Fórum témák
» Több friss téma |
Tudod az én problémám az elektronikus útontörténő kimenőfesz szabályozással az, hogy a felhasználás előtt kellene a 230 Volt-ot kb 1Kw on szabályozni.Egy step-up - step-down konverterrel az nem az én kategóriám.
Ezért választottam inkább a gerjesztés szabályozást,számomra ez a járhatóbb út.Lehet, hogy kicsit több meló, de csak Max 24 volt 3 A -es szabályozót kell kikisérleteznem. A generátort automatikusan váltanám csillag-deltába a fordulat függvényében, máris sokkal szélesebb működési tartományom van.
Rosszul fogalmaztam az előző hozzászólásomban. A tekercsek elhelyezési módját akartam volna lerajzolni. Húsz hornyos a forgórész, amelyikből négy üres. 16 tekercs van benne összesen és négy horony van egybe tekercselve. Minden tekercs egy horonnyal arrébb. Az egyik pólus tekercse rámegy a másikra is.
Step-up konverterrel. De akár azt is megteheted, amit már korábban valaki felvetett: külön egyenirányítod a fázisokat és a 3*8 voltból máris megvan a 24.
Ne felejtstük le minden egyenirányító kimenetéről a pufferkondikat, különben hasonlóan vektorosan adódik össze a feszültség, mint ha egyenirányítás nélkül lennének sorbakötve a fázisok (annyi különbséggel hogy ellenfázisú bekötés nincs, egyenirányítás miatt max +-90° fáziseltérés lehetséges.)
Azért ez nem teljesen így működik, de valóban valamivel még nagyobb lesz pufferkondenzátorokkal.
Ha nem puffereled, akkor csak vektorosan összegződnek a feszültségek, mivel egyenirányítva van (gondolom 2 utasan), akkor a fázisfeszültségek adszolutértéke van képezve, ezért 2 fázis között maximum 90° lehet (pl 100° fázisszög egyenirányítás után 80° ként jelentkezik, ezzel még nem "nyertünk" semmit, csak veszteséget az egyenirányításon.)
Tehát nem a csúcsértékre töltődés miatt írom, persze ez is emel valamennyit a kimenő feszültségen. Sárga vektornál hoszabb a szürke (pufferelt)...
Csak az elv jobb érthetősége miatt rajzoltam, bárhány fázisra ráhúzható.
A leghoszabb eredő vektor akkor van, ha fázisban vannka a vektorok, több fázisnál ez biztosan nincs így, ezért a fázisonkénti egyenirányítással és puffereléssel kell összegezni (sorbakötni) a legnagyobb feszültség érdekében.
Nemsemmi pufferkondi kell egy 3 fázisú 120 A-es generátorhoz. Igaz ebben az esetben durván 70 A lenne csak az áram maximuma (elméletileg) a soros kapcsolás miatt.
Ha fázisonként egyenirányítjuk és szűrjük, akkor 1,5ször nagyobb feszöltség lesz sorbakötés után, mint ha csak a sorbakötés után van szűrés. Az biztos, hogy jó nagy kondik kellenek (3*40_60mF)!
Ha fázisonként egyenirányítunk és puffer nélkül sorbakapcsoljuk, akkor 1+gyök3, azaz ~2,73-szoros lesz a feszültség.
U*1,41*3 vagy U*2,73*1,41? Nem olyan borzasztó nagy eltérés. A pufferelésre meg százezres nagyságrendű kapacitások kellenének. Ha lényegesen kisebb, nincs értelme. Itt csupán az egyenirányítási veszteség jöhet szóba ellenjavallatként, ami pontosan duplája a 3f hídnak. 100 ampereknél ez is jelentős. Úgy emlékszek, már elég régóta azt hajtogatjuk, nagy feszültségen termelni, szállítani, helyben átalakítani. Nem olyan borzasztó az 50-100A kimenetű step-down konverter. Ha valaki nem tudja elkészíteni, biztos akad, aki elvégzi helyette.
Az lenne a kérdésem ha építek egy Hugh Piggott féle generátort akkor a sztátort és a mágneses rotort miből kell pontosan kiönteni milyen gyantából , vagy hogyan ? És hol lehet beszerezni ?
![]()
Én még azt is megkockáztatnám, hogy a termelés helyén felkonvertálni a a feszültséget, átvinni a hálózaton és visszakonvertálni. Bizonyos távolság esetén (réz ára!) mindenképpen érdemesnek tartom a magas feszültséget(konverterrel feltornázni).
Nem vagyok nagy matekzseni, így rászimuláltam a dologra. 10V 500Hz es generátorokat használtam 3F, 120° okra és függetlenek, külön egyenirányítva, majd sorbakötve (puffer nélkül) a kimeneti feszültség félszinusz hullámformájú és 15,6-13 V között hullámzik. Ha megpufferelem minden fázisegyenirányító kimenetét külön, akkor a kimenőfeszültség 24V (kis hullámossággal). Az kb 1,5 szeres különbség. Szerintem mindenképp érdemes így megpufferelni, ha csak annyi puffer is kerül rá ami a fiókban hever, a feszültség nagyobb lesz, mint puffer nélkül, tehát roszabb nem lett a cucc (ha csak a kimenetre tennénk kondit, akkor a példában szereplő értékekkel 15,6V fölé nem menne a fesz, míg ha külön puffereljük, akkor üresjárásban 24V eg is felmegy, majd a terhelés növelésével esik, de nem mehet soha a puffer nélküli érték alá).
gulyi88
Igazad van, csak zavaró volt, hogy a 120 fokos állást rajzoltad le. Lerajzolva fázishelyesen a 3 fázist, egyből kiderül, hogy a sorbakapcsolásnál 2 fázis 60 fokos szöggel adódik össze, ami 2*1/2U.
"rászimuláltam a dologra."
Én szimulálni nem tudok, így marad a gondolkodás. Hát, nem mindig sikerül. ![]()
Ígértem, hogy alakítok a kapcsoláson még egyszerűbbre. Meglévő kacatokból össze is építettem és méregettem. Hirtelen nem találtam megfelelő teljesítményű 1 Ohm-os ellenállást. 1 ablaktörlő motort párhuzamosan kapcsoltam 6 Ohm 50W ellenállással. 4 A fölé nem tudtam felvinni ezekkel, de elég jól jellemzi a működését. Ennél egyszerűbb már csak akkor lehetne, ha pl. TIP140 vagy más megfelelő teljesítményű Darlingtonnal építenénk meg.
A 2 db 6,8 V-os Zenerdióda 13,6 V, +a tranzisztor nyitófeszültsége 0,6 = 14,2 V. Már kisebb feszültségen beindul, mert nem millivoltokon belül nyitnak maximumra a Zenerek, de a 6 V körüliek meredeksége a legjobb. Az akkutöltés sem olyan stabil üzem, ami ne bírná ki ezt a néhány millivoltot érzékeléstől (001A.jpg) a teljes nyitásig (4A.jpg. A PNP tranzisztor bázisa elé kötött 100 Ohm picit ront a meredekségen, de védi a Zenereket a megfutás ellen. Próbánál az 5 A áramfelvételnél már annyira megnőtt a pörgő motor dinamikus ellenállása, hogy nem tudta elvinni a többletet, rohamosan kezdett emelkedni a feszültség.
Nagyon köszönöm hogy gondoltál rám
![]() ![]()
Ez még lemaradt az előbb. Nem mai stílusú állandómágneses ablaktörlő motort raktam rá, mert annak terheletlenül kicsi az áramfelvétele. Ez egy régebbi soros gerjesztésű, erős, mint a bivaly, de eszik is.
Ez valami orosz motor ugye?
Nagyon előveszem az emlékeimet,akkor láttam ilyet...
Van egy állandó mágneses generátorom, aminek az induló nyomatéka 0,15 Nméter. Elindítja ezt három 7-es gyorsjárású 1 méter hosszú lapát 3m/sec szélsebességnél?
Elindulni biztosan el fog, a kérdés inkább, hogy mekkora szélsebességnél.
Ja a szélsebességértéket nem vettem figyelembe, de 3m/s nél max pár watt jöhet le összesen.
Ha nem kell neki nagy fordulat,ne eröltessed a 3 lapátos rotort...
Off
Nem úgy néz ki, mint a korabeli orosz "műremekek". Gyártó neve nincs rajta, csupán egy érdekes kis szimbólum, "7zm", a "z" egy pöttyben. Lejjebb M79, az alján 12V 15W 3A. Egyáltalán nem orosz stílus.
Rendbe, de mi az ami elindítja 2,5-3 m/sec -nél. Van erre valami gyakorlati javaslat?
És mekkora teljesítményt akarsz kivenni 10,8 km/ó-ás szélből?
Biztos kijön belőle pár W ![]() Elvileg ha a lapáttövek jó szélesek,az ad plusz indulási nyomatékot! Nagy fordulaton meg keveset fékez,mert azon az átmérőn még nem számottevő a turbulencia,amit okoz.
A levehető teljesítmény itt nekem 5-7 watt közzé kell hogy essen. Kíváncsiságból lehet hogy csinálok egy áramtermelő szélgépet. Szélcsendes vidéken, egy erdő szélén tudom elindítani, és nem tudnám a lényegesen nagyobb teljesítményt sem felhasználni. Nálam ez a realitás
Nincs véletlenül valakinek valamiféle dukumentuma hogy bizonyos nagyságú gyári savonius szélgépeknek mekkora a teljesítményük a szélsebesség viszonyában??
![]()
Nincs!
Ugyanis nincsenek gyári Savonius szélgépek. ![]() Nem csoda. 3-6-szor annyiba kerülne, mint a vízszintes tengelyű, a hatékonysága ~fele. Gyártanak néhány függőleges tengelyűt, ott meg is találod az adatokat. Gual Statoeolien Quietrevolution Az első pontos megnevezését nem tudom, egyfajta turbina, a másik H-rotor. A csavarás biztosítja, hogy magától elinduljon. A Statoeolien hatékonysága ~9%, a Quietrevolution-é sokkal jobb, úgy 20% körül. A szélsebesség növekedésével mindkettőé rohamosan csökken. Ez akadályozza meg, hogy túlpörögjenek.
Nekem egy ilyen megoldásom működik fesz. növelésre.
Az R, S, T a szélkeréktől jövő 3 fázis, ez kis szélsebességnél fel van transzformálva töltő feszültségre. Nagyobb szélerősségnél a trafó kiitatva. Szabályzónak ezt használom:http://cgi.ebay.de/Laderegler-Windgenerator-Charge-controller-12-Volt-/110603679811?pt=DE_Heimwerker_Bio_Wasser_Windenergie&hash=item19c07e3843 Generátor egy elektromos golfkocsi kereke kb 600- 800 watt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |