Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Ma beleméricskéltem az ECL86-osba. Érdekességképpen, a kimenőtrafója 1,2 cm2 (egy egész kettő) magkeresztmetszetű, a primer ohmos ellenállása 550 ohm. A vas az SU24B és az SU30B között van (42,3*30 mm a külmérete, 12,6*0,93 a mag). A ketyere 8 ohmra 2,25 W-ot ad le (pentódásan), 4 ohmra 3,1 W-ot (5 ohmos a kimenő). A csipet kimenő ellenére elképesztően szépen szól mélyben és magasban is, precíz, részletes térrel, mélységi tere is jó.
A 10 KHz négyszögből úgy saccolom , hogy nincs visszacsatolva . Nem rossz . Ebből azt tippelem , hogy kb. 25KHz-ig 3 dB belül elmegy ..
De visszacsatolt (teljesen szokványos kapcsolást csináltam), annyira azért nem jó a kimenő. Vissacsatolás nélkül mindenféle baja van. (1,1K/6,8 nF megy 150 ohmra a trióda katódkörébe (3,9-4,7 nF-al gyorsabb ugyan, akkor lenne egyenes a frekimenet 20 K-ig, de behorpad az 1K szintjén (2,25 W előtt), 6,8 nF-al csak esik a 20 K (nem túl sokat)).
Részletesen nem tudom bemutatni neked csak nagy vonalakba nem irigységből csak nem szakmám csak rajongok a hangjáért és a csővekért
Erről mi a vélemény? Persze nincs semmiféle visszacsatolás, csak szőrén van. PCL86PP , a csövek abszolut nincsenek válogatva, ami a kezembe akadt. Konkrétan az érdekelne mire számíthatok ha rászánom magam, hogy szétbontsam és bekössem a visszacsatolást.
Négyszöges (10KHz) mérés többet mutahat , mint ez .
Visszacsatolással és kompenzálva egyenesebb lesz az átvitel és a két csatorna közötti eltérés is csökken . Érdemes kapcsolhatóra csinálni a visszacsatolást , így meghallgatva könnyebb lesz a választás . Beállítás finomításával is javíthatsz még , torzítás is kisebb lehet .
Dobjál fel egy 10 Khz-es és egy 100 Hz-es négyszöges mérést, abból már jobban lehet következtetni az erősítő "hangulatára", az átvitel nem sok mindent mutat. Ez az eltérés amúgy jelentéktelen, biztos a "zöld" trafót tekerted először
Igazából nem is a stabilizálás volt a fő cél, hanem a lágyindítás. Így bekapcsoláskor sem veszi fel a névleges fűtőáramának a többszörösét. Ennél az erősítőnél nincs nagyon jelentősége, de egy komolyabb teljesítményű cuccnál jól fog jönni egy hasonló áramkör.
Üdv az Uraknak!
Egyszer szeretnék építeni egy 6S33S SE-t 6e5P-vel hajtva, amihez találtam egy rajzot. Ehhez természetesen nem maradhat el az 5C8S egyenirányítás sem… A csövek már megvannak, de egyelőre nem kezdenék új erősítőbe. Ez a rajz, kap egy CLC szűrőt, azt az "UZF" nevű cuccot kihagynám, akármi legyen is az (), "-Smesh"-nek meg egy konkrétabb érték érdekelne… Ja, és KT1 hova megy (még)? Köszönöm a segítséget előre is!
UZF = FET-es áteresztő (stab.) , fojtó helyett .
Smesh= negatív előfeszültség kb. -100-120V , vagy kevesebb is elegendő , mivel autómatikus munkapont beállítása is van . KT1= mérőpont , ott ellenőrizheted a beállított áramot .
Kikövetkeztettem dolgokat, az a fajta vagyok Csak nem minden volt olyan egyértelmű, mint a negatív előfesz… Köszi szépen! Amúgy ez ebben a formában használható dolog?
Igen , de szerintem sturbi kicsit jobb kapcsolást dolgozott ki .
Számomra az is rejtély, hogy a GU50-eknek miért olyan puritán kapcsolásokat dolgoznak ki… Ez csak nálunk ilyen kiváltság, hogy ennyibe kerül, meg viszonylag olcsó a 6S33S is a világpiaci árához képest. Na mindegy…
Puritán kapcsolás sokszor előny .
Feleslegesen bonyolított dolgok sosem jók .
Zoli hozzászólását kiegészítve, olyan rácselőfeszt csinálj, amin -140 V-ot is tudsz állítani (mert nem tudod előre, hogy bent marad-e majd az automatikus rácselőfesz (én nem javaslom), olyan hálózati trafót tekerj, amiről terhelten 300-320 V-ot is le tudsz venni a 6C33C-eknek (ez azért kell, mert lehet hogy később arra a következtetésre jutsz, hogy elég fél 6C33C is a 40 W disszipációjával, és akkor nem kell 250 V-on megállni a táppal, amit a teljes cső befűtése esetén előír az adatlap, teljesítmény érdemben nem nagyobb, mint félcsővel, 1-2 W-ot lehet nyerni kb.), és ha két db. 6C33C-t lát el, akkor legalább 400 W-os legyen (ha csak egy-egy félcsövet használsz, akkor 300 W körüli). A 6E5P anódján kevés a 2 W-os ellenállás, (10 W-ost tegyél), az automatikus rácselőfesz 100 ohmját (ha be lesz építve) jó szellős helyre tedd, mert forró lesz.
6E5P-ből több db-al készülj rá (8-10) és válogasd párba őket (akár a kész erősítőben), nem az egyformaságukról híresek. A 6C33C-ben két kis belső ellenállású trióda van szétköthetetlenül összekötve, ezért beépítés előtt szükséges a félcsövek ellenőrzése úgy, hogy 6,3 V-al befűtöd egyenként a csőfeleket és megnézed, hogy ugyanakkora rácselőfesszel mekkora anódáram áll be (ezt is a kész erősítőben a legegyszerűbb, tehát érdemes (kell) 6,3 V-os fűtőtekercseket csinálni (nem egy 12,6 V-ost, hanem két 6,3 V-ost) a 33-asoknak. Ha nagy az eltérés, akkor próbálj másikat, ha nincs, akkor inkább csak a fél csövet használd (ekkor kehet nagyobb a táp, és nagyobb impedanciás kimenő is kell (1,5 K már jó. Ha mindkét csőfelet használod, akkor sem érdemes 800 ohm alá menni (nem szól jól, bár amorp-ot nem hallottam, azzal lehet hogy jól szól akár a 3-400 ohmos kimenő is)). Ha tetródás kötésben használod a 6E5P-t (mint a rajzon is), könnyen szerelhető helyen legyen a segédrács ellenállása és a katódellenállása (mert ezeket biztos birizgálni kell, hogy épkézláb átvitelt sikeröljön elérni).
Erre jó ellenpéldák lehetnének az ARC erősítői.
Én konkrétan azokról beszélek, amiknél kérdéses, hogy egyáltalán megszólal-e. Audio szempontból én is az egyszerűség híve vagyok, mert ugye minél kevesebb alkatrész van a jel útjában, annál kevésbé szól bele a hangzásba…
Azok profik ..
Kivétel erősíti a szabályt .
Én nem az elhibázott megoldásokra gondoltam .
Amatőr körülmények között , szerintem is az egyszerűbb megoldások előnyösebbek .
A főnix feltámadt, a legenda visszatért! Már hiányoltalak mester!
Mennyi információ így hirtelen, de felfogtam ám Szóval egy biztos, hogy légszerelt lesz, bár azoktól óckodtam, de az eddigi 2 erősítőhöz elhasználtam annyi panelt, hogy az szörnyű Másrészt ez nem valami stabil cuccnak néz ki, így könnyebb lesz alakítani, és méricskélni benne! Ha az egyenirányító cső elbírja, akkor majd valamikor az év vége felé lehet, hogy neki is állok… Addig egyelőre csodállom emezt, és ha Cirokl kész lesz a sasszival, teszek is fel képeket, meg minden értékelésemet! (Nagy tesz lesz, nagyon nagy, és biztatóak a jelek!) Köszi az infót mindenkinek!
Stabil cucc az, ha már kész, csak ha az ember megépíti a kapcsolás alapján "bebetonozva", biztosan nem ugy működik, ahogyan kellene (nagy teljesítményű SE-ken általában is babrálni kell, mire összeáll). A 6E5P rész éppenséggel lehetne nyákos is, meg a tápegység jelentős része (ezeket érdemes is szerintem nyákra csinálni, de oda kell figyelni a különböző alkatrészek disszipációjára (6E5P anódellenállás, tápegység soros ellenállásai stb), a 6C33C- nek előnytelen a nyákos kivitel, jól kell szellőznie, amit nyákon nehezebb megoldani. Fojtótekercset érdemes használni, oldalanként egyet-egyet.
Még két kép. Nálam a visszacsatolás úgy néz ki, hogy 120 Ohm-ra csatolok vissza 1K/2,2nF-al. A katódhidegítő a triódánál 47µF a pentódánál 330uF. A katódellenállás 172 Ohm (160+12)
De ugye az az egy 5C8S elég lesz a két oldalnak egyenirányítani? Elvileg elégnek kellene…
Miért van mindíg olyan érzésem, hogy tízszer annyi alkatrészt és 2 kilóméterrel több kábelt használok fel ugyanannak az erősítőnek a megépítéséhez ?!
Szép rendezet lett belűlről is
Köszi szépen! Nagyot csalódtam a pacsirta kimenőkben is de pozitívan. Kellemes hangú gép lett.
Most már megfelelő (erősítőben átmért) készlet birtokában látom én is, hogy van némi szórás a sima 6E5P-k között, de koránt sem akkora, mint a 6C33C-k között. Abból a nagyobb készleten túl még óriási szerencse is kell ahhoz, hogy két egyforma csövet találjon az ember. Valóban jobb megoldás lehet (amit javasolsz), csak egy csőfelet fűteni (már annak aki megteheti), úgy mindjárt megkétszereződik a lehetőségek száma. Igaz így kevésbé szép a felfűtött cső, duplájára nő a fűtőáram (izmos huzal kell a trafóra) és valamivel kisebb a kivehető teljesítmény.
...és ugye ez nem az az erősítő, amin érdemes forró nyári estéken egy lakótelepi szobában cool jazzt hallgatni... |
Bejelentkezés
Hirdetés |