Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1118 / 2208
(#) joepapa válasza djhans hozzászólására (») Nov 22, 2010
Ne hidd el nekem, én sem hiszek senkinek, még magamnak sem...Mindig visszaolvasok mit modtam anno...Ha a felét igaznak látnám most...

Amúgy én is vettem jófajta Low ESR elkót 105 fokos, nagyárcédulás (viszonylag)
és iszonyat rosszul szólt...visított...
Az öreg siemens narancssárga "kukázott" (mert ugyan NOS volt, de 1978 as. majdnem kidobtam, de szerencsére megmértem 4 ből 4 tökéletesen egyező eredeti kapacot tudott...jóságot, veszteséget, nem tudok mérni csak multisaccolóm van.) pedig "tökéletesen".

Amúgy 200Ohmos Rk ra bőven elég 220mikro...nekem 5x86 van most.
UL be kötve NVCS nélkül is tökéletesen volt mélye...Csak az UL-t elvetettem (bár jól szól fülre, és igen ronda szkópnak, túllövés lengés) mert csak 3,6W ot tudtam UL ben kiszedni a táptól számolva talán 38 százalékon volt DCR re.

Akkor már teljesen triódás kötés igaz úgy teljesen más munkapotban szedtem ki 3 W ot most 200Ohm al alul csak 1,2W volt triodában...
Megmértem UL70százaléknál 2W ot tudott, tetrodában Ug2 fix250V 5,6W most...

És 5,6W ot 30Hz en is tudja 18kHz en is...
Meg lehet nagyobb feszről nagyobb Rk val 240 Ohm, Ra 4k ra illesztve lökni, hogy 7W ot tudjon, de akkor 21W Pda volt most 17-18W on kényelmesen langyos...
5,6W és 7W az fülnek tökmindeggy...még dinamikában is talán...
Pláne, hogy a 7W is csak 6,8W volt azthiszem a 6p3s nél és a 6p3s-e ből szedtem ki kerek 7W ot, de lehet fordítva...

Elmentem a témától...hm...

Szóval katódkondi nélkül kevés az erősítés?
De a hangja úgy jó?
Mert akkor a katódkondi rondít bele...

Tényleg ma, mivel teljesen logokátlan lépés volt kipróbáltam a már jó erősítőmben a WIMA MKP10 et csatolónak, ugyanúgy 470nF mint a Remix c3015 ami bent van...anno unalmasnak döglöttnek ítéltem, a még nem elég jó erősítőmben...

MOSTANI vélemény:
MKP10 kuka, vagy tápba való, esetleg katódkondira meg lehet próbálni sima elkó hátára, de csatolni...ááá...elveszett a zene. Szólt, de olyan volt mintha amit nem tudott volna azt egyszerűen kitörölte, recsegve síró saxofon egy sipolás, mint egy hanggenerátor, zongora szinpadizátony..géphang döglött az egész hangkép, színpad szétszakadt, jobb és bal hangszórónak semmi köze egymáshoz.

Vissza is kötöttem a Remixet ami a triódásban is van...Abban is jó...hm. Ősrégi fémezett papír, de valami szilikonzsír vagy olajszármazékkal van átitatva az a papír...

Természetes a szkópnak teljesen ugyanaz a két kondi.
(#) djhans válasza joepapa hozzászólására (») Nov 22, 2010
Nekem most valami régebbi 100µF-os 85 fokos kondi van benne. A gyártó jele egy "M" betű egy négyzetben. Van vadi új (igaz 20 éves) Siemens GPF 220µF 40 elkó. Azzal biztos jól szólna. Egyébként valami 220µF-ot terveztem oda. Keresek valami 25V-os nem mai típust ami még elfér. Talán van még bontott ELNA valahol.
(#) joepapa válasza djhans hozzászólására (») Nov 22, 2010
Azt a GPF siemens 220 mikro 40V ot tedd bele, az volt nekem is , az tuti jó, csak kell párhuzamosan a 150nF (47-330nF stiro mkt mkp fémezett papír...csak ne kerámia)
Elfér az csak kell az egyik lábnak vezeték...vagy mindkettőnek...a doboz még nincs kész ugye? a nyák esztétikának annyi, de a fül...
(#) lpcollector hozzászólása Nov 23, 2010
Tegnap éjjel végre "megszólalt" a DC csatolt EL509 SE erősítőm (jobb oldala).
Első bekapcsolásra működött (találomra berakott E88CC és Svetlana EL509-2 csövekkel) és 1kHz-en 8 ohmra 9Veff szemre torzítatlan szinuszt produkált.
Kicsit faragnom kell még rajta mert túl nagy az anóddisszipáció (anód-katód 475V / 78mA). A 250 ohmos katódellenállás helyett egy 470 és egy 560 ohmos van párhuzamosan kötve így az 255 ohra adódik. Ezzel nem teljesen szimmetrikus a vágás, a szinusz alsó csúcsát elöbb vágja. A visszacsatolás frekvenciafüggő részét is be kell állítanom, mert van egy kis túllövése már 1kHz-en is. Valószínüleg a trafó légrésén is babrálnom kell mert nagyobb teljesítményen 20Hz-en nem olyan szép a négyszög mint az ugyanilyen (SM102b) vasra készült 6C33C SE-nél.
A kimenő a menetekből számolva és terheletlenül kb.5,9 kohmra illeszt, terhelve ez inkább 6,3 k.
Majd teszek fel képeket, és biztosan fogok majd segítéget is kérni Tőletek...
(#) burgdavid válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Én most egy(sokadik) PCL86 SE-t építettem, végre sztereóba és végre saját használatra, és épp azon agyaltam, hogy a katódkondinak milyet tegyek be. Egyenlőre sima Elna 100µF van bent, de gondolkoztam tantálkondin. Visszább olvasva, írtad hogy a sima tantál nemjó. Az elkónál azért jobb lehet? A trióda katódkörébe talán még fólia is jut majd.
10nm-es panelszobába, egyenlőre két Tesla lemezjátszó hangfallal, bőséges hangerőt produkál :yes:
(#) joepapa válasza burgdavid hozzászólására (») Nov 23, 2010
A sima tantálnál jobb a te elna 100 miko-d.
A tantálok nem alkalmasak audióra (sok helyen írják).
Az eüsttantálnál a dielektrikum is elég durva sav csak a tiszta ezüst viseli el, ezért is ezüst.
Az ezüsttantálról is azt hittem nem elég jó a hangja, de kipróbáltam, és eddig a legjobb.
Ha kiveszem akkor sem szól jobban, azaz nagyon jó katódkondinak (nekem, az én erősítőmön, hangfalamon, fülesemen...stb.)
De sima tantál...de próbáld meg, lehet bejön a kásás-grízes effekt.

A WIMA MKP10 ben viszont amire sokan azt írják jó audióra nagyot csalódtam. Szerintem csatolónak WIMA MKP10 nem elég jó.
Csatolónak nekem a remix c3015 jött be...(ha lenne valami rézfóliás lehet jobb lenne, de nincs)

Az öreg elkók közül a siemens LL GPF narancssárga viszont kellemes meglepetés volt, de szintén katódkondinak.

A legeggyszerűbb ha meghallgatod...
(#) burgdavid válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Kicsereberéltem, 100µF nak találtam régi de vadiúj siemenset, a (100µF/16V nagyobb mint az Elna 100/25 )
Kicseréltem a trióda katódjába lévőket Ero csepptantálra.
Most ugyanazt a számot hallgatom mint az előbb, ugyanolyan feltételekkel, és lényegesen jobban szól. Inkább ezelőtt volt némi kásásság benne. Kitisztultak a magasak egészen, meg mintha több mély is lenne - még ezeken a régi cseskoslovensko hangfalakon is.
A triódához még vadászom valami olajpapír vagy fólia kondira. Sőt a táp is elviselne szerintem pár 1uFes fóliát. Sajna csak 250 voltosom van, de azt nem merem betenni mert üresjáratba felugrik 254V ig a fesz.
(#) hangszoros válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Én se értem az ARC-ét, miért eröltetik a Wimákat.
Több amerikai gyártó is favorizálja. Nálam se nyertek
(#) joepapa válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 23, 2010
Azért arra kíváncsi lennék neked mi tetszik a megfizethetőből...mert eddig mindenre csak az sem tetszik -et írtál.
Szóval mi a jó?
MP olajos papír motor segédfáziskondi?
És hová?
Esetleg a sima stiro, vagy remix mkt-k? pontosan melyik, hová szerinted?
ERO KT?
(#) joepapa válasza burgdavid hozzászólására (») Nov 23, 2010
A csepptantál helyett tedd vissza, ami volt...az milyen változást okoz? mert egyszerre két dolgot változtattál...
(#) hangszoros hozzászólása Nov 23, 2010
Azért nehéz válaszolni, mert függ az évjáratól, az azonos alkatrészek kivitelétől ( pl a motorkondiknál ) és még a franc tudja mitől . A füloszkóp a nyerő. És a válogatás, de ez tekintettel arra, hogy az alkalmas küttyü 70000DM volt, keveseknek járható.
Az MM kondik mig nem vitték le a gyártást Marcaliba nagyon jók voltak. A 60-as években csinált csöves asztali rádiókból megdöbbentően jók.
A Remix cucok között is nagyon jók is vannak
(#) mark.budai hozzászólása Nov 23, 2010
Nekikezdtem a 6P3Sz PP-t építeni. Pár kép többet mond száz szónál is..
(#) djhans válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Kicseréltem a katódkondikat Siemens GPF-re. Csak félek, hogy a csövek közelsége miatt hamar kiszáradnak. Annyira nem mutat rosszul a nyákon.

kép 011.jpg
    
(#) djhans válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 23, 2010
Nekem a PL82 PP-ben lesznek újrahasznosított PC táp kondik. Kimértem őket kapacitásra és ESR-re. Csak a jó állaptúakat építem be. A képen a hálótrafónak szánt vas kicsi lesz szerintem. Ránézésre nincs 200VA. Szépek a csöveid.
(#) mark.budai válasza djhans hozzászólására (») Nov 23, 2010
Neked az EL84 PP-ben is táp kondik vannak, nem? ESR-re én sajnos nem tudtam kimérni őket. De ha nem tetszik, akkor majd kicserélem őket. 15cm2-s a vasmag, remélem elég lesz, ha nem, akkor nem tudom..
Szerintem is gyönyörűek. Karácsonyra be akarom fejezni. ((JZoli, csak nehogy ügyelet legyen, mint tavaly, ugye?)) De nem hinném, hogy sikerül, mert még csak egyik kimenő vasam van meg - a pénzem meg elfogyott.
(#) joepapa válasza djhans hozzászólására (») Nov 23, 2010
és hogyan szól a csepptantálhoz képest?
(#) joepapa válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 23, 2010
70000DM volt a fül? vagy a hangfa(ü)l?

A régi MM eket szeretem én is tápban, csak elsőre kukásnak mérem átvezetnek egyformán, aztán formázva őket kialakul gondolom az oxidréteg ...újjra jók...illetve elsőre mert nekem sok NOS MM 1970 körüli elkom van...
De katódkondinak is jók...szerintem...
csatolónak viszont az énb fülem a remix c3015 öt szereti...amire irta, hogy a fémezett papír rosszul is tud szólni, amúgy ez szerintem is igaz vannak olyan oroszok amik nekem nem tetszettek, igaz azok is megverik a WIMA MKP10 et...
(#) djhans válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Még nem próbáltam ki így. A csepptantálokat nem én próbáltam.
(#) hgy válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 23, 2010
Eddig jó. De a dohányzás káros az egészségre.
(#) mark.budai válasza hgy hozzászólására (») Nov 23, 2010
Köszi! Nem dohányzok, az öngyújtóval csak a zsugorcsövet szoktam rázsugorítani a vezetékekre.
(#) hgy válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 23, 2010
Már én sem.
(#) hangszoros válasza hgy hozzászólására (») Nov 23, 2010
Na ezért irigyelek
(#) hangszoros válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Nem a Nonlin mérő
vevő 100nanoVolt (végkitérés), generátor névlegesen 550V, de 700 kifér.
Úgy tudom rendelhető
(#) hangszoros válasza joepapa hozzászólására (») Nov 23, 2010
Én nem csodálkozók, hogy a 6p3 jobban szól a 19esnél. Az "E" betüs strapabiróbb, de kevésbé szól jól, hasonló okokból mint a 19-es.
Egyébbként a "Fender" csövek egy USÁ-ból jött Fender cucban voltak. Mivel fejjel lefelé vannak a csövek benne egy aczél karom tartja a kieséstől. Az orosz csönek nincs alkalmas pereme, képesek voltak ráragasztani egy peremet. Ezt már sok éve is játszották. Talán a karom karcolása látszik is a csövön., illetve a ráragasztott peremen.
(#) hgy válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 23, 2010
Nos (nem NOS) amiről eddig próbáltam felhomályosítani a társaságot. Látszik a 6P3S-E 5881 felirattal. Semmi közük egymáshoz.
(#) hangszoros válasza hgy hozzászólására (») Nov 24, 2010
Nos azt hisszem tévedsz, mert a hozzám kerülésukor még a nagytestvér egybe volt. Arról meg keveseknek van tudomásuk, hogy a $-ért mi mindent legyártottak. Az ilyen cucosok "NOS"-abak a NOS-nál, mert jobban meózták.
Jellemző, hogy igen ritka volt a lidércfény, fütésszivárgás, és a kornyadt karakterisztika.
Bezzeg a jobban szoló vékonyabb 6P3s -be ritkán van egézséges darab. Dinamikusan is párt találni macera közülük. ( 3-4 dekádba)
(#) hgy válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 24, 2010
Te sem tévedsz, meg én sem. Az orosz csöveknél az E, EV, V stb. utótag a különleges kialakítást jelentette.
Nézz rá egy 6P14, 6P14-EV, 6P14V, VI, stb. csőre. Azonosak! Csak az egyiknek a rácsa jobb anyagból van, vagy más cég gyártotta.
De könyörgöm: ha ránézel a 6P3SZ-re és a 6P3SZ-E-re látsz e hasonlóságot az üvegen kívül?! Nem a hangjukról beszélek!
(#) joepapa válasza hangszoros hozzászólására (») Nov 24, 2010
A jobban szóló sima az nekem is fura volt, csak simán katódfeszt mértem, a 6p3s-e-k bemelegedés után tartósan mind ugyanazt tartották, a 6p3s (vékony) bemelegedés után is mászik a katódfesz (gondolom változik a cső)

10 óra járatás után álltak be, és van ami felfelé van ami lefelé mászik, nagyon kevés cső volt a 16db ból ami semerre nem mászott, de azok mind 1959 1978 as évjáratúak voltak.

A sima hangja nekem is jobban tetszik.

A6sz19p hangja az más az egy trióda, akkor is ha csak tápba tervezett szelep cső, akkor is jó triódás hangja van. Csak a tetródás hang tisztább, élénkebb...

A 6sz19p nek kellene egy egyutas exp tölcsér akkor a power is elég lenne és a hangja is jó lehetne.

Azért a trióda a jobb...vagy mégis a tetróda? hm...

a 6sz19p ből is volt sima és E-s?

Nem is tudom milyen az enyém...
(#) joepapa válasza hgy hozzászólására (») Nov 24, 2010
Te arra gondlsz a 6p3s az inkább egy 6l6g (talán B),
A 6p3s-e inkább egy 5881 ?
Ha jól értem, mert szerintem igen. Azaz teljesen más cső. Teljesen más hangal.
De ha jól emlékszem nekem sikerült a sok kísérlet alatt olyan munkapontú kapcsolást létrehozni ahol a 6p3s-e jobban szólt, mint a vékony...
Ha jól emlékszem az Ug2 őt sokkal lejebb kell tenni mint a 6p3s-nél és akkor jó hangja van...És a nagyanódtáp is legalább 330V kell legyen (Ug2 pedig 250 alatt kicsivel...talán 240V on volt a jó...hm...)
(#) lpcollector válasza lpcollector hozzászólására (») Nov 24, 2010
Este méregettem az EL509SE-t (képek talán majd a hétvégére) és közben felmerült bennem néhány kérdés:
Fogalmam sincs Paravicininek hogyan sikerült a rajzon feltüntetett értékekkel a 35W-os anóddisszipáción belül maradni, mert 500V-os tápfeszültségnél kb.495V jut az anódra, míg a katód kb. 20V-on van, így az anódáram 78mA, de ez már 37W disszipáció.
Próbáltam csökkenteni az anódfeszültséget, de a szimmetrikus vágáshoz itt is nagyobb áramot kért: Ua-k=447V, Ia= 92mA, így 10,2 Veff felett kezdett vágni szépen szimmetrikusan, de ezzel már 41W volt a disszipáció!
Az utolsó beállítás végül így alakult: Ua-k=470, Ia=72mA (Rk=330 ohm) Uki=9,6Veff 1kHz-en 8 ohmra (ekkor még látszik a szinusz alsó és felső pici csúcsa is, a MAX38 szinuszjelének sajátossága). Itt viszont már közel sem szimmetrikus a vágás, a tetejét hamarabb lenyesi, miközben az alja inkább kerekedik.
Ekkora illesztésre a 13 W torzítatlanul biztosan nem jön össze.
CHZ mester ugye Te is úgy gondolod, hogy ezért a 1,5W többletér nem érdemes áttekerni a kimenőt? (Az általad javasolt menetszámokkal készült Fleta mester műhelyében.) A szekunder menetszámot amúgy sem tudnánk növelni ilyen huzalvastagságnál a 75 menet a max. ami elfér egy sorban.
Az anódról történő visszacsatolásnál használt kondik értékéről valahol azt olvastam, hogy a 2*47pF valószínüleg elírás, ennél nagyon lekerekedik a négyszög, ezt tapasztaltam én is, sőt így a teljes kivezérlésnél már a 10kHz-es szinusz felső csúcsa is elhajlik jobbra. A helyette javasolt 2*4,7pF-nál viszont megjelenik már 1kHz-en a túllövés, igaz így sem rosszabb a 10 kHz-es négyszög mint a G807-nél, de ehhez már képek kellenek...
Amivel még jó lenne valamit kezdeni az az érzékenység (erre figyelmeztetett is CHZ mester), a teljes kivezérléshez 230 mVeff elegendő. Nem azt kívánom, hogy olyan érzéketlen legyen mint a 6C33C, amúgyis tervezek az elejére egy fokozatkapcsolót, de azért 1Veff környékére jó lenne feltornászni. Ehhez is várnék ötleteket...
Következő: »»   1118 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem