Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1124 / 3972
(#) Hurkafej1 hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Gondoltam ide irok, hátha többen észreveszitek.
Egy elektromos gázkart nehéz lenne megépiteni szerintetek, ha meg lehet? Én arra gondoltam, hogy a karburátor fölött elhelyeznék egy motort, és valami sint, ami a tűt mozgatná nekem. A gázkar részhez pedig arra gondoltam, hogy valami potméteres megoldást kellene alkalmazni. Szerintetek?
(#) fecska hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Sziasztok!
A macem line outja elpukkant na most február elejére ígértek a garis javítást addig is nem tudnék egy fejhallgatóból és egy usb csatibol hazasitani valamit?
Köszi!!!
(#) vilmosd válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hali
Az altalad emlitett cegnel sok jo dolog van, de mondhatnank, hogy nagyon draga. Az araik a nemet piachoz vannak kialakitva. Nezz szet a Profitech oldalan. Nagyobb tudasu tapegyseget kapsz sokkal kevesebb pizer
(#) dinokal válasza Hurkafej1 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia! Meglehet, csak értelmetlen. Egy csomó munka, pénz, és idő. Ráadásul sokszorosára nő a hibaszázalék.
(#) proli007 válasza ECL82 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hello!
És mire cserélnéd ki a zénert, tápegységre? Mert akkor jó lesz.
- Az általad belinkelt tápegység kapcsolás, néhány mA terhelésre jó. Tehát legfeljebb egy műveleti erősítő táplálására.
- Az erősítő végfokozata, A osztályban működik, ahol a 100ohmos emitter ellenállást figyelembe véve, fogyasztása 100..120mA között van. Kettő végfok ennek duplája.
- Az erősítőhöz ajánlott tápegységbe elég tetemes szűrőkondikat tettek be. (nem véletlenül) És az egyenirányító is kétutas, ami kisebb brumm-feszültséggel is jár, mint az általad belinkelt egyutas egyenirányítás.
Tehát...
üdv! proli007
(#) zenetom hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Hali!
Ha egy triak (BTA16/600B) Gate és A1 lába között 54 ohmot mérünk, akkor az rossz ugye?
(#) kadarist válasza zenetom hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Attól még jó lehet. Az A1 és A2 között mit mérsz?
(#) zenetom válasza kadarist hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szakadást.
(#) Lpeti válasza Action2K hozzászólására (») Jan 9, 2011 / 1
 
Köszönöm. Sikeres volt a művelet.
Megoldódott a probléma.
(#) peter1995 hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Hello.Hogyan tudom kiszámolni hogy a trafóm hány wattot bír el?

IMG0205A.jpg
    
(#) ECL82 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
A dolog abból indult ki, hogy nem áll rendelkezésemre 2x9V-os transzformátor, de egy 1x24V-os és egy 2x21V-os igen.
Gondoltam, hogy lehetne szimmetrikus tápot csinálni az 1x24 V-os transzformátor felhasználásával, ezért jutott eszembe az említett rajz.
A másik dolog amire gondoltam, hogy +/- 12V-ot lehetne csinálni a 2x20 V-os transzformátor segítségével is, csak ez esetben nem tudom, hogy jó lenne-e, az erősítő kapcsán már említett 78xx és 79xx stabilizátor IC páros. Nem fűtenének-e nagyon, ez kissé eltántorított.
Monó egység lenne megépítve, mivel a "műsorforrás" is monó lenne.
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Közbe találtam relét....
(#) kadarist válasza zenetom hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Ez így jónak tűnik, de vannak tesztáramkörök, amikkel ki is lehet próbálni az eszközt.
(#) Lpeti hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Üdvözletem.
A következő a problémám:
Adott egy 400v -os motor (kb 1Kw).
A motor 230v-ról üzemeltetem (230v+kondenzátor).
A fordulatszámát kellene lassítanom valamilyen elektromos eszközzel.
A 230v- os fordulatszám állító nem jó, mert 15-20 mp alatt felpörög az eredeti sebességre. Gondolom a kondentátor miatt.
Köszönöm.
(#) kadarist válasza Lpeti hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia!
Hallottál már a frekvenciaváltóról? Ezeket indukciós motorok fordulatszámszabályozására használják. Neked erre van szükséged.
(#) fezsolt73 válasza Lpeti hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hello!
Csak frekvenciaváltóval tudod az aszinkronmotor fordulatát megváltoztatni.
Egy olyan frekiváltó kell neked ami 230v csinál neked 3x230v tehát 3 fázist .A motorod amúgy is 3fázisú eredetileg.
Amivel te próbálkoztál attól csak gyengébb lett a motor, de nem lassabb. Frekiváltónál az erő is megmarad lesz nyomatéka a motornak.
(#) proli007 válasza ECL82 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Hello!
Értem. De a 20V-os trafó, még nem katasztrófa. Az egyenfeszültség kb. 26V lesz, amit a 78-as még elbír. A feszültség rajta, 26V-12V=14V. Az áram ha 120mA, akkor 1,68W fog elfűtődni (persze kétszer, mert a 79-esen is.) Az még nem kritikus, de hűteni mindenképpen szükséges, de elég lehet maga a doboz is. (Viszont puffernek így elég 1000µF is a trafóhoz)
üdv! proli007
(#) nasgoon hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Üdv!
Szeretném megkérdezni, hogy 15VDC hez mekkora ohmos ellenállás kell, hogy 12VDC legyen?
(#) fezsolt73 válasza nasgoon hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Létezik olyan, hogy feszültség stabilizátor, csinál neked a 15voltból stabil 12v-ot.Bővebben: Link
(#) gg630504 válasza nasgoon hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
3/I
(#) nasgoon válasza fezsolt73 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia!
Az megvan.... 16Volt kell nekem ez erősítőhöz,,,azt meg is csináltam. de a LED és a Ventillátor 12voltos.
Ezért kell nekem az ellenállás
(#) edison14 válasza nasgoon hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
A LED-hez mehet ellenállás. Azt gondolom ki tudod számítani. A ventihez vagy teszel stabkockát (LM7812 vagy más nevén 7812) ami szerintem a legjobb megoldás vagy egy ellenállást csak ott nagyobb teljesítmény fog esni az ellenállásra így a jobbik esetben egy kicsit melegedni fog a rosszabbikban elfüstöl a ventilátoroddal együtt.
(#) nasgoon válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Szia!!!
3/1???
(#) edison14 válasza nasgoon hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
3V osztva azzal az árammal mi ott folyni fog. Tehát miténtom 12V 50mA-re lesz szükséged akkor 12V/0,05A=240R.
(#) nasgoon válasza edison14 hozzászólására (») Jan 9, 2011 1 /
 
(#) spacs02 hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
sziasztok légyszi valaki segítsen analóg vu méter nyáktervet keresnék beültetéssel ha lehet IC-st tl071

köszönöm
(#) nasgoon válasza edison14 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Köszi!

Kérdés: LM7812-es bekötési rajza?
(#) kadarist válasza nasgoon hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Válasz: Bővebben: Link
(#) zimpee hozzászólása Jan 9, 2011 /
 
Sziasztok,
A következőt szeretném megvalósítani:
egy led bizonyos (nem maximális) fényerővel világít folyamatosan, ám e melett szabályozható legyen a teljes fényerő és a bizonyos fényerő között.
Tehát pl. 50%-on menne folyton, és 50-100% között lehessen állítani.
Erre dobtam össze a csatolt kis tervet, ami nem tudom, hogy megvalósítható volna-e. Nem otthon vagyok, nincs egy db. alkatrészem sem, hogy kipróbáljam. Mi a véleményetek róla?
Van felesleges alkatrész benne, esetleg olyan, amit kihagytam?

üdv,
zimpee

ledes1.png
    
(#) Lpeti válasza fezsolt73 hozzászólására (») Jan 9, 2011 /
 
Tudom hogy frekvenciaváltóval lehet.
De ez drága dolog.
Másként nem lehet megoldani?
Következő: »»   1124 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem