Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   77 / 370
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
[off]... SU. SM. SG. SE. ...
(#) c27 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Hát én nem találom köztük az Sm85b hasonlít, de nem pont olyan az én rajzomon a mérésekbe +-1mm lehet, de az adatok között van amiben van 5-6mm eltérés. Az f a vasmag hossza 50mm ilyen nincs sehol se olyan adatokkal amik megfelelnének dupla vasmagról van szó. (Össz 4db U forma.)
(#) _JANI_ válasza c27 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
A négy darabból elveszett egy? Mert, hogy csak egy U tagot keresel...
(#) c27 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Hát fogalmazhatunk úgy is. Akár egy is jó lenne, mert itthon akkor felköszörültetném a 2-t, de ha lenne egy pár az is tökéletes lenne sztem nem olyan drága egy ilyen pár. (Gondolm pár száz forint max ezer valamennyi csak találni nem könnyű egy akkutőltőben volt annakidején. Használt is tökéletes lenne, de most csak ezért járjam a mehtelepeket, elég szerencse kérdése.)
(#) girátor hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Nem tudja valaki, hogy a képen látható kis trafó milyen típusú lehet, vagy mivel lehet azt helyettesíteni és honnan lehet beszerezni?(aiwa HiFi trafója) 8Z-NF8-662-01M van ráírva, de google most nem volt a barátom
primer oldalán szakadás van, azt nem tudjátok, hogy mi okozhatta?
nem akarok még egy trafót a vágóhídra küldeni.
kapcsolási rajzon pt002-ként szerepel.
köszi a segítséget!

aitraf.jpg
    
(#) kadarist válasza girátor hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Ez a trafó táplálja a hálózati relét, amely 12VDC behúzású. Az egyenirányító utáni 25V-os pufferkondenzátor is ezt a feszültségszintet valószínűsíti. Egy 12-14V AC feszültségű minitrafó jó lesz oda.
(#) rammeradrian hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Üdv!
Lenne egy kérdésem:
Adott ez a kapcsolás . Van a bemenetnél egy trafó de nem tudom hogy milyen. Van egy teljesen ugyan olyan (külsőre) trafóm egy régi zsebrádióból. Mi dönti el hogy jó-e oda és ezt hogy tudhatom meg?
(#) leocska66 hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok. Lehet , hogy nem ide vágó téma , de trafóval kapcsolatos

Építek 1 QUAD 405 ös erősítőt

2x40W s lesz . És érdekelne , hogy ehhez hány VA trafó kellene és , hogy Hány menet és milyen drótból(mm)? Szimetrikus tápja van 2x50V

Előre is köszi

Tibi
(#) mex válasza rammeradrian hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
A kimenőtrafót használd fel. a szekunder (alacsonyabb ellenállású tekercs) legyen a bemenet, a primer meg a kimenet.
(#) rammeradrian válasza mex hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
milyen kimenőtrafót? 2 trafó volt benne egy piros és egy kék de hogy melyik melyik már fogalmsm sincs
(#) mex válasza rammeradrian hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Az a kimenőtrafó amelyik a hangszórót hajtotta. A szekudernek kicsi az ellenállása a többihez képest.
(#) Gergő81 válasza leocska66 hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
A quad 8 ohm-ra +- 50V-mellett 100W/ oldal!
Ez zenével sokkal kisebb effektív teljesítményt jelent, és az AB osztály rosszabb hatásfoka miatt sem igényli a névleges kimenetinél (2*100W) nagyobb trafó teljesítményt. Állandóan teljes kivezérlésen 300W lenne, de ez irreális üzemállapot. (a zene dinamikája miatt)
Röviden: Prim:230V 50Hz maximum 6...8 (10) ohm
Szek: 2*35V, minimum (3) 4A (170) 200-250VA
graetz-híd, 2*(6800)10000 mikroF 63V
2*40W hoz elég a +- 30V DC is, 2*24V-os 80-100W-os (primer:15 ohm körül) trafóból.
(#) Gergő81 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
Szia Zoli!
A dinamikának valóban jót tesz a nagyobb trafó, és a B osztály hatásfoka is valóban teljes kivezérlésnél gyakorlatilag 60%. Számomra ha valami nem melegszik, akkor az túl van méretezve, ezért nekem ez nem célom, a trafó nyugodtan melegedjen néha.

Meglehetősen elvetemültnek tartom, ha egy erősítő akkora kivezérléssel dolgozik, hogy az idő több mint 2-5%- ában legyen torzítási határ környékén. Ha a kivezérlés a legnagyobb amplitúdóknál épp akkora, hogy "elfogy" a feszültség, és pillanatokra durva torzítás keletkezik, akkor az idő döntő többségében meg sem közelíti a névleges teljesítményt.
Beszéddel, komolyzenével, rock-kal szinte lehetetlen elérni a tényleges bemeneti teljesítmény hosszútávú négyzetes középértékével a névleges kimeneti teljesítményt.
Ha a zene alapból kis dinamikájú, és még dinamikakompresszorral is kezelt, valamint a felhasználó fülét nem bántják a rendszeres tápfeszre való "kiülések" akkor valóban kell a névleges kimenőteljesítmény másfél-kétszerese, különben a trafó leég. Itt ez 300W, de ki akar nulla dinamikájú jelet tartósan hallgatni?.

Személyes tapasztalat: quad 405, +- 52V stabilizált! tápfeszültséggel, torzítás 2*118W fölött, oszcilloszkóppal nézve. Ezt egy általam épített 400W- os szabályozott kapcsoló üzemű táp látta el 12V-os akkuról. A táp hatásfoka nagy terhelésnél 92% körüli. Az akkut egy kapcsolóüzemű töltő töltötte a próbák alatt, max 14V feszütségen, max 12 A árammal.(U-I karakterisztika) Ez max168W, az akkura, amiből marad 155W az erősítő bemenetén. A próbák alatt többször órákig volt hallhatóan torzításba vezérelve a csúcsoknál, különféle zenékkel. Az akkuban a töltésegyensúly csak egyes elektronikus zenéknél,
(Legjobb példa Mr. Oizo) és zavaró torzítások mellett nem volt meg. A töltőn szinte mindig fel-felvillant a feszültséggenerátoros állapotot jelző led.
Klasszikus rock zenével még a töltő 150W os trafója sem tudott 60°C fölé melegedni (15..20 °C-os szoba mellett, kényszerhűtés nélkül, de beépítetlenül), pedig a töltőelektronika sem veszteségmentes (kb 88 % hatásfokú)
(#) vikipapa hozzászólása Jún 25, 2010 /
 
Helló mindenkinek. Szert tettem egy trafóra, de nem tudok róla semmit.Valami Русский cucc lehetett. Csatoltam néhány képet, hátha tud róla valaki valamit. Köszönöm előre is.
(#) leocska66 válasza Gergő81 hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
Köszi a választ

Akkor ma meg is csinálom a cókmókot

ÜdV
Tibi
(#) c27 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
Én megnéztem ezeket a táblázatokat, de nincs rajta a vasmag. Van másik táblázat is? Az én vasmagom c paramétere 12mm az f=50mm ilyet én nem találtam, ráadásul az a paraméter 70-72 körül van ilyen nincs ott. Valaki tudna segíteni, hogy milyen típusú lehet 2db pár van és össz 12cm^2 a vasmagkeresztmetszet.
(#) c27 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
Az a baja az egyiknek, hogy elkezdett szétválni és eddig nem tudtam olyan ragasztóval összeragasztani ami megfogta volna, lehet annakidején kapott valami ütést mielőtt találtam. Próbáltam pill. ragasztóval nitrofestékkel epoxi gyantával, de nem jó. Ráadásul a múltkor leesett így vége. Most van 3db U egy pár az jó meg is van jelölve, hogy kell összerakni, de most nem jó a trafó, pedig kéne. Sehol nem találok egy boltot ahol lehetne rendelni vagy valami. Legalább a típusát tudnám a vasmagnak, de egy katalógusban sem találom. (Lehet a gyártó küln csináltatta vagy átalakította a vasmagot, mert egy akkutöltőben volt, de szerintem lehet belőle még a világon, de semmi adat nincs a vasmagról ami nagyon idegesít.)
(#) vikipapa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Helló mindenkinek. Lenne egy kérdésem egy trafóval kapcsolatban. Egy orosz trafó (ha jól tudom), de nem tudok róla semmit. Ebben kérném a segítségeteket. Linkelem a képeket: Kép 1 Kép 2 Kép 3 Előre is köszönöm.
(#) Ideiglenes válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Nekem tetszik ez a kérdésfelvetés. Valójában mi is az az egy kérdés ezzel a trafóval kapcsolatban? De tudod, mit? Én azt mondom, hogy igen. Vagy nem?
(#) erbe válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Kérdezősködéssel nem sokra megyünk.
Mérni kell!
Először ellenállásmérővel megmérni a tekercseket. Valószínűsíthetően a legnagyobb ellenállású lesz a primer. Ezután a legkisebb ellenállásúra rákapcsolunk 6 voltot és végigméregetjük, mi jön ki.
Van hasonló trafóm, a rengeteg kivezetés nagy része a primerhez tartozik. Van benne 4*55V meg +2 kisebb. Ezekből szükség szerint össze lehet kötözgetni 110-127-220 vagy 230 (240?) V-ra. Ennek a szekunderén is van ~2*110 (emiatt itt ez a legnagyobb ellenállású), van 13 és 6,5 V. A kialakítása nagyon hasonló, nem lehetetlen, hogy akár egyezik is.
(#) erbe válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Nem kötelező előre összeragasztgatni a hiperszil tekercselt vasmagot. Van 1 összefogó kengyele, csavarok húzzák össze. Mikor kész a tekercs, beledugod a darabokat, összehúzatod a kengyellel és lakkot folyatsz a résekbe, hogy ne zenéljen. Persze előtte el kell távolítani a ragasztgatások nyomait.
(#) _JANI_ válasza c27 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Lehet ( sőt biztosan ) egy orosz akkutölőből való a transzformátor. Talán a töltő típusa alapján el lehetne indulni keresgélni. De lehet egy új transzformátorral kiváltani, egyszerűbb ( de biztosan gyorsabb ) lenne.
(#) vikipapa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Helló.Szétvágtam (de még elötte leírtam egy papírra) az összekötéseket és mértem az ellenlásokat a trafón. Ezek az eredmények jöttek ki:
1-2: 11ohm
1-3, 2-3: szakadás
3-4: 4ohm
5-6: 5ohm
5-7: 5,3 ohm
6-7: 0,8 ohm
8-9: 0,7ohm
10-11: 0,6 ohm
10-12: 0,6 ohm
11-12: 0,5 ohm
többit pedig szakadásnak mutatta. Erbe: 6V-ot még még nem kötöttem rá, mert nincs hozzá trafóm.
Köbzoli: Az összekötéseket nem én csináltam, már így kaptam meg. Ilyen feliratok vannak a trafón: ЩK4 700 041-1 másik: 107 4, még egy: OTK_66.
(#) c27 válasza erbe hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Ez gyárilag össze volt ragasztva legalább is a 3db, csak ez nem. Összeszorítója nem volt csak egy egyszerű pánt.
Jani sajnos a töltő típusát már sosem tudom, meg mert én csak kitermeltem, maga a külseje már szét volt zúzva örültem, hogy a trafó még egybe van. Kiváltni nem olyan könnyű, mert át lett tekercselve a szekunder külön erre a célra és rendkívül kis méretű trafó volt a maga 200VA-hez képest ami nagyon jó volt, mert pont belefért volna a táp dobozába. (Ha tudsz hasonló méretű és teljesítményű trafót vagy vasmagot akkor megpróbálom helyettesíteni.)
(#) sturbi válasza vikipapa hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Akkor valószínűleg 110/220 V-os a primer, amelyik az 1-2 és 1'-2' sorbakötésével lesz 220 V-os. Kösd össze a 2-1'-t, köss 230 V-ot az 1 és 2' közé és mérj feszültséget a szekundereken (először a 10-12 között). Valószínűleg valamilyen csöves cuccban volt, a 10-12-n 6,5-7 V lesz (10-11-en 5 V közelében), ha így lesz, akkor eltaláltuk a primer bekötését, a többi feszt is ki lehet mérni (ha semmi nem jelenik meg, akkor az 1-1'-t vagy a 2-2'-t kell összekötni, és a maradék kivezetésre a 230-at). Ha búg a trafó, akkor a 3-4 is a primerhez tartozik, de ez nem nagyon valószínű a dcr alapján, így is több, mint amennyi egy 122 VA-esnél szokás ( 220-ra 15 ohm körül, lehet hogy 100 VA-es a trafó, annál lehet 20 ohm körül).
(#) teren56 hozzászólása Jún 26, 2010 /
 
Jó estét mindenkinek!
Az szeretném kérdezni, hogy mi a különbség az SM 85 A és a B között. Mindkettő használható kimenő tr.nak?
(#) sturbi válasza teren56 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Az A-s keskenyebb (32,5mm), ezért kisebb teljesítményű (134 W-os), mint a B-s (45.5 mm széles, 160 W-os. Kimenőnek mindegyik jó.
(#) teren56 válasza sturbi hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
El84 Se projekthez kellene. Akkor az A is elég?
(#) sturbi válasza teren56 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Tökéletes az A-s hozzá.
(#) teren56 válasza sturbi hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Köszönöm a gyors választ.Akkor már csak méretezni kell, és meg kell tekerni.
Következő: »»   77 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem