Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szimmetrikus tápegység
Lapozás: OK   2 / 41
(#) MaSTeRFoXX válasza btjp hozzászólására (») Nov 22, 2006 /
 
Már írtuk párszor de megpróbáltad már megterhelni a negatív kimenetét a tápegységednek?
A 79**-es széria kisebb (abszolútértékben nagyobb) feszültséget ad ki a kimenetén terhelés nélkül. Ezt én is tapasztaltam. Azt hittem hogy rossz, de ha megterheled, akkor beáll a feszültség.
(#) btjp válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Nov 22, 2006 /
 
Mivel terheljem? pl rákötök, egy bármilyen ellenállást és akkor mérjem meg a feszültséget?
(#) MaSTeRFoXX válasza btjp hozzászólására (») Nov 22, 2006 /
 
Terheld meg mondjuk pár mA-rel, vagyis mondjuk rakj a kimenetre egy 500 ohmos, vagy 1k-s ellenállást, vagy valami kis izzót vagy akármit, és mérd meg a feszültséget. Szóval valamivel meg kell terhelni, és akkor beáll a normális feszültség, ha nem, akkor elkötés van, de ezt kétlem
(#) btjp válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Nov 22, 2006 /
 
először brutális voltam, mert egy 5w-os gépkocsi izzót kötöttem be. Volt csodálkozás, mert alig izzot fel az izzószál és csak 2,2V-ot mértem.
Aztán beraktam az izzó helyére egy 470 Ohm-os ellenállást (csak ilyet találtam hirtelen) és így 13,05 V volt a negatív feszültség. Terhelés nélkül a pozitív viszont 12,95 V.
Miért nagyobb mindkét feszültség a 12 V-nál?
A stabilizátornak nem az lenne a feladata, hogy 12 V-on tartsa a feszültséget?

Tamás
(#) roland8lsm hozzászólása Jan 22, 2007 /
 
Szisztok!
Következő lenne a problémám, szükségem lenne egy +/-5 és +/-12 voltos tápra. szereztem is hozzá kapcsrajzot, de nem vagyok benne biztos h az tényleg működne. kérlek mondjatok róla véleményt.
Előre is köszi!

tap.JPG
    
(#) Georgee válasza roland8lsm hozzászólására (») Jan 22, 2007 /
 
Elvileg működnie kell csak a trafó szekunder tekercse nem mind1 h milyen én is most akartam csinálni egy 9voltosat csak az a baj h 4szál jön ki a zek tekercsből és ha a két belső szálat összecsavarom akkor rövidre zárom a trafót tehát itt az a lényeg hogy a szekunder tekercsen a két tekercs független legyen egymástól és akkor kell összecsavarni a 2 belső szálat ami fogja adni neked a 0-t. De ezt meglehet oldani IC-vel is csak ahhoz kell egy LM7805 LM7905 és LM7812 LM7912 szal 4 IC. Amugy mondom itt a trafó a lényeg (ha valamit nem jól irtam javítsatok ki)
(#) sixtek hozzászólása Jan 22, 2007 /
 
Roland!
Ez a rajz igy egy nagy baromsag, bocs!
Mukodeskeptelen...

Eloszor is: az ateresztotranzisztorok el fogjak szivni a referencia-zener uzemi aramat.
Ketto: a 10000µF-os puffer arra utal, hogy nagyaramu tapot szeretnel. Azonban ezek a TO-220-as ataresztok nem fogjak biri a disszipaciot!
Az 5V-os agban irtozatos lesz a disszipacio! 5A-nel mar 150W!
Harom: a negativ agban hibasan vannak berajzolva a zenerek ill. az elofeszito ellenallasok. Fel vannak cserelve.
Negy: az OSSZES tranyo hibasan van berajzolva.

Szoval ez az egesz egy orultseg.

Adj egy taslit helyettem annak aki ezt rajzolta/tervezte.
(#) roland8lsm válasza sixtek hozzászólására (») Jan 23, 2007 /
 
Köszöném szépen a fel homályosítást, taslit átadom.
Viszont a problémám még mindig fentáll, de módosult, mégpedig úgy, hogy +/- 22V és +/- 14V kellene.
a transzformátor 2x25 100VA-es toroid. Ha valaki ki tudna segíteni 1 kapcsolásirajzal annak nagyon örülnék.
(#) sixtek hozzászólása Jan 23, 2007 /
 
En szivesen megtervezem ill. berajzolom neked, csak add meg legyszi hogy milyen terheloaramokat szeretnel az egyes agakon!

Udv.!
(#) roland8lsm válasza sixtek hozzászólására (») Jan 23, 2007 /
 
Nagyon szépen köszönöm! A +-22Vos ágat 2A a +-14V-os ágat 4A ra kellene, de jó úgy is hogy 2x a +-14V-os ág és akkor elég minden ágra 2A, ha úgy egyszerűbb.
(#) sixtek hozzászólása Jan 23, 2007 /
 
szia,
Az a gond, hogy egyik esetben sem eleg a trafo nevleges teljesitmenye.
A csak 2*22V-2A az megoldhato. Ahhoz pont jo a trafo, hiszen 120VA-es trafo kell hozza. (Hiszen a pufferfeszultseg 2*30V, es ezt kell 2A-el megszorozni.)

Nemsokara csatolom a rajzot!
(#) roland8lsm válasza sixtek hozzászólására (») Jan 23, 2007 /
 
Hello!
trafóból van nagyobb teljesítményű is (300VA), ugyan úgy 2x25V. Az már jó lesz neki, nem?
(#) vassi hozzászólása Márc 13, 2007 /
 
Szimmetrikus tápegységet készitek.Jol jonne valamilyen altalanos tapegysegrol vagy toroid transzfomatorokrol.
Esetleg valakinek liras vagy dokumentácio?vagy valami link???
elore is kosz,remelem valai tud segiteni...
(#) btjp hozzászólása Márc 13, 2007 /
 
Olvasd végig a topicot
(#) sardna00 hozzászólása Márc 30, 2007 /
 
Sziasztok!
Nekem olyan problémám lenne hogy kellene egy 2*70w erősítőhöz egy 36+-v szimmetrikus tápegység! Namost én nem értek az ilyenhez! Ki tudná ezt nekem megcsinálni? Persze korrekt áron..... és hogy mennyiből is lehetne kihozni???

előre is köszi

András
(#) sixtek válasza sardna00 hozzászólására (») Márc 30, 2007 /
 
Szia Andras,

Trafo 7500Ft
Puffer 1000Ft
Graetz 250Ft
Egyeb 1000Ft

Szoval summa kb. 10000Ft az anyagdij.
Ehhez meg hozzaajon a munkadij es postakltsg..
(#) sardna00 hozzászólása Márc 30, 2007 /
 
Huhhhh......

Ez elég pénzes dolog

Hát nem tom.... lehet hogy csak leteszek erről a trafórol

Nem baj, de azért köszi!

Én kb 4-5 ezerre számoltam.....

köszi

András
(#) isamisa válasza sardna00 hozzászólására (») Márc 30, 2007 /
 
Ha nem ujjat veszel hanem használtat kijön annyiból.
Továbbá: http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/egyeniranyitok_-_tapegysegek.html
(#) roland8lsm hozzászólása Ápr 20, 2007 /
 
szisztok! van 1 trafóm 2 sec tekercsel, ebből szeretnék szimm tápot csinálni, de az egyik AC24V a másik pedig AC26V, ez mennyire számít durva eltérésnek, és mit tudnék vele kezdeni?
(#) Peti_85 válasza roland8lsm hozzászólására (») Ápr 20, 2007 /
 
Hááát ez szerintem elég durva!
De tök egyszerű! Letekersz abból a tekercsből ami nagyobb feszt ad, szerintem - bár nem tudom mekkora a trafó - elég lesz kb. 10 menetet lehajtani belőle. Aztán megméred, és vagy hajtassz még, vagy visszatekersz belőle!
Amiket én szoktam tekerni szimmetrikus trafókat, azoknak a fesz. eltérése max 0,1 Volt!

Hali
(#) pbalazs válasza roland8lsm hozzászólására (») Ápr 20, 2007 /
 
Attól függ, mire akarod használni.
Ha stabilizálatlanul pl. erősítőbe, akkor érdemes kb. ugyanakkorára belőni a feszt.
Ha szabályozható stabil táp lesz, akkor egyik oldal egy kicsit többet fog disszipálni, egyébként nem gond.
(#) roland8lsm válasza pbalazs hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
köszi a segítséget, asszem letekerés lesz a vége.
(#) sardna00 hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
Sziasztok! Havertól szereztem egy trafót! Namost ez középkivezetéses A két szélső kivezetésen van 50volt! Azt kellene kihozni belőle hogy 36v fesz.-t agyon le és ebben már benne legyenek a pufferkondik is! És az lenne a kérdésem hogy az egyik tekercsből ha letekerek x menetet akkor nem fog-e gond lenni??? És hogy mennyit hagyak rajta hogy egyenirányítva lesz graetz hiddal(ez is ugye valamennyi fesz.t elvesz..... és hogy a kondik mekkorák legyen farádra és voltra hogy végeredményben +-36 volt stabil tápfesz legyen rajta!!!??? A segítségeteket előre is köszönöm!
(#) pbalazs válasza sardna00 hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Ha a két szélső közt 50V AC van, akkor az 2x25V AC a középső és a szélsők közt.
Ha ezt a 2x25V AC-t egyenirányítod és szűröd, akkor kb. 33-34V DC lesz.
A kondi legalább 40V-os legyen, a kapacitása meg attól függ, hogy mekkora lehet a terhelésen lévő DC fesz hullámossága.
(#) sardna00 válasza pbalazs hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Értelek! Csak én ugy akartam csinálni hogy az eggyikből letekerek valamennyit és ezt egyenirányítva és szürve +-36v tápfeszt. kapjak! Metr ha akkor 40v-os 1000µF-os kondit rakok rá akkor nem tom hogy mennyi lenne a tápfesz?! Majd ki kisérletezem! Lényegében az lenne a kérdésem hogy ha az egyik szélső kivezetésből letekerek valamennyit akkor nem lesz gondja a tápnak? Mert ha jól nézem ebből már valamennyi le van szedve
(#) pbalazs válasza sardna00 hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Ha letekersz belőle, akkor még kevesebb lesz a fesz.
25V AC-ból lesz 33-34V DC. Erre kell a 40V-os kondi. Ez nem elég?
Ha szimmetrikus a tápfesz, akkor a + és a - oldalra is kell egy ilyen kondi, amik tulajdonképpen sorosan kapcsolódnak.

Ha a két szélső közt akarod a 36V DC-t, akkor le kell tekerni belőle, de akkor csak egyutas egyenirányítással tudsz előállítani szimmetrikus tápot, ami nagyon hullámos lesz.

Ha csak az egyikből tekersz le, akkor a középsőhöz képest nem lesz már szimmetrikus, így a feszek sem fognak megegyezni, de nem lesz baj.
Ha nem akarod használni a középső kivezetést, akkor meg nincs értelme szimmetriáról beszélni. Ekkor csak egyutasan tudsz +- tápot csinálni, ami csak igénytelen fogyasztó esetén javasolt.

Csinálj egy rajzot, mert lehet, hogy nem ugyanarról beszélünk.
(#) sardna00 válasza pbalazs hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
A képen meg tudod nézni hogy milyenre is gondoltam! Nekem tulajdonképpen erősítőhöz kellene a trafó és stab. kockák nem kellenek bele! Mert azt mondták hogy egyenfesz. kell neki pufferelve, kondikkal! 2x50w erősítőt akarok vele meghajtatni! És a középkivezetés nem kell, mivel nekem +-36v fesz.kell
(#) pbalazs válasza sardna00 hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Na, neked pontosan ez a kapcsolás kell.
De ehhez kell a középső kivezetés, mivel az a föld!
Ahhoz képest beszélünk + és - feszről!
(#) sardna00 válasza pbalazs hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
És akkor ha a gnd is kivezetésre kerül akkor ha nem is használom a két szélső ágon ugyanúgy meg lesz a + és a - tápfesz! ugye? Köszi a segítséget majd asszem holnap vagy holnap után már össze is dobom a tápegységet! És akkor ez jó lenne ehhez a 2x50w erősítőnek?

2x50w.jpg
    
(#) pbalazs válasza sardna00 hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
De használnod kell a gnd-t, mert ahhoz képest van csak értelme a + és - fesznek, ezt értsd meg!
Ha jól látom, ez vmi STK erőlködő lesz, azoknak tipikusan szimmetrikus táp kell.
Attól szimmetrikus a szimmetrikus, hogy a középső nulla (gnd) ponthoz képest ugyanakkora a fesz + és - irányba is.
Van kapcsrajzod az erőlködőhöz? Nézzük meg azon, hogy mit hová kell kötni.
Következő: »»   2 / 41
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem