Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok
Bocs hogy ilyen témát nyitok, de már nem tudom mit csináljak. Építettem egy lakásriasztót PIC16f84-el, a problémám a következő lenne: általában nagyobb vihar esetén kap valami inpulzust amitől a pic leáll (lefagy). Mindenféle szűrést beleraktam az érzékelők jeleit is optocsatolon keresztül kapja a pic. A tápot is agyonszűrtem, túlfeszvédőket is raktama bele stb. Az az érdekes hogy csak ezen a helyen csinálja, máhol is csináltam már ilyen riasztót, de eddig máshol nem volt ilyen problémám. Szerintem valamit a villamos hálózatból szed össze. Nem tudom valakinek van-e valami ötlete hogy még mit lehetne csinálni ezzel. Válaszokat előre is köszönöm
burkold be a cuccot fém dobozzal és a dobozt földeld le
üdv
Üdv !
Szerintem valami sztatikus töltés fagyasztja le. Ha nem fém dobozban van akkor érdemes abba rakni. Az érzékelőktől érkező jelet leválasztottad, de a tápot honnan kapják az érzékelők? Mert ha ugyaninnen akkor nem sok értelme van az optocsatolóknak. Próbálj közvetlen a pic táplábaira tenni egy 100n kondit, az szükséges. Ha az érzékelők innen kapják a tápjukat próbáld elszeparálni külön tápról menjenek az érzékelők. Okozhatja még az is, hogy az elmenő vezetékek valami zavart szednek össze és a tápon rákerül a picre.
A Pic bemeneti lábain 100nF-os kondik vannak, igaz az érzékelők ugyanazt a tápot használják mint a pic. Az nem lehet esetleg gond hogy RC oscillator van benne?
Üdv!
Az baj ha egy tápról mennek, mert akkor a gndjük közös, tehát hiába a jelszálon az optocsatoló, a zavar a gnd-n ugyis rákerül pic-re. Külön tápja legyen a pic-nek (egy adapter vagy valami) és akkor már nem lesz közös a gnd. Az optok így már tényleg megfogják ha valami gubanc van.
Ezt megpróbálom hogy külön tápról megy a pic, remélem bejön.
A gyári riasztóknál hogy oldják meg ezt a problémát, ott is egy táp van benne, és az érzékelők is ugyanazt használják. Üdv.
Szerintem a gyáriban ott rommászűrik és mindenféle szupresszorokat meg varisztorokat tesznek a tápokra, meg ha jólemléxem diódázzák is az érzékelők felé menő tápot. Valamit csinálnak vele, mert ha az érzékelőnél, vagy a vezetékükben valami zárlatot csinálsz(szabotázs), a központ akkor is megy tovább.Gondolom pár w-os ellenállással. Ot ráadásil van akksi is, bár a zavarok szempontjából az mindegy.
Varisztor az már ebbe is van a 230V-os tápon, meg a 12V-os oldalon is.
A szenzorokhoz (ha van) használj csavart érpárokat, és használd a PIC-ben a watchdogot.
Ilyen nagyfeszes csattogástól bármilyen proci megállhat. MEEI-ben vaslemez asztalra helyezik a kütyüt és egy pisztoly-szerű alkalmatossággal 10kV-ot lőnek az asztallapra. Akkuról járó proci is lefagy, a lényeg, hogy újra kell indulnia, ezt a watchdog megoldja.
Ha semmi nem segít - és úgyis vannak már benne optók - én DC-DC konverterről járatnám a procit...
Gyakori es nem trivialis hibat szokott okozni, ha a reset lab kozvetlenul megy a tapra, mondvan ugysem kell neki kulon reset aramkor, meg egyebkent sincs mas funkcioja a labnak. Ekkor belul be tud poccenni a PIC, es annyi...
A megoldas, 1-10k ellenallason keresztul kuldeni tapra a labat. Ez foleg a 18-as csaladra jellemzo inkabb, de hatha...
A 10k-s ellenállás nem minden esetben elég! Van mikor kell egy 100nF kondi oda is és még egy 100Ohmos ellenállás is. Én ez miatt szívtam egy csomót a PIC16F877-esel....
táp-->10k-->100nF-->gnd a 100Ohm, az ellenállás és a kondi közös pontjára, a másik vége a MCLR lábra. Talán ez a megoldás hoz valami javulást.
Nem, nem...!
Pont az a lenyeg, hogy nem szabad egyik kivezetest sem kozvetlenul(a kondi annak szamit impulzusugyileg) a tapra(foldre) kotni, mert ekkor belul akar tirisztor-effektus is letrejohet, annak ellenere, hogy itt elvileg bemenetrol beszelunk...!!!
Nem közvetlenül megy! Bevallom rosszul emlékeztem. Itt a rajz róla... a 100Ohm az 1K vagy nagyobb...
Sziasztok
Köszönöm a válaszokat, még nem tudom melyik ötlet fogja megoldani a problémám. Megpróbálom átalakítani a kapcsolást "atombiztosra", remélem össze fog jönni.
Üdv !
Én is jártam már hasonlóképpen, hogy otthol az asztalon hetekig hibátlan volt , majd visszavittem a helyszínre és még haza sem értem már csörgött a telefon , hogy megint szarakodik a cucc. Tehát szerintem a külön táp be fog válni, ill amit írtam, hogy a 100n kondi legyen a pic táp és gnd lábánál. Ezt nem 1 vagy 2 centire értem, hanem fizikálisan ahol a nyákra be van forrasztva a pic táplába. Ez nem vicc én sem értem, de volt már, hogy ez oldotta meg a problémát és azóta minden pic mellé odarakom. Remélem megoldódik a probléma.
Hy!
Nekem is volt ilyen jellegű problémám de nem PIC-kel. Én beraktam a táp és az elektronika közé egy diódát vele sorban egy kis trafót , nem sok menetszámmal és utána egy 4700 µF kondit meg egy 100 nF-ost is. A dióda levágja az esetleges negatív tűimpulzusokat ami a tápon jöhet, a tekercs meg csillapitja ezeket. Nekem sok helyen bevált és nem foglal sok helyet. A trafó olyan típusú amilyet az autósmagnókba tesznek bele zavarszűrésre, de ha nem nagy az áramfelvételed tehetsz rá vékonyabb vezetéket is. Csatolok egy kapcsolást ha nem érthetően írtam le. Remélem tudtam segíteni.
Üdv !
Igaz, de én azt gondoltam, hogy már van tekercs a tápon, mivel 925 azt írta, hogy agyon van szűrve a táp. A tekercs az kell !!!! Pláne, ha 78xx sorozatú a táp IC mivel ez előszeretettel átengedi a tüskéket. Igazából én 78xx-et nagyon régóta nem is használok, mert elég volt belőle. Idézet: „Ez nem vicc én sem értem, de volt már, hogy ez oldotta meg a problémát és azóta minden pic mellé odarakom.” Na akkor hogy értsd, miért kell a kondenzátor: A PIC és sok más egyéb chip, főleg amik CMOS technológiával készülnek, igen keskeny impulzusokban vesznek fel áramot, de olyankor nagyot. A nagy áram a tápvezetékek induktivitásán nagy feszültségesést hoz létre, aminek hatására magánál a chipnél leesik a feszültség, a logikai szintek eltolódnak, és kész a baj. Sima chipeknél (pl. 74HCxx) is okozhat problémát, de jellemzően a kontrollereknél okoz galibát. Ha ott a kondenzátor a táplábaknál, akkor az említett áramtüskét a kondenzátor tudja biztosítani, így nem esik le a feszültség. Ez a kondenzátor szintén nem lehet akármilyen, kis soros induktivitású kell, hogy legyen. A gyakorlatban ez a kerámiakondenzátort jelenti, az elkó nem megfelelő a célra, ami nemis gond, mert itt nem kell nagy kapacitás. Ezért írtam már többször is, hogy mivel a kerámiakondenzátor olcsó, nem szabad rajta spórolni, minden chiphez kell tenni legalább egyet, a kontrollereknél meg minden táplábpárhoz kell tenni.
potyo köszönöm, hogy ezt leírtad, így legalább már tudom, hogy mi a jelenség oka és hogy nem fölöslegesen erőltetem a kondikat.
Egyébként én ugy szoktam, hogy minden ic táplábához megy a kondi, főleg a tqfp és egyéb smd cuccok mellé, mert oda utólag elég nehéz bármit is tenni és ronda is lenne.
ezt a kondit pontosan, hogy is kell bekötni?
nem teljesen tiszta, hogy megszakítva vele a tápot/földet, vagy a táp és föld közé
Nem ! a tápot ne szakítsd meg !
Keresd meg a panelen a pic gnd és vcc lábát(ait) szerintem egymás mellett vannak. Na és oda ahola panelen be van forrasztva a gnd és vcc oda párhuzamosan forraszd rá.
értem, köszi
16F84-nél egymással szemben vannak, vagy a foglalat alá vagy a másik oldalra csak odafér az a kondi amúgy ez mennyire gyakori probléma? hobbyból tanulgatom a piceket, nem hiszem, hogy kereskedelmi szintű cuccot fogok készíteni valaha is, de nem szeretnék belefutni ilyen hibába, biztos nem jönnék rá a megoldásra
Köszönöm az ötleteket, a táp lábhoz is fogok rakni kondit! van rajta csak nem közvetlenül a lábnál van.
A probléma csak az hogy nem tudni mikor derül ki bevált-e a változtatás, mivel volt már úgy hogy fél évig semmi baj nem volt vele, de volt olyan is hogy 1 hét után eldobta az agyát a PIC. Remélem valamelyik ötlet megoldja a problémát Idézet: „amúgy ez mennyire gyakori probléma?” Nem gyakorinak nevezném, hanem állandóan jelenlevőnek. Egy példa: az itt is fenn levő PicS által tervezett ICD2 klón PicS-nél működött tökéletesen. Közreadta a kapcsolását, megépítették még öten, de másoknál nem működött. Jó ideig senki sem tudta, hogy miért. Aztán kiderült, hogy ha megrakják kerámiakondikkal a chipeket, akkor működik a többieké is. Szóval netessék spórolni a 100nF-os kerámiakondenzátorokon, a profi cuccok is agyon vannak szűrve.
Sziasztok
Még egy kérdésem lenne, szerintetek hogy tudnék valami tesztelőt csinálni amivel elő lehet állítani olyan jeleket mitől a pic leállhat, vagy bebolondul (de nem teszi tönkre!!!) Próbáltam hogy a 12v-os tápra egy relét tettem amin nem volt párhuzamossan dióda, és ki-be kapcsolgattam a relé áramkörét. Ez is ha nem volt jól szűrve a táp, időnként összeszedett néhány nemkívánt jelet.
Nagyfeszultsegu szikrakoz altal termelt zavarok konnyen kiutik a nem teljesen zavarvedett cuccokat. 1000-2000V folotti fesz kell csak, masodpercenkenti nehany szikra mar eleg is, plusz "antennakent" 1 m szigetelt vezetekdarab, mely a tesztelendo keszulek kozeleben halad el...
Köszi a választ!
Az antennát hogyan gondolod, az 1-2ezer voltra tegyek egy jólszigetelt vezetéket és tegyem a tesztelendő elektronikához közel kb 10-20cm-re?
Neoncső, két méter vezetéken, max 30 centire az áramkörtől.
Kiteker beteker, kiteker beteker... |
Bejelentkezés
Hirdetés |