Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akksi töltés dinamóról
 
Témaindító: szuperman, idő: Aug 19, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 5
(#) Laci0629 válasza szucsip hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Ha így van akkor lehet nem árt beszereznie egy másik generátort. Vagy LED-ekre cserélni az izzókat.
(#) szucsip válasza Laci0629 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Ja...

Mindjárt egy olyan generátor kéne, amit be tud tenni az első villába, és a generátor tengelye lenne egyben a kerék tengelye is

Na ott már nem lenne surlódási veszteség, és még féknek is lehetne használni (ha rövidrezárja menet közben...)
(#) Laci0629 válasza szucsip hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Igen ezis jó ötlet de neki szerintem nem ilyen van.
Várjuk meg mit mond mert még kell több infó is.
(#) szuperman hozzászólása Aug 20, 2010 /
 
Nagyon vad ez a kerepáragyas generátor dolog. Hol lehet ilyet beszerezni? Bár ,ha jól értettem ez is csak 3Wos szóval olyan mind1. Vagy tévednék?

Egyébként már látom ,hogy ez a megoldás nem éppen kivitelezhető ,mert kevés a dinamó által indukált áram.
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Nem kevés az!

Ép csak a lényeget nem vetted észre: Light Emitting Diode (LED) használata!

Amúgy nem , az nem csak 3W-os, hanem "átlagos használat mellett" 3W. Egyébként ami nagyon lényeges: nincs dörzsölődés, sokkal kevésbé fog vissza a tekerésben.

Ha LEDet használnál, és napközben is tekernél annyit, mint éjjel, akkor tutira jó lenne, gond nélkül meg lehetne oldani.

Én még nem dolgoztam ki teljes részletességgel a javaslatomat, de kb gyufásdoboz területű nyákon elférne az egész. Na jó, max 2 gyufásdoboz.
(#) Macsek71 hozzászólása Aug 20, 2010 /
 
Itt is megemlítem ( a témanyitónak címezve)
A kerékpáromon agydinamót használok kb 10 éve . A legutolsó konfiguráció szerint, egyenirányítva, 0.5F kondit töltögetve LEDes lámpákkal világolva. Megállás után kb 5 percig világítanak a LEDek . Sötétebb útszakaszokon meg egyszerűen felpöccintem a halogén fényszórót, s látok rendesen

A dinamó névleg 6V3W. A kondipakk 16V-os, a LEDek előtétszámoláskor 12V-ra lettek méretezve. Ezek mellett a 2,5W halogénizzót kb 7-8 km/h sebességtől rendesen felizzitja.
(#) Laci0629 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Kondikrol 5 percig világítanak a ledek?
Milyen ledek azok? Mert ezt egy kicsit sokallom vagy én nem ismerem a mostani ledeket?
(#) Macsek71 válasza Laci0629 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Nem t'om milyenek, kerek 5 mm átmérőjűek. Pirosan világítanak, mint nagyon ... Együtt öten kajolnak vagy 20mA ?! Egyébként egy gyári bringalámpa.
A kondibank meg nagy

Jujj ! .
(#) Laci0629 válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Ja akkor azok nem esznek sokat .
De a témanyitónak akkuja van meg generátora és nem kondija!
(#) szucsip válasza Macsek71 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Hát ez elég érdekes...

Picit utánaszámoltam: Ha a legkedvezőbb esetet vesszük, tehát hogy az 5db led sorba van kötve, és LEDenként CSAK 1,8V nyitófeszültséget feltételezünk, akkor ahoz, hogy 5 percig, azaz 300másodpercig világítsanak 20mA felvétele mellett:

W=t*P= t*U*I= t*(5LED*Unyit.)*Isoros= 300sec*(5LED*1,8V/LED)*20mA= 54J

energia szükséges.

A kondenzátorban tárolt energia kiszámítása: W=C/2*U^2
Oké, hát ismert a W, és feltételezzük, hogy 16V-ra töltődik fel a kondipakk. Akkor átrendezve az egyenletet C-re, azt kapjuk, hogy 54J tárolásához ~0,4218F kapacitás szükséges! Ez nagyon sok.

Jó, hát legyünk nagylelkűek, és feltételezzük, hogy a kondipakk a feszültségtürése kétszeresére van töltve, azaz 32V-ra. Ebben az esetben is még több, mint 100.000µF (0,1F) kapacitás szükséges.

(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a kondenzátorban tárolt energia 100% -os kihasználását feltételeztem, a gyakorlatban ha 5*1,8V=9V alá csökken az akkupakk feszültsége, akkor a LEDek már nem is világíanak, mivel a legkedvezőbb -soros- bekötésre építettem az antitézist, hogy minél kevesebb energia disszipálódjon el az előtétellenálláson)
(#) mex válasza szucsip hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Idézet:
„0.5F kondit töltögetve LEDes lámpákkal világolva.”

Ezt írta Macsek71 ...
(#) szucsip válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Jól van, de akkor sem tudja teljesen lemeríteni, csak kb 9V -ig (sem), és ekkor marad még benne 17J energia, és az előtét ellenálláson disszipálódó ellenállást ki is hagytam.

Mondjuk ilyen alapon elképzelhetőnek tartom, hogy nagyzolásból írt 5 percet, és valójában csak 3perc, tehát "hiszek Neki".

De azért 0,5F/16V kondenzátorpakkot még összerakni sem olcsó.
(#) Laci0629 válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Hagyjuk a kondikat van nekünk akkunk és gnerátorunk a töltéshez és a világításhoz.
ezt kellene egyszerűen és nagyszerűen megoldani!
(#) szuperman hozzászólása Aug 21, 2010 /
 
Hát időközben fel adtam ezt a dinamóval való töltögetést ,mert ez így nem kivitelezhető ,mert javarészt éjjel megyek. Azért köszönök minden segítségét.

Viszont lenne még egy utolsó kérdésem. Tudna valaki egy olyan áramkört rajzolni amivel 9v-ból 7.5v -ót tudok csinálni? Ugyanis az akkumulátoromra ez van írva: töltési fesz.:1,2-1,5V és csak 9v -os trafóm van. Előre is köszi a segítséget.
(#) Stewe válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Arról se feledkezz meg, hogy a kerékpárgenerátor indítása trafóval terhelve elég nehézkes, ugyanis kis frekvencián a primer tekercs úgy viselkedik, mint egy darab réz... valahogy át kell segíteni az indulási "majdnemrövidzár" -on
(#) szuperman válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Az is rá van az akkumulátorra írva ,hogy max 1.2A lehet a töltési áram. A trafóm pedig 1,3A es. Szóval nem tudom. Én arra szavaznék ,hogy mimnél több árammal tölteném ,mimnél gyorsabban.
(#) szuperman hozzászólása Aug 21, 2010 /
 
Amúgy nem kellene valami ami nem hagyja túltöltődni az akkumulátort?
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Dehogynem kell!

És úgy hívják, hogy hiszterézises komparátor.
(#) szuperman válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
És az ,hogy néz ki? Mi az? Egyébként az égő helyett egy ellenállás is teljesen megfelelne a célra nem?
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Nem, mert az ellenállás -többé kevésbé- lineáris U-I karakterisztikájú!

De egyébként az izzó sem jó, és régen is csak azért használták, mert más nem volt.
(#) szuperman hozzászólása Aug 21, 2010 /
 
És mi az a hiszterézises komparátor?
És akkor mit kéne az izzó helyett használnom?
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Hát az izzó még csak jó lenne áramkorlátozásra, de túltöltés megakadályozására semmi képen sem jó.
A hiszt. komp. egy libikóka. Egy áramkör, ami 2 feszültségszintet hasonlít össze, és a kimenetén 2 féle feszültséget ad ki. Vagy +tápot, vagy -tápot (avagy 0-t, ha nem szimm. tápról megy).

A hiszt.komp. abban külömbözik a "sima" komparátortól,hogy az egyik bemenetére vissza van csatolva a kimenet, így az "oda", és a "vissza" billenés nem ugyan azon feszültségszintnél következik be.
(#) szuperman válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
És tudnál egy ilyen kapcsolási rajzot feltenni?
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Tudnék, de előbb csinálni kell.

Viszont melák éhes. Üres hassal nem tud gondolkodni. Reggeli után ráállok a témára.
(#) szuperman válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Amúgy ez jelzi ,ha fel van töltve az akksi? Ugye nem túl bonyolult megépíteni?
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Igen, meg lehet csinálni úgy is, hgoy jelezze. AZ már semmiség. És nem bonyolult megépíteni, csak figyelni kell, mint mindennél.

Áramkorlátozó kell "bele", vagy izzót szeretnél inkább használni?
(#) szuperman válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Mit takar az ,hogy áramkorlátozó? Bocsi ,de kezdő vagyok...
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Azt, hogy ne nyíljon ki az akkud oldala, ha a MAX. 1,2A helyett nagyobb töltőáram alakulna ki.
(#) szuperman válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Hát akkor egyértelműen áramkorlátozót.
(#) szucsip válasza szuperman hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Papíron már alakul

Állítható áramkorlátra gondoltam. Egyébként egy 4Ah akkut max 0,4A -ral illik tölteni.
Következő: »»   2 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem