Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1094 / 2208
(#) bakos13gab válasza lac- hozzászólására (») Okt 18, 2010
Azért az a 160Hz az nagyon soványan hangzik, de gitárhoz elég lehet (ehhez nem értek).
(#) joepapa hozzászólása Okt 18, 2010
Sturbi mester szerinted SRPP 6N9 meghajtó fokozathoz 330V nagyanódból mg elfüstölök 20-60v ot azaz 300V-260V tápra milyen ellenállások kellenek?
Láttam egy 300B -t meghajtó 6SL7 SRPP-t annál 3k3 ak voltak, az nem volt itthon tettem 2k2 öt kicsit még nem középen van a nullátmenet jól kivezérelve, de most 1k 1k-t tettem már majdnem tökéletes a sinus (csak 1db 6N9S van az erősítőben a többi kihúzva a 470k tetrodának fenntartott rácslevezetőre dolgozik, a csatoló utáni pontoto azaz a tetroda rácsa lenne itt pontot mérem szkóppal.

Most beteszek 470 Ohmokat...lehet az már nagy áram...600-700Ohm kellene sacc szerintem de megmérem a 470 ekkel.
(#) lac- válasza sturbi hozzászólására (») Okt 18, 2010
Igazatok lehet... Átszámolom, és újratekerem az egyiket, a másik pedig még úgysincs kész úgyhogy azzal ilyen szinten jól járok.
(#) joepapa hozzászólása Okt 19, 2010
Betettem a 470 Ohmot akkor észre is vettem mi korlátozza a legkissebb ellenállást, a tápfeszültség, és az áram nő, de a rácselőfeszítések valószínű olyan kicsik, hogy át tud vezérléskor billenni és az erre hajló karakterisztikából arra hajlóvá válik, de ez csak tipp, de amit a szkópon láttam az tény.

Maxra vezérelve jó 470 el is de csökkentett vezérlésnél olyan félig kihajtva egyszer csak csúnyán belaposodik a sin alja, aztán még csökkente a jelet ismét jó...

1k Ohmal is csinálta 2k2 vel már nem. aztán a 100k táp soros R-t 10k ra cseréltem a 0,6-0,7 mA így nem 60-70V ot csak 6-7V ot ejt, így nagyanódtáp 324 V esetén (1 órás üzemmeleg állapot volt) marad 315V tuti.
De a szűrés miatt gerjedékenység miatt(eddig nem volt) érdemes ezt 33k ra emelnem az is csak 15-20V minusz azaz 300V ot így is fog kapni az SRPP rész.

3k3 akat veszek holnap, még avval megpróbálom, de akkor már nagy a -Ug, és ott már hajlik a karakterisztika, azaz torzítást visz be, bár a tetroda többet torzít nyilt hurokban egyenlőre.

A tetróda torzítását csökkentené ha nem 240 Ohm Rk 250V Ug2 vel lenne bemunkapontozva hanem kisebb sacc 150 Ohm Rk, és 180-200V Ug2?, akkor is ugyanott lennék sacc...
(#) joepapa válasza joepapa hozzászólására (») Okt 19, 2010
Kicsit álmosan írtam, de a lényeg az a kérdés 6N9S SRPP meghajtóba mekkora ellenállást tennétek?
470 Ohm okkal 1k Ohmokkal a közepes kivezérlésnél alul nagyon laposra torzított, 2k2 nél már a teljes kivezérlési tartományban tiszta...növeljem még, de már most is csak 0,76mA folyik. 300V a tápja. 6p3s-e-t hajtja.

( tápfesz nő dolog volt a zavaros az irományban, azaz hiába növeltem 50V al, 260V al kezdtem, aztán 310 nél is rossz volt...)

SRPP
(#) EcoPityu válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Most hogy így felhívtad rá a figyelmemet, jobban átböngésztem az orosz adatlapot: ezt, és az abszolút maximumok között volt még 500V is , de valóban szerepel a 350V. Viszont én az üzemszerű beállítás anódfeszét láttam 110V-nak, ami ugyancsak szerepel. Egy másik leírásban meg csak ez a 110V szerepelt, ebből indultam ki... Nekem szerencsére nincs ilyen csövem, ha már ilyesmi csöveket raknék bármibe is, akkor már EL84!
A 6N13Sz is általam csak 250V-ra hivatott, bár adatlapként a 6AS7G-jét néztem mindíg /lásd lent/.
Igaz, a 6N13Sz-nél szerepel valami 500V-is itt, de az szerintem nem az üzemszerű!
Én 250V-ról járatom a 6N-t, és minusz 150V kell neki, hogy lezárjon, de 30mA-es nyugalmihoz is minusz 135V, szerinted, ha bírná is a 350V-ot, mekkora negativ rácselőfesz kéne a munkapont beállításhoz, és mivel hajtanád ki? Mert nekem így is 100-120V-ok kellenek, hogy tövig kinyisson.

6AS7G.gif
    
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Örülök neki, hogy Neked is élmény volt.
Ilyen körülmények között ennyi erősítőt a találkozókon nincs lehetőség meghallgatni. Remélem nem ez volt az utolsó ilyen közös alkalom...
Azóta is azon töröm a fejem, miként lehetne a hangsugárzók terén tovább lépni ... (Kár volt elhoznotok az Atlanticot )
(#) lpcollector válasza lac- hozzászólására (») Okt 19, 2010
Idézet:
„Beszéltem a elektroncső.hu-s fazonnal és ő mondta, hogy nem érdemes 100Hz alá menni, mert ott már nagyon jól átviszi a brummot...”


Én is beszéltem már többször Vele, egyszer személyesen is, nekem nem tünt ennyire (hogy is mondjam finoman...?) "tájékozatlannak".
(#) CHZ hozzászólása Okt 19, 2010
Már PP-ben méregetve , sajnos azt kell megállapítanom , hogy 8db. orosz csőből csak kettő van ami közelítőleg párosítható . Nagy eltérés van burán belől a két trióda között , valahonnan kell vennem jobb csöveket .
Ezekkel 13V eff. mérhető 8 ohm terhelésen , ez kb. 20W .
Jelalakok jónak mondhatóak , visszacsatolás nélkül 30KHz kezd esni 3dB alá .
(#) sturbi válasza EcoPityu hozzászólására (») Okt 19, 2010
A 6SZ19P tápegységbe való cső, a legtöbb adatlap csak ehhez az alkalmazáshoz szolgáltat adatot, ezért van a 110 V Umax megadva (stabilizátorban egyébként szokásosan 150 mA-re van használva 75-350 V közötti feszültségekre, a 6C41C 220 mA-re, a 6C33C 420 mA-re). Ezeknek a 6C19 P-knek getterje sincs. Erősítőként használva 350 V-ig lehet használni, de egészen alacsony tápokkal is lineárisan működik (minél nagyobb a táp, annál nagyobb vezérlójel kell, és mivel kicsi az erősítés (nincs), ez igen nagy is lehet többszáz V-oknál). Nyilván OTL-ben nem célszerű a magas tápfesz, én a 250 V-ot is sokallom (150 körül célszerű). Ha az OTL-t trafósítjuk, akkor növelni lehet a tápot a jobb össz feltételek kedvéért, mert ha már tekerünk, akkor a trafóval igazítani lehet az Ra-t (amire OTL estén nincs lehetőség, ez miatt ott a lehető legkisebb táphoz a lehető legnagyobb áram, illetve a csövek számának növelése a megoldás (hogy a tápfesz minél nagyobb része legyen képes lineárisan áramot áthajtani a lengőcsévén).
(#) CHZ hozzászólása Okt 19, 2010
Még egy lényeges , ami lemaradt , 100Hz négyszög .
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2010
Érdekes, ugyanezekkel a problémákkal találkoztam én is a 6C33C-eknél (SE-ben is). A színuszon is hasonló deformáltságot figyeltem meg, mint amit itt látok (közepes vezérlésen (kicsin és nagyon nem). A trafó áttétel változtatása nélkül, de nagyobb menetszámokkal már jobb halyzet volt. Ilyen színusszal (ettől azért rondábbal) karcosabb, a hangszórók felé szétcsúszóbb, kuszább hangkép volt, mint nagyobb menetszámokkal (és vékonyabb vezetékkel). A négyszögeim közben hibátlanok voltak lent is és fent is (ezért nagyon meglepett a rideg rendezetlen hangkép, nem volt egyben, hosszú melegedéssel, hétvégi, késő esti hálózattal jelentőset javult, már-már hibátlannak tűnt).
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Trafós nyüglődéseim kapcsán egyelőre értelmezhetetlen dologra lettem figyelmes, nagyobb teljesítményű erősítők egyértelműen jobban szólnak vékonyabb huzalokkal (nagyobb áramsűrűséggel), a kisebb teljesítményűeknél inkább a vastag huzallal készült trafók szólnak jobban.
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Ezeket a méréseket 20W kivezérlés mellett végeztem .
Próbálok keresni 6AS7, (vagy 6H13C) párokat és akkor véglegesítem a beállításokat . Nagy átalakításokat már nem tervezek , marad a PP .
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Nekem mindig a lehetséges legvékonyabb huzal hozta a jobb hangot . Igaz 1-2W-os végfokon nem teszteltem .
(#) mayky válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2010
Annak a 2 kis trafónak (fojtónak) mi a szerepe ? M42 ?
(#) CHZ válasza mayky hozzászólására (») Okt 19, 2010
Meghajtás tápjában van .
(#) mayky válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2010
Tehát egy fojtó. Én már azt hittem, hogy valami permalloy vagy mumetal vas, esetlegesen egy IT trafóként, tökéletes fázisfordítónak Érdekes lenne egyszer egy ilyet kipróbálni
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2010
Egyszerűen gyönyörű, ennek a belseje is lehetne kívül, annyira szép.
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2010
Igen, régebben alighanem mayky is emlegette, de amilyen kőagyú vagyok, nekem magamtól kellet rájönnöm.
(#) mayky válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Igen, lehetséges, csak az a baj, hogy ezt nem én találtam ki, csak koppintottam a TK157-ből.
(#) sturbi hozzászólása Okt 19, 2010
Sírba visz ez a 6C33C SE. Most bátorodtam fel annyira, hogy lpcollector után újra bekössem itthon mielőtt szétdöntöm megint. Nyoma sincs az ott hallott problémáknak, káprázatosan szól a prometheusokon. Egybe van, egyáltalán nem csúszik a két hangszóró felé, semmi karcosság nincs (ennek ellenére, már eldöntött kérdés, hogy az emeletes tápos megoldás, és végcső direktcsatolása kiesett a pikszisből). A dolog az miatt érdekes, mert a töbi erősítő ugyanúgy szól, mint ott (érthetetlen). Jelenleg a 6C33C-nek van a legjobb hangja, miközben a meghallgatáson gyakorlatilag hallgathatatlan volt (hogyan szólna itt lpcollector erősítője akkor a prometheusokon, mert az ott is nagyon jó volt).
(#) hgy hozzászólása Okt 19, 2010
EcoPityu! Minimális orosz/angol tudással egy gyerek is ki tudja silabizálni, ami a 6SZ19 adatlapján van.
Hidegen (fűtés/anódáram nélkü) 500 V-ot bír.
350 V-ot lehet ráadni 7W disszipáció alatt.
200 V anodfeszt bir el 11 W disszipációval.
Megfelel közelítőleg egy fél 6N13/6AS7/6080-nak, kicsit kisebb disszipációval. Két előnye van: 1. kicsivel nagyobb az erősítése 2. Párbaválogatni könnyebb, mert nincs sziámi kapcsolatban (közös búrában) a másik csőféllel.
Sturbi! Hagyományos csőre belülről kicsapatott bárium gettere valóban nincs, van neki viszont felül egy tárcsában korszerű cirkónium gettere, mint a nagy adócsöveknek pl.
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Arra gondolok, hogy talán az lehetett a gond, hogy nem sok figyelmet fordítottam a gerjedésgátlásokra, nincs soros ellenállás sem a 6sz33sz rácsán, sem a 6sz7b rácsán, és az ottani hálózattal lehet hogy nagyfrekis gerjedésem volt, mert itthon is hasonló jelenségeket tapasztaltam olyan erősítőknél (szétcsúszás, rendezetlen fázisviszonyok, az egyik hangsszóróvezeték megfordításával alig változó tér), amelyeknek sunyi gerjedésük volt. Az, hogy a többi erősítő ugyanúgy szól, szintén valami ilyesmire enged következtetni. Ez a 6sz33sz erősítő ugyanezt eljátszotta velem, annál a srácnál is, akivel ott voltam lpcollectornál, bár akkor itthon is rossz vot, amíg ki nem vettem az előfoknak az szg1-es párhuzamos stabilizátorát (anélkül aztán itthon jó lett, ezért ráfogtam a hidegkatódos stabilizátorra, de most gyanús, hogy nem az lehetett a gond már akkor sem).
(#) sturbi válasza hgy hozzászólására (») Okt 19, 2010
Idézet:
„Sturbi! Hagyományos csőre belülről kicsapatott bárium gettere valóban nincs, van neki viszont felül egy tárcsában korszerű cirkónium gettere, mint a nagy adócsöveknek pl.”

Óóó, köszönöm az infót, ezt nem tudtam, mindig csodálkoztam, hogy miért nincs gettere ezeknek, akkor mégiscsak van.
(#) EcoPityu válasza sturbi hozzászólására (») Okt 19, 2010
Idézet:
„A 6SZ19P tápegységbe való cső, a legtöbb adatlap csak ehhez az alkalmazáshoz szolgáltat adatot, ezért van a 110 V Umax megadva”

Akkor szerencsére csak nem vagyok vak... Na meg mint mondtam szerencsére nincs közöm ehhez a csőhöz!

Idézet:
„Nyilván OTL-ben nem célszerű a magas tápfesz, én a 250 V-ot is sokallom (150 körül célszerű). Ha az OTL-t trafósítjuk, akkor növelni lehet a tápot a jobb össz feltételek kedvéért, mert ha már tekerünk, akkor a trafóval igazítani lehet az Ra-t (amire OTL estén nincs lehetőség, ez miatt ott a lehető legkisebb táphoz a lehető legnagyobb áram, illetve a csövek számának növelése a megoldás”


Amíg OTL volt, 2x125V-ról ment, ezek lettek átkötve 1x250-re, hogy ellenütemű trafós PP alkalmazásban kivehető maximummal járathassam. Így lett 75W a kimenő teljesítménye... /és nem csak 25!/
(#) EcoPityu válasza hgy hozzászólására (») Okt 19, 2010
Idézet:
„EcoPityu! Minimális orosz/angol tudással egy gyerek is ki tudja silabizálni, ami a 6SZ19 adatlapján van. Hidegen (fűtés/anódáram nélkü) 500 V-ot bír. 350 V-ot lehet ráadni 7W disszipáció alatt. 200 V anodfeszt bir el 11 W disszipációval.”

Minimális angol tudással az orosz adatlapon nehéz boldogulni, minimális orosz tudás meg 20 évvel ezelőtt állt rendelkezésre, amiből megmaradt a cirill betűk olvasása, és a kot, meg a szábáká, meg a míská...
A szép angol nyelvű 6AS7G adatlapon meg nem szerepel ilyen, és még ehhez hasonló adat sem, azért mellékeltem!
De legközelebb húzatok joepapával új sorszámot,és átirányítom hozzád, mert te egy gyereket megszégyenítően kisilabizáltad az orosz adatlap minden egyes tartalmi lényegét.
(#) hgy válasza EcoPityu hozzászólására (») Okt 19, 2010
Pedig megvan az mindkét nyelven...Amúgy nem egy rosszhangú cső ám az.

6S19P.pdf
    
(#) joepapa hozzászólása Okt 19, 2010
6N3S-E nek mekkora rácslevezetőt szoktatok tenni?
Lehet gond, hogy a 6P3S nek jó 470k van ott, mintha az orosz adatlap 150k-t írma maximum...

Mit okoz ha túl nagy?

Most, hogy a meghajtófokozatot mértem érdekes dolgot vettem észre éjjel...

Mérési pontnak a tetróda rácspontját (de tetróda nélkül, de pl a rácslevezető ott volt, hogy terhelje az SRPP-t)
választottam, mikor rájöttem az srpp túl kis R ekkel hajlamos az alul összenyomásra és visszakerültek a 2k2 ők (egyébként az srpp linkemben ott a képlet, de nem értem mi mi...azaz talán sejtem a kimenetén lévő terhelő ellenállás 2x plussz a bemeneti ellenállása a fokozatnak osztva a MU vel? ez a kívánt R?)

szóval ezután betettem a tetródát és ugyanitt maradt hálisten a szkóp, viszont óriási driftet láttam, azaz nem csak a jelet, hanem az egész fel le úszott DC ben, azt hittem a bemelegedés, 10 perc után is mászkált a jel...ez a túl nagy rácslevezető miatt lehet? vagy mi a szösz ez? hődrifft?...elektroncsőnél?
(#) CHZ válasza mayky hozzászólására (») Okt 19, 2010
Nem fázisfordító , régebben gondolkodtam én is trafós meghajtáson , de szerintem csak nehezen hajtható triódáknál lehet létjogosultsága .
Következő: »»   1094 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem