Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   18 / 33
(#) danka- válasza AK0S hozzászólására (») Szept 11, 2010 /
 
Helló!

Többnyire a CD bemenet csinálja a zajt.
Azt az egyet némítsd le,nekem bevált.

Üdv.
(#) AK0S válasza Mayan hozzászólására (») Szept 18, 2010 /
 
Kicsit félretoltam azóta a projektet ,készül a el84 se de 15 V-ról jár és autó izzó van benne 20W/12V illetve olyan autós izzó amiben két szál van szóval 21/5w 12 V
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
Sziasztok!

Olyan egy (max. 2) tranzisztoros erősítő van amihez nem kell műveleti erősítő IC, és nagyon nagyon egyszerű? A tranyóm BD249C és BD246A
(#) varttina válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
BD249C-hez ezt tudnám javasolni. A BD246A-t alacsony bétája miatt ilyen kapcsoláshoz nem javasolnám.
(#) (Felhasználó 54221) válasza varttina hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Szuper, köszi szépen, még annyi kérdésem lenne,

- hány wattos
- nem nyírja ki a hangszórókat (mert vmi ilyesmi egyszerűrajzról azt állították)?
- És hangerőszabályzást hogy lehetne megoldani?

Köszi szépen!
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Szept 27, 2010 /
 
kicsit elgondolkodtam, és sztem 10Wos mert az izzó az áromkorlát, nagyobb izzó -> nagyobb teljesítmény, már csak az érdekelne hogy milyen potméter és hova köthető hogy ne az égőt keljen cserélgetni?
(#) varttina válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Számoljunk kicsit! Vegyük az optimásis esetet, amikor a tranyó kollektorán féltápfesz áll be, a munkaellenállás értéke pedig megegyezik a hangszóró impedanciájával (8 ohm).
Ebben az esetben 3V-ig vezérelhető ki torzításmentesen, ami 8 ohmos hangszórónál kb. 0,5W. Magasabb tápfeszültségnél természetesen a kivehető teljesítmény is nagyobb.

Ez az erősítő nem nyítja ki a hangszórót, mivel a 4700µF-os kondenzátor a DC komponenst leválasztja.

A hangerőszíbályzást legegyszerűbben egy bemenetnél lévő potméterrel, mint feszültségosztóval lehet megoldani. (Van erre külön topik.)
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Mint ahogy előttem írták ebből nem tudsz 10 W hasznos teljesítményt kivenni. Rengeteget "elfűt". De hangerő szabályzást egy potméterrel kellene megoldanod.
A mellékletben a képen a bekötés.

potméter.GIF
    
(#) (Felhasználó 54221) válasza varttina hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
És ha pl. 40W-os izzót rakok be akkor is csak 0,5W-os lesz? kicsit kevesellem egy 25A-es tranyótól, egy olyan 20-40W-ot szeretnék elérni ezzel a kapcsolással
(#) (Felhasználó 54221) válasza bencikusz hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
köszi, szépen, a potinak milyen fajtának kell lennie?
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Mindenféleképpen Logaritmikus legyen, és hát 10-47K között tennék bele.
(#) Mayan válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Sajnos ez lehetetlen, ez egy a-osztályú erősítő nagyon nagyon alacsony hatásfokkal. Nagy hűtőborda kell a tranyóra, és lehetőleg kapcsolóüzemű tápot adj neki ( pl. pc-táp 12V-ja) vagy nagyon jó szűrés kell hogy ne búgjon. 2-3W még kivehető viszonylag egyszerűen ebből, de többre már más kapcsolást ajánlanék. Ilyen kevés alkatrésszel nem lehet nagy teljesítményű erősítőt építeni, viszont sokszor ennyi is bőven sok.
(#) (Felhasználó 54221) válasza Mayan hozzászólására (») Szept 27, 2010 /
 
Ok, legfeljebb kipróbálom a laptop 19Vos tápjával aztán szól ahogy szól, csak nehogy szétvigye a Sokol hangszórómat
(#) bencikusz válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Szerintem a laptop táp nagyon "zajos". Nem tudom mit fog produkálni.
(#) varttina válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 28, 2010 / 1
 
19V-hoz 24V 40W-os izzót javasolnék. Így kb 1A lesz az áramfelvétel. Az ellenállás értékének olyat érdemes vélasztani, hogy a kollektoron féltápfesz legyen. Becsatolónak olajpapír kondenzátor (esetleg MKT) a legjobb, de a jóval olcsóbb elkó is megteszi. (Utóbbi esetben figyelj a helyes polaritásra!)

BD249_SE.png
    
(#) varttina válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 28, 2010 / 1
 
Ha 20-40W a célod, mindenképpen AB (esetleg D) osztályban kellene gondolkodnod. Az AB osztályú erősítők hatalmas előnye a tiszta A osztályúhoz képest, hogy csak annyi áramot vesznek fel, amennyi a hangszóró meghajtásához szükséges. Maximális hatásfokuk 65%, ami a ZEN hatásfokának kb. tízszerese. Jóval kisebb hűtőbordát igényel, és az is csak akkor melegszik, ha alaposan feltekered a hangerőt.
Van jópár egyszerű, mégis jó hangú AB osztályú félvezetős erősítő (pl. VF3, Texas, Mayan féle kapcsolások).
Ha nem vagy otthon a nyákkészítésben pár száz Ft-ért vehetsz lyukmátrixos próbanyákot, azon is összerakhatod a végfokot.

Ha mégis a ZEN mellett döntesz, akkor használj FET-et, vagy Darlington tranzisztort. Jókora hűtőbordára és izmos tápegységre lesz szükséged. (Az ETE 2.0 erősítőm kb.2x15W-os lehet, és 20 kilót nyom.)
(#) Doncso válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 28, 2010 1 /
 
Azért nem kell minden neked címzett hozzászólást segítőnek jelölni ám.
(#) (Felhasználó 54221) válasza Doncso hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
pedig aki segít az segít
(#) robinson válasza Mayan hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Találtam itthon egy másik tranyót, egy KU605-ös NPN tranzisztort. Összeraktam ezzel varttina kapcsolását/Link/, poti nélkül fix ellenállással, ezzel már legalább azt sikerült elérnem, hogy az izzó világítson viszont ezzel néma az egész . Amúgy a BD910-es amivel először próbálkoztam PNP tranzisztor, nem az lehet a gond? Van még BD911-es vagy 909-es, nem emlékszek most hirtelen melyik, a lényeg az, hogy NPN tranyó, érdemes lenne megpróbálnom azzal?
Új tranzisztort nem tudok szerezni sajnos, mivel a környéken nincsen egyetlen olyan bolt sem, ami ilyenekkel foglalkozna, netről rendelve pedig a szállítás többszöröse a tranyó árának...
Előző okból kifolyólag a többi áramköri elem se mind ált rendelkezésemre, a 4700µF kondit 3300µF-os kondival helyettesítettem
(#) Mayan válasza robinson hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
Tehát akkor most így van ? Az npn és pnp közt csak a fordított tápfesz a különbség. Az npn-nél az emitter a -, a pnp-nél a + táp. Ha a tranyó jól van bekötve és működik is, akkor ha az ellenállást kiveszed, az izzó kialszik, ha visszateszed újra világít. A kimenő kondi nem kritikus, még 1000µF -val is szólna. A bemenő kondi szintén nem kritikus, 10µF felett szinte bármi jó.

1.gif
    
(#) robinson válasza Mayan hozzászólására (») Okt 16, 2010 /
 
igen, így kötöttem be, találtam most egy 10k ellenállást, kicserélem azt, ami eddig volt benne, mert az csak 430ohm-os, hátha azért nem szólt mert kevés volt. Még annyi eltérés van ettől, hogy 12V 20W izzót használok.
(#) robinson válasza robinson hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Amúgy lehet a túl kicsi ellenállás a gond, lehet, hogy azért nem szólt, vagy ne is bajlódjak vele, valószínűbb, hogy a tranyó hibás?
És ha csökkentem az izzó teljesítményét az hogy befolyásolja a cumó teljesítményét?
(#) Mayan válasza robinson hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Kisebb izzónak nagyobb az ellenállása, ezért kisebb áram folyik át a rendszeren, így kisebb lesz a teljesítmény is. Az bizony meglehet hogy rossz a tranyód. Vegyél újat, 40Ft...
(#) robinson válasza Mayan hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
és ha kihagynám az izzót, ahelyett direktbe kötném? nagyon fűtene a tranyó?
(#) dannu hozzászólása Okt 20, 2010 /
 
Ennek az erősítőnek végülis mekkora a teljesítménye mayanzen.png 150w és 4 ohm es?
(#) Mayan válasza robinson hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Akkor kinyiffan a tranyó. Úgy nem működőképes.
(#) Mayan válasza dannu hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
1-2 wattig van értelme szerintem megcsinálni. Minimalista erősítő minimális teljesítményre... Szobába amúgy bőven elég egy jó hangfallal.
(#) dangermind1 hozzászólása Okt 21, 2010 /
 
Hali mindenki!
Lenne egy kérdésem, mégpedig hogy ezeket az erősítőket meglehetne e úgy csinálni hogy akkuról működjön. PL:12Volt 4A
vagy 12Volt 75A
(#) varttina válasza dangermind1 hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Elvileg bármely árammal működő berendezést át lehet alakítani, hogy aakkuról menjen. A kérdés csupán, hogy érdemes-e?
(#) dangermind1 válasza varttina hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Hát napelemes rendszernél érdemes
Következő: »»   18 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem