Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   118 / 966
(#) sniperx válasza Feri hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Szerintem félreértettél valamit. Elég nagyban gondolkodom, mivel nálunk is több száz dugaljról van szó. (ipari csarnok ez is)
A dugaljak be vannak azonosítva, tehát azonosító címke van rajta "elosztó száma/F dugalj sorszám" formátumban. Nem ez a baj, hanem azt hiánypolják, hogy miért nincs a normál 230V-os dugaljon mégy egy "230V" cimke is. Megjegyezném, hogy sehol nincs más a csarnokban, mint szabványos 230V és 400V (16A és 32A) dugaljak. Semmi ezektől eltérő fesz nincs sehol, ami dugaljakban lenne.
(#) abubabu válasza sniperx hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Szia! Esetleg a műszaki leírásban nem tételezik külön?
(#) abubabu válasza sniperx hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Utánaérdeklődtem. Az áramköri számot fel kell tüntetni,de a feszültségszintet nem.Legfeljebb kérhetik.
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
akkor most össze fog dölni az sok ház?
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Az fog! Dominóban dölnek a házak .
De ipari létesítményről van a téma. Bizony ám ott vannak fura előírások.
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Jaj bocsánat! A feliratózós témánál tartok. Elnézést!
A másik témára visszatérve,én úgy szoktam hogy begipszelem a dobozokat,becsovezek,behúzom a vezetékeket,kötések készítése,doboztető,azt jöhet a vakolónyik. Vezetékbehúzásnál a cementes-gipszes rögzítések elválnak a falazattól,míg a sárgahomok viszi szépen.
Vicc: Jean! Maga komornyik?
Igen uram. Ki van rúgva! Felveszek egy vidámnyikot.
(#) Massawa válasza abubabu hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Kedves mindenki!

Köszönöm a rengeteg jo tanácsot. Már begipszeltem az utolso dobozt is - tegnap megjött a kömüves is a falakat rendbe tenni.
Zárjuk le a vitát mert a moderácioban felmegy a pumpa..

(#) ötfelezős válasza Feri hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Ilyen jellegű azonosításra nyilván szükség van, de a kérdés az volt Sniperx-től, hogy "kötelező-e feltüntetni a feszültségszintet".
Én a másik oldalon is állok, mert az utolsó 25 évben egyre többet felülvizsgáltam és egyre kevesebbet szereltem.
Ha én mennék oda, azt mondanám, kéremszépen, a 230 V-ost az ember a gyermekkora óta ismeri, az ügyesebb csókák felismerik a 3x230/400 V-os csatlakozásokat is, a törpefeszültségre másmilyen van, ha ezen felül előfordulhat más rendszer (többféle törpefeszültség, 230 V egyen, 3x110, 3x550, elválasztó trafóról táplált dugalj, stb, akkor feliratozni kell, de akkor az "egyszerűeket" is. Hivatkozni továbbra sem tudok.
Veled egyetértve ez nem jelenti azt, hogy ha egy hatóság képviselője jön, ne mondhasson bármekkora furcsaságot, amivel szemben a szolgáltatást végző eléggé védtelen.
Új létesítésnél szerintem egyet lehet tenni, az elején tisztázni a megrendelővel, és bekalkulálni a költségét, de ha azt mondja, nem kell, akkor utólagos igénynél lehet rá mutogatni. Tudom, nem egy 102%-os tanács.
(#) Feri válasza ötfelezős hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Mi is végezünk "szabványossági felülvízsgálatokat"
Ipari környezetben, ahol töbféle feszültségszintű csatlakozó ajzatok vannak egy térben, mi előírjuk a dugajakon a feszültségszintek megjelölését.
Irodákban lakóházakban üzletekben, ahol csak 230V-os dugajak vannak ott erre nincs szügség.
Ezt a tervezői leírásokban is elő szokták írni.
(#) fulcsii hozzászólása Jan 11, 2011 /
 
Mi az igazság abban, ha egy kettős szigetelésű gép! (fúrógép) dugvilláját levágjuk és szerelünk helyette egy boltban kapható dugvillát, ami védőérintkezős, akkor az már nem szabványos?
(#) zoli_varga válasza Feri hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Üdv!

Szerintem felesleges az összes csatlakozó aljzat feliratozása. Én vegyi üzemben dolgozom ami fokozottan tűz és robbanásveszélyes terület, mégsem találkozom az aljzatokon jelöléssel, kivéve az azonosító számot.
De logikusan: az aljzatok beépítésére vonatkozó szabvány adja a feszültségszintet és alkalmazhatóságot.

Durva példák: 3 fázisú motort nem 3 db 220 as konnektorból táplálunk, a gyengeáramú forrasztópákára nem teszünk 5 pólusú 400v os csatit.

Szerintem.
(#) Massawa válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Mert nehéz lesz elmondani az illetékeseknek, hogy a védöérintkezök a konnektoron csak disznek vannak. Elvileg illene kicserélni az egész kábelt.
(A dupla szigetelésü berendezéseken még véletlenül sem szabad feltünnie olyan részletnek, ami nem erre utal, pl. földelés).
(#) abubabu válasza Feri hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Így vagyon ahogy Feri írja! Egy térben ahol van kisfeszültség és törpefeszültség is,jelölni kell a feszültségszinteket.
(#) potyo válasza Massawa hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
De logikusan belegondolva én nem vélek felfedezni olyan dolgot, amitől a készülék használata kevésbé biztonságos. Mert ha az ilyen dugvillás készüléket földelt aljzatba dugja, akkor mi van? Semmi, mert a földelés érintkezők a dugvillán nincsenek sehová bekötve, vagyis a készülék ugyanúgy kettős szigetelésű továbbra is.
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Fulcsii.A kérdésed jogos. Nem szabványos. Csak gyári öntött csatlakozót lehet használni. Én is kérdeznék.
10 éve a kínai sárga hosszabító volt az elfogadott.
Tudod hogy ma már nem szabványos?
Egy munkavédelmis még a cipőfűződbe is beleköthet.
(#) sniperx válasza abubabu hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Cipőfűzőről jut eszembe!
ESD-s környezetben szoktatok szerelni?
A kérdés az, hogy a szabályok szerint milyen lábbelit kell viselni ilyen helyen? A területen mindenkinek kötelező az ESD védett cipő, de villanyt szerelni ilyenben???
Amikor arra hivatkoztunk, hogy szigetelt bakancsban kell mindenféle ilyen elektromos munkát végezni, akkor azt a választ kaptuk, hogy a területre nem mehetünk be benne...
Az én olvasatomban a munkavédelem elsődlegesebb szempont, tehát vezetőképes cipőben nem dolgozunk.
Hol van ennek szabályozása?
(#) VIM válasza sniperx hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Igazad van, elsődleges szempont a biztonság. A munkavédelmi felügyelet nagyon tudja mit kell számon kérni rajtad és büntet, ha valami hiányt talál. Azt ki fogja megbüntetni aki mindezt nem akarja megengedni?
(#) sniperx válasza VIM hozzászólására (») Jan 11, 2011 /
 
Ezt honnan másoltad ki?
Jó volna, ha tudnék hivatkozni valami jogszabályra/előírásra, mert enélkül csak két nem egyező álláspont.
(#) Massawa válasza potyo hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Ahogy abubabu kolléga is irta, nem azon van a hangsuly, hogy szerinted ez nem jelent biztonsági rizikót (mert valoban nem az, mind az sem lenne, ha 2 banándugot szerelnél oda), de ez már egyszer igy van, a szabály az az szabály - azt be kell tartani.

Nem vagyok benne biztos, de talán jobban járnál (a szabályok szerint), ha lapos, védöérintkezö nélküli villásdugot szerelnél a kábelre.

Tudom, hogy szörszálhasogatásról van szó, de sajnos sok helyen ez van. (pl. amikor tömegesen cseréltetik a 220V-s feliratokat 230V-ra - mintha az bármit is számitana biztonsági vagy felhasználoi szempontból.)
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
No és miért nem az már?!
(#) Rumcájsz válasza sniperx hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Ez nem az amire Te gondolsz!
Ez egy tecnológiai utasítás. Ime a Link
(#) aroxol hozzászólása Jan 18, 2011 /
 
Sziasztok!

Egy rejtélyben kérném a segitségetek:

Villanyora- kismegszakito- fi relé- kismegszakitok.

Ha minden kismegszakito le van kapcsolva, teljesen le van áramtalanitva, és ha a nullát és a földet összezárom lemegy a fi relé. Mi a fene müködteti ha nem kap áramot?
(#) Gyu válasza aroxol hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szerintem ahol szorosan egymás mellett megy a fázis a nulla, meg a föld, még a lekapcsolt rész előtt, ott kapacitív elven, kerülhet feszültség a nullába, meg földbe és lehet h ez miatt kapcsol le.Egyszer kísérleteztem ilyennel és az a tapasztalatom, hogy rövid vezeték szakaszon nem csinálta ezt, hosszún pedig igen, ebből gondolom, hogy valami ilyesmi oka lehet.
(#) Massawa válasza aroxol hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Rossz a földelés (0 valahol felszed némi potenciált)
(#) aroxol válasza Massawa hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Nekem is volt egy ilyen érzésem, igazábol 2 földelésem van (tudom nem tul jo) az egyik az oránál levö, a másik a kutban van. Ez már igy megy egy pár éve, a kutban levö szerintem a legbiztosabb.
(#) walter válasza aroxol hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Szia!
A két földelés hogyan van elhelyezve?
Mind kettő a mérőnél csatlakozik a nullához,azaz a mai nevén PEN-hez?
(#) aroxol válasza walter hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Nem az egyik a mérönél, a másik a fi relé után közvetlenül csatlakozik. A mérötöl kb. 2m. a kuttol kb. 12m. vezetékkel. A két szonda közt kb 4 méter van.
(#) walter válasza aroxol hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
...
Akkor,ha jól értem az egyik földelés a mérőnél a nullánál van a másik a FI-relé után a nullázóra van kötve?
(#) aroxol válasza walter hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Mérönél szabályosan a nullára, a második föld a fi után a föld vezetékre van kötve.
(#) Dudus válasza aroxol hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
A két földet ugyanabba a pontba, a PEN szétválasztási pontjába kösd be!

Ha felrajzolod az így kialakult hálózatodat, látható, hogy a két földelési pont között lévő védővezetőn áram fog folyni, normál üzemállapotban is, nem csak hiba esetén!
Következő: »»   118 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem