Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egy kis nyári *agymenés*
Lapozás: OK   1 / 2
(#) lelkes amatőr hozzászólása Máj 12, 2007 / 2
 
Itt a nyár, szezonja van a hintaágynak (is). Aminek ugye az a lényege, hogy *hintáz*
Előzmény: Tavaly még úgy-ahogy kielégített egy kötél, melynek egyik vége a közeli keritésen, másik vége a lelógó kezemben amivel néha mozgattam a szerkezetet.

Feladat: A mechanikus kötelet kellene felváltani elektronikára.

Megoldandó részletek:
-álló helyből legyen ereje megmozdítani kb. 270 kp.-ot ( 3 személy + szerkezet ).
-megközelitőleg egyenletes legyen a mozgás.
-legyen kiszajú (pihenés).
-ne haladja meg a Titanic méretét!

Ha rajtam kívül más is lát fantáziát e sok ezer embert érintő *jelentős* probléma megoldásában az ne fogja vissza magát!
(#) mefi01 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
szerintem egyszerű csak hát meg kell valósítani.

fogszz 1 erős villanymotort teszel a tengelyére i dobot amire megy a kötél a hintaágyból
a motorra meg teszel 1 időzítőt amit úgy értek hogy ha a hintaágy 3 másodpercenkét megy 1 oda-t akkor és 2 másodperc alatt vissza akkor 2 mperc szünet és 3 mperc táp
remélem érted
(#) Sebi válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Ha a kötelet meghagyod (hogy a zajforrás távolabb kerüljön) akkor egy ablaktörlő motoron elhelyezett karral realizálható.Lehet hogy egy rugó is kell a kötéllel sorbakötve...
(#) lelkes amatőr válasza mefi01 hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Első megközelítésre erre gondol szinte mindenki...csak...
Csak ott a gond, hogy indításkor nagy erő kell és jó lenne a *lágyindítás* is. További gond a személyek száma. 1,2,3 személynél is jó lenne az egyenletesség.
(azért ne add fel, néztem más témákban is a hozzászólásaidat, nem vagy egy *elveszett* gyerek. )
(#) Tom025 hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Sziasztok!

Szerintem egyszerűen megoldható! kell egy motor, rajta egy tárcsa, azon excenteresen egy bütyök, amire a kötél van rögzítve, így a motor forgása hintáztatja az ágyat. Természetesen jó nagy tárcsa kell. Mellékeltem egy sematikus ábrát az elképzelésemről. Nem árt természetesen egy sebességszabályzó áramkör a motorhoz, valamint ezt távirányíthatóra megcsinálni.

Üdv, Tom

hintaagy.PNG
    
(#) lelkes amatőr hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Mivel tényleg szeretném még az idén megvalósítani ezt a témát, nekem is van ötletem (több is).
PL.: egy motor áttételen keresztül húzza az egyik irányba (nem rögtön a felő holtpontig), a másik irányba szabadonfutóként enged. ha már nem feszül a kötél, akkor ismét dolgozna, de már egy kicsit feljebb húzna. Ezt a ciklust ismételné amíg el nem érné a megengedett max. kilengést, utána már csak ezt tartaná.

Na, valahogy ezt vagy hasonlót kellene formába önteni úgy hogy kivitelezhető legyen.
(#) isamisa hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Kötél vagy rúd... ez itt a kérdés. Mert ha kötéllel van megoldva, akkkor a holtpont után rántani fog a motor. mert a hintaágy hamarab visszalendül és a kötél elernyed...
(#) raron válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Ennek igazán a mechanikája nehéz. Szerintem egy uC-vel, egy motorral, és egy motor-sebesség/nyomaték mérővel, könnyen meg lehet csinálni.
Nem is olyan rossz ötlet
(#) lelkes amatőr válasza raron hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Azért egy komplett operációs rendszert nem szeretnék beépíteni az összes perifériális egységével.
(#) Macsek71 hozzászólása Máj 12, 2007 /
 
Ha a hintaágyad merev felfüggesztésű( nem kötélen lóg)
esetleg gondolkodhatsz pneumatikus munkahengerrel.
A hinta mozgásához szinkronizálva tölt-visszaenged. /esetleg a visszaengedéskor fékezni is lehetne./
(#) raron válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Vista-s hintaágy-lökdöső.
De PIC + CCS C fordítóval nem lenne nehéz.
(#) _JANI_ válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 12, 2007 / 4
 
Egy elekromágneses szerkezethez mit szólnál?
LÁSD PL: *--> itt<--*

Persze a mozgató villanymotor helyett egy vasmagos tekercsel símább indítást lehetne elérni. Bár nem ez lesz a leg energiatarékosabb megoldás. (De működik! )

Egy kis leleménnyel akár a hintaszék mellé vagy mögé is elhelyezhető a szerkezet. Sima szűrt egyenárammal táplálva a tekercset, még hangja sem lessz!

Jó kisérletesézt! _jani_
(#) oldman hozzászólása Máj 12, 2007 / 4
 
Ez egy valós és sokakat érintő gond, én legszívesebben egy fiatal rabszolganőt szereznék aki segít hintáztatni az ágyat.
Amúgy a hinta tulajdonképpen egy inga amit megfelelő ütemben lökdösve könnyen lehet lengésben tartani. (bizonyára hintázott mindenki gyermekkorában) Lásd ingaóra.
Szerintem elegendő lenne egy ablaktörlő motor ami húzogatná a hintát.
A vezérlését a következő képpen oldanám meg:
Holtpont kikapcsolva
Előre mozdul => előrehúz T< t/2
Holtpont kikapcsolva
Hátra mozdul => hátra húz T< t/2

t= a két végállás közti lengési idő
T=a motor bekapcsolási ideje
Az induláshoz csak meg kell lökni egy keveset.
Nehéz testi munkával!
Megoldható opto, reed v. akár mechanikus kapcsolókkal és egy egy időzítő kell hozzá
Figyelni a max kilengést ajánlatos és lekapcsolni mielőtt feborulsz hintástól.
(#) raron válasza oldman hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Mechanikus kapcsolókkal, és hallgatjuk a kapcsolók finom lágy énekét...
Az Oldman név honnan ered?
(#) Macsek71 válasza oldman hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Ablaktörlőmotor+excenter+rugó ??

motor megfeszít rugó -> ágy kilendül -> motor elenged rugó -> ágy visszalendül -- elölről...

Motor fordulat szinkronozandó az ágy lengésidejével, vagy némi elektronika is szükséges..
(#) Isti válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
el kell valahogy találni a sajátfrekvenciát (több személynél sajnos más és más)
(#) _JANI_ válasza oldman hozzászólására (») Máj 12, 2007 /
 
Idézet:
„... én legszívesebben egy fiatal rabszolganőt szereznék aki segít hintáztatni az ágyat...”


Szerintem ezzel nemvagy egyedűl!
(#) lelkes amatőr válasza oldman hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
"én legszívesebben egy fiatal rabszolganőt szereznék aki segít hintáztatni az ágyat."

Most olvastam valamelyik könyvben, hogy leáldozóban van a rabszolga-tartás (több évre tervezem a hintaágy használatát). Vagy egy *slave* áramkörre gondoltál?

A reed jó ötlet végállás figyeléshez.
Ez az ablaktörlős megoldás kicsit *merevnek* tűnik nekem, viszont a tekercses variáció (JANI) ígéretes.

Macsek71: köszi az ötletet, megnevettettél! Elképzeltem egy szuszogó, kattogó szerkezetet a hintaágy alatt amihez *csak* egy kompresszorállomás, néhány vezérlőszelep, munkahenger és pár apróság kell.

Ma *összeadom* az eddigi ötleteket, egybevetem a rendelkezésemre álló eszközökkel, meglátom mi jön ki belőle.
Ha lesz valami eredmény, arról feltétlen beszámolok.
(#) tatabike hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Sziasztok

Egyszer egy régi áruházi pénztáros futószalagból bányásztam ki egy kicsike (termosz nagyságú) 220VAC/200W-os motort, amin valami 50:1-hez áttétel volt, és lehetetlen volt lefogni, inkább feltépte a rögzítését és fejreállt... Valami ilyen kellene Neked is, szerintem egy megfelelő mechanikával tökmindegy, hányan ülnének a hintába.... Begyorsulni sem tudna, hiszen az áttétel "visszafelé" sem enged. Na és nem is zajos....

TaTa
(#) huhuu hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Szerintem egy olyan mechanika kellene, amivel a harangokat is működtetik. Házilag talán kivitelezhető....
(#) tatabike hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Sziasztok

Szerintem az is nagyon fontos, hogy a motor-erőátvitel-hinta kompozíció merev kapcsolatban legyenek egymással, hiszen a mozgásnak van olyan fázisa, ahol ellentétesen kell dolgoznia a meghajtásnak, vagyis fékeznie kell. Gondolok itt arra, amikor a hinta az egyik felső holtpontról elindul az alsó (nyugalmi) pont felé, és ekkor ugye a hinta és a benne ülők súlya hajtja a gravitáció miatt "visszafelé" a rendszert. Nem hiszem, hogy pihentető az, ha a meghajtás nagy nehezen felkínlódja a hintát a felső holtpontig, onnan meg hagyjuk a saját súlyától fogva visszazuttyanni....

TaTa
(#) oldman válasza raron hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
A szomszéd hintája úgy nyikorog hogy a reptérre tartó gépeket nem hallani tőle, ehhez képest egy kis kattogás fülemüle szó.
(#) oldman válasza Isti hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Fizika tanulmányaimból úgy emlékszem hogy az inga lengésidejét a tömege nem befolyásolja, csak a hossza és a garvitáció ,de ez utóbbi viszonylag állandó.
Bár régen volt, és lehet hogy nem jól emlékszem.
(#) oldman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Ha megszabadulsz az áttételtól a motor pl egy kötéllel húzza, majd a periódus vége előtt áram nélkül szabadon fut, igaz hogy ilyenkor kicsit fékez de nem mondanám merevnek.
A rabszolgákról annyit hogy újra divatba jön. Dolgoztál manapság szalagon egy multinál?

(#) lelkes amatőr hozzászólása Máj 13, 2007 /
 
Ma kicsit játszottam a hintával.
Az ablaktörlős verzió nem nagyon jött be, túl merevnek találtam az átbillenésnél. Túl egyenletesen akar mozogni, a hinta viszont nem egyenletes sebességgel megy.
Valami tekercses megoldás felé próbálom elvinni a témát, olyasmire gondoltam ami a mutatós quarz órákban hajtja a billegő kereket.
(#) oldman válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Máj 13, 2007 /
 
Tápláld a motort áramgenerátorról. ekkor a nyomatéka lesz állandó (ha állandómágneses, a legtöbb ilyen! Mintha egy rugón keresztül húzná) de ha csiga áttételes akkor csak egy valódi rugó pl kempingágyé a megoldás.
(#) sturbi hozzászólása Máj 15, 2007 / 4
 
Fontos kérdés egy ekkora horderejű probléma leküzdése kapcsán, hogy a hinta mozgása megfeleljen az ember fiziológiai igényeinek. Az, hogy kötél vagy rúd vagy bármi merev kapcsolatban legyen a hintával, miközben az ember által leterhelt állapotban leledzik nyilván nem megengedett állapot (gondoljunk csak a tengeribetegségre). A hinta lengését alapvetően a benne ülők tömege kell, hogy biztosítsa, az embereket a centrifúgális erő tartja a helyükön. A lengés lecsengését megakadályozandó, a súrlódási veszteséget a szabad lengés ütemében a felső holtpontokon éppen elinduló lengésbe kell pótolni, illetve, ha nagyobb lengést akarunk, ekkor kell plusz energiát bevinnünk.
(#) Slope hozzászólása Máj 16, 2007 /
 
Emlékeztek még hogyan is működött a Pirat a vidámparkban?
Ott semmi különöset nem csináltak, csak az alsó holtponton gyorsították előre vagy hátra. Ez ugyanolyan hatást eredményezne, mint amikor lábbal lökdösöd a hintát.
(#) BobThornton hozzászólása Máj 16, 2007 /
 
Sziasztok!
Csatlakoznék én is az *agymentek* táborába! Én egy rugót tekernék fel a hintaágy tengelyére, amit a motor bizonyos fordulatra megfeszítene, majd megadott idő után visszafelé forgatná. A forgás idejét meg lehetne akár valami távirányítós vagy bármiylen mechanikus módszerrel szabályozni, az már nem olyan nagy feladat. Ezzel a módszerrel nem kéne lágyan indítani, elég lenne a motor be-kikapcsolásának idejét állítani. A hinta meg szép lassan belendülne, és ha sokan vagytok vagy gyorsítani akarsz, csak hosszabbra állítod a motor bekapcsolt idejét.
Na, ez jó kuszára sikeredett, remlélem valaki érti majd...
(#) csiga123 hozzászólása Máj 16, 2007 /
 
Lehet butaság de szteintem egy erősebb szervóval megoldható lenne!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem