Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bináris óra
Lapozás: OK   12 / 26
(#) mgs válasza gydanee hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Sajnos nem tudom megnyitni sem az eagle-el sem a sprint layouttal sem a circuit makerrel, mindből csak demo változat van. De keresem a megfelelő free progit.
(#) vicsys válasza mgs hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Van egy ingyenes progi, ami nyomtatni is tudja:
Bővebben: Link
(#) mgs válasza vicsys hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Működik
Köszönöm !
(#) mgs hozzászólása Jan 30, 2010 /
 
Azon töröm a fejem, hogy milyen lenne két színű leddel a technika. Néhány tranzisztor és minden világítana mindíg mint a karácsonyfán (nyilván többet fogyasztana, de nem tudod félreolvasni mert minden oszlopot látni.
Ha megjönnek a cuccok és működik akkor lehet, hogy beleugrok egy ilyenbe is. Próbapanelen teszek egy próbát, szerintem akad 1-2 darab a fiókban.
(#) _JANI_ válasza mgs hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Invertálnád a "passzív" szegmenseket?
Vagy a "sötét" szegmenseket kis "állandó" árammal hajtanád meg?
( A katódvezérlés miatt mégsem lenne állandó az az áram.)
( Gondolom közös-katódos LED-ekkel oldod meg... )
(#) mgs válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Az elsőre gondoltam én is.
(#) _JANI_ válasza mgs hozzászólására (») Jan 30, 2010 /
 
Igen az lenne a legjobb. Vagyis úgy erős lenne a színek között a kontraszt...
(#) loldma hozzászólása Ápr 2, 2010 /
 
Üdvözletem mindenkinek!
Amikor először találkoztam az oldallal olyan fél éve, már akkor is megfogott ez az óra, de most jutottam el oda, hogy meg kéne csinálni, konkrétan még ebben a hónapban, mert ajándék lesz. Nekem _JANI_ kapcsolása tetszik, viszont lenne egy-két kérdésem.
_JANI_ írta még, hogy módosította a 28as pic programját, hogy 27esen is működjön, ezt esetleg megkaphatnám-e? A másik hogyha én egy 9V-s kockaelemről hajtom meg, egy 7805ön keresztül, és teljesen átlagos sima 3mm-es ledeket használok, akkor kb meddig tart ki? Volt szó az autómata fényszabályzásról is, de ha én esetleg egy potival szeretném állítani, akkor hova kéne rakni és milyen értékűt / lineárisat vagy logaritmikusat? És tudom hogy eddig is elég sok kérdést feltettem elég sűrűn, de lenne még egy óriási kérdésem/kérésem, majd szeretnék foglalkozni PIC-programozással, de egyelőre még érettségire is most készülök, úgyhogy esetleg van-e valaki budapestről, aki esetleg sör/csokiháláért elvállalná, hogy odaadom neki a PIC-t és felprogramozza?
Köszönöm
(#) Codman válasza loldma hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
1) Szerintem nyugodtan ráteheted a 9voltosat, bár szerintem elég nagy butaság lenne, mert az adapteres megoldás praktikusabb... Mindenesetre az elemmel is elműködik talán hetekig is.
2) Szimpla zöld ledeket használtam, sajnos nem túl erős a fényük, nekem eszembe sem jutott, hogy gyengébb legyen a fényerő. (R4-R8 ellenállásokat kellene egyébként kicserélni mezei potikra)
3) Ha senkit nem találsz, aki felégeti a PICed, akkor ismerősön keresztül eljuttathatod hozzám Veszprémbe.
(#) _JANI_ válasza loldma hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Szia! Csak annyi a módosítás, hogy az eredeti ASM forrás fájlban (Ami innen is letölthető.) a

  1. list P = 16F628A
  2.         include "p16F628A.inc"


sorok ki lettel cserélve

  1. list P = 16F627
  2.         include "p16F627.inc"

-re.

S így lett lefordítva, majd beégetve a PIC-be.
A módosított ASM program-ot is megtalálod a témában.

Hmm. Fényerőszabályzás...
Normál LED-eknél szerintem nincs jelentősége.
Talán a nagy vagy extra nagy fényerejű LED-eknél...
A szoftveres szabályzás még nincs megoldva,
s ( véleményem szerint ) a hardveres meg talán feleslegesen bonyolítja ezt az egyszerű kapcsolást.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Az alapkapcsolás MAX áramfelvétele KB 20mA a megadott alkatréssekkel.
( A fogyasztás a kigyújtott szegmensek számától függ... )
(#) pittyu válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Szia. Szerintem hamar lemeríti a 9 V-os elemet. ( hacsak nem az elemgyárban dolgozol ) Ráadásul a 78 XX is folyamatosan zabál.
(#) loldma válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat
Codman: Köszi szépen, ismerős sajna nincs arrafele, én meg pont most voltam hétfőtől szerdáig veszprémbe versenyen, ha hamarabb jut eszembe xD.
Nah akkor még két kérdésem lenne, és akkor már szerintem mindent értek
a, írod hogy nem kell ennyi előtét ellenállás a ledekhez, ugybár beiktatod azt a négy ellenállást pirossal, akkor most az R11-R34ig nem kell semelyik? Ugye jól értem?
b, ugye ez a rajt meg van vízszintesen tükrözve, mármint baloldalt vannak a másodpercek egyesei, de ez jelölve is van. Namármost az lenne a kérdés, hogy ugye van az óra*10 felső két ledje, perc*10 felső ledje és a mp*10 felső ledje, ezek rendre a 32,31,23,5-es ledek?
Köszönöm
(#) _JANI_ válasza pittyu hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Egy kis kapcsoló üzemű tápegységgel lehetne szépíteni statikus fogyasztáson.
De a Step-Up DC-DC konverterek (MAX856) -kel akár 1.5V -ról is üzemelhet az áramkör...
(#) _JANI_ válasza loldma hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
A: A LED-ek mátrix elrendezése miatt lehet egyszerűsíteni az előtét ellenállások elhelyezésén, mivel csak egy oszlop LED-jei lesznek egyszerre kivezérelve. Így négy ellenállás is elég. Persze be lehet állítani a LED-ek áramát külön külön ellenállásokkal is. Aminek akkor van értelme, ha nagy a LED-ek közötti típus szórás, s emiatt nagyon különböző fényerővel világítanának.
B: Az óra kijelzése az alap ( fél szavas) bináris számértékekkel történik. Vagyis 8, 4, 2, 1. Ez az egyesekre és a tízesekre is érvényes. Így PL az 59 a következő kép lesz kiírva:
  1. ;  *10 = 0101b   (*10 = 50d)
  2. ;  * 1 = 1001b   (* 1 =  9d)
  3. ; (*10 = 50d)  +  (*1 = 9d) = 59d
  4. ; A "b" a Bináris, a "d" a Decimális szánrendszert jelöli.

Ezért a *10-es mező, 8-as értéke nem is lesz használva, sosem fog világítani ennél a kapcsolásnál. Tehát beépítése nem kötelező.
(#) loldma válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Köszönöm, igen a bináris számábrázolás megy, abból feleltem most info versenyen, és egész jól sikerült Engem az érdekelne, hogy ugyebár a képen látszik hogy amit látnánk szemből jobbról balra oszlopok, azok a kapcs. rajzon balról jobbra vannak, ami még érdekelne, hogy függőlegesen jól van-e, vagyis konkrétan az R15, vagy az R18 nem fog világítani soha?
(#) loldma válasza loldma hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Nah énis hülye vagyok, szóval az R15-ös, vagy az R18-as ellenálláshoz tartozó, LED5, vagy LED8 nem fog soha világítani?
(#) _JANI_ válasza loldma hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
A téma képei között igen csak találsz építési ötleteket!
S a LED-ek elhelyezése sem egy nagy dolog.
A rajzon a kivezetések funkcióit jelöltem, hogy könnyebb legyen a nyáltervet elkészíteni. Legtöbb óra csak 60-ig számol (óra; perc; másodperc.), igy a *10 - 8. bitde ( a 8-as, ami 80-at jelentene, ) felesleges lesz. Persze ha a dizájn úgy kívánja, akkor beépíthetők azok a LED-ek is.
(#) Hp41C hozzászólása Ápr 24, 2010 /
 
Sziasztok!

A Művészek feltalálták a ..
spanyol viaszt...
(#) tuty hozzászólása Júl 29, 2010 /
 
Sziasztok, már mindent megcsináltam az órához csak a pic hiányzik és azt szeretném megkérdezni, hogy a PIC16F628AP helyett hasznalhatok-e

PIC16F628-20/P -et?
(#) _JANI_ válasza tuty hozzászólására (») Júl 29, 2010 /
 
Igen használható ( az adatlap szerint ), s a programot sem kell módosítani.
(#) tuty hozzászólása Aug 2, 2010 /
 
Köszönöm a választ

..viszont megint egy uj kérdéssel jöttem, a cikk-ben szereplő bináris óra kapcsolási rajzán van egy s3 om kapcsoló, amit a szerző szerint nem kell bekötni, ez azt jelenti, hogy a pic 3-as lába üresen marad, vagy hogyan módosul a rajz?
(#) (Felhasználó 20218) válasza tuty hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Helló! Nem kell változtatni, egyszerűen lehagyod a kapcsolót és kész! Az R1 lehúzó ellenállás miatt nem fog a PIC lába a levegőben lógni.
(#) vojto hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Sziasztok! Az enyém valahogy így néz ki, este bevilágítja az egész szobát.
(#) HNorby válasza vojto hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
csinos
(#) Buddha hozzászólása Nov 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Nem maradt véletlenül elfekvő panelje valakinek ehhez a szerkezethez?
Megvenném, mert én nem tudok NYÁKot marni.
Kössz.
Üdv: Buddha
(#) hackerfish hozzászólása Dec 26, 2010 /
 
Hi!
Szeretnék készíteni egy bináris órát, ez lenne az első komolyabb PIC-es projektem.
Az alkatrészek nagyrészét már megrendeltem.
PIC16F627-el csinálom.
A program írása folyamatban van.
Minden építő jellegű ötlet, javaslat érdekel!
Én arra gondoltam, hogy a ledeket RA0,RA1,RA2,RA3-ra kötöm, a multiplexet meg az RB0,RB1,RB2,RB3,RB4,RB6 fogja vezérelni. Ezalapján bemenetnek 3 bit maradt: RB6,RB7,RA4. Mit lehetne ezekkel kezdeni? Az elsővel ki lehetne választani a másodpercet/percet/órát, a másik kettővel meg csökkenteni és növelni.
Mi a véleményetek, működőképes az ötlet?
(#) vilmosd válasza hackerfish hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Hali
Egy erdelkes megoldas: dymoclock. Igaz ez c-ben van irva, de az elv a ledek meghajtasara kovetheto. Meg annyit kell hozzatenni, hogy a kimeneti vonalakkal illik sorbakotni 47 ohm ellenallasokat. En megcsinaltam, szuperul mukodott.
Csa Vili
(#) hackerfish válasza vilmosd hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Ennyi led mindössze 6 biten! Nemsemmi! Átnézem, és elolvasom hogy működik.
Persze assemblyben megírni biztos nem kis feladat, C-ben is elég hosszú, és lehet hogy kezdőként egyszerűbb megoldással kéne kezdenem.

Azt hogyan tudom megcsinálni, hogy a multiplexnél ne kelljen tranzisztorokat használnom? Ha a ledek negatív lábát rákötöm az RB portra, nem fognak világítani, mert a fesz ugyanannyi RA-n, mint RB-n nem?
(#) vilmosd válasza hackerfish hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Hali
Az oldalon irja, hogy a kapcsolas alapja az AN234. Ez vegulis szinten MPX megoldas. Vegulis megoldas lehet az ilyen kezelesre 2 tablazat, az egyik a TRISB adatai, a masik a PORTB adatai. Csak a tablazatbol kell kiolvasni a kivant szamhoz tartozo ertekeket, es kimasolni a portra.
Következő: »»   12 / 26
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem