Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fej fülhallgatók és erősítőfokozataik
Lapozás: OK   5 / 10
(#) Bassmester válasza l48 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Köszi az információt
Hát...lehet hogy majd egyszer rászánom magam én is a jacksly építésre. Van is otthon néhány kisebb-nagyobb, a faterom rádiós kacatjai között, majd kérek tőle egyet. Ami a válogatás részét illeti, szívesen kiadnám egy alvállalkozónak
(#) magitor válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Bocsi de én sügér vagyok ehhez, mi az a jackley? Googli nem adott semmi okosat rá.
(#) steelbird válasza Bassmester hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Az a baj, hogy bármilyen potmétert veszel, az együttfutással probléma lesz. De talán az ALPS még elfogadható...
Leginkább a nulla állás körül szokott idegesítő lenni, mert nem egyszerre indulnak a szénpályák és az egyik oldal hamarabb szólal meg.
Két dologgal kompenzálhatod a dolgot:
1: kevesebb erősítésűre állítod a végfokodat, ezáltal nagyobb potiállás kell ugyanakkora hangerőhöz. Ha a rajzon szereplő értékekkel építetted meg, akkor rengeteg tartaléka van egy szabványos vonal szintű jellel meghajtva, gondolom, épphogy tekerni kell egy keveset a potin, hogy normális hangerőn hallgasd.
Szerintem túl sokat erősít, feleslegesen... Változtasd meg az erősítést, a 22 kOhm -os visszacsatoló ellenállás helyett tegyél be az áramkörbe 10 kOhm -ot, fele lesz az erősítés. De ha még így is keveset kell tekerni, hogy rendesen szóljon, még lejjebb is csökkentheted az ellenállást.
2: Használj logaritmikus, vagy exponenciális karakterisztikájú potmétert, de semmiképpen ne lineárisat.
(#) (Felhasználó 47190) hozzászólása Szept 17, 2009 /
 
Kicsit megkavart ez a poti dolog, mert szt hittem, hogy a hangerőszabályzóval az IC erősítése változik lényegében.
Lehet, hogy nem is?
Akkor egy űberláma kérdés, hova a fenébe kössem a potit?

Kösz.
(#) steelbird válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Ebben a kapcsolásban -meg úgy általában az audió kapcsolásokban- a hangerő szabályzó potméter nem az erősítő feszültségerősítését változtatja, ami elé beteszed. (a végeredmény hasonló, de nem úgy érjük el, ahogy gondolod)
Az erősítő erősítése fix, a beépített alkatrészekkel van beállítva. Ha pl. van egy 50 -szeres erősítésű végfokod, annak akkor is 50 lesz az erősítése, ha nullára letekered a potmétert. A potméter egy feszültségosztóként működik és mivel lecsavart állásban semmi nem megy ki róla az erősítő felé, ezért a semmiből 50x semmi lesz
Ha forgatod -vagy tologatod tolós poti esetén-, akkor az osztási arányt változtatod, mindaddig, míg el nem érsz a maximum állásig, amikor az erősítőre pont ugyanannyi jel megy, mint amennyit rávezetsz a potméterre.
De minden esetben az erősítőd ugyanakkora feszültségerősítéssel fog üzemelni, csak a bemenetére kap más-más nagyságú jelet, a potméter állásától függően.
Hova kösd? Ahová a rajzon írják
(Végfoknál ált. a végfok bemenetére kötik)
(#) (Felhasználó 47190) válasza steelbird hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Ez egy füles erősítő NE5533 al, és nincs a rajzon poti.
1*es erősítés van méretezve, de ezt sem tudom értelmezni.
ez azt jelenti, hogy nem erősít semmit vagy azt, hogy duplájára erősít?
(#) szamóca válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Konkrétan melyik kapcsolásra gondolsz? Mert van már egy pár NE5534-el fenn a topikban.

Itt egy elektorban megjelent digitális hangerőszabályozással, és bemenetválasztással kiegészített fejhallgató erősítő. Megépítettem, és garantáltan működik.
(#) (Felhasználó 47190) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
d-audio kit ne5532-vel.
(#) szamóca válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Jó, a netes áruházukban megtaláltam, de ott nincs kapcsolási rajz.
(#) (Felhasználó 47190) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
este tudom csak berakni sajnos.
köszi
(#) (Felhasználó 47190) válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Szóval ez lenne a kapcsolás.
Hová tegyem a potmétert? (és milyet?)

hpa-01.jpg
    
(#) szamóca válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Ide. R7-8 értéke nem 27K csak elírták?

Füles1.JPG
    
(#) steelbird válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Hú, és miért kell bele ennyi IC? Ez túl van bonyolítva, de rendesen. Hát, igen, kérdés, hogy mekkora ellenállás kell oda... Attól függ, mire készült. Így, ez a kapcsolás nem erősít semmit, a kimeneten ugyanakkora a jel, mint a bemeneten. A poti benne van szamóca rajzában. Honnan van ez a rajz? Arra vagyok kíváncsi, milyen célból lett ennyi ic beletervezve..
(#) (Felhasználó 47190) válasza steelbird hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
hi, ez csak kettő darab IC. jobb és bal csatorna. gondolom én.
(#) (Felhasználó 47190) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
lemértem, ez biza 2,65kOhm?
(#) (Felhasználó 47190) válasza steelbird hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
azt írta a bót, hogy a kapcsolás
Burr-Brown SBOA031 bulletinből ismert.
Aphered47, A47, PIA47 jelzéssel találkozhatunk vele HiFi fórumokon...
(#) szamóca válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
A kitben mind a négy ellenállás 2,7k-os mint a rajzon? Mert akor nem erősít.
Az 5532-ben egy tokban két műveleti erősítő található, tehát a két tok négyet tartalmaz.
(#) (Felhasználó 47190) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
igen, mind a négy egyformán 2,7....
ezért is furcsállottam az egészet.
mert szól, az mp3 ról a kis 32 ohmos fülbedugójával,
de furcsállottam is, hogy UGYANÚGY.... :eek2:
se hangosabban, se halkabban.

azt írják, hogy r5, r7 emelésével lehet növelni az erősítést.

elég akkor csak r5, r7-et megdupláznom, és csók?

vagy mi van akkor, ha a potit eleve oda kötöm? az nem jó?

Mondatkezdéskor figyelj a nagybetűk használatára!
szamóca
(#) szamóca válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
A második ME a kimeneti áramterhelés miatt van benne, de a feszültségerősítést az első végzi. Vki=Vbex1+R7(8)/R5(6) mértékben. Tehát ha R7-8-at kicseréled 27kOhmra, akkor 11szeres erősítést kapsz. Betetted már a potit a bemenetre? Mert akkor kellene tudnod szabályoznod a hangerőt.
(R5-7 emelésével csökken az erősítés, lásd a képletet. A hangerőpotit a bemenetre kösd! Ha trimmert kötsz R7-8 helyére, akkor állíthatóvá teszed az áramkör erősítését.)
(#) (Felhasználó 47190) válasza szamóca hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
(szándékosan használok kisbetűt)
még nem tettem be a potit, csak dilemmázom, mert az mp3 lesz a bemenet, azon meg van hangerőszabályzás.
hogy mi lenne, ha a poti az erősítést szabályozná?
az nem járható?
mi szól ellene?

kösz
(#) highand válasza szamóca hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
A felvetésed jogos, de annyit módosítanék rajta, hogy az erősítése csak így csak kettő. ( 1+r2/r1)
(#) Nagymoli válasza (Felhasználó 47190) hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Ellene semmi, mellette pár dolog! Péláuld, hogy az erősítés csökkentésével a saját zaj is csökken.
(#) highand válasza Nagymoli hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Azért szól ellene valami. Amikor a potin a legkisebb egyenfesz van, akkor már brutálisan recseg, esetleg helyielem képződik valamelyik csúszkán pár perc után és elhallgat a cucc, ( nem vicc).

Ahhoz, hogy semmi kimeneti drift ne legyen, ráadásul ugye mindez változó visszacsatoláson, ahhoz kell építeni egy külön áramkört, ami nagyon nullán tartja a kimeneti egyenfeszt.

A szénréteg ellenállásnak, főleg ha poti, azért tud lenni zaja...
(#) Nagymoli válasza highand hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Ez igaz. Ezért írtam még régebbi hozzászólásomban, hogy a poti a leggyengébb láncszem az erősítőben. De ilyet használtam saját építésű keverőmben, és pont annyira volt üzembiztos, mint a hagyományos feszültségosztós. Több, mint 10 éven át bizonyított, meg voltam vele elégedve.
(#) highand válasza Nagymoli hozzászólására (») Szept 19, 2009 /
 
Én nem mondom, hogy lehetetlen, hanem inkább azt mondom, hogy amig egy párszor 10mV drift-ű végfokon simán elüzemel a hagyományos osztós, addig a visszacsatolósnak ez biztosan gáz. Hozzájön még a stabilitás kérdése, ami egy keverőben, ahol kb 10-20kohm lesz a terhelés, ott nem annyira kritikus, de egy fejhallgató az lehet 8 ohm-os is, és ezt kellene 1 alá visszacsatolni, mondjuk -50dB-re. Hát kevés erősítő tudja ezt.
(#) frissadam hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
Hi!
Szerintetek egy ilyen erősítő elég lenne egy füleshez? Milyen IC-t ajánlanátok?
(#) magitor válasza frissadam hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Szerintem ez sima müv erősítővel mehet de én pl lm386 ost használok kicsatoló kondival pl. Ezt építettem meg.
(#) frissadam válasza magitor hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Nem néz ki rosszul. Esetleg panelterved van hozzá? Megspórolnék magamtól kis időt vele
(#) Norberto válasza frissadam hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Komolyabb hallgatózásra én nem javasolnám az LM386-ost, eléggé elavult konstrukció.
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
Nekem Sony MDR-EX76 -om van és igen jól szól!
Következő: »»   5 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem