Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   51 / 137
(#) Mayan válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Miről adsz neki jelet ? Én kipróbálnám a bemenő kondi nélkül. Vagy tegyél elé egy potit és vedd lejjebb a bemenő jel szintjét.
(#) doomkiller válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Most próbáltam meg 1 12V 15W talán wartburg izzóval és kb. 30 percig hagattam a zenét. A FET-re jó nagy borda kell mert én a PC-tápban található bordát raktam rá és az hamar kb. 10perc után forró volt, úgyhogy most bordakeresés a feladat. Az áramforrásnak 1 ATX-tápt használtam, semmi gerjedés nem volt tökéletesen működött.
(#) doomkiller válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Csak az a gond hogy úgy szeretném megcsinálni, bele szeretném építeni az ATX-táp házába úgyhogy kicserélem az égőt 2x30ohm 10W-os ellenállásra. A másik gond az hogy oda nem fér nagy borda, de a tápban van ventillátor, szerintetek elég oda az ATX-tápokban található borda? Vagy felejtős a dolog?
(#) Mayan válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Szerintem az a borda elég kevés, de ha úgy állítod be a teljesítményt hogy ne legyen túl forró és elég is a hangerő akkor minden oké...
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Egyenlore szamitogeprol kapja a jelet.
- de ha nincs rajta jell akkor is zug.
(#) hugi00 válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
A kepek.
(#) hugi00 válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ugy nez ki, jo volt minden.

Ha felmelegszik "megall".

Most varom, hogy kihuljon.
A tranyokat 2 alulap koze szoritottam (hajgumival).
(#) Mayan válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ugye dupla tápot használsz ? Mert a képen nem látom a közös földet...
(#) doomkiller válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Hogy tudnám állítani a teljesítményét?
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
No igen.

A rajzon csak egy fold van a 5532-es 3-as laban.
- es a hangszoro negativ kimenete (gondolom).
- es a bemenet negativja.
(#) Mayan válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Az átfolyó árammal, vagyis a munkaellenállással, és/vagy a tápfesszel lehet csak változtatni a teljesítményt. Alapvetően 1 - 2 talán 5w még értelmesen kihozható belőle.
(#) Mayan válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Igen, akkor jó. Egy pillanatra azt hittem szimpla tápod van, mert a táp nem látható a képen.
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Kozben lehet be is halt valami.

Forditva adtam a tapot. (
(#) Mayan válasza hugi00 hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Ajaj. Akkor az ic-nek lehet hogy annyi... én is nyírtam ki egyet a kísérletek közben... a legdrágábbat, egy ad712-t... Figyelni kell, és legyen minden masszív, stabil, nehogy megszakadjon valahol.
(#) hugi00 válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 19, 2010 /
 
Bar en sokat nem epitettem még.
Ez lenne a masodik project.

De a sok Service-Manual es a technikai parameterek alapjan inkabb az NJM4580 a favoritom.
- sajna ilyet nem kaptam.

De megrendeltem.
- 2 darabot is.
(#) storm hozzászólása Ápr 20, 2010 /
 
Sziasztok!
Annyi kérdésem lenne, hogy ez a kapcsolás is 'A' osztályú? És hogy a feteket kilehet cserélni bipoláris tranyókra? Ha igen milyenre lenne érdemes ami könnyen beszerezhető? A hangminőség javúlna vagy romlana? ÉS hogy szerintetek ez a kapcsolás így ki is adná magából azt a ~150W-ot?

100-150W.JPG
    
(#) hapro válasza storm hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Ami biztos, hogy ez nem A-osztályban működik.
(#) storm válasza hapro hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Igen erre énis gondoltam, mert azért 150W az A osztályban az nem lenne semmi de a biztonság kedvéért megkérdeztem köszi a többire valaki esetleg tudna válaszolni?Nagyon megköszönném
(#) storm válasza storm hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
TR1, TR2 gondolom kisjelűek lehetnek bc556 jó lenne?
TR3, TR4 bc 141? TR5-nek bc 161? a végtranyóknak pedig BD245, BD246. Így működhetne? köszi
(#) (Felhasználó 46585) válasza storm hozzászólására (») Ápr 20, 2010 / 1
 
Ha elég nagy nyugalmi áram van beállítva, akkor működik A osztályban is. Ki lehet cserélni a FEt-eket bipoláris tranzisztorra is ( mondjuk darlington ) Egyébként ne várj tőle sokat, semmi különös nics ebben az erősítőben, amiért érdemes lenne megépíteni.

Én nem cserélném ki a FET-eket, bipolárissal sem fog szebben szólni és csak gondjaid lesznek. Nem beszélve arról, hogy sokkal drágábbak.
(#) storm válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
értem köszi a választ Még annyi kérdésem lenne, hogy milyen feteket lenne érdemes berakni?
(#) storm válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
és még annyit had kérdezzek hogy amit a többi tranyó helyett írtam azok jók lennének? vagy van valami javaslatotok?
(#) (Felhasználó 46585) válasza storm hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Ha ragaszkodsz ehhez a teljesítményhez, akkor kell a legalább 2 x 50 V-os táp. Plusz a hálózat is ingadozik, tehát lehet abból mondjuk 2 x 60 V is, vagy még több. Ehhez már nem elég a 100 V-os tranyó, tehát legyen mondjuk IRF 640/9640, vagy IRFP 240/9240. Ha 8 ohmra csinálod meg, akkor egy-egy is elég, de csak B osztályban, tehát legfeljebb 50...100 mA nyugalmi áramot kell beállítani. Ha "A" osztályban akarod megcsinálni, akkor mondjuk 4-4 tranyó kell, mert annyi lesz a disszipáció, hogy egy tanyó nem viszi el. ( Vagy még több, nem számoltam utánna, de max 30 % hatásfokot lehet elérni ezzel a push-pull elrendezéssel. És, miután "A" osztályról van szó, a felvett áram nem függ a kivezérléstől ) Az elejére jók a kis BC tranyók, a közepére, a másik helyre meg inkább valami nagyfeszültségű típust, mondjuk a BF 469/470 típusokat javaslom.

Egyébként meg inkább válassz egy olyan kapcsolást, ami sokkal bővebben le van írva. Ez csak egy vázlat így, gondolom teljesen kezdő lehetsz, nem sok sikert jósolok neked így. Keress rá a VF2-re, a B5, B8 végfokokra, meg láttam még egyet, amiről simán elhiszem, hogy nagyon jó, ezt Alkotó fórumtársunk vette kezelésbe egy nyákterv erejéig. Ez egy MONACOR erősítő, ami egy nagyon szépen kimunkált kapcsolás. Az előzőekről nagyon sok információt találsz ebben a fórumban.

A BD245...250 elég kritikus, nem nagyon bírja a SOA ezt az igénybevételt, nem beszélve arról, hogy ezek is csak 100 V-osak, a másik meg ahogy elnézem már nem lehet kapni csak hamisítványokat, fele akkora chippel... Én is ezt használom, bár nem erősítőbe, jóval kisebb igénybevételre. Ott még elmegy, de máshova nem merném betenni.
(#) zoZolika válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Szia istván
Itt van az Általatok kért Beszpalov-erősítő rajza.Szerintem nem érdemes A osztályú gőzmozdonyokat építeni. Ez a kapcsolás több szempontból sem nevezhető hagyományosnak. Ha mindenképpen A osztályban akarod járatni annak sincs éppen semmi akadálya, csak felesleges. Szerintem 3-500 mA nyugalmi áram több mint elegendő, semmiképpen sem az oszcilloszkópra beállított minimum. Azért ennek is van hibája: nevezetesen , hogy sok a félvezető benne. Bár a három első tranzisztor elhagyható, a következő fokozat erősítésének növelésével.
Mindenkinek szép hetet kívánok

Beszpalov.jpg
    
(#) doomkiller válasza Mayan hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Hali! Az lenne a kérdésem, igy meg lehetne e oldani a feszültség/áram csökkentést ellenállás helyett? Vagy igy is kell a munkaellenállás? A tranzisztor amit használni szereték az a D13007k vagy 2SC4242.

1 tranyó.jpg
    
(#) varttina válasza doomkiller hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Láttam már ilyen kapcsolást, ahol a FET-nek bipoláris tranyó volt a munkaellenállása, de a hangját még nem hallottam. Úgyhogy kíváncsian várom a fejleményeket.

Én mikrótrafót használtam munkaellenállásként, IRF540 helyett pedig IRFP240-et. 20V mellett 2A nyugalmi áramot állítottam be. A FET-eket két oldalról hűtöttem.
Bővebben: Link
(#) doomkiller válasza varttina hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Sikerült! A tranyó most jobban melegszik mint a FET, alacsonyabb ellenálláson már behallani az ATX -táp fütyülését! 12V 1.4A tökéletesen megy.
(#) petemazi válasza storm hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Tudod mekkora hűtőfelület kellene A osztályban 150w-hoz, főleg sztereóban? A lakásod/házad legnagyobb falát szemeld ki, annál nagyobb.
(#) varttina válasza petemazi hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Nem is olyan túl nagy az a felület, ráadásul nem csak fémből lehet megvalósítani.
(#) varttina válasza varttina hozzászólására (») Ápr 20, 2010 /
 
Alábbi összeállítás nem foglal nagy helyet, ráadásul fillérekből megvalósítható. Építek egy erősítőt az augusztusi találkozóra, talán abban is ilyen hűtés lesz.
Következő: »»   51 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem