Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   299 / 842
(#) kocsma hozzászólása Nov 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Kaptam egy kaposvári 2x6V 63 VA trafót. és úgy döntöttem egy egyszerű labortápot építenék belőle. A fórum átolvasása után úgy látom Frankey által közölt 317-es megfelelő lenne, de működik ilyen feszültség mellett is, vagy mit kéne módosítani? Másik kérdésem az lenne nincs valami olyan kmegoldás amiben nem bf256-osak vannak és lehetőleg bf244 sincs sem más "egzotikus" alkatrész?

Tamás
(#) neptunes4you válasza kocsma hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Üdv!
Szerintem ne próbálkozz azzal a trafóval, mert kicsi a feszültség, 2x6V=12V aminek csúcsértéke kb. 17-18V, és ez édeskevés, a legtöbb IC sokkal nagyobb feszültséggel működik, de ha ez neked megfelel, és én is ajánlom figyelmedbe az LM317-est.
(#) neptunes4you hozzászólása Nov 8, 2010 /
 
Hello!
Találtam az oldalon ezt http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/stabilizalt_labortapegys...a.html a labortápot, nem rossz, de az a baj, hogy nem földszimmetrikus, éshát műv. erősítőket nem nagyon lehet róla hajtani. A kérdésem az lenne, hogy meg lehetne azt oldani, hogy veszek egy 2X12V-os trafót, és abból a középső lábon egyszerűen kivezetem a GND-t, két szélen pedig kijönne a +12V és a -12V a labortáp után?
(#) Frankye válasza kocsma hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Nem kell rajta változtatni, de - ahogy neptunes4you is írta - az a feszültség elég kevés lesz egy labortáphoz.
(#) Alex2 válasza neptunes4you hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Idézet:
„a legtöbb IC sokkal nagyobb feszültséggel működik”

IS. De akár 3V-tal is például.
Viszont valóban nem érdemes ezzel a trafóval labortápot építeni, legfeljebb ideiglenesen, amíg nincs jobb.
Az LM317 nem túl jó, mert max 1,5A-t ad, míg, ha helyesek az adatok, akkor a trafó 5A-t is tud.
(#) Akashi hozzászólása Nov 11, 2010 /
 
Üdv.

Gondoltam megépítem az Edison féle labortápot. Valakinek Sprint Layoutban van panelterve?
(#) Akashi hozzászólása Nov 11, 2010 /
 
Végülis találtam egy szimpatikusabb kapcsolást, ennek a nyáktervét csinálgatom órák óta.. (mert a mellékelt nem a legjobb)
Sprint Layoutban csinálom, de szenvedek vele. Csak nekem ilyen bonyolult nyákot tervezni???
A 2N3055 helyett jó a BD sorozat?
A 2N1613-mat mivel tudom helyettesíteni? Tud valaki segíteni?
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 11, 2010 / 1
 
Ez a táp így nem igazán jó, sőt... Viszont pioneer átalakította, én pedig terveztem hozzá nyákot. Ki van próbálva, egyszerű és nagyszerű. Ha ez a rajz szimpatikus, akkor feltétlenül a "mi" változatunkat ajánlom megépíteni.
itt találod, illetva az ott lévő linken a terveket
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Köszönöm. Ezt fogom megépiteni akkor.
(#) Akashi válasza Akashi hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Még alakul a projekt.
Adott pár dolog, és ehhez mérten kell terveznem.
- Trafó 26V ~ : (szerintem 50-60VA, de ki kéne valahogy mérnem. 1mm-es drót kivezetései vannak)
- Rossz PC táp: Ennek a dobozába kell beletuszkolnom az áramkört.
- Hűtőborda: PC proci borda jó nagy, ventillátorral. Ezért BD tranyós verziót kéne építenem, kéne mert könnyebben el tudom helyezni, mint a 2n3055-öt.
- A ventillátort 12voltos stab IC vel táplálnám.
- Egy kijelzőpanelt is szeretnék hozzá a későbbiekben, de az IC lábai miatt egyenlőre nem tudom kivitelezni. (félek össze fognak érni a vezetősávok)


A trafó teljesítményét hogy tudnám lemérni? Arra gondoltam sorba kötök 2db 12V/60W-os autóizzót, rákötöm a trafóra és megmérem az átfolyó áramerősséget. Jó az elgondolás?
(#) Akashi hozzászólása Nov 12, 2010 /
 
Rámértem a trafómra a kép szerint.
Az izzók 2db 12V/60W.
17.5 Volt feszültség mellett, 3,9A áramerősséget mértem.
Ez azt jelentheti hogy a trafó 60-70 Watt közötti teljesitményű? Tehát labortápba jó lehet?

trafó.JPG
    
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Hello!
Egy labortáp trafóját, általában 2,5..3A/mm2 áramsűrűségre illik méretezni. 1mm átmérőjű huzal esetén ez 1,96..2,4A maximális terhelőáramot jelent..
üdv! proli007
(#) zoly15 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Csak egy észrevétel: Ha a kép szerint mértél akkor hibásak a mért eredményeid! Valamint csodálkozom hogy nem égetted le a műszeredet. Az áram és a feszültség mérőt fel kell cserélni egymással.
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Remélem az "A" és "V" műszerjelölések csak a rajzon vannak fordítva. Mert ha valóban így mérted, akkor zárlati áramot mértél, és erősen kétséges hogy az izzók világítottak. (Miért kellett ehhez a méréshez egyenfeszültség? Fölösleges!)
De ha feltételezzük a fordított (helyes) bekötést, akkor is van egy kis dolgod még. A feszültséget mérni kell üresen, majd terhelve is. Éppen a kettő különbsége lesz a feszültségesés, ami alapján neked kell eldönteni belefér-e az igényeidbe, vagy már nem.
A másik fontos, amit Proli007- is említett, a melegedés. Egészen nagy áramokat is lehet folyatni huzalokon, csak azok ettől felmelegszenek. Újabb kérdés, tartósan terhelve, nem melegszik-e jobban mint azt el tudd viselni.
Ha a feszültségesés is belefér az elvárásodba, és közben nem is melegszik jobban mint szabadna, akkor alkalmas az adott terhelésre. Egyébként nem!
(#) Alex2 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Azért egy trafó terhelhetőségét nem úgy kellene mérni, hogy jól megterhelem, aztán vagy bírja, vagy nem.
Egyébként ha az eredetileg 26V-os trafóból 17V-ra esett a fesz, akkor az már túl van terhelve.
Talán a trafó méreteiből lehetne kiszámolni (akár táblázatból), hogy mennyire terhelhető. Egyrészt, mert telítésbe vitt vassal problémák lesznek, másrészt túlmelegszik.
Ha megadod a trafó méreteit, akkor meg tudnánk mondani, mekkora terhelhetőségű.
Már csak azt nem értem, hogy aki alapvető fizikai/elektronikai ismereteknek sincs birtokában, az miért labortáppal kezdi?
(#) Ghoost válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Megtisztelsz vele, es elnezesed kerem!

Viszont a szerkentyu igy mar elsore indult!
jo kis kapcsolas csak ajanlom az olyan benaknak, mint en magam is vagyok

Viszont nalam a 2db helipot ami a rajztol elteroen nem 3.3k hanem 5k [csak ilyen volt], sajna nem szabalyoz semmit

egy olyan kerdesem lenne, hogy mit is allitunk be vele?
a max U es I erteket?
(#) Ghoost válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Koszonom Zoli!
a feszultseget sikerult beallitanom [max 20V]
de sajnos az arameroseget nem
de igy is 1.95A-t kepes teljesiteni
ez tobb mint boven eleg nekem.
koszonom a segitsegeteket, melyet a forumoldalain tanusitottatok.
Igy mar en is aktiv tagja lehetek az oldalnak.
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Rosszul rajzoltam be a műszereket, természetesen nem igy mértem, hanem ahogy kell.
(#) Akashi válasza Alex2 hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
2db hiperszil trafóm van. Az egyik vasmagja 32*10mm*2 . A másiknak 45*14mm *2.
Mindkettő 26 V~. A nagyobbik szimmetrikus, én tekertem át. Megmértem a huzalt. A kisebbik 0,8mm a nagyobbik 1mm átmérőjű.
Ezek adottak, ebből kell kiindulnom, ha kell áttekerem..

Alkotó. Azért tettem be Graetz hidat mert a műszerem váltóáram erősséget nem mér.

Alex2 ezt miért írtad??
"Már csak azt nem értem, hogy aki alapvető fizikai/elektronikai ismereteknek sincs birtokában, az miért labortáppal kezdi?"
(#) Ghoost hozzászólása Nov 12, 2010 /
 
Lenne egy kerdesem, melyre sajnos nem talalom a valaszt, pedig ugy remlik olvastam valahol a forumtemank lapjain. [a Vedodioda bekotese temaval kapcsolatban]

Tudom, hogy labortap nem akksitolto!,
de van 2db NiMh 2500Ah-s AA akksim, melyeket azert toltenek vele, ha megtudom a vedelmet oldani
Illetve ha ugy adodik akkor egy ventilator taplalasa se jelentse a tapegyseg halalat,

hova; hogyan es milyen diofat kossek be Prolli tapjaba?
Legyetek oly jok es segitsetek megtalalni a felvetett problemamnak megoldasat.
Elore is koszonettel: Ghoost
(#) Alex2 válasza Ghoost hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
NiMH aksit nem szokás sima egyenáramról tölteni, mert nem szereti és nem tudod időben leállítani ill. csepptöltésre kapcsolni a tápot. A saját spéci töltőjét kell hozzá használni!
(#) Ghoost válasza Alex2 hozzászólására (») Nov 13, 2010 /
 
Alex: koszonom valaszod
van olyan is, de sajna csak 100mA tud tolteni, igy vagy csinalnom kell egy jobbat, vagy tuningolnom kell a meglevot.

az induktiv terheles vegzetes hatasat kivedendoen nincs otleted?
(#) HDD hozzászólása Nov 14, 2010 /
 
Sziasztok
Segítséget szeretnék kérni
Meg építetem ezt a műszert és a probléma, az hogy a (I) mérés nem működik rajta

Bővebben: Link

Azt a rajzot követem a bekötésnél

Köszönöm a segítséget
(#) R4v3n hozzászólása Nov 14, 2010 /
 
ÜDV Mindenkinek! Ezen a honlapon a stabilizált labortápegység nevű kapcsolás végére az van írva hogy a kérdéseket ide nyugodtan feltehetjük. Csak annyi lenne hogy el kell-e látni hűtővel valamilyen alkatrészt?
Gondolom ha kell valamelyiket akkor az a 2N3055 tranzisztor. Kell Neki hűtőborda vagy elég a ventilátor? Előre is köszönöm a segítséget!
(#) denon888 válasza HDD hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Be kell kalibrálni. Az S1 gombot nyomva kell tartani 5 másodpercig amikor bekapcsolod. Belépsz a menübe és ott elvégzed a beállításokat. Többek között a sönt ellenállás értékét.
(#) BarnaPili válasza R4v3n hozzászólására (») Nov 14, 2010 /
 
Mindenképpen tedd hűtőbordára,főleg ha nagyobb áramot akarsz kivenni a tápból.
István
(#) R4v3n válasza BarnaPili hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Köszönöm Szépen!
(#) HDD válasza denon888 hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Szia
Nekem a DIP verzió van meg és annak a kapcsolása más
De ez az én hibám, mert nem mondtam
(#) neptunes4you hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Hali!
Találtam az oldalon ezt a labortáp kapcsolást. http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/stabilizalt_labortapegys...a.html
Tetszik, megvan hozzá a trafóm, de az földszimmetrikus, és ezt a jó tulajdonságát szeretném kiaknázni.
Meg lehetne azt oldani, hogy a trafó középső lábán egyszerűen kivezetem a GND-t, két szélen pedig kijönne a +12V és a -12V a labortáp után? Vagy a táp csak az egyik oldalt, pl a + at szabályozza?
(#) obero hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Megépíteném edison14 tápegységét, minden anyag megvan hozzá. A gondom a nyák.Ennek elkészítéséhez nincs semmilyen eszközöm, tudtok-e valamilyen címet adni, ahol a kész nyákot be lehetne szerezni.
Következő: »»   299 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem