Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1117 / 3960
(#) kadarist válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Sikeres szigetelést!
(#) Marko Ramiusz válasza Dániel X hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Szia! Remélem jól emlékszem, de az is lehet, hogy tévedek: 7555 a típusa. Üdv.: Yoe
(#) gg630504 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Igen.
Például:
áramsűrűség = elektromos áramerősség / keresztmetszet.
J = I / A.
Mértékegysége az amper per négyzetméter.
Az, hogy egy például egy hálózati transzformátor tekercsének vezetékénél az áramsűrűség például 4 A/mm2, tervezési, katalógus adat.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Végül is én a melléklet szerint oldottam meg a lassuló pörgetést.
Mivel kezdő vagyok van amit nem értek mégpedig az R1-R2-C1 kapcsolatát. Annyira rájöttem, hogy ettől függ hogyan álljon le a pörgés az SW1 felengedése után. Ezt én úgy állítottam be, hogy nekiálltam cserélgetni próbapanelen az ellenállásokat és kondit. Hosszú játék volt. A végeredmény idegesítő néha. Pl.: Pörgetsz, felengeded a gombot és lassan kezd megállni. Azt hiszed hatost dobtál mikor az utolsó pillanatban egyesre vált
Ezt hogyan kellene tisztességesen kiszámolni?
A végeredmény annyiban nem tetszik, hogy gomb felengedése után még egy darabig az eredeti 'sebességgel' pörög majd picit lassul, leáll. Én fokozatos leállást szerettem volna elérni.

tulfuto.JPG
    
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
A nyomógomb elengedése után a 220nF kisütése megkezdődik, de nem lineáris, hanem exponenciális a görbe, ezért viselkedik a leírt módon. Egyenletes lassulást csak áramgenerátoros kisütéssel lehetne elérni, de az már egy másik kapcsolás lenne.
(#) blackdog válasza mex hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Értem. Akkor jól gondolkodtam. Mégsem vagyok annyira gyökér
Már csak az érdekelne, hogy ezt számítással hogyan lehet megvalósítani dugdosás helyett.
(#) nagy_david1 válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Köszönöm. Utolsó mondatodra most kérdeztem volna rá, de fejembe látsz.
(#) Sir-Nyeteg válasza Ricsi89 hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Vaterán vettem 3-4 éve 3000ft-ért... Azóta nem nézegettem. Foglalat volt hozzá 2500ft.
(#) JackONeil hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Sziasztok! Szkópok, TV-k számára a nagy anódfeszültséget milyen típusú diódákkal egyenirányítják?
(#) Ricsi89 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Az még jó ár. Annyit még nekem is megérne.
(#) hanus hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Sziasztok.Szeretném segitségeteket kérni egy 433mhz müködő rádiótáv vezérelt inditópult megépítéséhez.Pl:Bővebben: Link 200-300m hatótávban. Elsősorban a rádióvezérlés kivitelezése érdekelne,megvalósitható lenne-e házilag?Modellrepülőzésnél inditanának effekteket ezért a nagy hatótáv. Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) Sir-Nyeteg válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Sox. 35W
Linkeltem a saját videómat a 2. hozzászólásban.
(#) idlob válasza blackdog hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
A kondenzátor t időpillanatbeli kapocsfeszültségét V(t) = V_{0}e^{-t/RC} adja meg, ebből ki lehet fejezni t-t (rendezed és mindkét oldalnak veszed a logaritmusát), V(t)-nek kell annak a feszültségnek lennie aminél Q2 lezár.
Ezt amúgy t=0,6*RC-vel is szokták becsülni.
A dolgot bonyolítja, hogy a kondenzátor kisütő ellenállása nem állandó (a tranzisztor munkapontja változik), illetve a tranzisztor sem végig lineárisan viselkedik.
Tehát számolni jobbára reménytelen. Meg kell saccolni, aztán finomítani.
(#) pixels hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Érdekes tapasztalatom van 3D szemüveggel kapcsolatban (a piros-kék esetén)

Pár perc után a szűrt fényhez szokik a szem. Amíg rajtad van a szemüveg, és nézed a filmet, vagy épp játszol nem tűnik fel. Aztán vedd le a szemüveget, és előbb az egyik, majd a másik szemet kell letakarni.
A két szemmel más árnyalatot fogsz látni, az egyikkel vöröses árnyalatokat, a másikkal kékest. 10-15 perc után szokik vissza a szem a normál szűretlen fényhez.

Igaz nem szürkeárnyalatos, a látás, de viszont az egy színkomponenshez szokott szem érdekesen viselkedik egy ideig
(#) idlob válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Biztos érdekes. Legközelebb kicsit jobban elidőzök a Csodák Palotájában... ott is van egy ilyen szoba.
(#) spepe hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Hello mindenki!

Ez lehet, hogy nagyon kezdő sőt hülye kérdés lesz de már amúgy is régóta foglalkoztat a dolog.

Azt tudom, hogy alapvetően kétféle kondenzátor létezik az egyik nem polarizált a másik viszont igen. Az utóbbit elektrolit kondinak szokás hívni amennyire én tudom.

A kérdésem az lenne, hogy ezek mennyire cserélhetőek fel? Mondjuk van egy most egy LCD-m aminek 5 lábára 1µF-os sima kondikat kéne kötni. Van is itthon csak az a gond, hogy annyira nagyok, hogy nem biztos, hogy oda fog férni a próbapanelen. Van viszont elektrolit kondiból is 1µF-os ami tuti, hogy oda férne csak nem tudom, hogy az jó lenne-e?

Milyen esetekben lehet felcserélni ezeket a kondikat? Gondolom, hogy lehet őket mivel mikor 555-el csináltam astabil áramkört akkor próbálgattam a sima és az elektrolit kondikat és mind a kettővel tökéletesen működött a dolog.

Köszönöm a válaszokat előre is!
(#) bankimajki válasza spepe hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ahova ELKÓ kell, oda bármilyen más kondi is jó. (Persze a fesz. és kapacitás figyelembevételével.) Ahova viszont polarizálatlan kell, oda csak olyat tehetsz. (Az ELKÓ nem jó) ELKÓ=Elektrolit kondenzátor
(#) spepe válasza bankimajki hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Köszi a gyors választ!

Csak épp ez a gondom, egyébként erről az LCD-ről van szó: Bővebben: Link (4.o)

A leírásba nincs benne, hogy milyen kondi kell csak, hogy 1µF-os de a képeken meg sima kondik vannak. :S
(#) bankimajki válasza spepe hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ahogy néztem ott azt írta hogy fesz. konverterként használja a kondikat, úgyhogy oda szerintem sima kondi kell. (De ha jól tudom van olyan ELKÓ is, ami bipoláris.) Szerintem az is jó oda.
(#) mex válasza blackdog hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
(#) Doncso válasza mex hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Ez nagyon jó kis tanulni való.
(#) Orion90 hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Üdv!
A maxterm féle veitch táblában az 1-eseket vagy a 0-kat kell összevonni?
Ha jól emlékszem ott is az 1-eseket, de nem vagyok benne biztos.

Kösz előre is!
(#) janikukac hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Hali ! Műszaki versenyre készülök, 8. osztályos vagyok. VU metert szeretnék építeni. Ha valaki tudna nekem egy olyan VU meternek a kapcsolási rajzát, és olyan NYÁK-rajzot, ami a vasalós technikával működik, annak nagyon megköszönném. Valamint , olyan kéne, ami sz.gépbe bedugva működik ! Köszike, és mindenkinek szép napot !
(#) fredikke hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
sziasztok vettem ma egy ilyen autotmatikusan szinválto rgb ledet de tul gyorsan váltja a szineket ami nekem nem tetszik. Az lenne a kérédesem nem lehet ez valahogy csokenteni?
(#) fredikke válasza janikukac hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
ez neked valo http://www.bsselektronika.hu/index.php?id=301 ez nagyon jol mukodik
(#) davidovics hozzászólása Jan 6, 2011 /
 
Sziasztok,nemrég készítettem el egy soros portot hosszabbítót,de mivel csak 8 eres kábelem volt ezért kikellet hagynom egy csatlakozott(esetemben a CD[1] láb lett volna kihagyva,mivel azt nem használom ahhoz amihez csináltam)és a lábkiosztásokat innen néztemBővebben: Link,de mi után végeztem észrevettem,hogy a csatlakozón a számok nem balról jobbra hanem jobbról balra mentek és most nem tudom,hogy akkor végülis jól kötöttem be vagy nem,tehát ebben kérném a segítségeteket.
Tehát csak arra lennék kíváncsi,hogy a kép alapján jól kötöttem-e ne vagy pedig az pont a tükörképe?
(#) kadarist válasza davidovics hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Csak a számokat nézd a csatlakozón és azok alapján kösd be.
(#) davidovics válasza kadarist hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
Tehát akkor az az ábra rossz?
(#) vilmosd válasza davidovics hozzászólására (») Jan 6, 2011 /
 
RS232 kabelek bekotese
(#) vilmosd válasza davidovics hozzászólására (») Jan 6, 2011 / 1
 
Idézet:
„Tehát akkor az az ábra rossz?”
Ezen az oldalon a kapcsolasok nagy szazaleka hasznalhatatlan.
Következő: »»   1117 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem