Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   90 / 370
(#) erbe válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
A körülményekhez képest nagyon szépen lerajzoltad a szinuszokat. Ha hirtelen kell valami, én csak mspaintban tákolom össze, néhány félbevágott ellipszis alakítgatásával. Hogy legközelebb könnyebb dolgod legyen: Graph Megvan magyarul is és sok érdekes dolgot tud.
(#) wer válasza erbe hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Szia erbe:

A trafó még életben van sőt, mi több működik is ahogy annak működni kell. A lényeg, hogy nem mindegy, hogy köti sorba a primereket az ember A szekunderek sorosan kötése után gondolom a levehető teljesítmény is
csökken. Csak azt nem értem, hogy ekorka vasmagról, hogy lehet 200-250 VA-t levenni.
(#) wer válasza erbe hozzászólására (») Nov 17, 2010 /
 
Egyébként, most a primer: 8,6 ohm
szekunder: 1,1 ohm
(#) Mjdl válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Tisztelt Alkoto. Minden elismeresem a segitokeszsegedert,valamit Erbe "szakinak,, is.Tisztaban vagyok a 3fazis elmeletevel, a 120fokos szogeltolodassal fazisonkent,de azert vetettem fel ezt a kerdest es megoldasi lehetoseget, mert van ez a 3 fazisu hid keszleten es nem szeretnek diodakat vasarolni.Nalunk (Edelyben) elege borsos aron osztogatjak,es nem igazan kapni. A harom tekercses megoldast azert gondoltam ,hogy mindharom dioda part kihasznaljam, A szinuszgorbe fluktuacio (amit tokeletesen lerajzoltal GRATULA )nem zavar hisz tudom korigalni puffer kondival valamint fojtoval. Ezzel a szinuszgorbe elege parhuzamossa valik,hogy CO hegesztonek mukodjon.Nagyon koszonom segito keszsegeteket megegyszer,varom tovabbi velemenyeteket Udv
(#) staci123 válasza Mjdl hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Szia,
ha esetleg van megfelelő zománchuzalod,a legoptimálissabb megoldás volna háromszálasan fele szekundér (áram szempontjából) az egyik oszlopra,háromszálassan fele a másik oszlopra,duo kapcsolásban - közös kivezetés - egyik pólus - a másik hat kivezetésre a hat dióda,amelyek egy hűtőtömbre szerelhetők szigetelés nélkül - másik pólus...
(#) nolex hozzászólása Nov 18, 2010 /
 
Srácok a segítségeteket kérem.

A képen majdnem minden látszódik.
A rövidebbik oldal mérete:16mmx28mmx80mm
1,25A-es T biztosító, egy Epson nyomtatóba működött(mátrixos), elég régike volt
(#) nolex válasza nolex hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Ja és mi a kérdés...

Hogy szerintetek mennyire terhelhetem a trafót? Szerintem tápot fogok belőle csinálni.
Másfelől látszik a képen egy vastag szürke kábel, ami a szekunderről lóg ki.
Az mire való?
(#) Mjdl válasza staci123 hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Koszi szepen a valaszodat ,de a meglevo egyenir-hid egy tomb sajnos.3 bemenet es +/- kijovet ,Tehat a diodakkal nem igazan tudok varialni Ezert akarok inkabb a trofoval zsonglorozni mert meg csak a primer resze van megtekerve Udv
(#) erbe válasza nolex hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
A trafó emlékeim alapján Epson FX1000 nyomtatóé (más is lehet, több volt ebben a családban). Teljesítménye úgy 30 VA körül, bár úgy emlékszek, az adatlapján rajta volt.
A 30 V-os ágon ~1A, a 9 V-oson 0,25 A-rel nyugodtan terhelheted.
Az a kilógó vastagabb kábel a végén kábelsaruval a primer-szekunder közötti árnyékolás. Testre kell kötni.
(#) szendi001 válasza nolex hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Tegyel ra egy LM317-et es jol hasznalhato ketyere lesz az asztalon.
(#) lapose válasza Mjdl hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Szia!

Nem is kell variálnod a 3. diódapárt egyszerűen nem kötöd be.
(#) rascal hozzászólása Nov 18, 2010 /
 
Van egy 230/20/10V-os 46VA-es trafóm (képek, infók róla itt, meg itt), és úgy számoltam, hogy a primer ágban 200mA lehet a max üzemi áram. A kis teljesítménye miatt nem alkalmazok hozzá lágyindítót, és sajnos nincs eszközöm, hogy megmérjem a bekapcsolási áramlökés nagyságát. Elég neki egy lomha 200mA-es biztosíték, vagy érdemes nagyobbat rakni? Egy normál 315mA-es biztit elsőre kiégetett, egy normál 500mA-es biztit pedig egy gyors ki/be kapcsolás sorozattal lehetett megadásra bírni. Az indulási áramlökést mennyire befolyásolja, hogy a trafó csak magában van, vagy már rá van kötve a fogyasztó?
(#) Hurkafej1 hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Haveromnak van pár trafója, és az érdekelne engem, hogy a feszültség mértéke, amit lecsökkent nekem az teljes mértékben a trafótól függ, vagy az áramkörtől amit köré épitek majd?
(#) satuka válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Szia!
Egy trafó áttétele adott! Ezt kiszámolhatod a menetszámból, a feszültségből, vagy az áramerősségből:

a= U1/U2=N1/N2=I2/I1

Tehát, ha megméred a primer, és a szekunder oldali feszültséget, megkapod az áttételt.
Ez ideális (veszteségmentes) trafóra vonatkozik.

Amit így, terhelés nélkül mérsz majd a szekunder oldalon, az az üresjárási feszültség, ami terhelés alatt csökkenni fog, tehát ha köré építesz valamit, kissebb feszültséget fog adni.
(#) Hurkafej1 hozzászólása Nov 24, 2010 /
 
Nállam van a trafó, az egyik oldalon 6, a másik oldalon 9 kivezetés van. Ráirva ez van: ETP76VQT61LA 252Q
Egy 170W-os hifiből lett kivéve. Hogy kezdjek hozzá a dolgok leméréséhez? Tápot akarnék belőle csinálni, csak nemtudom hány W-osat lehet...
(#) kadarist válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
200W-os tápot biztosan lehet csinálni belőle.
(#) Hurkafej1 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Igen, csak az érdekelne, hogy a feszültsége mennyi lesz
Vagy az majd mitől függ nekem?
A trafó amúgy majdnem 3kg
(#) Alkotó válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Ha nem látni a tekercshuzalok végeit, akkor nem tudod azok vastagságát lemérni. Így ha sikerül is a feszültségeket megméregetni, még mindig nem lehet kideríteni, miként oszlik el a teljesítmény a különböző szekunderek között. Ami elég nagy gond.
(#) Hurkafej1 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Csak szemre tudom megmondani, hogy kb 0.7mm a tekercshuzalok átmérője, de a menetszám ismeretlen...
A primer ahol kvesebb kimenet van, a szekunder rész ahol a 9 darab?
Esetleg a NYÁK-ból ki lehetne deriteni, hogy melyiknél mekkora áram folyhat?
Vagy ha feszültséget kapcsolnék rá, akkor a mért fesz-ek alapján kideriteni?
(#) kadarist válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Panelbe volt forrasztva vagy külön, vezetékekkel volt bekötve? A készülék meg van, amiből ki lett szedve?
(#) Hurkafej1 válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
A panelről rájöttem, hogy egy kisebb segédtrafón keresztül hova megy be a válatkozó 230V. Ebbe a 6-os sorba a bal oldali kettő a 230V, a két középső csak belevan forrasztva a nyákba, a két szélső pedig megint a segédtrafóhoz megy.
A másik oldal nekem még kinai... Esetleg lehetne úgy használni ezt a kész panelt mint már kész tápegység? Mivel minden rajta van úgy tűnik, van egy kisebb segéd trafó, melette ha jól látom garetz hid is, valamint egyenirányitó dióda is van.
Teszek fel képet is, hátha...
(#) Hurkafej1 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Az alattad lévő HSZ-be sokminent irtam, a többi panel is megvan még. Még a nyák hátoldalát is lefényképeztem.
(#) kadarist válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Arra nyákra még a feszültségek is rá vannak írva. A hálózati bekötés helye is egyértelmű. Szerintem szinte mindent tudsz. Ez a böhöm trafó viszont egy jóféle erősítő táplálására lenne jó, és nem labortáphoz.
(#) kuimester hozzászólása Nov 24, 2010 /
 
Szevasztok! A napokban szereztem egy tápegység nélküli DJ keverőt. Akkor lepődtem meg, amikor észrevettem, hogy AC 12V~ feszültségre van szüksége. Honnan szedhetek én 12V váltakozó feszültséget, milyen táp, vagy áramkör kell hozzá? Vagy csak benéztem valamit? Segítségetek előre is köszönöm!

c1b_2_big.jpg
    
(#) kadarist válasza kuimester hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Szia!
Egy ilyen vagy hasonló váltakozóáramú adapter kellene a keverőhöz.
(#) kuimester válasza kadarist hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Találtam én is valamit. Az is jó lehet? Egyébként miért kell ennek a cuccnak váltakozó feszültség?

01CEL553.jpg
    
(#) CIROKL válasza kuimester hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Ez neked ide nem jó a , ez az elektronikus cucc csak világításra használható spot lámpához.
(#) Alkotó válasza kuimester hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Nem jól kezdtél neki a megoldásnak. Mielőtt trafót választasz -mert ide az kell-, tudni kéne mekkora áramfelvétele van a szerkezetnek.
Vélhetően maga a keverő nem igényel nagy teljesítményt, de ha mondjuk van benne fejhallgató erősítő -illik ilyesmi bele-, és mondjuk egy kis 12V-os lámpa -szintén szokásos tartozék- akkor már simán lehet néhány amperes áramigénye.
Tehát mérd meg mekkora áramot kíván, és utána egy sima trafóra van szükséged. Azért váltóra, mert a szerkezet ebből előállítja magának a szükséges egyenszinteket.
(#) Action2K válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
1A maximum, pultlámpa csatlakozó nincs rajta.
(#) Alkotó válasza Action2K hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Nem állítom, hogy az 1A nem elég. Fogalmam sincs mennyi. Csak azt mondom újra meg kell mérni, és az biztos adat!
A lámpa hasznos dolog -sok éves tapasztalat-, de valóban megolható máshogy, akár külön is. Viszont a fejhallgató erősítője is fogyaszt -ha van-, aminél határesetnek érzem az 1A-t.
Következő: »»   90 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem