Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 52
(#) VIM válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Nem értem, hogy hová is kötötted a 2k2-t és hol mérted amit mértél. Ha a tesztgomb működik, akkor az azt jelenti, hogy a hibaáram a referencia értéken van és JÓ. A belső ellenállás értéke ne zavarjon meg, mert az a mérőtekercshez van igazítva, hogy működésbe hozza a védelem kilincsművét.
(#) zoly15 válasza VIM hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
A megfelelő kontaktus (amin érzékel) és a védő földelés közé tettem az ellenállást. Evvel sorosan egy áram mérőt kötöttem. Csak azt nem értem, hogy belül miért 1K5 van. Vagy a belső "hibaáram" bőségesen meghaladja leoldási értéket?
(#) VIM válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Már értem mit is akartál a 2.2k-s értékkel, csak kihagytad a számításból a műszered belső ellenállását abban a méréshatárban, amiben látni szeretted volna az eredményt. Talán akkor működött volna a védelem, ha max. árammérésbe rakod a műszert, mert akkor elhanyagolható a belső sönt értéke. Csak akkor nem tudod leolvasni az értéket pontosan.
(#) zoly15 válasza VIM hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Áhá! Szóval ekkora feszültségnél már ennyire nagy szerepet játszik a belső ellenállás?
(#) VIM válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Nem a feszültség a lényeg, hanem a hibaáram nagysága, ami a Te reléd esetében 100mA (szigorú). Amit összeállítottál "kapcsolást" méréshez, abban ez az érték nem alakult ki. A lényeg, hogy végül is JÓ a mérőreléd.
(#) walter válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 26, 2010 /
 
Nem látom most sem rendesen a FI-relé linkjén az ellenállás bekötését.
Az általam leírt bekötés akkor jó, ha a nulla a 3. fázis mellett van.( a régi FI-relék így voltak és a 3 fázisú reléknél a tesz ellenállás két fázis között volt,de ez mindegy) Lényeg,hogy a belső teszt ellenállás egyik vége a nullára a másik a tesztgombbal sorban lévő ellenálláson keresztül a felhasznált fázis kapocsra legyen kötve úgy,hogy a hibaáram csak az egyik áramtekercsen folyjon.
Ha a relé nem old le 0,1A hibaáramnál én nem használnám fel.
(Az ÉV műszerek a teszteléskor folyamatosan emelik az áramot a kioldásig ezt az értéket , a kioldási időt is mérik.
Ha a névlegesnél működik vagy felette hibásnak kell minősíteni.)
(#) zoly15 válasza walter hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia! Először én is hibásnak minősítettem. De mikor láttam hogy benne 1K5 ellenállás van, akkor már értettem hogy miért nem oldott le. Ezen a relén nem kell kötögetni semmit. Belül van megoldva a dolog. A 3-as fázisra kell adni a fázist, a nullát pedig az N-re.. Az ellenállás e két pólus között van belül.
(#) VIM válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szét szedtem egy régebbi német gyártmányt, hogy látni lehessen a belsejét is egy ilyen relének a belsejét is.
Az ellenállás 1.5K-s és a teszt gombbal sorba kötve a bal alsó pontra (a nulla vezető kimenete a reléből) és a bejövő fázis középső érintkezőjének mozgó alsó felére van beforrasztva, mint mondtam átlósan(felső sor a teszt gomb felett).
A mozgó érintkezőktől a "mérőkábelek" át vannak vezetve a "mérőtrafón" (ami ez esetben egy ferrit gyűrű) és csatlakoznak az alsó sorkapocs kivezetéseihez (N, R, S, T)
A kis mérőrelé egyik tekercskivezetése szintén át van vezetve a négy fő szál között a ferritgyűrűn (mint egy hurkot képezve) és csatlakozik önmagába a másik pontra.
A képek önmagukért beszélnek. Az újabbak csak annyiban térnek el a régiektől, hogy minden maradt a régiben , csak mini lett minden.
(#) zoly15 válasza VIM hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Köszönöm a képeket! Nekem kissé más elrendezésű, és a teszt ellenállás is a felső fedélben van elhelyezve amit 2 rugós érintkezővel csatlakoztattak az érintkezőkhöz.
Lefotóztam az enyémet is.
Most hogy jobban megnéztem, nem értem hogy pontosan hogyan is működik. Hiszen a 3 fázis és a nulla is át van vezetve a ferrit gyűrűn
(#) VIM válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Erre gyanakodtam amikor nem akart működni a teszt gombra:
Idézet:
„2 rugós érintkezővel csatlakoztattak az érintkezőkhöz.”

Amit védeni kell azt át kell vezetni a mérőtrafón és ebbe beletartozik a nulla is. Hiszen ha jól van kiépítve a védelmi hálózatod, akkor meg tudja különböztetni a földet és a nullát egymástól. Ha megpróbálod "p. lámpával" összeérinteni ezt a két vezetőt, akkor le kell oldani a relének.
Ezért van úgy, hogy az FI előtt kell leágazni a nulláról a földeléssel és szondára csatlakozni, DE utána tilos közösíteni ezt a két vezetéket, de a relé ezt nem fogja engedni, mert leold amíg szét nem választod őket (régi házak felújításánál fordul elő az ilyesmi).
(#) zoly15 válasza VIM hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Tehát az a ferrit gyűrű a mérő trafó? Igen, azt olvastam hogy a FI relé után szét kell választani a nullát és a földelést.
(#) pucuka válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Rosszul olvastad. ELŐTT kel szétválasztani. A védőföldön folyik el a hibaáram, az nem mehet keresztül a FI relén.
(#) zoly15 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Bocsánat! Elírtam. Tehát azt akartam írni hogy előtte, de valahogy belegabalyodtam Még a bekötési rajzon ki is van húzva, hogy utána tilos összekötni a nullát a földdel.
(#) walter válasza zoly15 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia!
Lehet,hogy erre az ellenállás elrendezésre nincs egységes előírás, más gyártmány ,más bekötés.
Lényeg,hogy jól működjön.
(#) walter válasza pucuka hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szerintem erre gondolt,csak rosszul írta.Három ill ötvezetős rendszer és nem szabad összekötni , felcserélni sehol a nullát és a nullázót.
(#) zoly15 válasza walter hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia! Én is gondoltam arra hogy nem lehet egységes, semmi szabvány nincs erre, tehát a gyártók ahogy könnyebbnek látják a kialakítást. Egyébként működik rendesen
(#) medium84 hozzászólása Aug 12, 2010 /
 
Egy fi relével kapcsolatos szakmai kérdéssel kereslek meg titeket. Új építésű családi
házba költöztünk, nagy kerttel, egyértelmű volt az öntözőrendszer telepítése. Ám
nálam ez és a fi relé valahogy nem szeretik egymást. A tünet a következő: az
esőztető kb. 30 percig hibátlanul működik, kapcsolgat a szektorok között majd
egyszer csak lenyomja a fi relét. De van űgy hogy 1 perc után teszi ezt.
Teljesen véletlen szerűen. A kertész, aki az egészet építtette azt mondja hogy
semmi gond az öntözőrendszerrel, mert hogy megy az, cserléljem nagyobbra a
mostani 30mA-es fi-t. Én meg ez nem szeretném.

Mit tudok ebben az esetben tenni?

Előre köszi bárrmilyen segítséget.
(#) Gafly válasza medium84 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Nálam ok nélkül még sohasem kapcsolt le...
Tessék megkeresni az okát!
(#) medium84 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Ergo hívjak villanyszerelőt?
Tudsz ajánlani Veresegyházon?
(#) proba válasza medium84 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Ha az öntöző a bűnös ,akkor minden a hatósugarába eső elektromos berendezés takarása, teljes vízmentesítése (kerti lámpák,dugaljak...) ha NINCS bekapcsolva akkor is leverheti a FI relét (nulla-védőföld közt egy kis víz is csodákra képes) Esetleges hangya aktivitás felderítése (valamely kötést telidúrták földdel. De a szivattyút sem lehet kizárni. Ennek meg van csinálva rendesen a földelése,áramellátása? A kertben nincs föld alatti kötése valamely kábelnek? Nagy eső esetén is leveri? (ha nem akkor esélyes a motorhiba,illetve az eső számára nehezebben hozzáférhető helyek.
(#) medium84 válasza proba hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Mióta itt élünk (2009 szept.) még soha nem nyomta le semmi sem a fi relét. Az öntözőrendszer sem....de aztán megmakkant a 120ezres szivattyú, kertész elvitte, megcsináltatta a gyártóval/forgalmazóval, azóta csinálja ezt. Tehát ez a rendszer már működött, soha nem nyomta le a fi-t.
Ha kikapcsolom az öntözőt, akkor semmi gond.
Lámpát, ajzatot nem ér víz locsolás közben. Nagy eső közben meg nem megy az öntöző, tehát nem is tudja leverni.
Nem tudom milyenek a kötések, kertész csinálta, de apósomnál ~10 éve működik hiba nélkül és azt is ez a banda csinálta.

Létezhet olyan motorhiba, hogy nem azonnal nyomja le a relét, hanem esetenként fél óra locsolás után?
(#) elektrorudi válasza medium84 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Nem biztos, hogy a kertészre kellene bízni...
Bár... lehet, hogy egy munka nélkül maradt villamosmérnökről van szó...
A lényeg:
A hibaáramok összeadódnak. Tehát, ha a FI relén van pl. öt áramkör 2+7+8+9=26mA hibaárammal, akkor az ötödik 6mA-es szivárgóáramú áramkör már lenyomja a FI relét, bár a 6mA önmagában még jónak mondható!
... és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a FI relé 30mA-es hibaárama csak névleges érték. Azaz lehet, hogy már 15-20 mA-nél leold.
A leghelyesebb lenne elvinni egy olyan szakemberhez aki tud É.V.-t mérni, és ad egy mérési jegyzőkönyvet. Ha rossz az érték, akkor kertész bukik rajta...
Távgyógyítással ezt a problémát nem lehet megoldani.
(#) proba válasza medium84 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
A szivattyú környékén nincs sehol rendellenes viz csöpögés? Esetleg valami szimering megsérült és beázik a motor.Ha motorcserére jött elő,és egyébként a kertész szerelte a villanyt is,lehet mégis ő a legilletékesebb ebben a kérdésben.Esetleg lehet tudni a motor mitől ment tönkre? (lehet az is beázott csak másként.)
A FI relét ne engedd kicserélni nagyobbra /kikötni mert esetleg az életed múlhat rajta.
(#) medium84 válasza elektrorudi hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
A kertész kertészmérnök. Villamosmérnök meg én vagyok és nem munkanélküli. Távközlés.
Na.
É.V.-t egyik kollégám tud mérni, ez jó ötlet, elviszem neki.
Igazából csak azt nem értem, hogy miért nem akkor veri le, amikor bekapcsol?
(#) pucuka válasza medium84 hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Nem az EV relét kéne mérni, hanem a szivattyú motorját. Ahogy írtad, a jelenség csak a javítás, (motorjavítás, csere ?) után jelentkezett. Ha a motor szigetelése elégtelen, és párásodik, (nem feltétlen csöpög, átereszt) a működés folyamán idővel csökkenhet a szigetelési ellenállás, megnőhet a hibaáram, a FI relé leold. Ne elvidd a kollégádnak (mit is?) hanem hívd oda, és a helyszínen mérjen.
(#) erniefromh válasza zolee1209 hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Hali!

Az áramvédő nem arra van hogy semmilyen áram ne rázzon meg.

A 30 mA-os 30 mA alatt nem old. Ergo: ráz. De nem pusztulsz el, mert akkor nem írtad volna meg nekünk ezen érdekes élményed.
Viszont ha a küszöb feletti értékű hibaáramot érzékel, akkor valóban olyan gyorsan leold, hogy arról fogsz nekünk írni, akkor is lekapcsol mikor nem kellene.
(#) elektrorudi válasza medium84 hozzászólására (») Aug 14, 2010 /
 
Jó, jó, a pályahagyó villamosmérnök-kertész csak vicc volt magamból kiindulva.
Való igaz, hogy szivattyút (is) a beépítés helyén kell mérni. Bocsi.
Látod, én sem vagyok É.V mérő szakember...
(#) atti1030 hozzászólása Aug 31, 2010 /
 
Háromfázisú Fi relét hogyan lehet átkötni egy fázisra, hogy működjön a próbagomb is, gondolom kell bele áthidalás, de azt a bejövő vagy az elmenő oldalra kell tenni, és melyik pontokat kell hidalni? Tud valaki segíteni?
(#) VIM válasza atti1030 hozzászólására (») Aug 31, 2010 /
 
Szia!
Van rajta egy kis rajzocska, hogy mely pontok közé van bekötve a próbagomb. A nullát kell összekötni a bejövő oldalon (1, 3, 5 pontok) a próbagomb "kezdetével" és ez lesz a NULLA. A fázis pedig a próba áramkör vége (2, 4, 6 pontok, rendszerint a 6-s) de a bejövő oldalon az 5-s pont.

FI bek.JPG
    
(#) tilalanti hozzászólása Nov 11, 2010 /
 
ha jól tudom ha egy próba lámpát a védő föld s a fázis közzé kötök leold a fi reké.-amennyiben nem akkor a relé a hibás. vagy van más lehetőség is ?
Következő: »»   6 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem