Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1031 / 3965
(#) zolika60 válasza fari14 hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Ha a 6Vos ágat is akarod használni akkor minimum 6V. A többi stimmel.
(#) lapose válasza uli hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia!
Nem lesz gond, hogy a két hangszórónak más a földpotenciálja.
De! Nagy körültekintéssel kell eljárni, oda kell figyelni, hogy utána véletlenül se kösd össze a két különböző potenciálú "földpontot". Ez nem is olyan egyszerű, már a bemenetek bekötését is variálni kell, mert az egyik erősítőnek a testpontját nem vezetheted ki a bemenetekre, ugyanis ha azok olyan kimenetekre vannak kötve, aminek közös a testpontja(ilyen pedig lesz), akkor rövidre zárod a negatív tápágat.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Miért van az, hogy egy relére kimenetként több adatot is felírnak? Például.
Van a kezemben egy relé, amire ez van írva:
250Vac/5A
250Vac/2A
250Vac/1A
125Vac/1A
24Vdc/2A
24Vdc/1A
Nem nagyon vannak arányban benne a dolgok... Most melyiket kell nézni rajta?
(#) Sanyesz5 hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Sziasztok,a kérdésem az lenne hogy vajon az alábbi kapcsolás működhet?

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/vga2tv/circuit.html

Laptopot akarok tv re kötni,filmezés céljából,sajnos s-video kimenet nincs,csal monitor,ill hdmi.
A fenti kapcsoláshoz meg lenne minden itthon.
Köszönöm
(#) pcroland hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Hello! Mi a különbség a LIN és a LOG potméter között?
(#) Doncso válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
nézd csak : Bővebben: Link
(#) Doncso válasza pcroland hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Lényegében az ellenállás emelkedésének a karakterisztikája a különbség. A lineáris folyamatosan emelkedik ,a logaritmikus először lassan, majd vége felé hirtelen, ez utóbbi inkább hangerő szabályzásra alkalmas.
(#) pcroland válasza Doncso hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Mostmár értem.LOG-os azért jó hangerő szabályzáshoz mert a hangerő nem arányosan növekszik a teljesítménnyel(100 wattos nem dupla olyan hangos mint az 50 wattos),ugye?
(#) blackdog hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Látom épp potis kérdés van. Nekem is volna egy kérdésem:
Használhatok huzal poti helyett hagyományos egypályás potit?
Van egy 220R huzal potim (lineáris) ami bekrepált viszont égen foldön nem találok helyette másikat.
Ez egy háttérvilágítás fényerőszabályzója 7-0,25V.
Fontos ide a huzal poti?
(#) Doncso válasza pcroland hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Nem ,hanem azért, mert a hallásod logaritmikus, azaz a kis hangerőn történt hangerő változást jobban érzékeled, mint a nagy hangerőnél, a wattok emelkedését úgy hallod lineárisan, ha mindig duplázod. Azaz +3dB-el többet adsz rá. Ezért kell a lineáris poti, mert alacsony hanerőt precízebben tudod állítani, a nagy hangerőnél meg hirtelen hangosodik, ezáltal lineárisnak hallod.
(#) kadarist válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia!
Ez a felsorolás a relé érintkezőinek maximális áramterhelhetőségét adja meg, különféle kapcsolt feszültségek és feszültségfajták (AC, DC) mellett.
(#) kendre256 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 30, 2010 / 1
 
Szerintem:
Mindegyiket kell nézni rajta, de ha a bizonságra törekszel, akkor a legkisebbet vedd figyelembe.
Szerintem azért különböznek, mert a különböző nemzeti vizsgáló intézetek különböző módon vizsgálták (vagy a gyártó különböző paraméter igazolását kérte tőlük), ezért van rajta sokféle adat.
A képen lévő relét a CSA CSA, a VDE VDE és az RU(???) 10A 250V-ra tanúsítja, a TÜV (a MEEI kft is a TÜV csoport tagja) pedig 5A 250V-ra.
Az egyen és váltakozófeszültségen eltérő adatok teljesen normálisak, fizikai okai vannak (egyenáramon az ív sokkal "életképesebb", vagyis biztonsággal csak kisebb feszültséget, áramot lehet kapcsolni ugyanolyan mechanikával).
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
A szénréteg potik terhelhetősége általában 2 W, vagy kissebb. Ha nagyobb terhelhetőség szükséges, akkor használnak huzal potit. A 220 ohmból gyanítom, hogy ez az eset áll fenn, de ki kell számolni.
(#) kadarist válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia!
Ez a jelzés a termék minőségbiztosítottságát jelzi. UL-jelzésnek is mondják.
(#) kendre256 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Keresgéltem erre az emblémára is, de úgy látszik nem eleget...
Köszi!
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Akkor lehet, hogy az a két szem izzó (nem sokkal nagyobb mint 1 5mm LED) 2W felett fogyaszt?

Gépkönyvől:
"zarowka miniaturowa oswietleniowa typ 7V-0,1A-Ba7s"

vagyis egy "mezei" mini izzó.
(#) mineral hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Sziasztok!

Megépítettem Topi távkioldóját. Bővebben: Link
Az a bajom vele , hogy a monostabil kimenete magas szinten marad mindaddig még a tápot le nem veszem.
47Kohm és 10 mikro faraddal elméletileg 517 msec ig kellene hogy magas szinten legyen. Van ötletetek mi lehet a hiba?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Ha durván számolom, az 2*0.1 A ^2 * 200 ohm = 8 W.
Tán egy kicsit sok. Gondolom, ha 200 ohm van az izzók előtt, akkor nem folyik ekkora áram. Ahhoz, hogy pontosan ki lehessen számolni, ahhoz még kéne pár adat, de szerintem legalább egy 5 W os de sokkal inkább egy 10 W -os poti kellene. A régi is valószínűleg azért ment tönkre, mert egy kissé szűkre volt méretezve.
(#) Dániel X hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Hali!

Milyen kapcsolót alkalmazzak ahhoz hogy egyszerre csak ez egyik ellenállás működjön ha átkapcsolok akkor meg a másik ? Nyákba építhető kellene

kapocs.png
    
(#) krieggger válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Ezt esetleg:Bővebben: Link
(#) Dániel X válasza krieggger hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Ilyenek vannak itthon viszont hogy tudom meg melyik kell? Van 3 állású bontott meg 2 állásó bontott. Hogy nézzem meg melyik működőképes? Hogy kössem be úgy hogy alapállapotban az egyiken át folyjon a feszkó de ha átkapcsolok akkor csak a másikon folyjon feszkó?
(#) krieggger válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Neked 2 állású 1 áramkörös kell ami így néz ki:Bővebben: Link
Kipróbálhatod esetleg egy leddel 2 ellenállással meg egy elemmel. A két ellenállást a kapcsoló 2 szélső érintkezőjére kösd.
(#) Dániel X válasza krieggger hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Válaszod köszi!
(#) Sir-Nyeteg válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Köszönöm!
Ennyire részletes választ ritkán kap az ember
Így már érthető minden. Nem is nagyon nézegettem a krix-krax-okat rajta.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Idézet:
„A régi is valószínűleg azért ment tönkre, mert egy kissé szűkre volt méretezve.”


Vagy esetleg csináltam egy kis rövidzárat és pár huzal elfüstölt. :yes:
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
És vajon hol kapok 220R Lineáris 4mm rövid tengelyű huzal potmétert?
hestore.hu nincs soselectronic.hu nincs :no:
(#) mineral válasza blackdog hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Nézd meg itt én többnyire innen vásárolok. Itt biztosan találsz.
*linket javítottam.
(#) fricihun hozzászólása Okt 30, 2010 /
 
Sziasztok!
Valaki mondja meg nekem hogy ennek a SAL DT 66 magasnak melyik a pozitív és negatív érintkezője, mert nem írták rá. Az egyik egyenes a másik meg meg van hajlítva.

Választ előre köszi.
(#) mineral válasza fricihun hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Nem látsz valamelyik lábán egy piros festék pöttyöt?
(#) fricihun válasza mineral hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Nem, egyiken sem. Csak az egyiket meghajlították. A matricán sincs rajta.
Következő: »»   1031 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem