Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   88 / 973
(#) bexxter válasza Action2K hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Tény, hogy olcsóbb, de rossz csomagot hozott a postás.. visszacserélni elég nagy macera (nem én rontottam el, a feladó csomagolt rosszat) és hétvégén át kéne adnom ismerősnek, mert mennek hozzájuk szerelni. De így már tudom, nem fog szidni a szerelő
(#) proba válasza bexxter hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Maximum az elfoglalt hely miatt szidhat .A funkcióját így is betölti .Én is ezt raktam fel (épp ez volt kéznél),és már párszor leoldott (okkal).
(#) walter válasza bexxter hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Ki kell keresni a belül lévő teszt ellenállást, melyik fázison van a vége arra a fázis csatlakozóra kell kötni a fázist. Az ellenállás másik fele a teszt gombbal sorban valószínű a nulla csatlakozón van.
(#) 5cmarzo hozzászólása Júl 11, 2010 /
 
Hello!

MÜ III, 23-as átmérőjű csőbe mennyi drót fér el? Szerintetek nehéz lesz behúzni az alábbi vezetékeket ebbe a csőbe (van benne 4db 90°-os hajlítás, de doboz van utána. 80-as doboz elég lesz, ha oldalról két cső megy be, illetve két cső megy ki a dobozból?)

- 3x4mm2 (sütő, 20A)
- 3x2,5mm2 (melléképület, 16A)
- 3x2,5mm2 (udvari dugalj, 10A)
- 3x2,5mm2 (konyha dugalj, 10A)
- 3x1,5mm2 (udvari világítás, 4A)
- 3x1,5mm2 (udvari világítás kapcsoló, alternatív, 4A)
- 4x1,5mm2 (szivattyú kapcsoló, 4A)

Köszönöm!
(#) Gyu válasza 5cmarzo hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Hali!
Nem lesz egyszerű, ha egyáltalán beleférnek.Használj sikosítót.A 80 as doboz, ha ez mind meglesz kötve benne, akkor lehet, hogy kicsi lesz.
(#) potyo válasza 5cmarzo hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Én inkább két csövet használnék párhuzamosan és nagyobb (vagy két) dobozt. Nagyon kellemetlen dolog, amikor utólag jön rá az ember, hogy mégsem fér el a csőben vagy a dobozban...
(#) 5cmarzo válasza Gyu hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Hali!

Akkor elméletileg belefér?
2 átmeneti doboz van, ami a behúzást megkönnyíti, 2 dobozba meg kötés van, de az csak kapcsolóknak. Szerinted így elférhet? Vagy két csőre osszam szét?
Olyat lehet csinálni, amit a képen mellékeltem? (kötelező minden áron kötést csinálni?)
(amatőr vagyok villanyszerelésben)

Köszi

Drawing2.JPG
    
(#) potyo válasza 5cmarzo hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Nem kötelező kötést csinálni, viszont annyi plusz vezetéket hagyj benn a dobozban, ami egy kötéshez kellene. Nincs kéznél ilyen cső és kábelek, hogy kipróbáld, mi fér el benne kényelmesen? Ha nincs, akkor én inkább a két csövet választanám. Melyik vezetékeken lenne kötés, hány kötés lenne a dobozban?
(#) walter válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Szia!
Keresni kell egy "regisztrált" szerelőt.
Ugyanis az áramszolgáltató jó pénzért oszt "belső" bizonyítványt ők külön hatóság az állami vizsga mit sem ér, nekik az nem üzlet.
A helyi áramszolgáltatónál kell érdeklődnöd "azok" adnak egy listát, melyből választhatsz szerelőt. :violent:
(#) Action2K válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Mit értesz tetőtartó alatt? Villanyárboc, menetes / "S" / "C" kampó ?
Ha árboccső és átmegy benne a vezeték, akkor csak a regisztráltak, ha nem megy át rajta, vagy az említett egyéb módozatok vannak, akkor én nem problémázom rajta, hisz nem lesz megbontva az elektromos hálózat, s ezzel a plombák, sem. Ha utána reklamálnának, azt kell mondani, hogy az egyik hétvégi viharnál leszakadt, és egy villanyszerelő megcsinálta. Ha egyáltalán észreveszik.
(#) jani87 hozzászólása Júl 19, 2010 /
 
Sziasztok! Le szeretném cserélni az előszoba világítását 5 db, egymástól fél méter távolságra lévő pici halogén lámpára. A falból "kijön" a fázis és a nulla, tehát vésni, drótot behúzni nem kell. Kérdésem az lenne, hogy az ábrán látható módszerrel (5 db csokival) meg lehet-e valósítani (sodrott vezeték, ónozott végű). Még a topic elején olvastam, hogy a csokit nem szabad használni kötőelemként, vagy csak abban az esetben nem lehetett? Ha itt lehet, akkor ott miért nem? Ez még nem világos nekem! 6A, 250V-os bakelit csokim van itthon. Válaszokat előre is köszi! Jani

lampa.PNG
    
(#) kadarist válasza jani87 hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Szia!
Teljesen jó a rajzod. Ha a sorkapcsot nem lehetne használni kötőelemként, akkor nem lehetne kapni, és nem is használnák, sőt nem is létezne.
(#) jani87 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Köszi!
Amúgy a legelső oldalon ez van:
Idézet:
„Kötésre csokin kívül minden jó.”

Csak ezért nem voltam benne biztos.
(#) kadarist válasza jani87 hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Akkor mire jó a csoki? Nemkötésre?
(#) proli007 válasza jani87 hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Hello!
"(sodrott vezeték, ónozott végű)"
Nos, ami nem szép ebben, az ónozott vezeték a csokiban. Mert ezt sokan alkalmazzák, csak éppen az idők folyamán kilazul, mert az ón összelapul..
Egyébként meg csoki válogatja. Mert aki olyant gyárt, ahol a csavar el akarja vágni a vezetéket, és szívem szerint feljelenteném, szándékos tűzveszély okozásért.
A múltkor villamos elosztóba (kis automaták mellé) kerestem nulla és földelő sín összekötő elemet, és ott is ilyent találtam. Volt néhány szavam az eladókhoz, de a gyártókhoz kellett volna címeznem..
üdv! proli007
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Szia!
Igen, az ónozott folyik! Rosszabb, mint az alumínium. Olyan csoki kell, amelyikben vagy nyomólemez van, vagy tompa végű a csavar, és önszorító a menet. Szerencsére a ker. forgalomban lévők azért megállják a helyüket. És persze alumíniumot ne csokizzunk, ha lehet.
(#) Dudus válasza jani87 hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Vágd le az ónozott véget, blankold meg, húzz rá érvéghüvelyt, préseld rá és használj lemezes sorkapcsot (csoki).

-szerintem-
(#) jani87 válasza Dudus hozzászólására (») Júl 19, 2010 /
 
Okés, köszi az infókat! Nyomólemezes van otthon, érvéghüvelyeket meg majd szerzek.
(#) Action2K válasza kadarist hozzászólására (») Júl 20, 2010 /
 
Megenni.
(#) Macsek71 hozzászólása Júl 20, 2010 /
 
Vásároltam egy hosszabbítót ( képet sajna nem tudok, de érdemes lenne)
Csomagolás szerint : max 2500 W (12 A)
dugalj felirata : max 2300 W 230 V
A kábel felirata : 3 G 1 mm2

Szerintetek ?

~1000-1200 W terheléssel pár óra múlva kellemesen langyos volt
(#) Dudus válasza Macsek71 hozzászólására (») Júl 20, 2010 /
 
- Ha kínai, nincs meg a keresztmetszet. Soha!
- Ha 1 -es, az max 10A, de ilyen hosszon a feszültségesés miatt lehet gond.
- Ha a dugónál langyos, akkor hajtsd meg a konnektorban a szorítót ha a kábel, akkor ....

-szerintem-
(#) teren56 válasza kadarist hozzászólására (») Júl 20, 2010 /
 
Gombóc Artúr tudja
(#) Mzolee hozzászólása Júl 28, 2010 /
 
Sziasztok!
Lassan befejezném műhelyem villanyszerelését, de problémák merültek fel.

Feszültség van a védőföld érintkezőn a konnektorban, holott be sincs kötve még a dobozban. Fáziscerka világít, hozzányúlni még nem mertem

A képek mindent elmondanak.
Még annyit, hogy régi vegyes erezésű kábeleket használtam fel (4-eres, 3-eres) csak a 4-esből kicsíptem 1-et a végein.

Segítsetek!
(#) potyo válasza Mzolee hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Terheld meg egy izzóval és úgy mérj feszültséget.
(#) Mzolee válasza potyo hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Ezzel a 100W-os próbaizzómmal a fázis-nullára lépve a fázis-védő között ugyanaz a feszültség. Viszont utóbbiak közé lépve leesik 60-70mV-ra.
(#) potyo válasza Mzolee hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Akkor nincs ott semmi probléma. Csak kapacitív feszültség jelenik meg a levegőben lógó védővezetéken, amit a nagy bemenő ellenállású műszer kijelez.
(#) Mzolee hozzászólása Júl 28, 2010 /
 
Hüh reméltem, hogy ilyesmi van. Köszi az eligazítást!

Különben bekötöttem a földet is később aztán csináltam még mérést; érdekes lett:
Fázis és védő közt komplett hál. fesz megjelent majd bekötöttem az izzót közéjük...
A kép tanulsága szerint ez milyen minőségű földelésre utal? (Bocsi terhelés alatti feszt elfelejtettem nézni)
(#) ego2 válasza Mzolee hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Ezért írtam már itt régebben is, azonnal dobd el a fázis ceruzát. Soha sem fogadta el a szabvány hivatalos vizsgáló műszernek. Ott is világít, ahol nem kell, meg ott sem világít teljes fénnyel, ahol fázis van, és jól földelő cipőben vizsgálódsz. Kész életveszély az a berendezés. egy dologra nagyon jó: lehet vele jól jelölni a falra, hova kell felfúrni a lámpát. :eek2:
(#) proba válasza ego2 hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Ha nem is hivatalos ,de azért hasznos.Annyira biztosan jó mint a digitális kéziműszer feszültségmérése terheletlen kábelen -bár lehet ez sem szabványos- .Gondolom te sem csak lámpát felrakni, meg csavarhúzónak használod
(#) Mzolee válasza proba hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Később terhelve is mértem
Visszatérve a legutóbbi kérdésemre >> , ti tudtok véleményt mondani?
Következő: »»   88 / 973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem