Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   76 / 370
(#) gaben62 válasza trionaudio hozzászólására (») Jún 4, 2010 /
 
Szig.szalag helyett szig.préselt papírt használj.
A szigetelő szalag ugyanis minimális melegedésnél,már büdös műanyag szagot ad.
A rétegszigetelő papírt,tekercselőtől pár száz ft.lehet szerezni.0,12mm.vastagságú elegendő.
(#) _JANI_ válasza trionaudio hozzászólására (») Jún 4, 2010 /
 
Természetesen 240V-ra méretezd a prímert!
S a képlet is jó! :yes:
(#) trionaudio válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 4, 2010 /
 
Sajnos még nem vagyok kész , de a primert félig feltekertem már szépen. 240 volt, és 1.2VS/m2 (T) számoltam . Köszönök mindent. :d majd ha valami bajvan akkor , jövök a buta kérdéseimmel tovább
(#) varttina hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Pár napja lettem kész egy 100VA körüli hiperszil magos trafóval, amelyet egy erősítőbe szeretnék hálózati trafóként beépíteni. Az a gondom vele, hogy terheletlen állapotban is zúg. Már felvittem rá két réteg lakkot, valamivel halkabb lett, de még mindig nem az igazi. Hogyan lehetne elérni, hogy teljesen hangtalanul működjön?
(#) CIROKL válasza varttina hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
A hiperszilnél több okozója is lehet a zugásnak , ezért a lakkozás az ebben az esetben nem biztos hogy elegendő.
Először is mérj egy áramfelvételt üresen , nem -e a gerjesztést méretezted el .
Megnézném még a vasmag összeillesztését hogy helyes irányban van összerakva , meg a felületét hogy nem került bele véletlen bármi apró kosz stb...
ja és még azt kéne kideriteni pontosan honnan eredő a zúgás mert ez lehet a gerjesztéstől , a helytelen összeszereléstől és még lehet a laza tekercseléstől is .
Mondanám az impegrálást de addig ezt nem merném rámondani még a gerjesztését nem nézed meg , ha minden rendben van akkor egy hiperszilnek alapból nem szabad zúzgnia.
(#) varttina válasza CIROKL hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
A primer tekercs már eleve rajta volt, és eredeti gyári állapotában is ugyanúgy zúgott. Azért megmérem majd az áramfelvételt. Az a gond, hogy a trafó átadja a rezgését az asztalnak. Ha kézben tartom, vagy vastag szivacsra rakom, akkor teljesen csendes.
Elsősorban valamilyen vékony (max. 1-2 cm), de mégis hatékony rezgéscsillapító anyagra gondoltam.
(#) trionaudio válasza varttina hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Jaa. sajnos nekem is zsug az a fránya hiperszil trafom. kb 300VA es . 2*12voltot 200V . 5.6V 15 v 6voltot tekertem rá. elég szorosan tekertemfel. 2es drótbol. gerjesztés az 1-1.2T lett. és majd moost fogom megmérni. a üresjárati áramfelvételét. hát ha valami elváltozást tapasztalok. és akor tudom már orvosolni .
(#) Freedomocska hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Sziasztok . Segítséget szeretnék kérni hipersil vasmagú hálózati transzformátor primer tekercsének méretezéséhez . A vasmag 30cm2-es és persze 230 V-ra kellene méretezni . Az én számításom szerint 216 menet jött ki de nem vagyok biztos benne , hogy jól számoltam . Előre is köszönöm a segítséget .
(#) Ideiglenes hozzászólása Jún 12, 2010 /
 
Korábban érdeklődtem itt, de korrekt válasz nem érkezett, úgyhogy nekiláttam kísérletezni. A kérdés az volt, hogy mekkora teljesítmény vehető ki egy mikró tarfójából, ha a szekunder tekercsére kötöm a 230V-ot.

A tarfót korábban kisebb feszültséggel próbálgattam a primer oldalról táplálni, hogy megtudjam a feszültség áttételét. Ebből következtettem, hogy a 230V bemenő feszre, kb 2400V kimenő feszültséget adna. Nos ezt itthon az asztalon nem próbáltam ki, ilyen feszültségre nincs szükségem.

A korábbi feltételezésem túlontúl optimista volt, amikor azt gondoltam, hogy fordított bekötés esetén úgy 100W körüli teljesítményt ki tudok venni a trafóból.

A kísérlethez használtam egy 230V/250V-os leválasztótrafót, természetesen ezt is fordítva ( csak ilyen van itthon ).

Üresjáratban a primer áram 6mA volt 216V-os feszültség mellett és a szekunderen 20,8V-os feszültséget lehetett mérni.
15 ohm -mal terhelve a primer feszültség alig változott, a primer áram 80,8mA-re nőtt és a szekunder feszültség 12,03V-ra esett.
3,5 ohm terhelésre a primer áram 105mA-re nőtt a feszültség maradt 216V, a szekunder feszültség 3,48V ra esett.
Aztán lesz ami lesz alapon a multimetert rátettem a szekunder kapcsokra árammérés módban ( max 20A ) és így a primer áram 109mA lett a fesz továbbra sem változott és a műszer 1,06A-es áramerősséget mutatott.
Az eredmény elég lehangoló:
- Primer oldal zárlat mellett kb 24W-ot vett fel a hálózatból, a 15 ohm terhelésnél a leadott teljesítmény kb 10W

Amire jelenleg alkalmasnak látom a trafót ezzel a fordított bekötéssel az mondjuk egy akkutöltő lehetne a maximális 1A-es töltőáramával. Az elektronikus részt sem kellene túlbonyolítani.
(#) Alkotó válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 12, 2010 /
 
Próbáltam rákeresni én is ilyen méretű vasmagra. Nem találtam semmit, amivel eddig én találkoztam volna, akár élőben, akár csak táblázatos szinten.
A legnagyobb hiperszil, amit találtam, SG165/51 típusú. Ez 1600VA-es, 24,52cm2 keresztmetszetű a vas, és a primerre vonatkozóan 1,04 menet/volt a menetszámadat.
Csak az én kedvemért megmérnél pár adatot a vasmagon (melléklet ábra alapján betűkkel jelölt méreteket)?
(#) erbe válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
1,6 T gerjesztés mellett jó a 216 menet 230 V-ra. Elvben ekkora keresztmetszetnél jó vasmagnál ennél nagyobb gerjesztést is meg lehet engedni. Vannak hiperszil magok, amit 1,8 T-re is meg lehet hajtani. Ismeretlen magnál megcsapolásokat kell készíteni a primerre aztán összeszerelés után még lehet méregetni az üresjárati áramot.
Ilyen nagy gerjesztés mellett a trafók bekapcsolási áramimpulzusa nagyon nagy lehet, levághatják az automatát.
(#) Freedomocska válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Készítettem egy pár képet a trafóról ill. a vasmagról . Hirdettem itt a HE apróhirdetésén is de nem kellett senkinek így gondoltam egyet és úgy döntöttem megpróbálom felhasználni a plazmavágós kísérleteimhez mert elég fura a tekercselése .
(#) Freedomocska válasza erbe hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Csak az az érdekes ,hogy az eredeti "fél primer" tekercs 200 menetes 170 és 185 menetnél megcsapolva . A szekunder pedig 144 menetes és még 2x9 menetes és persze még ez duplán értendő . Minden tekercs azaz a primerek és a szekunderek egyforma - 3x1,7-es zománcozott profil rézvezetékkel tekercselve . Ha 1T-vel számoltam akkor 345 menetes szekunder jött ki 30 cm2-es vasmagnál ami elvileg megfelel az eredeti trafó 2x170 menetének . Tehát akkor megpróbálhatom nagyobb gerjesztéssel ? Azért variálok mivel úgy szeretném átalakítani ,hogy az egyik tekercs test lenne a primer a másik pedig a szekunder azaz laza csatolás lenne a két tekercs között ami nekem jobban megfelelne .

100_1710.jpg
    
(#) Freedomocska válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Ja és persze a lágyindítóval szeretném bekapcsolni a trafót -- de az könnyen megoldható .
(#) Alkotó válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Ez egy "fél-hiperszil" elrendezés. Megmérnéd nekem a rajzom szerinti C és F méreteket?
(#) Freedomocska válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
A C méret 43mm az F pedig 70mm .
(#) Alkotó válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Ilyen méretű, és kialakítású vasmaggal már lehet találkozni.
Típusa: SU 132b
A=225,4; B=132,1; C=43,4-1,4; F=71,2-1,7
Minimális keresztmetszet: 27,7cm2
Vastömeg: kb. 10,5 kg
Névleges teljesítmény: 2330W
Gerjesztés: 1,74T
Primer menetszám: 0,92 menet/volt
Szek. menetszám: 0,95 menet/volt
Ajánlott áramsűrűség: 2,12A/mm2
(#) Freedomocska válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm válaszod -- leköteleztél . Így már bátrabban tervezem az átalakítást .
(#) Alkotó válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Szívesen!
Engedj meg egy tanácsot nekem (amiért itt majd megint kirobban egy kis vita, de attól még jó szándékkal adom).
NINCS semmiféle számítási módszer, amivel egzaktul lehet transzformátort méretezni. Minden metódus csak közelíteni próbálja a valóságot, ami hol jobban, hol kevésbé sikerül. Ezt bizonyítandó, azt hiszem nem is kell jobb érv, mint maguk a trafógyártó cégek méretezési eljárásai. Ugyanis ők is mindig kísérletileg határozzák meg egy-egy vasmagméret tényleges adatait, amit aztán táblázatokba foglalnak.
(#) erbe válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Hasonlót írtam én is egykor.
Elkészítem az 1 KW-os (KVA) trafót, 50 cm2, 10 cm2 és 1 cm2 vasmaggal is. Még akár a hatásfokuk is azonos lesz.
Csak az egyikben lesz 10 kg vas, 2 kg réz. A másikban 5 kg vas, 5 kg réz. A harmadikban 1 kg vas és 50 kg réz.
Az árak alapján meg mindenki el tudja dönteni, melyiket kéri.
(#) Alkotó válasza erbe hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Én teljesen más oldalról közelítettem az egyes típusok adatainak meghatározását. Ennek ellenére, abszolút egyetértek azzal, hogy a trafók méretezésének kulcsa az optimális egyensúly megtalálásában rejlik. Ebben segítenek a tapasztalati képletek is, meg a táblázatok is.
(#) varttina válasza trionaudio hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
Még néhány lakkréteget ráégettem, mostmár terhelve is csendesen jár.
(#) trionaudio válasza varttina hozzászólására (») Jún 14, 2010 /
 
100mA körüli áramfelvételt produkál. A zugást rakkba áztatással majd megprobálom javitani .
(#) Gergő81 hozzászólása Jún 14, 2010 /
 
********* olcsón.
(#) saraha hozzászólása Jún 16, 2010 /
 
Üdv.
Tudna nekem linkelni vagy feltölteni valaki olyan dokumentumot ami tartalmazza a hiperszil vasmagok szabványszámát és méreteit?
Előre is köszönöm.
(#) saraha válasza saraha hozzászólására (») Jún 16, 2010 /
 
Megtealáltam.itt
(#) c27 válasza (») Jún 22, 2010 /
 
Helló.
Nem tudod véletlenül, hogy lehet e valahol venni hipersil vasmagot? Csak vasmag érdekelne 1 fél kéne de ha párba van se baj. A képen mellékeltem milyen kéne. (Szerintem boltban nem lehet kapni csak vasmagot csak mint trafót egybe.)

vasmag.JPG
    
(#) _JANI_ válasza c27 hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Szia! Boltban csak párban árulják ezeket a vágott szalagmagokat. A rendszerint össze is vannak jelölve az azonos oldalak, az azonos párok... Külön biztosan nem fogsz boltban hozzájutni...
(#) c27 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Helló.
De egy párat lehet venni külön? Gondolomnem lehet annyira drága egy ilyen pár. Csak boltot kéne találni vagy valakit akinek van.
(#) c27 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2010 /
 
Ok, kösz. Annyit nem tudnál még segíteni vajon milyen típusú lehet ez a vasmag úgy könnyebb lenne keresni?
Következő: »»   76 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem