) Alkotó válasza saraha hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Nem tudok. De Hapró 8W-osát talán én is megcsinálom (kicsit más koncepció szerint).
(#) saraha válasza CIROKL hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Köszi.
Ezeket a klasszikusokat én is ismerem.
Olyanra gondoltam ami kvázi-komplementer és több végtranyó van párhuzamosan kötve,mint Nelson Pass egyik jó régi kapcsolásában (biztos ismered) de sajna nekem az sem működött.
(#) CIROKL válasza saraha hozzászólására (») Ápr 12, 2010 /
 
Idézet:
„Olyanra gondoltam ami kvázi-komplementer és több végtranyó van párhuzamosan kö”
Hát a JLH ból is van olyan amit esetleg nem a klasszikusok közé tenném ! Én anno megépitettem egyet :Bővebben: Link Ebben több vég tranzisztor is van párhuzamban , elég jól is szerepelt a mű de nekem személy szerint a hangminőség az ami nem jött be !
Bővebben: Link
Következő: »»   511 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem