Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VF2 végerősítő
Sziasztok!
Szerintetek 2x25V AC 300VA-es ( egyenirányítva, szűrve kb. 35V ) toroid 8 Ωos terheléssel elbírná a 30V -os verzió? Ja és megközelítőleg hány wattot lehetne így kiszedni az erölködőből?
Elbírja.
Kb. 43...48W lehet szinuszosan, 65W körül lehet, amíg le nem esik a tápfesz, csatornánként.
Üdvözletem!
Megtaláltam én is ezt az erősítőt, szeretnék építgetni valamiféle nagy jelű erősítőt, érdekelne mennyi nehéz ezt feléleszteni, mennyire nehéz megindítani ??? Válaszokat előre is köszönettel Sancikka
Kukucs! Készítettem grafikont.
Egyáltalán nem nehéz. Nekem a 400 wattosat kb. 1 percig tartott a nyugalmi áram beállításával együtt.
Ez túlzás, és elég ideális eset. Ha lett volna benne két rossz értékű ellenállás és egy rossz félvezető, vagy mondjuk egy nyákhiba valahol, akkor nem végeztél volna 1 perc alatt.
Miért lenne túlzás? Lehet hogy velem van baj, de beültetés után mindig újra mérem amit csak lehet, mielőtt feszültséget adnék neki. Nekem ez egyértelmű, ezért elég ritkán ér meglepetés.
Kívánom, maradjon mindig 1 perc az élesztés, mert az azt jelenti, elkerülnek majd a problémák. Nekem néha kell a fejemet törni, miért nem jó valami, és ha sikerül megoldanom a dolgot, annak örülök, mégha jóval több időt is kell ráfordítanom.
hali remélem a tijed az az az erősítő majd nekem küld már át pls hogy hogy csináltad
A tatárok már kivonultak, nem kell sietned, kapkodnod az írással. Ráérsz visszaolvasni, és használni a shift gombot, és az írásjeleket. szamóca
Sziasztok!
Az általam csatolt beültetési rajzon hol van a kimenet? A FETeknél a vezető sávot össze kell kötni ugye? És működő képes csinálta már valaki birja a 8ohm-ot? Válaszaitokat előre is köszönöm! Üdv.: Zosi
Ne haragudj, de ha a kapcsolási rajz alapján nem találod meg a kimenetet, akkor meg se építsd.
Igen a fetek közösített drain-je a kimenet. Létezik ennél sokkal jobb nyákterv is, ráadásul ebben áramkorlát sincs.
El nem hiszed mennyire szeretnénk már egy áramkorlátosat látni mi hobbisták nem tudunk ilyet tervezni. Én legalábbis nem.De sajnos úgy tűnik ez olyan mint a Yeti mindenki beszél róla de senki se mutatja meg. Pedig e z a fórum állítólag erről is szól.
A kimeneti FET-ek source, meg a tápfeszültségek közé tegyél be egy ellenállást.( néhány tized ohm ) A source-ról elmész egy 100 ohmos ellenállással egy PNP, mondjuk BC212-es tranyó bázisára. Az emmitterét rákötöd a pozitív tápfeszre, a kollektorát meg a felső FET gate-re. Ha elkezd nőni az áram a FET-en, akkor egyre nagyobb feszültség fog esni a source-ba betett ellenálláson, ha ez eléri a kb 0,8 V-ot, akkor a PNP tranyó elkezd nyitni és kezdi a FET gate-source elektródáját rövidrezárni. Erre a FET csatornaellenállása kezd nőni, vagyis a FET kezd lezárni, vagyis nem fog tudni több áram folyni. ( Ugyanúgy fog működni, mint azokban a kapcsolásokban, ahol a FET-ek source van összekötve, vagy bipoláris tranyók emmittere ) és ez adja a kimenetet. Az alsó FET-re ugyanilyet kell építeni, csak NPN kis tranyóval, mondjuk BC182-vel.
Arra ügyelni kell, hogy totál zárlatban nagyon nagy teljesítmény lesz a FET-eken, mert a teljes tápfesz és a teljes kimeneti áram szorzata, ami akkora teljesítmény lehet, hogy hosszabb távon nem bírja ki a tranyó. Azt lehet még csinálni, hogy a kis tranyó kollektorával sorba kell kötni egy optocsatolót, aminek a kimenetén levő tranyó már potenciálfüggetlen és ha van a hagszóróvédelemhez valami elektronika, akkor oda be tud avatkozni és mondjuk kikapcsolja a relét. Aztán néhány másodperc múlva visszakapcsolja. Ha a zárlat megszűnt, akkor megy tovább az egész, ha nem, akkor újra lezajlik az előbbi folyamat.
A rövidzárnál jobb lenne ha a tápról választaná le a végfokot. Nem?A DC védelem már kikapcsolná a hangszórókat.
Kapcsolásirajzba tudnád önteni az elképzelésed? Komolyan érdekelne a dolog
Lehet a DC-ről is leválasztani. Akkor már minek kell a DC védelemnek megszólalnia? Hiszen már nincs tápfeszültség... De lehet a vezérlést is a végfok bemenetén leállítani ( mondjuk rövidrezárni, vagy megszakítani ). Azt azért tudni kell, hogy a relék 30 V felett nem szeretik az egyenfeszt. Nincsenek is erre specifikálva, ugyanis nincs ívoltó szerkezetük. Egy zárlat megszakításakor esetleg égve marad az ív és a környezetében elég nagy károkat okozhat. Ez valójában az összes végfoknak egy olyan problémája, ami nincs korrektül megoldva.
Leírtam hogyan kell megcsinálni, szerintem elég szemléletes. Ha megnézed szamóca hozzászólásába linkelt rajzot, az még plusz segítség lehet ahhoz, hogy le is rajzold..
Óhajod számomra parancs
Ezt a modot water ötleteiből merítettem, a hőfokstabilitása nem olyan jó mint a KD-s verziónak, de a célnak tökéletesen megfelel és jóval egyszerűbb. Ha jól van hűtve 400-450W-ig használható, ki lett próbálva. Két példány már használatban van, a harmadikat most csinálom ez már az enyém lesz . A 4db 1N dióda a bordára van ragasztva. A 18k a nyákon 2db-ból van hogy könnyebb legyen az igényekhez igazítani. A biztik 5A-sek. A tápfeszt és a védelmet a saját igényekhez (korlátokhoz) kell igazítani.
Üdv.
Azokat a 4001 diódákat nem lehet kiváltani valamilyen csavarozható tokozású tranzisztor diódáival?
De igen csak nem fér ott el, és a hőfokfüggés sem lesz sokkal jobb, azaz nem sok értelmét láttam.
Jó,az csak tervezés kérdése de én meghallom azt,hogy diódaragasztás és égnek áll a szőr a hátamon.
Valószínű kipróbálom ezt a mod.-ot is..
Ahogy érzed. A rajzot csak az áramkorlát miatt tettem fel mrex kérésére.
Igen, ilyesmi áramkorlátot gondoltam. A 18k-s ellenállások mit csinálnak benne? Visszahajló áramkorlát?
A te verziódban minek kell bele a 2 db 1N4148? Nem túl kicsi az árama az MJE340/350-nek? Kicsit sok a FET-ek áramigénye a nagy frekvenciás működéshez. Nem túl kicsi így a sávszélesség? Én inkább a "hagyományos" módon csinálnám meg a nyugalmi áram előállítását. ( csatolmány) A középen levő tranyó emmitterellenállásával, meg a bázisosztóval lehet beállítani nullára a hőfokfüggést. A Q16-ot természetesen a FET-ek közé kell felcsavarozni a hűtőbordára.
Köszönöm is nagyon csak ne lennék ennyire leterhelve más melóval és ne lenne hideg a műhelyben.
Talán tavasz felé de azért figyelgetlek benneteket Saraha működik még? gondolom a szilveszteri hujjogatást is ki fogja bírni hehehe
Naná.Csináltam belőle 4-et a négy sarokba.. Most már jöhet a karaokeparty.
Igen, visszahajló. A diódák csak megszokásból maradtak benne, igazából nem kell. A tranyók áramát növeltem de nem hozott már javulást ezért is maradt ennyi, és így még nem kell hűteni sem őket. A sávszél 20kHz-en kb. 2dB-t csökken teljes kivezérlés esetén, ez hifire is jó bulizni meg pláne.
Ezt a tranyós megoldást is kipróbáltam de valamiért nem lett jó, (talán a P és N típus eltérő tulajdonságai miatt de már nem emlékszem) ezért maradtam a diódáknál.
Igen ez a klasszikus megoldás, de okozhat azért meglepetést. Egy hasonló kollektoros kimenetű kapcsolás az ilyen védelem miatt vált bizonyos munkapontokban gerjadékennyé. Amitől meg könnyeben elszállt a végfok.
Ami a legegyszerűbb az az olvadó biztosíték jól méretezve, és a kellően túlméretezett végtranyók amik a bizti kiolvadási idejére elviselik a kialakuló zárlati teljesítményt.( Mellesleg a védelmek hang minőségét is ronthatják. Gagyit meg boltban olcson kapsz.)Tudom ez többe kerül, ...de csak egyszer. Sikeres építés kívánok . Üdv: V L |
Bejelentkezés
Hirdetés |