Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Légkondi készítése
 
Témaindító: Tomszy, idő: Jún 26, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   30 / 46
(#) PioDVD válasza drumsman hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
Akkror téged átvertek.
De én megszabadítalak tőlük.
(#) PioDVD hozzászólása Júl 27, 2010 /
 
Még 1 ötlet, bár nem tudom, ez mennyiben nevezhető kútklímának:
A kútból a vizet egy hőcserélőbe vezetni*, ami a már meglévő radiátor-körnek adja át a hideget. Radiátorokra venti alulra, ami a bordák közt felfelé kifújja a hideg levegőt.

*Hőcserélő muszáj, a kútvizet nem vezethetem a radiátorokba/kazánba.

Ez mennyire halott ötlet?

Lehet, ott megbukik a mutatvány, hogy hiába rakok egy keringető-szivattyút a radiátor körre, a kazánban lévő (és álló) szivattyú miatt nem tudja forgatni a vizet, vagy csak lassan. A kazánt meg nem tudom rávenni, hogy fűtés nélkül keringesse a vizet, pedig az lenne a kézenfekvő.
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
13C-os kútvíz az nagyszerű, az tökéletesen használható. Amit érdemes még megnézni, hogy milyen az összetétele ("sós", vasas, algás), mech. tisztasága (finoman iszapos, homokos, tiszta stb.), és ez alapján, ha szükséges akkor a végleges rendszert megfelelően felszerelni (szűrő, ülepítő, esetleg hőcserélő stb.).
A 6,6 kw.os klíma jó eséllyel jópár kw-os-ként fog működni, ez leginkább a választott ventifordulattól és a szivattyútól (pontosabban a vízhozamtól) függ. Ez utóbbi pedig attól, hogy rendszert mekkora fojtással tudod összerakni (megfelelően számolt, tervezett belső csőátmérők!!!), illetve milyen csövezéssel kötöd össze a rendszerelemeket.
Arra figyelj még, hogy írtál, hova teszed a beltérit: nem biztos, hogy hatékonyan át fog tudni hűteni a szomszédos/határos helyiségekbe. Egy beltéri akkor dolgozik hatékonyan, ha meg tudja mozgatni a helyiség teljes levegőjét (hiszen elsősorban a sugárzó hő által felmelegített tárgyak által melegedő levegőt hűtöd)! Ha vannak elhatárolt, "szélárnyékos helyek", illetve ha ezek aránytalanul nagyok, akkor nem fogsz kielégítő eredményt kapni. Persze ahogy írtad, most csak tesztelsz, de ezekre figyelj majd!
Javaslom, a szivattyú után szerelje be egy vízórát, nagy segítség lesz a teljesítmény számolásoknál! Leszerelt, nem hiteles órát már pár száz forintért lehet venni...

A szivattyúk teljesítményre szerintem nagyok lesznek neked, olyan 300, max. 400W is bőven elég, de lehet már sok is lesz. Persze attól függ, mekkora lesz a vízmennyiséged, ez lesz az első fontos adat, amit érdemes megmérni, plussz a kilépő víz hőfoka! A valós vízátfolyás beltérinként a "párszáz liter/óra" nagyságrendben kell legyen, ami teljesítménytől függően kisebb/nagyobb érték.
(#) durkonorbi válasza PioDVD hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
A dolog ott sántít, hogy ha hatékonyan akarod csinálni, kell a hideg víz... de a fűtéscsövek, és maguk a fűtőtestek nincsenek kondenzálódás ellen szigetelve, nincs megoldva a vízelvezetés, ergo a pára kicsapódik a radiátoron és a csöveken, csatlakozókon ami nagyon nem kívánatos (csúnya, elázhatnak dolgok, korróziót okoz stb.)!!! Ha meg olyan hőfokot választasz, amin ez nem történik meg, akkor nagyon kicsi lesz a hatásfoka és a tényleges hűtőteljesítmény - mind a befeketett energiához képest, mind az elvárt teljesítmény/beruházás oldalhoz képest...

Szerintem ...
(#) PioDVD válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
A kérdésem óta rájöttem, hogy - ha minden igaz - kis szakaszokon falban megy a fűtéscső. Az meg nem tűnik egészségesnek, ha a 30+ fokos falban 15 fokos vizet keringetek...

Akkor ez kilőve.
(#) PioDVD válasza drumsman hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
Klíma, beltéri, légkondi, fancoil - van még valami kulcsszó a kereséshez? Se a vaterán, se a teszveszen nem igazán van sok ajánlat. Vagy lerabolták a piacot , vagy valami más szóra kellene keresni.
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
Nos méregettem kicsit.
Lásd képek.
Amúgy mint kiderült a nagy esőzések óta, mert beszéltem a környék öregjeivel, több 10 éve pár házzal feljebb volt egy forrás. Szerintem ez táplálja még most is a kutamat. Ma megmértem a hőfokot megint. Mint látható jelenleg az első vödör megtöltésekor is 12 fokos a víz. Szétszedtem a beltérit, mint majom a kerékpárt. (hi). Vettem egy tanítható távit, 2500 huf-ért, tökéletesen viszi a vezérlést. A beltéri helyével viszont valóban gondban vagyok. Nem szeretném a felújított lakást felesleges, ronda kábelcsatornákkal rondítani. Majd csinálok egy skiccet a szobák, helyiségek elhelyezkedéséről. Amúgy a ház, kisméretű téglából rakott, 30 cm falazattal rendelkezik. Erre 8cm EPS szigetelés került 2 éve. Ha bejön a kánikula, még napokig kellemes hűvös van idebent,. De szellőztetni is kell, és előbb utóbb 28-29 fok lesz a szobákban, pár nap múlva.
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
Többi kép. :
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
Pofás beltéri, nagyszerű lesz a kútklímának!
A leírtak alapján nem rossz a ház hőszigetelése, ezért biztosan jól fogsz tudni hűteni vele, már csak egy megfelelő szivattyú kell és meg kell csinálni a rendszert! A kutad is egy gyöngyszem a leírtak alapján! Jó lesz ez ...
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 27, 2010 /
 
A kutam egy gyöngyszem..... Ez jó. Kinek áldás, kinek átok. Na jó. Persze örülök neki. De azért lehetne itt kevesebb a víz! Ez azért sok! Mint írtam 1.5-2m-re a talaj szint alatt van a víz a kútban. Elég lenne a fele is!
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Júl 28, 2010 /
 
Víz ígyis-úgyis lenne nálad, ha jól vettem ki a szavaidból, de a kutad nagyon jó, hogy megvan!
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 30, 2010 /
 
Nézelődtem kicsit a hőcserélő csatlakoztatásával kapcsolatban. Rájöttem, hogy házilag ezt nem tudom minden tekintetben jól kivitelezni. A lágyforrasztást meg tudom oldani, de a jelenlegi osztók-gyűjtők méretei miatt, nem lenne semmilyen rézcső mérettel megfelelő összhangban. Lásd:

table21.gif
    
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 30, 2010 /
 
Sajnos olyan méretűek a jelenlegi osztók, hogy ezeket az értékeket nem lehet biztosítani. Nem marad más, keresnem kell valakit aki tud nekem megfelelő minőségben szabványos 15 mm külső átmérőjű rézcsövet keményforrasztással az osztókra konstruálni. Onnan már a szabványos kötéseket meg tudom oldani. Az egyik oldalon még stimmelne az átmérő, de a benyúlási hossz nem lenne csak 5mm. Amint látni a táblázaton ez nem megfelelő.

Amúgy, ez egy egész jó oldal, annak aki ezzel kapcsolatban infóra vágyik. : http://mek.oszk.hu/01100/01199/html/szereles.htm
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Júl 30, 2010 /
 
Hmm ... szerintem ezek a benyúlási hosszok úgy vannak kitalálva, hogy magas hőfok és magas nyomás mellett is jó legyen... ami itt nincs... én mondjuk ezüsttel csináltam olyat, hogy csak éppen érintkezik a két felület... (bár ezüsstel oxi+pb lánggal csináltam már olyan forrasztást is, ahol a két koncentrikus rész között 2-3 mm rés volt amit a forrasz kitöltött úgy, hogy alulra nem is lett befolyatva, csak peremszerűen ... és azóta is megy szivárgás nélkül hálózati víznyomáson, de ez más azért... )...
A lényeg: a legkézenfekvőbb dolog, ami én csinálnék, az a következő:

1, lágyforrasztás esetén: vegyél olyan szabvány csövet aminek a belső átmérője a legközelebb van a jelenlegi gyűjtőh külsőjéhez (18-as?!), és tedd bele (esetleg csiszold kicsit ha kell), forraszd meg bő forrasszal, és "nyomáspróbázd" le hálózati vízzel... ha nem jó utána lehet bonyolultabb megoldást keresni...

2, keményforrasztás, de ha erre most nincs lehetőséged, akkor ezt nem részletezem...

Szerintem...

Bonyolultabbnak pedig a legbonyolultabb, de a legelegánsabb: jelenlegi osztó-gyűjtők leszed, szabvány 15-ös végén menetes forraszvéggel ledugózva kifúr 4 helyen, és a csöveket belekötni, ezüsstel nekimenni persze.... amúgy egy normálisabb pb forrasztóval (kis kézi pár ezer forintos) ebben a mérettartományban szépen el lehet dolgozni ezüsttel, nem kell feltétlen neki kevert oxi-s láng ...
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 30, 2010 /
 
Hát igen. Egyenlőre dilemmázok. Van kézi gázpalackos forrasztóm, azzal csináltam meg anno a fűtéscsövemet is. Az egyik osztó külső átmérője 16mm. Az éppen a 18mm-es rézcsőnek felel meg, de csak 5mm hosszan tudnám rátolni. A másik 25mm, hirtelen szűkül 10mm-es külső átmérőre. Ha levágom jó helyen, ott már akkor is gondban leszek. Abba bele kéne tolnom a kívül 18mm-es csövet és azt jól megforrasztani. Aztán a 18mm csöveket már le tudnám szűkíteni 15mm-re, meg szabvány könyökökkel, meg csatlakozókkal könnyen megoldanám a bekötést. Hát még gondolkodom. Az oké, hogy nincs nagy nyomásnak kitéve, de nem szeretnék semmit a véletlenre bízni. Biztos ami biztos. Ha valami elromolhat, az el is romlik. (Hát még nálam!)
Értelek amúgy, csak a meglévő osztókhoz nem szeretnék nyúlni. Nagyobb a hibalehetőség, hisz azok gyári forrasztások.
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Júl 30, 2010 /
 
Amúgy szerintem megpróbálom a hétvégén megforrasztani, igazad van. Amennyiben bírja a strapát, nagy gond nem lehet talán.
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Így van! Le kell tesztelni (lezárva hálózati víz nyomása elá tenni, alá fehér itatós papír, papírszalvéta stb., és figyelni szivárog-e... ), előtte/utána akár finoman (!) meg is feszegetni, amennyire szerelés közben megfeszülhet, újratesztelni és ennyi... ha rendesen befutja és kitölti a forrasz (nem oxidált, égett gyantás felületen fog ülni) akkor én nehezen tudom elképzelni, hogy baja lehetne...
De én ilyen kísérletezős kedvű vagyok...
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 
Jutottál vele valamire?
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Szia!
Igen, most hétvégén megforrasztottam. Nyomáspróba, talán ma. Tegnap kicsit már későn végeztem. Majd teszek róla képet.
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Nos, a nyomáspróba elmaradt mára, de így néz ki az átalakított hőcserélő. [url=]Bővebben:

P8090182.JPG
    
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Aug 9, 2010 /
 
Amúgy azon gondolkodom, hogy esetleg érdemes lenne-e a fűtésrendszerbe is bekötnöm. Most még, ha jó helyre rakom, esélyem lenne a fűtéscsőbe is bekötni. Vegyes és gázos kazánom van, talán lehetne hatásfok javulást elérni vele szerinted?
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Szerintem ez teljesen rendben lesz! Azért nyomáspróbázd majd le, biztos ami tuti!

A fűtéskörbe kötés mindenképpen hasznos, HA: meg tudod oldani, hogy alacsonyhőfokú vizet kaphasson (keverőszelep, puffer stb.), mert ebbe nem javasolt 50-70C-os vizet küldeni, inkább a 30-40C a nyerő neki.
Nálam is be vannak/lesznek kötve a fűtésbe, én úgy oldom meg, hogy egy csőpár megy ki a beltérihez, és egy gépészeti helységben lesz megcsinálva, hogy mit keringessen (hideg/meleg víz) adott esetben. Nálam is van turbós kazán (rajta egy házi kondenzációs egység, ami a fűtésben a beltérikre fog dolgozni) és kis vegyes (az pedig pufferről). Nappal mehet nyugodtan, éjszaka azért jobb ha csendesen megy a radi...

Hatásfok két dolog miatt javul(hat) : az első, hogy ez egy direkt, aktív hőcsere, ezért jobb, és ezért is kell/elég neki az alacsony vízhőfok, a másik pont a vízhőfok miatt: radiátorral sokat nem dob a helységhőmérsékleten egy normál téli napon ha van 500 liter 35C-os vized egy pufferben, de így komoly hőforrássá lép elő! Ugyanez igaz puffer nélkül is, csak kisebb mértékben... De nálam pl. a turbós kazánt be lehet állítani padlófűtés üzemmódba is, és akkor max. 40C-os vizet csinál... de ezt direktben nem akarom használni, mert van radiátor is!
(#) fang lee hozzászólása Aug 10, 2010 /
 
itt az egyszerü és fantasztikus házi hütö-fütö klimma receptje.
lomttalanitás alkalmával szedj össze néhány kidobott de még müködö hütöt. vágj a falba egy pontosan akkor likat és állitsd be. az ajtot szeddle elötte! télen a hátával befelé, nyáron forditva álljon. a fal és a doboz közti szigetelést purhabbal lehet megoldani.
ha ez nem megfelelö vegyél egyet a boltban.
(#) sprofan válasza fang lee hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Hát ha ez ilyen egyszerű lenne, mindenki így csinálná
Elég csak abba belegondolni hogy mekkora az a levegő mennyiség, amit a hűtőnek hűtenie kell, és összehasonlítani azzal, hogy így betéve mennyit kell... Lássuk be, nem fog menni. Aztán még azt sem említettük meg hogy a hűtő viszonylag jól le is van szigetelve.
(#) drumsman válasza fang lee hozzászólására (») Aug 10, 2010 /
 
Ezt ugye viccnek szántad?
(#) drumsman válasza durkonorbi hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Megvolt a nyomáspróba. Sehol sem ereszt, bírta a hálózati nyomást. Csak mire használnám, nem lesz kánikula. De mivel fűtésben is gondolkodom, nem megy kárba a munka.

P8110188.JPG
    
(#) durkonorbi válasza drumsman hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Szuper! Lesz itt még meleg, még ha nem is idén ... Majd csinálj képeket a kivitelezésről is!
(#) PioDVD hozzászólása Aug 12, 2010 /
 
(De jó, hogy a túl nagy képet nem lehet feltölteni, ami csak az elküldésnél derül ki, de legalább egyúttal elveszik a hsz is...)

Szóval, kaptam egy ezeréves Sanyo, 5 kW-os beltérit.

Elég érdekesen néz ki a csövezés. Úgy tűnik, az összekötő csövek rézből vannak, de a "hűtőtérben" lévők alumíniumból(?). Látott már valaki ilyen öszvér megoldást?

Mivel nem tudom (akarom) szétszedni jobban, nem tudom megmérni a csövek átmérőjét. Az összekötő csövet tudom majd, csak annyi a bibi, hogy rácson át nem lehet eldönteni, a hosszú csövek átmérője ugyanakkora-e. Annyit lehet látni, hogy 10 cső-pár van benne, kb. 80 cm hosszúak. Sajnos az osztó-gyűjtő sem ideális, talán 8-as illetve 10-es a bejövő, visszatérő csöve, de mivel ez csak egy teszt darab, nem akarok költeni az átalakításra. Valahogy rákötöm a vizet, aztán kipróbálom, mit tud így. Remélem, az az öszvér izé bírja a vizet, nem fogja belehányni a vizet a beltéribe...

kép.jpg
    
(#) zolika60 válasza PioDVD hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Szerintem az sem alumínium, csak ónozva van.
(#) PioDVD válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Lehet, nem értek ahhoz sem.
Közben megnéztem, a bemenő cső szemre van vagy 5-ös, a kimenő sem sokkal nagyobb. Nem tudom, így tudok-e bármit is próbálni, vagy muszáj lesz jobban szétszedni és a "hűtőtér" előtt közvetlenül csatlakozni. Persze, csak ha 1 körös az egész, ha több körös, akkor halott ötlet.
De előbb erről a vékony csőről le kellene vágni valahogy (mert hozzáférni nem nagyon lehet) egy menetes csatlakozót, mert az még ezt a vékony csövet is tovább szűkíti...
Következő: »»   30 / 46
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem