Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egyenirányítás
 
Témaindító: szuecs, idő: Nov 15, 2005
Lapozás: OK   4 / 14
(#) 20sz Jófiú hozzászólása Máj 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy kapcsolási rajzon láttam, hogy egy tranzisztor egyenirányítónak volt bekötve egy tápegységbe. A tranzisztor mely paramétereit kell figyelembe venni ha diódaként használom? Mintha két kivezetése is rövidre lett volna zárva? Hogy is van ez akkor?

Pisti
(#) storm hozzászólása Jún 19, 2010 /
 
Én csak annyit szeretnék kérdezni, hogy miért van az hogy 20K puffer melett az egyen fesz kevesebb mint a váltó? 25A-es diódahíd és 3A-es terhelés mellet. Ez miért lehet?
(#) storm válasza 20sz Jófiú hozzászólására (») Jún 19, 2010 /
 
Hali!
elvileg a tranyó bázisa és kollektora van összezárva és akor nyit ki a tranyó és viselkedik 'dióda'-ként A maximális feszültséget és a maximális áramot kell figyelembe venni
(#) tibi0531 hozzászólása Júl 11, 2010 /
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék tőletek kérni. Tápegységet szeretnék tervezni transzformátoral és egy graezt híddal ami egy megfelelően méretezett pufferkondenzátorral lesz szűrve (Ub(p-p)~5%) és majd stabilizálva. Hogyan tudom kiszámolni, hogy mekkora a híd által a bemenetén felvett (váltakozó) áram, vagyis hogy mekkora teljesítményre kell méreteznem a transzformátort?
Gondolkodtam azon, hogy a bemeneten és a kimeneten is kb. azonos hatásos teljesítménynek kell lennie. Mivel a bemenő áram nem szinuszos, ezért feltehetően ez a kapcsolás meddő teljesítményt is termel. Ez figyelembe kell vennem a transzformátor teljesítményének meghatározásakor, vagy pedig elhanyagolható? Ha igen hogyan lehet kiszámolni?

Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget!
(#) m.gyula3 hozzászólása Aug 5, 2010 /
 
sziasztok!

Segítsetek létszi abban, hogy miért van az, hogy egyenirányítás után mind a 6V, 8V és a 14V-on minden esetben 18V-19V között vagyok? Az áramkörből kiszedett kondin is ezt mérem.
A trafón minden meg van, de a graetz után túlontúl nagy a fesz. Elvileg a véletlenül rövidrezárt feltöltött kondi nem okozhatja?
köszi a válaszokat!

üdv!
(#) kadarist válasza m.gyula3 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Szia!
Jó lenne gy rajz, vagy kép a kapcsolásról.
(#) Stewe válasza m.gyula3 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
A transzformátoron természetes hogy kisebb feszültséget mérsz, mert ott a váltakozó feszültség effektív értékét mérheted. Egyenirányítás után a pulzáló egyenfeszültség effektív értéke megközelítőleg ugyanannyi, de terhelés nélkül a pufferkondenzátor a csúcsfeszültségre töltődik fel, ami Ucs:~1,4142×Ueff Ebből még a dióda, vagy diódahíd nyitófeszültségét kell kivonni.

Puffer nélküli kapcsolás esetén, vagy - nagy kapacitású pufferrel - névleges terhelésen mérheted a várt egyenfeszültséget.

Ha pedig ezt a monumentális kondit te nem sütöd ki, a gaetzen keresztül nem fog lecsökkenni a 14 V, hiába kapcsolsz rá kisebb váltófeszültséget.
Terheld meg!!!
(#) m.gyula3 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Heló!

Semmi extra nincs bent amint láthatod. Szal nem is értem, ha gyök2-vel szorzod a váltót....dúrva

22000mikroF-os a kondi

DSC00209.JPG
    
(#) kadarist válasza m.gyula3 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
De 6V bemenő feszültség mellett is 18V van a kimeneten, meg 14V mellett is 18V? Mert ezt írtad.
(#) m.gyula3 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
igen...ezért nem értem. A graetz elött néztem és utánna is végig mértem. A multit kipróbáltam a tápomon és egy elemen is, ugynéz ki, hogy jól mér.
(#) Stewe válasza m.gyula3 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Olvass vissza! : (#769204)
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Rakj a pufferkondira valamilyen fogyasztót. Egy 24V-os kis izzót, vagy ellenállást, és úgy mérj. Lehet, hogy a pufferkondin a nagyobb bemenőfeszültséghez tartozó pufferelt feszültség marad, amikor a kisebb bemenőfeszültségre kapcsolsz, és ez csap be, ahogy Stewe is írta.
(#) m.gyula3 válasza Stewe hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
oké, megterhelem.
(#) m.gyula3 hozzászólása Aug 5, 2010 /
 
adtam neki egy izzót: 12V 21W
az eredmény a kimeneten: 6,4V

én mondjuk azthittem, hogy annyinak kell lenni amivel beszorzunk...
ja akkor már értem, h miért csaphatott be. Azért kezdtem lesegetni a multit, mert mikor kisütöttem a kondit tök véletlenül, akkor már mindjárt kevesebb volt a feszkó

köszi szépen
(#) R4v3n hozzászólása Aug 27, 2010 /
 
Üdv! Én egy olyan adapter szerűt szeretnék építeni ami 230V ac-ből 12V/24V dc-t csinál. Lehetséges ez? Ha igen valaki eltudná magyarázni hogy s mint kell egy ilyet építeni? Kapcsolási rajz is bőven megteszi! Előre is köszönöm!
(#) R4v3n válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Igen igen pont ilyesmire gondoltam. Igazából villanyvasúthoz használt adapterem ment tönkre, ennek szeretnék építeni valamit a helyébe. A tönkre ment adapter hálóból csinált 12V-ot, 450mA-t (5,4VA). Jobban örülnék ha 24V-ot csinálna, de természetesen ezen nem múlik.
(#) R4v3n válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Tudom tudom az menni fog. Köszönöm Szépen!!
(#) attila2010 hozzászólása Szept 22, 2010 /
 
Lene egy transformatorom (amire reklamkent ledeket szeretnek mukodtetni ) 13V es 1800 mA ad le de valtoaramkent es szeretnem hogy hogyan lehetne egyenaramba iletve milyen diodak kelenenek oda , es szerintetek kibirna a kb. 12 ora mukodest egyhuzamba vagy kelene ventilator hoza ?

Kép 004.jpg
    
(#) Moderátor hozzászólása attila2010 hozzászólására (») Szept 22, 2010
 
Nem kell annyira kapkodni azzal a gépeléssel, és akkor kevesebb hiba lenne az írásodban, na meg előfordulnának benne talán még az ékezetes betűk is. Ez nem chat, tessék normálisan írni.
(#) Geri86 hozzászólása Okt 7, 2010 /
 
Nekem a következő lenne a kérdésem. TDA IC-s erősítőt akarok építeni egy kis 2x21 W-at, de nincs hozzá külön trafóm. Volt itthon egy régi 360W-os akkutöltő aminek a trafóját bedugtam a szekunder része füstölt. Mérhető volt a 12V de füstölt és a zománc égett le a réztekercsről.

Ezt lebontottam róla és tekertem rá szigetelt 1.72mm átmérőjű kábelt. Igaz kicsit búg ha bedugom de mérhető rajta a 10-10.1 V ami már elég is lenne. Csak nem tudom, hogy erre milyen vagyis hány amperes dióda-hidat tegyek? Mert 360W-os volt a trafó baromi nehéz (5 kiló) és a régi egyenirányítása 4 db autó generátorokban is használatos diódák voltak. Szóval most, hogy így át lett alakítva ugyancsak nagy amperes dióda-hidat vegyek hozzá? Előre is köszönöm.

Trafó
(#) bakos13gab válasza Geri86 hozzászólására (») Okt 7, 2010 /
 
Nem kell. A felvett teljesítményt a meghajtott végfok határozza meg. Ha jól számolom, akkor 12V-ról menne 2*21W. Az oldalanként minimum 2 amper. Ha tutira mész, akkor veszel egy 25 amperes graetz kockát. Ez bőven sok, de tuti biztos. Amúgy a trafóra szerintem felesleges ez a keresztmetszet.
(#) Geri86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Okt 7, 2010 /
 
Köszi a választ, hát csak ilyen kábelem volt itthon mint látod ezt is meg kellett toldani.
(#) _JANI_ válasza Geri86 hozzászólására (») Okt 7, 2010 /
 
Lomha olvadóbetéteket tegyél a trafóra! Ha lehet akkor a trafó névleges áramainál alacsonyabbat. ( A szekunder kimenő teljesítményéhez ajánlott méretezni a prímer biztosíték értékét.) A szekunder zárlata vagy túlterhelése esetén, 100%-os a katasztrófa esélye. A lágy, műanyag szigetelésű huzalok nem bírják a túlterhelésből keletkező hőt tartósan elviselni! A szigetelőanyag megolvad és az első menetzárlat után már nincs mit tenni.
Legjobb esetben csak újra kell tekerni a szekundert (esetleg a prímert is).
A legrosszabb esetet meg nem részletezném.
(#) Geri86 válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 7, 2010 /
 
Köszi a tanácsot megfogadom.
(#) string32 hozzászólása Jan 11, 2011 /
 
Sziasztok! Az az egyenirányító híd hibáját jelenti, ha a hídba 28 V megy be, és csak 300 mV jön ki egyenirányítva? Előre is köszi
(#) fidelcastro válasza string32 hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Üdv!
Lehetséges, de általában a diódák úgy mennek tönkre hogy zárlatosak lesznek és utána elégnek vagy szétdurrannak. Diódateszter állásban ki kellene mérni őket hogy jók-e, amelyik jó az pár száz mV (<800mV) alatt kinyit (de csak az egyik irányban).>
(#) mindenes válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Idézet:
„Lehetséges, de általában a diódák úgy mennek tönkre hogy zárlatosak lesznek és utána elégnek vagy szétdurrannak.”

Nem feltétlen , van úgy, hogy a PN átmenet csak egyszerüen megszakad.
(#) mindenes válasza string32 hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Ki kell mérni őket ahogy fidelcastro is irta.
(#) string32 válasza fidelcastro hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Köszi a gyors választ! mindjárt meg is mérem!
(#) fidelcastro válasza mindenes hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Én se feltétlen írtam!
Következő: »»   4 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem