Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
De akkor leold ha nagy a földhurok ell. (Magyarul rosszul van földelve a fogyasztói oldal) Legalábbis számításnál ez jött ki. (Vagy csak én értelmeztem rosszul? )
Ha elvágod a 0-t, akkor az egy fázisú fogyasztók egy másik fázisra kapcsolt egyfázisú fogyasztókon keresztül (mert ezekkel közös a nullázatlan nullpontjuk !) nagyobb feszt kapnak, de ettől a fi relén át és visszafolyó áram egyensúlya nem borul fel, márpedig a relé csak erre old(ana) le.
Látom, már néhány kollega poénkodott, hogy egy vezetéken nem folyhat áram. Pedig szerintem igen. Ha visszaemlékeztek a rezgőkörről tanultakra, akkor ott folyik áram. Az antenna a rezgőáramkőr leegyszerűsítése, a botantennánál a kondi fegyverzetét szétnyitották (gyakorlatilag az antenna két vége) a menetszámot pedig nullára redukálták. Akkor ezek szerint egy ostor/bot antennában is folyik áram! Mi a lényegi különbség egy antenna és egy N vezeték közt? Mindkettő egy hosszú vezető, földelve.
Akkor tehát az N is viselkedhet antennaként, tehát rezgőkőr, tehát folyhat rajta áram. Szóljatok, ha rossz a gondolatmenetem, de én ezt a magyarázatot találtam a jelenségre. Kicsit utánna is számolgattam, már 3V is létrehozhat 30mA-es áramot.
Azért egy antenna, meg a nulla vezető, az két, meglehetősen különböző dolog. Nem mellesleg az antenna sem egyszerűen egy véges hosszú vezető, minden látszat ellenére.
Huhhhh... :rinya:
Nos..., a válasz megvan...
Atól ltekintve, hogy az antennát tervezik, méretezik, az N vezeték meg esik ahogy puffan, szerinted miért viselkedik másképp az N vezeték?
Hááát, azt nem tudom, de az biztos, hogy az antennához édeskevés köze van.
Gondolom, valami elkötés van, amit meg kellene keresni. Előttem szólók leírták hogy működik a FI relé, a felépítéséből adódóan elég érzéketlen magasabb frekvenciákra, azen a frekvencián meg kb 3000 km -nek kellene lennie az antanna hosszának, Hogy "megegye" az áramodat. Ekkorát a lakásodban el sem tudsz helyezni. Keresd meg a hibát, kösd be jól a FI relét, semmi misztikus dolog nincs benne. A lényeg, hogy hibaáram relé, és a be és kifolyó áramok összegének 30 mA -nél kisebbnek kell lennie, és a védőföldet ezért nem szabad átvezetni rajta, mert testzárlat esetén erre folyik a hibaáram. Az N vezeték nem a védőföld, ennek keresztül kell mennie a FI relén.
Csatlakozom az előttem szólóhoz! Ez nem a "Dirac Tengere" kategória. Mérni kellene, vagy lámpázni, persze nem mindegy hová, mit. Tisztázni kellene az órától jövő betáp részt, majd a nulla s róla leágaztatott védőföld kialakítását. De ezt már egy jó párszor kitárgyaltuk az előzőekben. Nehogy megint valami hibás készülék hátulról visszafelé tápláljon nullán keresztül.
"Hááát, azt nem tudom ...Gondolom, valami elkötés van, amit meg kellene keresni.
Előttem szólók leírták hogy működik a FI relé..." Köszöböm a segítséget. Én tanácsért jöttem ide, de látom, hogy alapvető ismeretek nélkül osztjátok egymásnak az észt, s akinek esetleg van tapasztalata, az gondolkodni rest.
"Mérni kellene, vagy lámpázni,..."
Lámpázni... Kardfogú tigris, mamut... "...De ezt már egy jó párszor kitárgyaltuk az előzőekben..." Write only mode?
"hogy működik a FI relé, a felépítéséből adódóan elég érzéketlen magasabb frekvenciákra, azen a frekvencián meg kb 3000 km -nek kellene lennie az antanna hosszának, Hogy "megegye" az áramodat. Ekkorát a lakásodban el sem tudsz helyezni."
Képlet? Hivatkozás? Az a baj, hogy csak tudatlanságot, tájékozottlanságot tudok idézni. Mik azok a magasabb frekvenciák? Megegeszi az áramomat, (Nah B+!) 3000 Km milyen frekvencián? Másikon 5 fényév? Harnadikon 2 m? KÉPLETEKET AKAROK! Most már taniccs MESTER!
Off Egy kicsit lejjebb adhatnád!! : Nem elég, hogy elektromosan képtelen dolgot állítasz, de még le is hordod a másikat./Off
Amennyiben a képletekre vagy kíváncsi, szerintem Neked kellene elől járnod a jó példával! Idézet a 641103-s hozzászólásodból: "Szóljatok, ha rossz a gondolatmenetem, de én ezt a magyarázatot találtam a jelenségre. Kicsit utánna is számolgattam, már 3V is létrehozhat 30mA-es áramot." Szabadna tudnom mi, mikor, hogyan, mennyi ideig??? A konkrét kérdésedre: 1. Azon a frekvencián= 50Hz (Hálózati frekvencia - a gyengébbek kedvéért) 2. Magasabb frekvencia= hangfrekvenciás tartomány felett, ahol már rövidebb vezetékben is tud elegendő teljesítmény létrejönni a leoldáshoz. 3. Az általad leírt esemény csak abban az esetben következhet be, ha a Fi relé bármilyen csatolás folytán elvezeti a nulla vezetőn induktív vagy kapacitív úton bekerült energiát. Én -részemről- ugyan azon a helyen kipróbálnák egy másik Fi relét, ezt a relét pedig egy másik helyen. Ezt úgy hívják kettős teszt. Amennyiben megvagy ezekkel írd meg az eredményt.
Ez a stílus nem tartható! Figyelmeztetésem ellenére sem változtattál rajta!
Ki vagy te, hogy ezt megengedheted magadnak?? Most téged kapcsoltunk "read only mode"-ba, ezennel ki vagy tiltva.
Szerintem csak túlbonyolították és túlreagálták a dolgot.
A megoldás pofon egyszerű lesz, engem két búvárszivattyú szivatott meg két helyen is. Földelés védőnulla ok! Fi relé meg pattog lefele... Akkor kibontott gyári új rozsdamentes külsővel ellátott szivattyú volt mindkettő. a Fi relé 30 mA-es volt. Lehet ha egy 150mA-re cserélem akkor semmi gond. De mivel nem volt, így a relét megkerülve alakítottunk ki egy hagyományos hálózatot biztivel és védőnullával. Mellesleg a Fi relé nekem akkor is leoldott mikor mértem a nulla és a védőnulla között szakadásvizsgálóval, digitmultin....
Ez nem volt igazán jó ötlet. Annak oka van, ha leold a FI relé.
1. Magas a szivárgó áram - a leoldás jogos. 2. Hibás a FI relé -eldobni, venni egy másikat. A vizes cuccoknál nem véletlen a 30mA-es érték. A nagyobb értékű FI reléket általában ott használjuk, ahol a vezeték nyomvonala túl hosszú, vagy nagyon sok zavart szed össze. Egy búvárszivattyúnál nem megengedett a 30mA-t meghaladó szivárgó áram. Számold ki, ez milyen szigetelési ellenállásnak felel meg.
Ez a lehető legrosszabb ötlet volt,hogy kiiktattad az ÁV /áramvédő/ kapcsolót. Tudomásul kell venni, hogy az áramkörben csodák nincsenek. Ha az ÁV kapcsoló jól van bekötve az igenis mindig működni fog, ha a hibaáram értéke nagyobb mint a kapcsoló érzékelési árama.Azt tudod-e hogy a digitmultin szakadásvizsgálat közben mekkora áram folyik? Valószínű hogy abban a körben amiben mértél 30mA-nál nagyobb volt az áram és ezért oldott le az ÁV kapcsoló.Az nem baj ha leold, csak nem szabad elbagatelizálni a működés tényét.Az egy figyelmeztetés. Meg kell keresni a miértet.Írtad hogy új szivattyúnál oldott a relé. Esetleg mértél szigetelési ellenállást? Lehet hogy valóban folyik szivárgó áram a föld felé.Ekkor már viszont valós lehet a működés.Én nem aludnék nyugodtan.
Hali mindenkinek!
Van egy Ganz KK GFI 025 4 100 típusú Fi relém, 4 pólusú. Keresgettem bekötési rajzokat, de nem találtam, a relén csak ezek a jelölések találhatók: N 1 2 3 - N 2 4 6 hogyan kell ez bekötni? Az N az lenne a nulla? Azért kérdezem, mert még eddig nem foglalkoztam ilyenekkel. Utána olvastam, már értem a működését, de a bekötéssel még gondban vagyok. A 4 pólusút (3 fázisú) be lehet kötni egy fázisra? Előre is köszönöm a válaszokat!
Itt megtalálod a bekötését.... bár én nem használnék lakásban 100mA -es típust, inkább 30mA -es legyen!
Köszönöm szépen!
Ahogy sejtettem, szóval ez a bekötés.. Bekötöttem. Nyomom a tesztet, semmi! Gondolom ez nem sok jót jelent. Igazából nem lakásba, hanem műhelybe kellene De gondolkozom rajta, hogy betegyem-e.
Föld nélkül nem megy. Ha nincs mihez létrehozni a hibaáramot, akkor nem lesz leoldás a tesztgombbal.
Áhá!
Köszönöm! De ezen "csak" 3 fázis és egy nulla bekötése van Így ha jól értem, rá kell kötnöm egy védőföldeléses fogyasztót a hibaáram eléréséhez?
Zöldséget mondtam! De igen, működnie kellene. Csak lehet, hogy az ellenállás, vagy a nyomógombocska hibás kontaktusa miatt nem akar működni a kilincsmű. Próbáld ki úgy, hogy egy meglévő földeléshez lámpázz próbalámpával az elmenő részről s ha akkor sem old le, akkor semmiképpen sem jó sehová sem!
Az N 1 2 3 ("bemenetei nulla vezető és a RST fázisok)
Egy fázisra átkötésekor, az N és a 3 (T fázis) van összekötve. Az N-re a nullát kösd az 1-re a fázist a 3 és a N átkötésre a teszt gomb működése miatt van szükség, bár ekkor a teszt alatt kisebb lesz a hibaáram,de ha jó a relé a névleges hibaáram alatt kell működnie. (Akkor már hibás,ha a névleges áram vagy nagyobb működteti). Az "elmenő rész" fogyasztói oldal, N és a 2 , a 2-es a fázis. Az igaz, hogy a szabvány 30mA-ajánl, valóban biztonságosabb ezt az emberi test ellenállása miatt ajánlja, nem részletezem. A 100mA-is jobb, mint a semmi.
Az nem lehet, hogy ugyan az a fázis van bekötve oda, ahol a teszt ellenállás van?
Szia! Valóban! Rossz kontaktusra kötöttem. Én az N és az 1-esre kötöttem. Hol ott az ellenállás a 3-asra van kötve. Tehát működik! Most az N és a 3-as "betápra" van kötve.
Szia! Egyenlőre 100mA-es van, később szerzek be 30mA-est. Kipróbáltam amit mondtál, az N és a 3-as fázist összekötöttem a fázist az 1-re adtam. Nem történt semmi! De nem is csodálom. Hiszen ez úgy működik ,hogy az N és a 3-as fázisra adok betápot. Akkor működik. Ki fogom próbállni, hogy keresek olyan ellenállást, amin 100mA kürüli áram folyik, aztán letesztelem. Aztán alámegyek 100mA-nek is.
A teszt megtörtént! De a relé még 109mA-ra sem oldott le :no: Tehát a relém hibás. Akkor ezt fel sem szerelem, de majd beszerzek egy újat.
Szia!
Ha csak egy fázist kötöttél be és próbáltad tesztelni, akkor úgy nem fog működni a teszt gombra. A nulla melletti pontra kell egy áthidalás (N-1) és a 3-ba kösd a fázist a bemenő oldalon. Azért kell így bekötni, mert a nulla melletti fázis hurokján van keresztül vezetve a többi és nem fordítva. Az ellenállás az olyan értékű hibaáram létrehozásához van méretezve, mint ami rá van írva a relére és a hibát a két szélső bekötési pont között vizsgálja (1-6) átlósan, a relén belül is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |