Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   102 / 254
(#) Kicsa válasza vicsys hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Azt gondoltam hogy ahol meghagytam,ott már nem okoz gondot. Az elforgatáson gondolkoztam én is de szerintem nem lenne egyszerűbb a nyák terv. Gond hogy a tranzisztorra menő vezetékek hosszúak?Mert ha nem,inkább így hagynám,akkor mással lenne probléma.

Hp41C! Megpróbálom a szigetelő gnd sávokat,de félek hogy nem lesz rá elég hely. Illetve a kondikkal mi a probléma? SMD?
Köszönöm szépen!
(#) Hp41C válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Tényleg tedd a pic, a 74141, a 7805 lábaihoz nagyon körel - SMD 1206 méretet, alulról a +5V és a föld lábak közé.
Az a föld vezeték a pic életét hivatott védeni.
(#) Kicsa válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Ismét kis változtatások. Beraktam a szűrőkondikat a pichez,a 7805-höz illetve a 74141-es táplábai közé is. - 0805-ös méret...megpróbáltam szellősebbé rendezni a kritikusan futó vezetősávokat illetve a 0.4-es szigetelési távolságot is 1.1-esre növeltem,a kritikus helyeken pedig 2.0 a távolság,pont mint a verziószám.
Ha azt mondjátok hogy megfelelő már,kap rögzítő furatokat,keretet és hétvégén gyártom is.
Köszönöm szépen!
(#) vicsys válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Nekem még mindig nem tettszik a PIC+74141+tranyók rész.
(#) sooty válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
A 74141-nél a 2-es katódra menő vezeték nagyon rossz helyen fut, azon is 70V-van a pic kimenetét és az ic bemenetet is tönkreteheti. A pic másik két kimenetéről menő vezetékek a katódok előtt futnak, onnan el kellene tenni, ott maximum gnd mehet. A nyomógomb bemenete is közel megy el a 3-as katód mellett. A tranyós résznél a két közös vezetéket messzebb tenném egymástól, mert az egyik gnd a másik meg a 200V
(#) Kicsa válasza sooty hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Sziasztok!
Ismét én,egy újabb javítási kísérlet,még félkészen. Nagyon szépen köszönöm a sok sok ötletet-hiba kijavítást,szükségem van erre hogy legyen egy jó tervem. Szóval csak így tovább,ne kíméljetek...

javitott.JPG
    
(#) sooty válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Miért lettek akkorák a kondik a kvarcon, hogy elhúzd alatta a vezetékeket? Azt inkább közelebbre.
(#) Kicsa válasza sooty hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Igen azért.
Ötlet elvetve,javítva. Illetve berajzoltam a bázisokig a meghajtást is,a GND-nagyfesz részt távolabb raktam egymástól.
(#) Kicsa válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Mára itt van egy utolsó verzió,itt látható hogy hol fut GND-árnyékolás gyanánt is.
A véleményeket köszönöm szépen előre is!

(Esetleg ha moderátor járna errefele,megkérném szépen hogy az eddig feltöltött félkész nyákrajzokat illetve képeket sziveskedjen törölni,csak a helyet foglalják a szerveren.)

javitott3.JPG
    
(#) Hp41C válasza Kicsa hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Szia!

Ez már sokkal jobban tetszik. Ha még a vastag szürke vonallal megrajzolt föld vezetékeket is felteszed, akkor mindenhol meg lesz a "védőföld"...

javitott4.jpg
    
(#) vicsys válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
...és az nem fog egy rövidre zárt menetként funkcionálni? Bocs ha hülyeséget írtam.
Továbbra is azt szajkózom, hogy el kell forgatni a 2 IC-t és rövid vastag vezetősávokat használni, megfelelő szigetelési távolság betartásával. Ez a körbe kukac, nekem nagyon nem szimpatikus. De nektek legyen igazatok és működjön jól!
(#) sooty válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Hát az eddigi órákban nem volt jellemző ez a védővonal, lehet, hogy így strapabíróbb lesz, egyszer ki lehetne próbálni...
(#) Kicsa válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Sziasztok!
Úgy látom,megoszlanak a vélemények a vezetők jóságával. Én feltöltöm a mostani véglegesnek ítélt tervemet.
Előbbiekhez képesti változások :
- tartalmazza a gnd sávokat javítva
- Az 555 körül két ellenállás illetve egy kondi furatszereltre cserélve
- az 555ös rész picit lejebb hozva : a nyák teljes szélessége 70 mm alatti maradna,nem kellene nyákot darabolnom.
Ha azt mondjátok hogy szerintetek ez így megfelelő,akkor hétvégén indul a gyártás...csak most kicsit elbizonytalanodtam,két igen nagy szaktekintély mond ellent egymásnak.

vicsys! A katódvezetékek szerintem elég rövidek,az andó meghajtó vezetékek kicsit hosszúak ugyan,de talán nem lesz velük gond. Az ICket milyen irányba illetve mennyivel gondoltad elforgatni?


Köszönöm szépen mindenkinek!

proto.LAY
    
(#) Hp41C válasza vicsys hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Szia!

A földelésről:
- Ebben az esetben nem kell, hogy teljesen záródjon...
- Másrést különbséget kell tenni az analóg és a digitális áramkörök között. Az utóbbiaknán nem probléma, ha a jelvezetékekel akár néhany ~ 100 mV zavarfeszültég indukálódik. Meg kell nézni néhány adatlapot, mit is ajánlanak nyomtatásnak: Az alacsony impedanciás föld és táp ellátás érdekében többszörösen zárt - fésűs, elrendezést vagy föld és táp réteget ajánlanak. Egy és két oldalas nyomtatásnál nem baj a zárt földhurok - nem hallgatjuk... Eddigi összes digitális áramkörömben zárt hurkokat alkalmaztam.
- Megint más, ha az áramkörben analóg mérés is van: Ekkor a digitális föld hálósított, az analóg föld csillagpontos. A digitális és az analóg föld a csillagpontnál egy helyen legyen összekötve, és ez a pont a tápegység föld bevezetése is legyen egyben. Sikeresen nyomtattam 12 bites méréssel rendelkező pic-es áramkört is.
(#) frecsko válasza sooty hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
sooty mester lenne egy aprócska kérdésem. A PCF-nél a változtatható kondenzátor értékét mi alapján kell betekerni? (Szkóp nélkül)
(#) Hp41C válasza frecsko hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Szia!

- A PCF8385 a táp bekapcsolása után 1 Hz -es jelet ad ki at INT kimenetén. Ezt a nyitott nyelőelektródás kimenetet nem használja az óra, a méréshez 4k7 ellenállással a PCF tápjára kell húzni.
- Az óra bekapcsoláskor kiolvassa az RTC -ből az időt, attók az időtől maga számolja... Beállítás úgy történhet, hogy beállítjuk az órát az infra távirányítóval, esetleg a DCF77 segítségével. Ezután magára hagyjuk egy hosszabb időszakra (DCF77 lecsatlakoztatva, távirányítóval nem állítunk időt). Kikapcsoljuk az órát és kis várakozás után ismét bekapcsoljuk. Leolvassuk az időt, és ennek alapján módosítjuk a trimmer kapacitását...
(#) frecsko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Tehát a trimmer változtatásával tudom az óra pontosságát állítani.
(#) anubis hozzászólása Feb 11, 2011 /
 
Sziasztok

A napokban készült el Atosz mester kapcs. rajza és cikke alapján az 1 csöves nixie órám.
Egy dobókocka ihlette meg a burkolatot. A kivitel kicsit hanyagnak tűnhet de egy hokedlin készült az egész megmunkálás. A dekopírral nem lehet normálisan egyenesen vágni és a maradékot durva papírral kellett leigazítanom. Szóval voltak gondok de összeállt. Azt hiszem egyedi lett, még nem láttam ilyet előtte.
Csak 1 kérdés még ezzel kapcsolatban, ez egy zm 560 csővel van felépítve. mennyi lehet az üzemideje vagy meddig bírja a cső ilyen meghajtásban?Bővebben: Link
(#) Hp41C válasza frecsko hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Szia!

Nem egészen. Ebben a verzióban 3 féle idő van:
- A pontos DCF77 idő. Amennyiben sikeres a vétel, az óra és az RTC idejét is beállítja.
- Az óra ideje. Elindulás vagy beállítás vagy szinkron után az óra a saját kvarc oszcillátoráról jár, pontosítása a kvers melletti kondenzátorok cseréjével, állításával lehetséges. Ha folyamatos a tápellátás, de nincs szinkron ezt az időt látjuk.
- RTC ideje. Ha nincs szinkron vagy időállítás, az RTC függetlenül jár az órától. Pontosítása a trimmerével lehetséges. Ha kikapcsoljuk az órát, majd visszakapcsoljuk, a szinkronizáció és időállítás nélkül, az RTC idejéről indul az óra.
(#) frecsko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Így már érthető. Köszi az információt.
(#) frecsko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Az anódellenállások kiszámításánál figyelembe kell venni valamit?
(#) Hp41C válasza frecsko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Szia!

Az anód táp feszültségét, a cső munkaponti áramát valamint azt, hogy 6 csövet időmultiplexen vezéreljük, egy csőre az idő 1/6 -a jut...
(#) frecsko válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Mi jut egy csőre? Az áram 1/6-oda?
ZM1000: min: 170V, Ia: 2,5mA, Ut: 200V

R=Ut-Umin/ 2,5?
Vagy az áram 1/6-odával kell osztani?
(#) sooty válasza frecsko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Nem az áram 6x-osával kell osztani. R=(Uanód - Uégési)/(Ifolyamatos x 6)
(#) frecsko válasza sooty hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Akkor 200V-os anódfesz-Umin 170V / Iax6
(#) Hp41C válasza frecsko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Szia!

Idézet:
„egy csőre az idő 1/6 -a jut...”
(#) sooty válasza frecsko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Ha jól tudom az
Uégési az a maintaining voltage az pedig a zm1000-nél 140V körül van 2,5 mA folyamatos áramnál. lásd 4. oldal adatlap
(#) frecsko válasza sooty hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
4k ellenállás jött ki...ez jó lenne?
(#) sooty válasza frecsko hozzászólására (») Feb 12, 2011 /
 
Szerintem igen, ha megnézed az adatlap 6. oldalát, van egy grafikon az Ra értékének meghatározásához. Az ott leolvasott értéknek a hatoda kellene, ami majdnem megegyezik a számított értékkel. Ha a tápegység feszültsége állítható, kicsit nagyobb ellenállás értéknél (5k)-is jó lesz.
(#) Gery78 válasza sooty hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Nem értem miért így számoljátok az anódellenállás értékét. Miért kell a hatodát venni az anódellenállás értékének. Az impulzus üzem miatt ugyanakkora fényerő eléréséhez 6x-os áram kell, mert a cső csak 1/6-od ideig világít? Az adatlap szerint 12mA lehet impulzus üzemben a max áram. Nem lépi ezt túl? Légyszi mondd el, hogy is van ez...
Következő: »»   102 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem