Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Autós erősítő táplálása 230V-ról
 
Témaindító: szum, idő: Márc 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   15 / 26
(#) alienn hozzászólása Szept 6, 2010 /
 
Tudja valaki, hogy az MNC Hurricane 600 nevű autós erősítőnek mennyi lehet a max tápfeszültsége (külön tápot csinálnék hozzá otthonra).
Persze papíron 12V, de amikor az autó tölt az már 14V körül van még sincs belőle gond. Nekem a toroidom hozzá 11,5V, az megegyengetve 16, 2V. Az érdekelne próbálta-e már valaki ezt az erősítőt ilyen tápfeszültséggel, és működik-e továbbra is?
Jobb hijján beteszek sorba 2 diódát, de jobban tetszene ha nem kellene.
Köszönöm előre is a válaszokat!
(#) EcoPityu válasza alienn hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
szia!
Ha már külön tápot csinálsz otthonra, csak a végfokot is elég megtáplálni.../de ezt már itt írtuk/
A 16V egyened sok! De ezt is már itt leírtuk.
Max 10V jöjjön le a trafóról, az egyenben ugyebár 14,1V lenne, ha a graetz 2 diódáján sorban nem esne vagy 2V...
Az is igaz, hogy a te 11,5V-odból is leesne, és lehet, hogy pont 14V-ra jönne ki, de ez csak akkor van, ha az a 11,5v üresben van rajta, és nem ráírva vagyon. Mert a ráírt feszültségértékek csak a teljes terhelésnél annyik amennyik /jobb esetben/.
Ha te ezt a 11,5V-ot mérted rajta, akkor rángatsd egyen egy-két 50A-es graetz-el, rakj egy 1F-os kondit (primer oldal lágyindítás!), és kész is a tápod. De ezt is már leírtuk itt visszább! Keress rá ebben a témában.
A dióda sorbakötést kihagynám, kell még az a 100W másra is...
(#) alienn válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Szia!

Igaz, nem olvastam el az egész topikot, csak beleolvasgattam.
Szétkapni nem akarom az erősítőt, egyszerűbb a bemenetére rákötni a tápfeszültséget.
A toroidnak nem mondhatom meg, hogy 1,5V-ot veszítsen el útközben, úgyhogy az kilőve.
A lágyindítás részt még megkeresem mert ilyen tápnál igaz, egészségesebb.
Sok erősítőt csináltam már, de az mind „normális” tápokkal ment nem ilyen kis feszültséggel és nagy árammal.
Köszi a választ!
(#) Doncso válasza alienn hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Szia, és mi van akkor, ha rátekersz a primerre?
(#) EcoPityu válasza Doncso hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Szerintem toroidot SZ tekerni! akkor már tekerjen rá a szekunderre, és kösse be ellenpolaritással (ellenfázisban), és akkor kivonódik, onnantól az a szakasz csak egy méternyi drót...
(#) EcoPityu válasza alienn hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Szia!

Idézet:
„A toroidnak nem mondhatom meg, hogy 1,5V-ot veszítsen el útközben, úgyhogy az kilőve.”


Ezért írtam, hogy, ha üresjáratban mérve nem több mint 11,5V, akkor még jó, mert graetz után akkor lesz közel 14V-od!
(#) alienn válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Megmérem majd pontosan, most még nem tudok mit mondani, találgatni meg fölösleges.
Igazából az érdekelt volna próbálta-e valaki ezt az erősítót nagyobb táppal. Tudom, hogyha FET-es a végfok simán mehet 16-18V-ról is, de ha IC-s akkor lehet 16V-nál vége van.
A toroid tekercselős ötlet a legdurvább...
Elvileg kell működnie, de attól már tényleg egyszerűbb sorba pár testes dióda.
EcoPityu - igazad van, először mérek és utána eldől mi legyen.
Köszi
(#) Inhouse válasza alienn hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Esetleg egy triakos primer oldali szabályzás?

Üdv
Inhouse
(#) Doncso válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 6, 2010 /
 
Hát, végsősoron.
(#) alienn válasza EcoPityu hozzászólására (») Szept 9, 2010 /
 
Köszi Mindenkinek aki próbált segíteni.
Sikerült jó tápot csinálni!
A toroidról 11,5V jön le, graetz és 0,1F után 15,5V lett egyenbe. Azt simán rátettem az erősítőre és kész.
Egy estét bírt, innentől már remélem nem lesz gond.
Amúgy inkább a kisebb transzformátorokra jellemző, hogy névleges terhelés hatására mennek le névleges feszültségre (a relative sok menet és emiatt a nagy belső ellenállásuk miatt). Ez a 200W-os toroid üresjáratban és terhelve is 11,5V (persze a pár tized voltokkal nem foglalkozom).
(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Szia

Régebben beszéltünk arról, hogy szeretném megépíteni a tápegységedet. Akkor azt javasoltad, hogy vegyek torroid gyűrűt a Tali bt-től, de nem válaszolnak az e-mailra... Hozzám került egy autós erősítő, amiből ki tudnám venni a torroidot, csak kérdés, hogy működne-e a Te tápoddal. Mértem a kapcsoló FET-eken frekvenciát, ez üresjáratban kb 28KHz. A gyűrű méretei: 31mm átmérő, 10mm "vastag", és 15mm magas. (szürke színű, nem tudom ez számít-e) A Trafó primer tekercse osztott, a szekunder szimmetrikus, +-35V-ot ad le. Az erősítőre 500W van írva, de nem tudom konkrétan mennyit adhat le. Nekem 4db TDA7294-hez kellene, számoljunk csatornánként 100W-ot, kb 400W-ra kellene.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) cimopata válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Valószínűleg megfelelő mag lenne.
(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 2, 2010 /
 
Köszönöm, akkor holnap nekiállok.
(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Még annyi kérdésem lenne, hogy milyen huzalból tekerjem, és hány menetet. +-35V kellene. Azt tudom, hogy jobb minél vékonyabb szálból "sodronyt" kellene tekerni a skin hatás miatt. (Gyakorlatilag elég sok féle huzalt tudok szerezni, ezért kérdezem.) A mostani erősítőben egy szállal vannak tekerve a tekercsek, de üresjáratban is melegszik a trafó, 20perc alatt kb 35-40fok körül van.
(#) cimopata válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
A cikkben leírtam minden ilyesmit.

Huzalnak 0,2-eset ajánlok.
1 szálon kb 0.2A- megy el.
(#) feccus hozzászólása Okt 23, 2010 /
 
sziasztok.

Az lenne a kérdésem,hogy adott egy 13,8v 6a-es gyári táp, elég lenne -e ez egy autós erősítőnek?

sal XC-12/A/PRO bandpass ládával használltam fél évig és azt elég jól hajtotta.(A láda 12v és 15a )

Köszi.
(#) szamóca válasza feccus hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
P=UxI a megoldás kulcsa.
(#) feccus válasza szamóca hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Egy kicsit ki tudnád fejteni bővebben,értem a "képletet" csak azt nem hogy ez hogy segítene nekem.Azt erősítő egy shark v9 12v 25A.
köszi
(#) Tomi20 válasza feccus hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Szia

Nagyon leegyszerűsítve így számolható:
P=U*I
teljesítmény=feszültség*felvett áram

Tehát a táp: 83W
A láda: 180W
Tehát már a ládának sem elég a táp, erősebb tápról jobban szólna.
A másik erősítő pedig 300W-ot tud felvenni, szólni fog a tápról az erősítő, de teljesen kivezérelni nem fogod tudni, mert hamarabb "összeesik" a táp.
(#) feccus válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Pedig erről a tápról ment a láda szobában kb.fél évig
és eléggé mozgolódott,sőt sokszor azt hittem hogy el is "száll"
és ha az adott autós erősítőben kicserélném a biztit kisebbre 10-15A-ra?
(#) Lory612 hozzászólása Nov 5, 2010 /
 
Hali. Következő a kérdésem van egy tápegység aminek a kimenetén 16,4V van és csak 14,4V kellene maximálisan 20 Amper mellett autóerősítőhöz. Hogyan oldható ez meg? Fontos lenne. Kapcsolási rajz mellékelve.
(#) cimopata válasza Lory612 hozzászólására (») Nov 6, 2010 /
 
A legjobb megoldás, ha letekersz a trafó szekunderéből kb 15-20%-ot.
(#) WarezN hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Hali.

Lenne kérdésem a témával kapcsolatban, én is használni szeretném autós erősítőm szobában PC tápról. Van egy 300W os (gagyi mercury tápom) elég kielégítő ahogy meghajtja, de mivel tudom hogy még ez is kevés ami kéne neki, tervezem egy minőségi és erősebb táp beszerzését, név szerint egy Chieftec 400W-st.

A jelenlegi 300W-os táp +12W-on 180W-ot és 15A-t ad le.
A Chieftec amit szeretnék pedig +12V1 168W 14A, és +12V2 180W 15A, a kérdés az lenne hogy ez a két érték összeadható? vagy pedig ezeket külön ágon adja le így ezt az "erőfölényt" amit nyújt a másikhoz képest ki se tudom használni? :S

Előre is köszi a válaszokat.
(#) EcoPityu válasza WarezN hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
"HALI"

Ha van egy multimétered, akkor kikapcsolt tápnál szakadásvizsgálóval (sípolós diódateszt) megnézed /közémérsz/, hogy a két 12V /1-2/ között van-e kapcsolat, ha sípol tartósan, akkor ugyanaz a kimenet van ketté osztva (kicsi az esélye), ha szakadás, akkor bizonyára külön tekercs, külön egyenirányítással biztosítja a két 12V-os kimenetet. Ha ez így van, akkor egy 2x25A-es shottky diódával /közös katódos/ beközösíted a két kimenetet, és úgy használod!

Azt is tudnod kell, hogy a PC tápok kis hányada tart 12V felett kimeneti feszültséget, jobb esetben 11,8V ot adnak. Tehát nem egészségtelen a PC tápodat "feljebb húzni", egy 13-14V körüli kimenőfeszre. Ezekről olvashatsz: ITT , vagy ITT , de ITT is.

Én a falamban (de erről már szerintem itt is írtam) 4db CODEGED tápot közösítettem , húztam fel 13,8V-ra, és 60A-ig símán bírja!
(#) EcoPityu válasza Lory612 hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szia!
Vagy , ha nem akarod megbontani a trafó eredeti szekunderét, akkor meg rátekersz még 2V-nyit, min 3,15-ös rézből, és bekötöd sorba a szekunderrel ellenfázisban. Lényeg, hogy 11V-nál ne legyen több a szekunder váltó! (11Vxgyök2=15,5V, ebből esik a graetz-en 1,2V), tehát marad 14,3V-od, ami több mint isteni!
(#) kamaro hozzászólása Jan 1, 2011 /
 
Sziasztok!
Van egy papíron 2x125wattos autóserőlködőm.
Mivel nem nagy telyesítmény arra gondoltam hogy számítógép tápról fogom üzemeltetni, viszont elolvastam elég sokat a topic-ból és többen azt mondják hogy ezzel nem működne....Még egy ilyen kis telyesítményű erősítővel sem??? Ha igen és leterhelem az 5voltot is
akkor mekkora puffer kondit kéne használni ???
Nekem van itthon két 4700µF-os kondenzátorom ,ez elég lenne?
Esetleg ha átalakítom a tápot úgy hogy a 12V legyen a figyelt feszültség akkor jobb lehet az eredmény ???
Ha igen akkor hogy tudom átalakítani???
Segítsetek kérlek!
(#) kamaro hozzászólása Jan 1, 2011 /
 
És ha a számítógéptáppal nem működk, akor hol kaphat elég nagytelyesítményű transzformátor hogy meghajtsam ??? 25A biztosíték van benne.
A táp elkészítésének alapelvét értem szerintem menne is csak nem találtam megfelelő trafót....
De természetesen a legegyszerűb a számítógép táp lenne.
(#) szamóca válasza kamaro hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Beírod a guglinak hogy transzformátorkészítés, és válogatsz. 10V AC szekunder már jó, nem kell stabilizálnod sem. Raksz rá puffert amennyi pénzed van rá és hallgatod. De ezeket már mind többször is leírtuk itt.
(#) kamaro válasza szamóca hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Értem ...
És mi van a számítógéptápos ötletemmel ?
Egyébként kérdésem volt még az előző hozzázólásban hogy milyen puffert használjak?
(#) szamóca válasza kamaro hozzászólására (») Jan 1, 2011 /
 
Az ámítógép táp nem erre, ilyen lüktető áramfelvételre van kitalálva. Hogy hogy milyen puffert? Típusra kérdezed?
Következő: »»   15 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem